Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Accidente cu Mepivastezin

discutie din eugenol.ro : nu vad nici eu rostul Mepi. Traiasca Ubi de toate culorile, iar marii hipertensivi sa-si ia medicamentele...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-11-10, 20:29   #58
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu vad nici eu rostul Mepi. Traiasca Ubi de toate culorile, iar marii hipertensivi sa-si ia medicamentele
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 12:51   #59
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu folosesc mepivastesin cu rata de succes aproape de 100 % si in plexale si la spix atata timp cat anestezia este executata corect ! ( cred ca este singura conditie ca o anestezie sa dureze si sa "prinda" , restul e tacere...) Intr-adevar in unele pulpite ac ale M inf mai exista durere , dar f rar.
Cat despre accidente cu toate anestezicele - la Spix in 99% din cazuri daca nu lasi depozitul in apropierea osului , esti in plex vascular , deci NU trebuie sa lipseasca aspiratia ! Altfel - senzatie de greata , de voma , ameteli , lipotimie aproape instantaneu sau cel mult in 5 min. = > la orizontala , picioarele sus , bauturi cat mai dulci ( zahar cu apa ) servetele ude pe fata, gat , aer rece , deschis la curea etc. Trece in max 30 min.
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-10, 01:01   #60
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de mariC View Post
Eu folosesc mepivastesin cu rata de succes aproape de 100 % si in plexale si la spix atata timp cat anestezia este executata corect ! ( cred ca este singura conditie ca o anestezie sa dureze si sa "prinda" , restul e tacere...) Intr-adevar in unele pulpite ac ale M inf mai exista durere , dar f rar.
Cat despre accidente cu toate anestezicele - la Spix in 99% din cazuri daca nu lasi depozitul in apropierea osului , esti in plex vascular , deci NU trebuie sa lipseasca aspiratia ! Altfel - senzatie de greata , de voma , ameteli , lipotimie aproape instantaneu sau cel mult in 5 min. = > la orizontala , picioarele sus , bauturi cat mai dulci ( zahar cu apa ) servetele ude pe fata, gat , aer rece , deschis la curea etc. Trece in max 30 min.
Experientia docet!
Si eu tot asa fac, doar ca in loc de bauturi dulci le dau bauturi alcoolice, iar la curea le deschid inainte sa intru in plex. Na, chestie de obisnuinta!
...A! si dureaza mai mult de 30 min
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-10, 02:17   #61
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine...cum spui tu...
mariC este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezia, anestezice, anestezie, cazuri, confirmare, copii, data, dream, firma, folosesc, inceput, lipotimie, mari, mepi, omul, pacient, probleme, rar, rau, rest, salut, sanse, shoot, spix, twisted, ubi, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Accidente?!.. ruanama Anestezie 136 09-06-13 20:39

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: