Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Accidente?!..

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de mihaela costin OPISTOTONUS-spasm prelungit al muschilor spatelui-duce la pozitia de arc de cerc,culcat bolnavul se ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree20Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-09-10, 12:48   #115
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihaela costin View Post
OPISTOTONUS-spasm prelungit al muschilor spatelui-duce la pozitia de arc de cerc,culcat bolnavul se sprijina pe cap si calcaie.
Atitudine particulara observata frecvent la bolnavii de tetanos(nu tetanie!),meningita,tumori cerebrale,etc.
Da si nu, nu mai cautati pe goagle "opistotonus" ca numai prostii gasiti! In alta ordine de idei imi este f greu sa cred ca una din aceste afectiuni (tetanos, tumori etc.) au provocat criza pacientului mai sus mentionat. Eu raman la parerea mea - epilepsie. Ia uitati ce-am gasit intr-un tratat de neuro:
"Faza tonica a crizei Grand Mal dureaza 10-30 de secunde in care apare o contractura tonica intensa, generalizata, initial in anteflexie, apoi in opistotonus; poate sa debuteze cu un strigat produs de spasmul muschilor expiratori si ai glotei; se asociaza cu apnee si cianoza, tahicardie, cresterea TA si contractura muschilor abdominali, cu emisie de urina si fecale"
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 13:42   #116
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Oricum vorbim vorbe si nu ajungem la nimic pentru ca cel ce a prezentat cazul nu a spus si concluzia. Pacientul a fost trimis la neuro si de acolo nu stim nimic. Cel care a prezentat cazul poate nici nu a mai vorbit cu pacientul.
.
Vechi 21-09-10, 15:44   #117
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de boros robi View Post
Concluzia e ca am sa-i spun sa mearga la neurologie. Si sa-si faca si calcemia.
--------------------------
--------------------------
Ridicarea pe ceafa si calcaie e pozitia de cocos de pusca. Dar mana de mamos nu am vazut.
Ridicarea pe ceafa si calcaie se numeste opistotonus.....asta am vrut sa subliniez in postarea mea anterioara... am sesizat confuzia si de aceea am argumentat,mi-a placut foarte mult semiologia.
Nu am vrut sa fac pe desteapta sa pun diagnostic,de altfel nici nu am pus ,nu sunt in masura sa dau inca diagnostice, am dat niste definitii.
Pt.d-nul Moise: ma scuzati nu stiam ca-i interzis sa accesam pe google
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-09-10, 20:32   #118
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mihaela costin View Post
Pt.d-nul Moise: ma scuzati nu stiam ca-i interzis sa accesam pe google
Interzis nu este, numai ca medicina de obicei se invata din carti si mai putin de pe internet
.
Vechi 22-09-10, 08:26   #119
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Interzis nu este, numai ca medicina de obicei se invata din carti si mai putin de pe internet
Toata lumea stie medicina numai noi studentii nu
Semiologia am invatat-o la facultate,nu pe net
mihaela costin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-10, 08:43   #120
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Eu zic ca se invata din carti si de pe internet. Sa spui ca nu e de invatat de pe net in 2010 e f ciudat cand chiar acum esti pe net si scri si citesti (deci inveti) din experienta altor persoane de pe net. Internetul a dus la accentuarea globalizarii (cu bune si rele). Partea buna e ca acum putem sa invatam foarte repede ceva de la cineva din Coreea de Sud sau Brazilia si in mod normal nu am fi avut acces la asa ceva. Cat de greu era inainte sa gasesti info despre orice. Poate unele info sunt gresite dar trebuie sa ai puterea de a alege - la fel e si la carti.
mihaela costin si mak au multumit.
.
Vechi 22-09-10, 12:25   #121
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu zic ca se invata din carti si de pe internet. Sa spui ca nu e de invatat de pe net in 2010 e f ciudat cand chiar acum esti pe net si scri si citesti (deci inveti) din experienta altor persoane de pe net. Internetul a dus la accentuarea globalizarii (cu bune si rele). Partea buna e ca acum putem sa invatam foarte repede ceva de la cineva din Coreea de Sud sau Brazilia si in mod normal nu am fi avut acces la asa ceva. Cat de greu era inainte sa gasesti info despre orice. Poate unele info sunt gresite dar trebuie sa ai puterea de a alege - la fel e si la carti.
Scuze sunt putin offtopic
Accentueaza globarizarea dar nu poti spune ca ajungi un bun profesionist invatand de pe net. Acum nu spun ca nu se gasesc si pe net informatii pertinente dar probabil internetul vine sa completeze ceea ce ai invatat din carti adevarate. De ce crezi ca pe internet articolele din revistele respectate sunt pe bani sau cartzile nu se pot comanda decat contra cost (exceptand variantele pirat in format pdf)? Am postat la rubrica "Australia o posibilitate!?" programa pentru examenele AMC - sunt 37 de carti americane + ceva reviste, nu pomeneste de internet. Pentru mine de exemplu, concursul national de rezidentiat (sau specialitati si competente facute IN AFARA) reprezinta un filtru necesar pentru cariera de dentist, nu-mi amintesc ca acolo programa sa fie si de internet. Si as putea continua cu exemple pana maine.
.
Vechi 22-09-10, 12:59   #122
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Normal ca e o completare. Asta am si spus. Tu ai fost mai radical prima data OK, sa trecem de astea ca ne-am lamurit.
.
Vechi 10-01-11, 11:55   #123
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare,

Accidente la anestezie(lipotimii, hipoglicemie) apar destul de frecvent, ideea e sa nu te sperii si sa urmezi pasii care au fost descrisi mai sus de unii dintre voi.
Un accident mai putin comun mi s-a intamplat mie acum 2 sapt, anestezie la spix si am nimerit in parotida....jumate de fata anesteziata+ ochiul de pe partea respectiva....foarte sexy....am calmat pacientul, i-am explicat ce s-a intamplat, la 2 zile la review pacientul a povestit ca dupa 3-4 ore anestezia a disparut si nu a avut proble.
Acum ceea ce as vrea esta daca cineva mai experimentat poatesa dea vre-un sfat de cum sa eviti accidentul acesta si care ar fi protocolul de tratare in caz ca se intampla.
bigbrother978 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-12, 20:12   #124
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
mai vorbeam cu un prieten zilele trecute si a amutzit cand a vazut cum fac eu anamneza pt anestezie(ubi forte)
deci daca pacientul nu are insuficientza cardiaca nyha3 nyha 4 sau tireotoxicoze, de restu nu ma intereseaza, tensiune diabet etc.........
nyha 3 nyha 4 asta e cand obosesc si ii apuca junghiurile si cand merg 10-20 metri.
Salutare! Poate cineva sa imi spuna ce este nyha 3 nyha 4 astea ?
Dragut este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-12, 20:23   #125
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+1 (+1/-0)     

In order to determine the best course of of therapy, physicians often assess the stage of heart failure according to the New York Heart Association (NYHA) functional classification system. This system relates symptoms to everyday activities and the patient's quality of life.

Class I (Mild) - No limitation of physical activity. Ordinary physical activity does not cause undue fatigue, palpitation, or dyspnea (shortness of breath).

Class II (Mild) - Slight limitation of physical activity. Comfortable at rest, but ordinary physical activity results in fatigue, palpitation, or dyspnea.

Class III (Moderate) - Marked limitation of physical activity. Comfortable at rest, but less than ordinary activity causes fatigue, palpitation, or dyspnea.

Class IV (Severe) - Unable to carry out any physical activity without discomfort. Symptoms of cardiac insufficiency at rest. If any physical activity is undertaken, discomfort is increased.
radualionte si cristaldental au multumit.
Vechi 03-10-12, 18:53   #126
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Sa ne traiesti zemo !
Dragut este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-10-12, 00:08   #127
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna seara! nu mai puneti la indoiala faptul ca a fost o criza de epilepsie. Eu personal am avut ghinionul(ACUM SPUN NOROC)in anul 5 de facultate sa faca un pacient asistat social o criza de Grand Mal!? offff...a fost groaznic atunci dar acum sunt pregatita oricand
doctor.alina@yahoo.com este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 17:26   #128
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Cunosc pe cineva (medic) care pt. orice interventie stoma. lucreaza cu anestezie.
danidenty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 17:41   #129
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de danidenty View Post
Cunosc pe cineva (medic) care pt. orice interventie stoma. lucreaza cu anestezie.
dupa ce o sa citesti pe aici o sa fi surprinsa ca fffffff multi fac asta.

Modificat ultima data de KLMircea; 21-11-12 la 18:09.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-12, 19:42   #130
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de danidenty View Post
poti sa-mi dai exemplu de o manopera stoma care se lucreaza fara anestezie?
Vechi 21-11-12, 20:33   #131
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Consultatia.
KLMircea a multumit.
Vechi 21-11-12, 21:09   #132
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Consultatia.
pardon. interventie. ca asa am citat. am scris dupa gresit :P
Vechi 22-11-12, 12:29   #133
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de zemo View Post
poti sa-mi dai exemplu de o manopera stoma care se lucreaza fara anestezie?
retusul protezelor ce produc leziuni de decubit :-)))
Vechi 07-04-13, 23:02   #134
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bigbrother978 View Post
Salutare,

Accidente la anestezie(lipotimii, hipoglicemie) apar destul de frecvent, ideea e sa nu te sperii si sa urmezi pasii care au fost descrisi mai sus de unii dintre voi.
Un accident mai putin comun mi s-a intamplat mie acum 2 sapt, anestezie la spix si am nimerit in parotida....jumate de fata anesteziata+ ochiul de pe partea respectiva....foarte sexy....am calmat pacientul, i-am explicat ce s-a intamplat, la 2 zile la review pacientul a povestit ca dupa 3-4 ore anestezia a disparut si nu a avut proble.
Acum ceea ce as vrea esta daca cineva mai experimentat poatesa dea vre-un sfat de cum sa eviti accidentul acesta si care ar fi protocolul de tratare in caz ca se intampla.
cred ca singurul mod de a evita patrunderea in loja parotidiana tine de repere. cu cat incercam sa le luam mai corect, cu atat A. la Spix e mai ok.
Raluca sofia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-05-13, 16:48   #135
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default salutare

A auzit cineva vreodata de lezarea n. glosofaringian in urma unei anestezii la Spix? Mi-a venit un pacient cu o foaie de la neurolog pe care scrie Disfunctie n glosofaringian, posibil post anestezie
angle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-13, 12:59   #136
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de angle View Post
A auzit cineva vreodata de lezarea n. glosofaringian in urma unei anestezii la Spix? Mi-a venit un pacient cu o foaie de la neurolog pe care scrie Disfunctie n glosofaringian, posibil post anestezie
helo,

poti sa ne spui ce s-a intamplat mai departe? cum au decurs lucrurile? ceva de invatat din asta ar fi. merci
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-13, 20:39   #137
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

impossibil!!!!!

vine din spate jos, intai coboar pe urma abia urca si intra in radacina limbii.... sau drq. stie unde o fii facut anestezia :-)) ... )
sau o fii incercat sa faca extra-oral la spix si s-a dus catre carotida... hahaha.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ac, acte, afara, alergie, anestezie, artistic, asistenta, buna, cabinet privat, caz, citesc, con, contact, evitat, femei, gura, intalnit, intrebare, pacientului, preventie, prima, primul, reactie, reactiile, salut, seringa, sma, spa, spatele, stoma, subiecte, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Accidente cu Mepivastezin didi Anestezie 60 30-11-10 02:17

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: