Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

greu de anesteziat!!!!

discutie din eugenol.ro : n. alveolar inferior este n. mixt. -------------------------- -------------------------- Citat: Publicat initial de madag ce prof? nu era nerv senzitiv ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-03-09, 12:29   #172
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

n. alveolar inferior este n. mixt.
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de madag View Post
ce prof? nu era nerv senzitiv n alveolar? unde merg filamentele motorii???la muschii dintelui?
n. alveolar inferior este n. mixt.
rickarda este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-09, 22:13   #173
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O fi confundat alveolarul inferior cu dentarii inferiori care sunt ramuri colaterale senzitive din alveolar si care inerveaza dintii.
rickarda a multumit.
Vechi 18-03-09, 23:13   #174
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
Interesanta treaba cu intraligamentara la furcatie. Ai idee daca imi trebuie musai ac scurt sau ma descurc si cu unul mai lung? Cantitatea bagata de tine mi se pare un pic cam mare fata de cat e recomandat la intraligamentare in general (0,2ml/radacina) - nu ai reactii secundare gen palpitatii? PS: nu am inteles ''cu bizoul in sus'', banuiesc ca se introduce acul cu bizoul orientat spre dinte.
normal trebuie ac cat mai scurt ca sa te poti apasa pe el mai tare dar merge si cu lung daca ai grija sa nu se indoaie(il tii cu degetele), oricum totul depinde de cat de accesibila e furcatia
in privinta cantitatii la tineri ajunge si 0.4-0.5ml dar la pulpite mai mult mai sigur- e greu sa mai dai in acelasi loc dupa ce ai scos acul
palpitatii apar daca injectezi rapid(si doare putin) trebuie sa ai rabdare-ligamentul isi ia mai incet anestezic dar merge in 90 -120 sec, mult mai repede decat un spix ce afli ca e degeaba dupa 15 min

Modificat ultima data de dentapro; 23-03-09 la 20:17. Motivul: missing end quote
longinator este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-03-09, 11:48   #175
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Are cineva asa ceva?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Pe mine ma tenteaza, dar am cateva nelamuriri: oare nu doare ingrozitor "injectia"?, oare nu se poate sa ramana acul in os?, oare nu pot leza nervi sau vase importante?
Vechi 28-03-09, 12:08   #176
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

dupa ce devenisem increzatoare cu spixul,in pulpite cel putin chiar prinde de fiecare data si ma gandeam ce bine ca nu am patiti ca si voi..si aseara surpriza,pac 22 ani,46 fracturat si carie profunda afectarea furcatiei pe rx si p-tita cr si zic ce bine....totusi pac insista sa-mi spuna ca la dintii de "sus",la orice obturatie pe care si-a facut-o n-a amortit si ca medicul lui folosise cel mai "tare " anest de pe piata...in fine...zic,n-are cum.fac spix ubi forte,injectez si pt n.bucal,astept 10 min,imi creste inima de bucurie vazand cum pac ii cade comisura bucala,zic ce bine. trec la separat rad,si cand intru cu elevatorul,surpriza:doareeeeeee. si cum era tocmai ziua lui ieri si nicicum n-am reusit sa-l desensibilizez,l-am trimis acasa cu resturile radicalre tot acolo,i-am dat sa ia amoxi ca m-am gandit cine stie,poate p-tita cr s-a acutizat si de-aia doare..ma rog,l-am programat joi. iar pana joi ce am mai bun de facut decat sa ma documentez,ce-i fac????intralig n-am mai facut,am citit pe aici o altfel de tehn,vestib la furcatie.ooof,ce sa fac dati-mi un sfat!!!
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-09, 08:07   #177
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@augustin,
cred ca are riscuri mai mari un pic decat intralig, oricum trebuie sa dai un pic de plexala(altfel cred ca doare) si acelasi rezulat il puten obtine cu intralig cu o seringa dedicata (care-i maxim 300 de ioro) precedata doar de o topica in santul gingival. gresesc?

@anatooth,
cred ca inca un spix mai sus si mai posterior un pic plus eventual plexala rezolva problema(intralig nu se recomanda ca insamantezi din mizeria de la furcatie)
.
Vechi 02-04-09, 16:15   #178
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

no azi a venit pac de care va spuneam. Am facut spix,plexala,am anest n. bucal pt k ma gandeam k sunt filete si de acolo, pace buna....nu am putut luxa dintele nicicum,cum atingeam cu elevatorul sarea in sus...sa mentionez ca avea din nou comsisura bucala coborata etc,dar restul rad nu s-a dat biruit...l-am trimis la un chirurg. De ce oare s-a intamplat asa?.Ce ar fi trebuit sa fac???
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-09, 12:44   #179
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

as dori sa va intreb daca exista printre voi medici care practica in mod curent anestezia intraligamentara,si daca puteti expune rezultate,tehnici,ce seringa aveti si cate parale.
asta ca sa concentram topicul pe treaba asta,daca doriti.ca toti cautam solutia minune.
Vechi 25-06-09, 23:25   #180
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu ma dau cu intraligamentara cand am esec la spix.. seringa obisnuita, ac scurt.. cu "bevel" (am lapsus in momentul asta) spre furcatie, sau dinte daca nu are mai multe radacini... merge de cele mai multe ori.. chiar azi am facut o extractie, unde mai era sensibilitate..., presiune.. trebe un pic la inceput.. seringa obisnuita

Modificat ultima data de aurelian; 26-06-09 la 00:06.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-09, 23:50   #181
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
eu ma dau cu intraligamentara cand am esec la spix.. seringa obisnuita, ac scurt.. cu "bevel" (am lapsus in momentul asta) spre furcatie...
bevel e bizou.
Vechi 26-06-09, 01:19   #182
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

si eu fac intraligamentara, de fiecare data cand pacientul "caraie" dupa spix(destul de des..)..mi-am luat si "pistol" special pt. asta (vezi mai jos) dar care e destul de incomod de folosit asa ca tot de seringa obisnuita si muschii din dotare ma folosesc. o mai utilizez cand vreau sa ma dau rotund

nu mai stiu unde am citit cum ca bizoul ar trebui sa fie inspre gingie...

ps: intru cu acul distal si mezial...uneori si lingual, aproximativ in dreptul radacinilor.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg itralig ser.jpg (1,2 KB, 411 vizualizari)

Modificat ultima data de mervey; 26-06-09 la 01:23. Motivul: ps
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-09, 01:23   #183
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

desi cred ca s-a mai vazut
.
Vechi 26-06-09, 01:24   #184
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

..........
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf intraligamentar anesthesia.pdf (209,4 KB, 47 vizualizari)
Vechi 26-06-09, 01:26   #185
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Betzi puternici

Nu stiu daca vi s-a intamplat sa tratati dintii "badigarzilor" puternici; respectiv dintii celor mai puternici, care se mai si dopeaza cu steroizi IM.......

Deci, daca aveam cazurile acestea inainte sa fi facut "cateva" anestezii, imi cautam vocatia in......goblenuri.

Hai sa vedem:

Baiatu' puternic numaru' unu: 17 ani, "boxier" fara cornet nazal, privire rece, zoneman umed, sa-i dam la temelie pentru un 47 cu proces carios profund; spixulica, furnica la buzica, furnica la limbutza sa ne dam la cariutza (n-am gasit alta rima....); primesc reply un "aaauuu" tresarit; imi amintesc cum se certau unii pe eugenol si-i dau si in vestibul si ma mai gandesc la un mylohyoid si-i dau si lui; am liniste pentru 3 minute maxim, cand alt "aauu" face colosul sa tresara; sa mai facem intraligamentar.......dupa inca 3 minute de liniste si "exereza dentinei alterate" deschid camera pulpara: big "aaauuu"; gandindu-ma ca inca un "auu" imi poate aduce innodarea picioarelor dupa cap, bag o pasta mumifianta si il chem dupa....3 zile (zile de post pentru steroizi); dupa 3 zile si un spix, dovedesc dintele, endodontic vorbind;

Baiatu' puternic numarul doi, dar sa nu auda ca el e numarul doi, ca el e numarul unu, fara numar, fara numar, fara numar, 18 ani, luptator din pasiune si profesie, mai mult pasiune.

11 proces carios mezial, fara interesarea unghiului incizal, rezulta plexala lejera cu ubi forte (numai din ala mai aveam); "forajul explorator" imi provoaca transpiratii si lui, durere; stabiliti voi ordinea.

Inca o plexala lejera cu ubi forte.....nu apuc sa introduc freza, colosul acuza sensibilitate (ce oximoron frumos) la jetu de aer/apa al turbinei; ciudat, sensibilitatea crestea; nu-i nimic, bagam si transfrenular, dar bagam si degeaba mon cher, colosul tot sensibilos e.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/379-greu-anesteziat/

Zic:hmmm cum era aia cu ochiu'? Palam reperele si bagam infraorbital, ca la carte; pica nasu', pica obrazu', pica buza, curg si mucii, dar 11 isi primeste inervatia din vag.....

Buletica dentocalmin, ciment provizoriu si rgaminti catre om sa nu isi mai faca, ce isi facea el, vreo 3 zile inainte de urmatorea programare.

La urmatoarea programare, dupa 1/2 fiola de ubi forte am putut sa lucrez linistit; (pregatisem si inhalosedarea...pentru mine)

Voi, cunoasteti interactiuni? Ati avut probleme similare?
titiluka si patratica au multumit.
zoneman este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-09, 13:07   #186
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dau cu presupusu',facand o analogie cu cazul unui pacient de-al meu suferind de steatoza hepatica(ceea ce cred ca au si baietii astia ).In hepatopatiile astea toxice am citit ca exista o oarecare suferinta a nervilor periferici,nu stiu daca cu legatura sau independent,de unde susceptibilitatea instalarii dificile a anesteziei.
De asemenea ,bietul lor ficatel de "gaste indopate" nu le permite nici metabolizarea anestezicului,si te mai poti trezi cu surpriza de a-ti ramane anesteziati mult si bine,daca ai avut norocul ala sa-i poti anestezia.
In cazul pacientului meu ,anestezia plexala tinea cam doua minute.
Cere niste probe hepatice.
Vechi 26-06-09, 13:34   #187
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pt. PDL bizoul trebuie sa fie indreptat catre os, deci numai daca aplici in dreptul furcatiei il pui catre dinte, daca faci mezial, distal trebuie plasat bizoul cu "spatele" la radacina.
Eu am seringa de tip stilou, e super pt. ca la fiecare clik elibereaza o,2ml, asa ca dozezi bine anestezicul, si arata mult mai inofensiv decat o seringa obisnuita, asa ca e tare buna pt. pacientii anxiosi.
Am facut PDL doar la M inf. ca si completare la spix, e superok.
Inainte de PDL ma asigur ca nu are leziuni paro / gingivita, ca nu are depozite de tartru, fac un periaj al dintelui, si il dezinfectez cu betadina.
aurelian a multumit.
.
Vechi 26-06-09, 13:53   #188
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

[quote=mervey;118066]si eu fac intraligamentara, de fiecare data cand pacientul "caraie" dupa spix(destul de des..)..mi-am luat si "pistol" special pt. asta (vezi mai jos) dar care e destul de incomod de folosit asa ca tot de seringa obisnuita si muschii din dotare ma folosesc. o mai utilizez cand vreau sa ma dau rotund

nu mai stiu unde am citit cum ca bizoul ar trebui sa fie inspre gingie...

Eu stiu ca bizoul trebuie sa fie inspre dinte astfel depozitul anestezic sa fie cat mai aproape de radacina ..si nu de gingie
Intraligamentarle te scapa de multe ori din situatii neplacute
aurelian a multumit.
Vechi 26-06-09, 13:58   #189
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

mea culpa.. bizoul spre os si inspre dinte doar pt furcatie... inspre os pt a nu afecta cementul...
.
Vechi 27-06-09, 07:56   #190
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

aurelian,nu cred ca are legatura cu cementul, ci cu orientarea jetului sub presiune direct spre spatiile medulare osoase, de unde anestezicul se rezoarbe rapid in circulatia sgv...astfel, PDL actioneaza ca o anestezie intraosoasa ( si poate avea chiar efecte sistemice !, palpitatii, etc).
.
Vechi 27-06-09, 09:40   #191
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

chestia cu bizoul este relativa ca orice chestie din medicina
nu merge chiar la toate situatiile-in functie de locul punctiei, am de multe ori nevoie sa rotesc usor acul in jurul axei sale daca observ ca nu intra anestezicul pana ajung cu bizoul 'perpendicular' pe radacina, asta probabil cand osul e un pic mai dens
cand se intampla asta anetezia merge la fel ca celelalte situatii
la furcatie in schimb bizoul trebuie orientat obligatoriu spre dinte si nu face figuri

palpitatiile tranzitorii apar rar si nu tin de orientarea bizoului ci de densitatea osului inconjurator-intra mai mult sau mai putin in os

precizez ca nu am seringa de IL ci fac cu fischeru` obisnuit cu ubi forte si cu ace de 24 sau 26 cu 0.3
am si ace de la carpule x-short 0.3X16 dar nu e nici o diferenta
.
Vechi 27-06-09, 19:22   #192
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

...............
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg untitled.JPG (69,9 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg untitled2.JPG (45,8 KB, 13 vizualizari)
Cristina_Gh si AndreeaC au multumit.
Vechi 27-06-09, 21:58   #193
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

deci.. dupa discutia de aici am revazut capitolul despre anestezie din castellucci... unde e descrisa si intraligamentara... ce a zis rx e cum e in carte... faza cu cementul tot de acolo o stiam si eu... acum eu am facut si cu bizoul inspre dinte si nu pot sa spun ca a fost esec.... pana la urma nu stiu daca pozitia bizoului e cruciala in reusita anesteziei
.
Vechi 15-09-09, 14:58   #194
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

turcoaica ta cred ca ia un tratament medicamentos ,altfel e greu de explicat ,daca nu e alcoolica ,drogata ..poate la varsta ei este una din iubitoarele de energizante (face sala ? pierde nopti ?)face tratament hormonal ?...toate sunt legate ...am un pacient cu problema asta si dupa multe discutii,a zis ca a consumat alcool din viata intrauterina mama lui a murit in coma alcolica in cele din urma cand el avea 3 ani ...asa ca a mostenit si el ceva de la ea ,greu de tratat astfel de persoane eu fac un fel de amestec ...o fiola de ubisi si una de mepi si reusesc sa lucrez ,nu zic ca e reteta cea mai buna dar are efect ...bafta
adela2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-09, 10:13   #195
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

as vrea si eu crsu asta.ms mult
email Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
lorelay841126 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-09, 19:51   #196
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hai dr dream:
spune me te rog care este metoda cea mai efiecienta pt obtiere anestezia perfecta pt tratamentul pulpite acute la molari inferiorÙˆin cazul escuri anestezia la spix
cu multumire
shaal15 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-09, 01:35   #197
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de shaal15 View Post
hai dr dream:
spune me te rog care este metoda cea mai efiecienta pt obtiere anestezia perfecta pt tratamentul pulpite acute la molari inferiorÙˆin cazul escuri anestezia la spix
cu multumire
Cum Dream nu ti-a raspuns, m-am gandit sa-ti dau eu (poate) o mana de ajutor. Molarii inferiori "nervosi" uneori au 7 nervi responsabili de dureri de cap.
Ca protocol eu ii dau IANB, long buccal, lingual- atentie, in mucoasa fixa distal de dinte, iar daca tot nu-i beton, ii mai fac jumatate de carpula Gow Gates.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-10, 18:20   #198
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

heeelp pliiiiiiiiiiizzzzzz!

am o pacienta noua care nu a vrut sa mai mearga la medicul ei fiindca ultima extractie facuta acolo (in urma cu o saptamina) a fost facuta pe viu (nu am inteles daca nu a amortit sau daca nu i-a fost facuta deloc anestezie din cauza de teama de risc alergic, pacienta fiind alergica... dar doar la unele antibiotice).

a luat antibiotice (cefalosporine) pina ieri pt dintele care a fost extras... azi a venit pt extractia lui 24... dau plexala cu ubi simplu... am putut lucra in liniste citeva minute cu elevatorul, dupa care a inceput sa doara... am mai bagat si o fiola de mepi... durea din ce in ce mai tare, chiar si numai daca abia atingeam gingia... 24 a durut in ultimele zile, dar nu a avut abces... pe rx (OPT) pare sa aiba o mica reactie periapicala (dar nu se vede f clar)... am renuntat sa fac extractia azi ... pacienta venise deja chinuita de celalalt medic, nu am vrut sa devin nr 2 pe lista...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=379

pt data viitoare i-am zis sa ia ibuprofen inainte de a veni la mine... ce altceva as mai putea sa fac????? vreau sa o pot ajuta fara sa o chinui...

merci in avans de raspunsuri.
Vechi 23-03-10, 21:11   #199
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E posibil ca din cauza inflamatiei locale, vasodilatatia sa-ti duca prea repede anestezicul din zona, asa ca incearca sa folosesti ceva cu mai mult vasoconstrictor. De obicei evit ubiforte la extractii, dar daca nu merge cu simplu, da-i o plexala cu forte si daca nici asa nu merge, incearca metoda lui Malamed (la baza papilei, intraosos).
Oricum, daca ai luxat deja dintele, inflamatia parodontala te va ajuta sa-l extragi mai usor maine.
Succes !
.
Vechi 23-03-10, 21:28   #200
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sincer nu cred ca stiu mai multe decat tine asa ca nu prea am ce sfaturi sa iti dau dar macar sa te incurajez
eu pana acum nu am avut astfel de probleme mai ales la premolari,dar eu fac tot timpul cu ubiforte si daca este un pic sensibil bag intraligamentare .
Vechi 23-03-10, 23:08   #201
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un adjuvant in anestezie gen Diazepam ?
Vechi 24-03-10, 08:28   #202
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

De ce nu-i faci tronculare periferice?Infraorbitar si eventual tuberozitate.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-10, 09:18   #203
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am patit si eu la pm si am scapat cu infraorbitar si plexala pe el si un pic distal + intralig 0,3ml palatinal cu ubi forte si moare garantat
Vechi 25-03-10, 00:00   #204
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default greu de anesteziat

cred ca Dr. Tepordei are dreptate. blocheaza-l din toate directiile, la distanta de orice proces inflamator. succes! Diazepam e f. bun dar mai greu de obtinut.
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-10, 14:54   #205
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

concluzia la 2 zile distanta:

am zis ca incerc intii cu plexala cu ubi forte... dar am recitit si anestezia la infraorbitar (nu am facut niciodata, si nu mai tineam minte reperele, cantitate de anestezic, etc)... just in case
ca norocul, l-am extras in mai putin de un minut, inainte sa apuce sa zica 'pis'

multumesc tuturor de sfaturi.
Vechi 25-03-10, 15:16   #206
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
dar am recitit si anestezia la infraorbitar (nu am facut niciodata, si nu mai tineam minte reperele, cantitate de anestezic, etc)... just in case
Glumesti,nu?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-10, 16:09   #207
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nico, nici eu nu am facut infraorbitala niciodata... nu am avut nevoie si sper nici sa nu am vreodata .
.
Vechi 25-03-10, 18:13   #208
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nici eu nu-mi amintesc cand/ daca am facut o infra.
Vechi 25-03-10, 19:50   #209
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Glumesti,nu?
de ce sa glumesc? intotdeauna prefer sa merg pe varianta cea mai simpla... si daca pot rezolva problemele doar cu plexala, nu vad nici un motiv pt care sa ma complic doar de dragul artei

nici la tuberozitate nu cred ca am mai facut in ultimii 3-4 ani... de cind am inceput sa lucrez constant cu ubistezin in loc de xilina, plexala imi prinde bine pt molarul 1 superior...

dar azi clar as fi facut infraorbitara daca nu prindea suficient plexala...
Vechi 26-03-10, 11:57   #210
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

idem @nico....
si de un timp fac plexala si la M1 inf cu ubi forte, iar ieri am facut cu ubi simplu si nu am avut probleme...mai ales la cei mai slabuti merge bine, stau 10 min si apoi am "liniste"
.
Vechi 07-06-10, 23:27   #211
La primele mesaje
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Sunt nou pe site, dar cred ca e cel mai tare forum de stoma din romania intalnit! felicitari relizatorilor!
Bun, e vorba de o pacienta care Intra ea in cabinet si imi zice din start ca ei nu ii prind anesteziile. Eu rad in sinea mea, zicand ca nu se poate.

Va jur, indiferent de tehnica, ca era plexala, ca era spix, oriunde, trebuia sa ii pun 4-5 carpule si sa o las sa astepte 2 ore, apoi amortea. Nu am inteles de ce, poate imi explica cineva, cert e ca acum e pacienta mea, ca am fost singurul care a lucrat fara durere.

Se intampla acum vreun an, foloseam ubistezin forte!!!, si asta era situatia! Ma obisnuisem, primea o programare pt. anestezie si o alta programare la 2 ore pt. ce aveam de facut!

Are cineva vreo explicatie?
tehnica daca e ok , anestezicul sa fie si el ok (sa nu fi expirat sa mai intamplat ), se poate intampla sa nu difuzeze la plexale si datorita osului mai gros la maxilar nu-i o problema , tronculare cu tehnica buna si anestezic ok cred ca merge .....e clar ca tine si de calea nervoasa ,se merge si pe psihicul pacientului , anxietate ...nu prinde nici dupa 5 carpule ....
cicerone este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, agresiune, ajutor, anestezia, anesteziat, anesteziei, bule, buna, caz, chirurg, chx, con, continuarea, dentara, durata, endo, facultate, fapt, frezare, gandesc, gluma, greu, hidroxid de calciu, intalnit, late, lucrurile, mandibular, mm, molarii, pacientul, perfecta, plexala, primul, rar, salut, solutie, vestibular, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
15 dinte greu de permeabilizat magdaioana Endodontie 22 24-01-10 00:05
azi a fost greu ovidiuc Loc de dat cu capul 16 14-07-08 10:22
ce greu e sa fii Dumnezeu drdream Sa ne descretim fruntea 0 17-11-06 10:50
Proteza - greu de suportat MDSK Protetica 4 17-09-06 23:23

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: