Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Inhalo-sedare

discutie din eugenol.ro : Stie careva daca se fac si la noi cursuri pentru utilizarea inhalo-sedarii in stomatologie?Se poate obtine competenta pentru treaba ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree14Multumiri
  • 1 Scris de zeno_florita
  • 3 Scris de drLouis
  • 1 Scris de cangurul
  • 2 Scris de florin dediu
  • 1 Scris de moby007
  • 1 Scris de KLMircea
  • 3 Scris de drLouis
  • 2 Scris de SELENA

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-02-08, 22:35   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Inhalo-sedare

Stie careva daca se fac si la noi cursuri pentru utilizarea inhalo-sedarii in stomatologie?Se poate obtine competenta pentru treaba asta?!
Vechi 05-02-08, 22:45   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

nicky cazacu stie tot despre inhalosedare.... dar nu vrea sa spuna :wink: ..... nici macar prietenii nu stiu de ce
Vechi 05-02-08, 22:57   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am auzit ca sunt si la noi cabinete de stomato care folosesc asa ceva.
Vechi 06-02-08, 00:06   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

shi eu shtiu vreo 2 cabinete care folosesc asha ceva ... dar inca nu m-am lamurit daca sunt de "impresii" sau chiar te ajuta
din a mea experientza daca vrei sa ai linishte cu un pacinet ... ori il sedezi oral ... ori chemi un anestezist in cabi shi sedeaza intravenos
Vechi 06-02-08, 00:13   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Re: Inhalo-sedare

Citat:
Publicat initial de jechian
Stie careva daca se fac si la noi cursuri pentru utilizarea inhalo-sedarii in stomatologie?Se poate obtine competenta pentru treaba asta?!
Nu ar trebui sa iti trebuiasca ceva pentru ca anestezistul face inhalosedarea.
Am vazut 4 molari de minte inclusi scosi sub inhalosedare la o pacienta fricoasa. Parfum.
Vechi 06-02-08, 08:57   #6
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default inhalo

eu stiu un pic altfel,

nu iti trebuie anestezis pentru inhalo-sedare,

cursuri se fac prin firma care comercializeaza aparatul,

nu exista competenta pentru asa ceva,

eu stiu pe cineva cine are aparatul dar il tine in colt ( este extrem de cronofag );

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-08, 11:02   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Firma face cursul sa stii de ce butoane sa tragi.
Sedarea e alta poveste
Vechi 08-02-08, 08:35   #8
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

inhalosedarea sux

in usa anual sunt cateva zeci de procese familii de pacienti mortzi vs. doctori nebuni ce dau inhalosedare

nu va jucati, inhalosedarea e practic tot o anestezie, si trebuie sa fii doxa de ati ca sa te bagi la asa ceva

am un prieten anestezist care mi-a povestit de curand ce show a facut o pacienta sub inhalosedare(a se citi stop cardiac - pacienta tanara , fara nici o boala sistemica) noroc ca omu avea de toate pe langa si mai ales stia sa le si foloseasca
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-08, 09:03   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in sua e folosita pe scara larga din cate am inteles de la vreo 2 colegi ajunsi acolo (a propos, sa inteleg ca "inhalosedare" in romaneste e aceeasi cu "consciuos sedation" din engleza americana?).
da' si riscurile sunt mari, asa cum a spus dream. mai bine sa ai ati-st daca vrei sa practici. o cunostiinta de-a mea, medic ATI, a zis ca nu intelege cum s epoate gandi un stomatolog sa foloseasca asa ceva (se referea la raportul riscuri/ beneficii). stiu un caz de cabinet stomatologic de aici din ro, cand un pacient nu s-a mai "trezit" (de fapt a fost duis cu salvarea la spital, show etc. da' pana la urma totul a fost bine), am inteles ca inhalosedare ii facusera, oricum colegul dentist era asistat de anestezist.
mai bine dai pacientului un diazepam p.o. cu o ora inainte de tratament. si o sa vezi ce bine iasa anestezia locala.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/3122-inhalosedare/
cu stima si respect,
Tudor G.
Vechi 08-02-08, 13:58   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Si parerea mea. Nici o inhalosedare fara anestezist si dotare full (sanse mici pe la noi)
Indicatie - doar pacienti extrem de anxiosi in cazul unor interventii mai mari (extractii multiple, rezectie ... ) asta daca nu gasiti alternative.

Riscul este mare!!! Prea mare pentru un stomatolog
Vechi 17-04-08, 16:34   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu are legatura cu inhalosedarea, dar am patit o faza aiurea mai demult

vine o pacienta sa facem un retrat de endo, un 1.7, a mai fost la mine si pentru un alt dinte mai demult. pacienta sanatoasa, ok, pe la vreo 30-35 de ani din cate mai tin eu minte.

totu bine, ii dau 2 carp de ubi F vestibular plexal si inca aprox 1/3 la gaura palatina ca era anxioasa ca o s-o sacaie clema de diga. pun diga, pun pacienta la orizontala, ii dau ochelari de protectie, trag microscopu, si ma apuc de lucru.

toate bune, nu supara nimic in timpul tratamentului, dupa vreo 2,5 ore gat sedinta de trat, pun provizoriu, dau jos diga.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3122

pacienta incepe sa ma acuze ca am drogat-o ! i-am aratat cu ce am dat anestezie, cu acelasi lucru cu care a mai primit si alta data.
ea tine una si buna, ca am drogat-o ca o adormit. cine stie ce o fi visat...

mi-au mai adormit pacienti in scaun, dar nimeni nu m-a acuzat
si de la faza cu adormitu' pacientilor la sedintele lungi de endo, s-o auzit in oras (probabil de la pacienti) ca la noi la cab se da anestezie generala.

hm, voi ce ziceti ?
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-04-08, 17:46   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de zeno_florita View Post
hm, voi ce ziceti ?
ca e bine sa ai martori .... sa nu te acuze pacienta aia ca cine stie ce i-ai facut in timp ce ea dormea
Vechi 17-04-08, 18:35   #13
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, o aveam drept asistenta pe prietena mea
.
Vechi 18-04-08, 00:34   #14
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

adik intai a foat prietean ta si apoi asistenta sau a fost asistenta si dupa aia a devenit prietena ta?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-08, 05:32   #15
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
nu are legatura cu inhalosedarea, dar am patit o faza aiurea mai demult

vine o pacienta sa facem un retrat de endo, un 1.7, a mai fost la mine si pentru un alt dinte mai demult. pacienta sanatoasa, ok, pe la vreo 30-35 de ani din cate mai tin eu minte.

totu bine, ii dau 2 carp de ubi F vestibular plexal si inca aprox 1/3 la gaura palatina ca era anxioasa ca o s-o sacaie clema de diga. pun diga, pun pacienta la orizontala, ii dau ochelari de protectie, trag microscopu, si ma apuc de lucru.

toate bune, nu supara nimic in timpul tratamentului, dupa vreo 2,5 ore gat sedinta de trat, pun provizoriu, dau jos diga.

pacienta incepe sa ma acuze ca am drogat-o ! i-am aratat cu ce am dat anestezie, cu acelasi lucru cu care a mai primit si alta data.
ea tine una si buna, ca am drogat-o ca o adormit. cine stie ce o fi visat...

mi-au mai adormit pacienti in scaun, dar nimeni nu m-a acuzat
si de la faza cu adormitu' pacientilor la sedintele lungi de endo, s-o auzit in oras (probabil de la pacienti) ca la noi la cab se da anestezie generala.

hm, voi ce ziceti ?
Neata,cu noaptea in cap!

1. de fapt, problema principala pt mine este urmatarea: De ce trebuie sa dati voi, Endodontii, anestezie cu Ubi F??? Mai ales la maxilar, cu un os atit de poros. Zeno,2 carpule vestibular? si inca 1/3 palatinal? Adica, de ce nu ubi simplu...

2. a doua intrebare este daca ai avertizat-o, asa nebuna cum e, ca o sa dureze atit de mult sedinta?

3. ce culoare aveau ochelarii? inchisi la culoare?

4. de obicei, in timpul trat endo(in fine, la nivelul meu de gp), vorbesc cu pacientul, il tin la curent cu faza in care suntem, mai o mica gluma, mai ceva serios...il tin ancorat in realitate...nu-mi place sa lucrez "pe o mumie"... dar asta poate fi doar parerea mea...

dar 4.2 ml de ubi forte pt retrat pe 17, e ceva...colosal...prea tare...la vascularizatia puternica ( plexul pterigomaxilar)...totul a ajuns in sistem ff repede...si daca pacienta a" haladuit" 2,5 ore prin nirvana, de capul ei, normal ca a venit cu aberatii de acest tip...isi pierde simtul "proprietatii".
.
Pe de alta parte, a droga vine de la drog, adica medicament, asa ca... e OK
Astept un comment, cu lamuriri serioase.

Pa!

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de cristina ghita; 18-04-08 la 05:38.
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-04-08, 06:25   #16
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Firma face cursul sa stii de ce butoane sa tragi.
Sedarea e alta poveste
Buna dimineata!

Mare adevar spui, eman.
Daca as fi avut butonul de THK l-as fi apasat.
Cred ca acest aspect al inhalosedarii tine (din nou) de colab interdisciplinara, adica:
1. operator

2. anestezist(si asta pe principiul: mai bine sa previi decit sa...salvezi, daca mai ai ce).

3. si daca operatorul ar putea face si o preg psihologica corecta, care sta la baza cresterii increderii pacientului...(asta ca sa nu vie si psihologu')

dar poate...m-am trezit eu prea devreme.... ma scuzati!

sau, ar mai fi varianta "3 in 1", care prinde de minune in Ro, unul singur, da' destept, cu cunostine beton de anesteziologie, medicina de urgenta si psiho . Oricum, si asistenta trebuie pregatita... nu e simplu deloc, dar nici imposibil, la urma urmei...

tre sa spun ca, nu am citit toate mes ulterioare acestuia, sper ca nu am repetat in zadar notiuni deja expuse. Dar le citesc acum. Tocmai de aceea am modificat mesajul....

Modificat ultima data de cristina ghita; 18-04-08 la 06:35. Motivul: scuze!
.
Vechi 19-04-08, 16:29   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si care ar fi problema ca a dat 2 1/3 UbiF pt 1.7? daca dadea aceeasi cantitate pentru mai multi dinti era vreo diferenta?

eu cred ca pacienta era pulbere de oboseala, si evident ca a adormit!

dar in nici un caz de la ubiF, pentru ca e clar ca adrenalina din anestezic nu da reactii sistemice, dar nici nu cred ca te face sa adormi!

eu folosesc doar ubiF, cu exceptia situatiilor cand mai vine cate un anestezist in cabinet si se trezeste el sa comenteze ca are pac tensiunea "cam mare" si ma pune sa fac mepi
mihai.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-08, 17:46   #18
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default dormitul in scaun

eu nu cred ca visele pacientei au legatura cu anestezicul,

endourile lungi sunt legate si de un somn,

eu ii deranjez doar cand inchid gura, si nu am acces, insa si aici ne ajuta mouthpropul, nu ma deranjeaza ca sforaie,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-08, 20:15   #19
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu cu mult timp in urma am avut un pacient care a tras un pui de somn. initial nu stiam ce patise, prea respira adanc, aproape o luase cu sforaitul...dupa care dintr-o data, se trezeste omul, se uita in jur speriat si jenat in acelasi timp.

eu, ma faceam ca-s tare ocupat

apropos, la fel ca si la Zeno si Dr Pantel, nu l-am deranjat prea mult, era finalizarea unei obturatii. probabil ca linistea din cabinet l-a ajutat enorm

PS doar din cand in cand cate un bip de la "aparatul cu laser"
Vechi 19-04-08, 23:31   #20
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

doza max din malamed este de 5,5 carpule ubiF / 70 kg pacient; ea avea peste 50 kg - dar oricum nu a fost depasit max admis

2 carpule vestibular plexal pt endo de molar - scrie in Pathways, ed 2006

sedinta era de aprox 2 ore si ceva, pacienta a fost informata

cat priveste ochelarii de protectie pt pacienta prefer sa ii folosesc decat sa ma trezesc cu ceva sarind la pac, pozitia pacientei - la orizontala;
mai ales ca lucru doar cu microscop si atunci nu am cum sa vad toata fata pacientului
cristina ghita a multumit.
.
Vechi 19-04-08, 23:34   #21
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

dam ubi forte ca tine 2-3 ore si nu ne chinuie pacientu cu refaceri anestezie din ora in ora.

cine mi-a gustat spixurile stie ca sub 3 ore nu se dezmorteste.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-08, 23:46   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Prin anu' III pe cind faceam anestezio ni s-a dat exemplu ca incident un caz, de prin Franta parca, cu o pacienta care dupa anestezie loco-regionala a avut ceva halucinatii cu tenta erotica si l-a dat in judecata pe medicul respectiv, care ghinion, nu avea nici asistenta in cabinet.
Vechi 19-04-08, 23:57   #23
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
doza max din malamed este de 5,5 carpule ubiF / 70 kg pacient; ea avea peste 50 kg - dar oricum nu a fost depasit max admis

2 carpule vestibular plexal pt endo de molar - scrie in Pathways, ed 2006

sedinta era de aprox 2 ore si ceva, pacienta a fost informata
Buna seara! multumesc de raspuns, Zeno& Sergiu!

Cred ca sint doar neobisnuita cu "efectele" endodontilor, asta pt a nu mai agita spiritele...

.
Vechi 07-11-08, 01:54   #24
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

in franta este interzisa inhalosedarea
Vechi 07-11-08, 02:26   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

n-am auzit de riscuri majore la inhalosedare; desigur daca te apuci sa-l folosesti acolo unde e contraindicat si dozezi la greu (a se citi daca esti handicapat, sau daca ti se strica scula :P ) poti sa ai belele insa..da mai bine sa va reamintesc niste scursuri

pacientul desi sedat isi pastreaza reflexele de protectie si capacitatea de a coopera cu medicul si de aceea procedeul mai este cunoscut sedare constienta.

Actiune terapeutica : protoxidul de azot este un anestezic general gazos, cu proprietati ce corespund aproape integral conditiilor de anestezic ideal: inert fata de toate tesuturile, cu exceptia substantei cerebrale, difuzeaza rapid in organism si se elimina in scurt timp prin plaman; nu este iritant pentru caile respiratorii; are un miros agreabil (usor dulceag); nu este exploziv per se si in conditiile utilizarii in decurs de maximum 24 de ore in amestec cu o cantitate suficienta de oxigen (minimum 20%); la presiunea atmosferica, este practic lipsit de toxicitate. Principalul inconvenient al protoxidului de azot este capacitatea sa anestezica scazuta (aproximativ 15% din cea a eterului) in forma in care se utilizeaza de obicei in chirurgie: 80% protoxid de azot + 20% oxigen, la presiune normala. Inhalarea acestui amestec, fara medicatie, provoaca, dupa o scurta perioada (1-2 minute) de agitatie motorie si euforie similara celei postalcoolice, un somn narcotic superficial, cu analgezie generala, fara relaxare musculara si cu pastrarea reflexelor. Anestezia chirurgicala se poate obtine numai prin cresterea presiunii amestecului gazos sau prin administrarea de protoxid de azot nediluat, ambele procedee nefiind recomandabile, intrucat primul necesita un echipament deosebit (camera hiperbara), iar cel de-al doilea comporta pericolul anoxiei cerebrale, cu leziuni ireversibile, chiar dupa expuneri de scurta durata. In concentratii subanestezice (50%, 35%, 20% - in aer sau in oxigen), protoxidul de azot se poate utiliza pentru obtinerea analgeziei in cadrul unor tehnici anestezice complexe sau, singur, in obstetrica, in mica chirurgie, in cadrul unor explorari instrumentale etc.
Indicatii : 1. Pentru obtinerea sau completarea analgeziei in cadrul celor mai multe din tehnicile de anestezie generala inhalatorie sau intravenoasa (celelalte elemente ale anesteziei - relaxarea, hipnoza, actiunea antisoc - se vor obtine prin administrarea unor substante medicamentoase adecvate). 2. Singur, este recomandat pentru obtinerea analgeziei in obstetrica, stomatologie, mica chirurgie, urologie etc.
Reactii adverse : printre incidentele protoxidului de azot se amintesc varsaturile, in special la copii. Accidentul cel mai frecvent intalnit in caz de nerespectare - intentionata sau accidentala - a proportiei celor doua gaze in amestecul anestezic este hipoxia (anoxia) cerebrala, cu repercusiuni adesea grave. Dupa administrari prelungite, de exemplu in tetanos, s-au semnalat fenomene de depresiune medulara pana la aplazie.
Mod de administrare : cu ajutorul aparatelor de anestezie prevazute cu dispozitiv pentru dozarea N2O. Poate fi administrat in orice fel de circuit - semideschis, semiinchis si (cu prudenta) inchis.

deci atentie mare...daca vrei sa obtii cel mai curat anestezie, cel putin teoretic, gazu asta nu provoaca reactii alergice cum pot da oricare din restul pastilelor bagate pe gura sau prin ac...pentru ca azotul e prezent by default in aerul respirat deci daca am fi alergici am muri cu primele respiratii la nastere.

mai e chestia... de se povesteste cu unii pacienti de rad ca prostii dupa inhalare; va reamintesc ca protoxidul de azot se mai cheama si gaz ilariant; si cum e expresia aia..am ras cam mult...unele pitzi se mai trezesc la sfarsit sa fabuleze ca au fost violate, poate si pe bune, de aia e bine sa ai o camera sa faca record nonstop la sedintza, dupa aia o pui pe dc la categoria xxx

la ~~~~~~ am vazut un aparat din ala, vreo 100 de bulioane si daca as avea bani garla mi-ash lua si o chestie de aia;

cred ca fricile vuastre expuse pe-aici is exagerate, cu fricosii nu poti nene sa faci nimic...
Vechi 24-03-09, 03:29   #26
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

contrar credintei populare, inhalosedarea cu nitrous oxyde e mai sigura ca si administrarea orala de sedative. Unul din motive: poti sa-l titrezi.

In Franta, exista DU (diplome universitaire) de sedation consciente. Asadar, metoda se foloseste si acolo!
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-09, 08:48   #27
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca este cineva interesat de inhalosedare il astept cu drag la mine in cabinet !
Vechi 24-03-09, 10:55   #28
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

profu bucur, ne a spus la curs ca unul din "inconveniente" ar fi ca te sedezi si tu o data cu pacientul prin aerul expirat de acesta...deci, va fi mare veselie...
din pacate cred ca la noi sunt multi sceptici care ar fi rezervati la o astfel de anestezi, dar...
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-09, 11:07   #29
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

organizezi cursuri?
Vechi 09-09-09, 16:42   #30
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Aveti idee de vreo firma care comercializeaza aparate de inhalosedare?

Ma intereseaza mai mult pentru mine ca am unii pacienti la care imi vine sa ma sedez eu preventiv inainte.

Modificat ultima data de eugenol man; 05-07-10 la 21:03. Motivul: secret
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-09, 20:27   #31
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
aveti idee de vreo firma care comercializeaza aparate de inhalosedare? ma intereseaza mai mult pentru mine ca am unii pacienti la care imi vine sa ma sedez eu preventiv inainte
Alb-dent(Techno-Gaz), Tehnical dent(Techno-Gaz) si ~~~~~ cu sistemul Porter care se pare ca este cel mai bun
florin dediu a multumit.
Vechi 09-09-09, 23:24   #32
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
aveti idee de vreo firma care comercializeaza aparate de inhalosedare? ma intereseaza mai mult pentru mine ca am unii pacienti la care imi vine sa ma sedez eu preventiv inainte
azi am scotocit prin trusa de urgenta pt. un extraveral...pt. mine...pacienta era bine mersi
.
Vechi 09-09-09, 23:51   #33
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

tot azi mi-a venit si mie ideea la un pacient cu un super reflex de voma.

cred ca daca-mi iau ssistem d-ala ar fi la mine in cabi un show permanent cam ca aici:

radualionte si Radu Tepordei au multumit.
Vechi 10-09-09, 01:05   #34
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mi-a placut papionul dentistului .Vezi ce-nseamna sa te gadile zilnic pe la nas protoxidu' ?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 18:44   #35
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Firme care vand se gasesc,,,acum vezi daca gasesti pe cineva care sa-ti faca si intructajul...

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 21:05   #36
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

pai pun masca la gura, dau robinetu' la maxim si inspir adanc... de acolo sigur ma descurc
Vechi 23-11-10, 21:22   #37
Ucenic timid
MD Implantolog
Fara status.

.

Nu exista contraindicatii majore la inhalosedare,riscuriile sunt mult mai mici decat la anestezia clasica,pe care nu o exclude!se poate administra inclusiv la pacientii asmatici...eu nu am auzit de deces la inhalosedare... A nu se confunda cu analgosedarea... din cartiile pe care le detin riscuriile sunt nule" nitroxid sedation dentistry"....
valentin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-08-11, 11:50   #38
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default inhalosedare

cea mai buna carte de inhalosedare: Prof Morris Clark - handbook of nitrous oxide and oxigen sedation
tooth21 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-11, 08:21   #39
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

``````` comercializeaza aparatele de la Parker. Au si cursuri. Azi merg eu la unul. Daca va intereseaza vorbim.
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de rx; 19-11-11 la 12:30. Motivul: fara denumiri de firme comerciale va rog.
moby007 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-11, 09:08   #40
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

DA sa ne dai amanunte - sunt tot mai interesat mai ales ca am un lipic (pe care-l urasc) la copii
dentamed a multumit.
.
Vechi 19-11-11, 21:54   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Azi am fost la curs. Notiuni generale, efecte secundare f putine, totul este sub control, nu prea ai cum sa gresesti daca faci o anamneza corepunzatoare. Nu este complicat deloc. Am facut si practica, chiar pe mine( si nu numai). Ideea este ca iti aduce starea de analgezie in aprox 3 min. Poti sa mentii administrarea de protoxid pe toata durata tratamentului dar nu mai mult de 45 min. Dupa ce a fost instalata sedarea (aprox. 3-5 min) se poate opri administrarea de protoxid. pacientul va ramane sedat pt. inca 20 min cu aproximatie.

Conteaza ffff mult calitatea aparatului. Trebuie sa fie calibrat corespunzator , sa aiba mai multe dispozitive de siguranta, pt ca analgezia sa decurga favorabil. Pe piata mai sunt si alte aparate dar va recomand sa fiti fff atenti unde sunt produse. mai bine platesti cu 3-400 de euro mai mult decat sa ai neplaceri si sa ramai dezamagit.

Si la copii merge bine, dar trebuie sa ai rabdare si sa parcurgi protocolul corespunzator.
Cand incepe sedarea senzatia este un pic ciudata, simti ca respiri foarte greu iti vine sa respiri pe gura. dar daca te concentrezi totul este ok.

Senzatia de sedare difera de la un pacient la altul (unii simt ca plutesc, unii descriu o stare de ffff bine, relaxare, zambetul pe buze apare dupa 2 minute cu siguranta, altii simt ca le amortesc diferite parti ale corpului (de obicei extremitatile sau arcada superioara).

Oricum eram hotarat sa il cumpar. Mircea te astept pe la mine pe la sf. saptamanii, joi seara sau vineri dimineata. (Gabi).
.
Vechi 19-11-11, 23:19   #42
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+4 (+5/-1)     

cand te-ai trezit nu te ustura fundu?
Dentamax, dr. patricia si SELENA au multumit.
Vechi 19-11-11, 23:32   #43
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de moby007 View Post
Oricum eram hotarat sa il cumpar. Mircea te astept pe la mine pe la sf. saptamanii, joi seara sau vineri dimineata. (Gabi).
Mama ce party cu protoxid o sa incinga baietii astia..!

Dentamax si KLMircea au multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 20-11-11 la 15:56.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-11, 10:00   #44
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
cand te-ai trezit nu te ustura fundu?
.
Vechi 20-11-11, 16:29   #45
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Lui Jerry chiar ii placea gazul si a tras cam pofticios. Eu am preferat sa nu adorm ca erau numai gagici pe acolo...
Cred ca o sa imi iau aparatul cu mine de revelion sa facem un Nitro-Party
--------------------------
--------------------------
L-am vazut si pe cel de la teh-dent. Dar mi se par mult mai sigure cele de la porter. In primul rand calitatea materialelor, apoi mastile care etanseaza perfect astfel incat sa se pastreze dozarea pe care o stabilesti. Daca o masca nu etanseaza perfect atunci ii dai mai mult protixid iar daca pacientul misca gatul, masca se poate aseza mai bine si nivelul de protoxid poate sa fie prea mare. Eu stiu un medic din BC care are ap de la teh-dent si il vinde pt porter. Intradevar la acela solutia de depozitare a tuburilor este excelenta. Eu ma gandesc sa le pun in camera de sterlizare.
Bafta si va astept la un Nitro-bal mascat. Veniti cu masca!!!!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., buna, cazul, competenta, cursul, cursuri, dotare, endo, extractii, extrem, firma, gasi, inhalosedare, interventii, intrebare, mari, mici, minte, molari, multiple, obtine, pacienta, pacienti, poveste, rezectie, sanse, stoma, stomatolog, stomatologie, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:27) timp.

Alegeti schema de culori preferata: