Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Folosim sau nu vasoconstrictor in anestezie?

discutie din eugenol.ro : Am intalnit medici pro si contra folosirii adrenalinei in anestezie in functie de diferite cazuri..varsta....afectiuni generale..etc.......

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree13Multumiri
  • 1 Scris de GABRIEL CRACIUN
  • 2 Scris de drdream
  • 1 Scris de drdragos2003
  • 2 Scris de mircealaslau
  • 2 Scris de dr_savu
  • 1 Scris de radualionte
  • 2 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 06-06-06, 00:53   #1
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Default Folosim sau nu vasoconstrictor in anestezie?

Am intalnit medici pro si contra folosirii adrenalinei in anestezie in functie de diferite cazuri..varsta....afectiuni generale..etc....
Mircea Bal este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 01:05   #2
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

In afara de pacientii hipertiroidieni,pacientii sub tratament cu antidepresive si pacientii cu Feocromocitom....poti administra (exceptand pacientii cardiaci unde administrezi adrenalina 1/200000 in loc de 1/100000).Nu uita insa de aspiratie!!!!
mirceam este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 11:14   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu unul nu m-as risca cu adrenalina la persoanele peste o anumita varsta, ca sa nu mai vorbim de gravide, diabetici, astmatici si ar mai fi...

O zi buna
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 17:17   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

o sa ramaneti surprinsi dar adrenalina nu se mai foloseste de cand haul in anestezice, in afara de xilina noastra batrana.
adrenalina are si partile ei bune, este un excelent antiaritmic, si la pacientii cardiaci cu tulburari de ritm e o minune.
acum se folosesc vasoconstrictori usori, gen norpeinefrina, corbasil, o sa revin cu amanunte despre ce, in ce, si cum, dupa ce ma mai documentez.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 18:16   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

drdream... xilina este antiaritmica, nu adrenalina...
Vechi 07-06-06, 09:26   #6
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu vorbeam de adrenalina ca antiaritmic....
Antiaritmic din clasa IB, Xilina 50 mg/5 ml solu
.
Vechi 07-06-06, 23:58   #7
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Faptul ca dai adrenalina in stopul cardiac nu face din ea un antiaritmic. Stopul cardiac reprezinta lipsa de contractie a miocardului sau contractie ineficienta si se produce prin 3 mecanisme: asistolie,fibrilatie ventriculara si disociatie electromecanica. Adrenalina se da ptr contractilitate.
Clasificarea actuala a antiaritmicelor cuprinde 4 clase de antiaritmice si 2 antiaritmice neclasificabile (digoxina si adenozina). Adrenalina nu e cuprinsa in aceasta clasificare.
.
Vechi 08-06-06, 00:05   #8
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

Revin la intrebare....DIN EXPERIENTA ACUMULATA.....folositi sau nu vasoconstrictor? de ce?
.
Vechi 08-06-06, 00:22   #9
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Mircea Bal
Revin la intrebare....DIN EXPERIENTA ACUMULATA.....folositi sau nu vasoconstrictor? de ce?
Vasoconstrictorul este folosit pentru a "cantona" anestezicul la locul punctiei...practic ar avea indicatie pentru o anestezie prin infiltratie dar nu ii vad rostul pentru o anestezie tronculara periferica. In ceea ce priveste practica, nu am incredere in ce imi spun pacientii, multii sunt "economi" in detalii anamnestice prin urmare nu folosesc vasoconstrictor in practica curenta. Daca este sa "ratezi" o anestezie o "ratezi" din alte cauze. Il folosesc insa in cazul procedurilor sangerande (frecvent gingivectomii, chiuretaje parodontale etc). Are dezavantajul ca dupa pierderea efectului hemoragia este semnificativa.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-06, 13:19   #10
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

vasoconstrictorul are rol de a prelungi efectul anesteziei prin scaderea diametrului vaselor, automat scade rata de perfuzie vasculara si implicit se metabolizeaza mai greu din teritoriul anesteziat. ca o concluzie, daca vrei anestezie de lunga durata folosesti vasoconstrictor, daca vre una pana in 1 ora, nu folosesti.

(eu vorbeam de adrenalina in artimii nu in stopul cardiac, aritmiile se convertesc electric - defibrilatie, sau chimic adrenalina/antiaritmice/ si apoi intretinere)
.
Vechi 05-07-06, 09:06   #11
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu lucrez destul de incet...asa ca folosesc intotdeauna vasoconstrictor...n-am avut nici o problema.
Andrushk a multumit.
Vechi 05-07-06, 10:05   #12
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu stiu ca lidocaina e antiaritmic,nu adrenalina!

Si eu folosesc vasoconstrictor si in tronculare si in plexale ,dar de regula 1:200000...conc de 1:100000 mai rar la persoane cert sanatoase cu tesut muscular si subcutanat bine reprezentat;la persoane cu risc numai mepivacaina
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-06, 17:49   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

pai lidocaina e antiaritmic de electie, adrenalina ca antiaritmic nu se foloseste decat cand vrei sa convertesti chimic aritmia in ritm sinusal.
.
Vechi 08-07-06, 22:46   #14
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default devitalizare

fata de alti ani calitatea vietii a scazut
oamenii sint mai stresati,mai chimicalizati......si raspunsul pulpei dentare e mai prost-adeq atrofia pulpara e in floare
doar in cazul canalelor foarte curbe incerc o slefuire cu multa apa(turbina plus supliment seringa asistenta) dupa o anestezie fara adrenalina ca pulpa sa se apere mai bine
in rest devitalizez
drdragos2003 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-06, 23:36   #15
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

dr dragos... sint un pic in ceata.... de ce crezi tu ca pulpa se apara mai bine dupa o anestezie fara adrenalina?
Vechi 09-07-06, 00:51   #16
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fiindca adrenalina produce ischemie ,deci flux sangvin scazut si implicit reactie de aparare scazuta a pulpei la stimuli nocivi exteriori.
Kristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-06, 09:36   #17
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

bun, de acord ca faci ischemie, cind e vorba de plexala.... dar pt un spix de exemplu, aplicat la distanta de dintele anesteziat??????
pe de alta parte ischemia e tranzitorie, pe cind daca slefuiesti fara racire, agresiunea e definitiva si irevocabila.... deci ce alegem?
Vechi 09-07-06, 12:09   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

topicul asta e mai bun la aanestezie
dupa ce faci anestezie cu vasoconstrictor, daca e plexala ai vasoconstrictie plexala ca sa ma exprim plastic, adica numai in jurul radacinii dintelui respectiv.
daca este tronculara , ai vasoconstrictie pe tot trunchiul vasculonervos emergent, deci inclusiv vasele "plexale"
interesant este fenomenul de dupa vasoconstrictie, cand, la cateva ore dupa anestezie, fibrele musculare netede din structura vaselor isi consuma rezervele de glicogen si nu mai pot actiona constrictiv, si incep si se relaxeaza, fenomen ce se numeste vasodilatatie vasospastica de unii, vasoparalitica de altzii.
de ce vasoparalitica? pentru ca muschiul este practic paralizat, nemaiavand substrat energetic si aerobioza pentru ciclul krebbs, intra in anaerobioza, acid lactic in exces, deci ph acid , de unde si spasmele musculaturii netede.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/195-folosim-vasoconstrictor-anestezie/

tocmai stadiul asta paralitic al muschiului il constituie momentul in care dintele nu se mai poate apara de agresiuni, pentru ca cel mai important mecanism de reglare in fatza agentilor traumatizanti il reprezinta constrictia vasculara in prima faza
s1nn0cence si DianaBd au multumit.
.
Vechi 09-07-06, 14:00   #19
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
tocmai stadiul asta paralitic al muschiului il constituie momentul in care dintele nu se mai poate apara de agresiuni, pentru ca cel mai important mecanism de reglare in fatza agentilor traumatizanti il reprezinta constrictia vasculara in prima faza
Ca muschiul nu s-o mai contracta, asta n-o pot contrazice, desi nu vad de ce dintele e mai vulnerabil, caci in imediata apropiere a dintelui nu prea vad muschi.
In al doilea rand, dr dream, nu vad cum regleaza vasoconstrictia in prima faza apararea dintelui in fata agentilor traumatizanti. Daca ne punem un garou in jurul bratului timp de doua ore si apoi mai aplicam si un fier incins nu stiu daca mai putem scapa fara grefa de piele.
.
Vechi 09-07-06, 16:13   #20
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

pai simplu, volumul lichidian intrapulpar este mult scazut si implicit diferentele de temperatura din timpul slefuirii sunt mai putin percepute de nociceptorii fibrelor nervoase, si descarca mai putine chimicale ca sa zic asha.
.
Vechi 09-07-06, 18:06   #21
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

pai spune concret unde ai citit ca e mai bine sa faci anestezie fara vasoconstrictor la slefuirea bontului vital? nici mie nu mi se pare prea...logica treaba asta: diferentele de temperatura nu mai sunt percepute de nociceptori (sunt de acord ca nu se mai descarca acele chimicale) dar asta e de bine dupa mine. Tocmai ca nu doresti sa ai o reactie din partea nociceptorilor si de aia ii "adormi". Deci?
rocsa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-06, 20:47   #22
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
"pai simplu, volumul lichidian intrapulpar este mult scazut si implicit diferentele de temperatura din timpul slefuirii sunt mai putin percepute de nociceptorii fibrelor nervoase, si descarca mai putine chimicale ca sa zic asha.
"
Daca nociceptorii percep mai putin, asta nu inseamna ca efectele temperaturii crescute sunt mai putin devastatoare.
.
Vechi 09-07-06, 21:03   #23
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

exact
rocsa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-06, 01:36   #24
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am observat si eu o reactie destul de ciudata mai ales la anesteziile tronculare la spix, cu ischemie de durata si chiar aparitia de leziuni cutanate de tip ischemic... ce-i drept o singura data cu leziuni ischemice... Eu zic ca de la lipsa anesteziei de pe vremuri am trecut in extrema cealalta cu anestezice forte de foarte lunga durata si cu doze zic eu cam mari...
Vechi 10-07-06, 10:30   #25
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai exact ce fel de leziuni cutanate de tip ischemic ai sesizat?
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-06, 00:03   #26
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Leziuni cutanate si mucozale de tip ischemic cu descuamari usoare pe zone rotunde de aproximativ 4 -5 mm in diametru, asemanatoare modificarilor aparute in zona zoster, dar care s-au remis dupa 2 -3 zile, dar repet asta am observat la un singur pacient, pe care l-am vazut intamplator in ziua urmatoare interventiei... dar cati au mai fi patit-o si nu i-am vazut..
In timpul anesteziei mai apar modificari de culoare pe traiectul vaselor de singe din pachetul vasculo-nervos si anume ischemie imediata cu coloratie cadaverica a tegumentului dar cu remitere in cateva minute...
Vechi 11-07-06, 02:13   #27
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Kristina
Citat:
Publicat initial de drdream
"pai simplu, volumul lichidian intrapulpar este mult scazut si implicit diferentele de temperatura din timpul slefuirii sunt mai putin percepute de nociceptorii fibrelor nervoase, si descarca mai putine chimicale ca sa zic asha.
"
Daca nociceptorii percep mai putin, asta nu inseamna ca efectele temperaturii crescute sunt mai putin devastatoare.
Kristina, daca nociceptorii percep mai putin elibereaza si mai putine kinine , care ele declanseaza inflamatia, implicit pulpita.

mai in amanunt gasiti in cartea lui iliescu , la mecanismele inflamatorii ale pulpitelor seroase, mai anume la agentzii fizici, nu e ideea mea, expun ce am citit.
de asemenea am mai gasit teoria asta mai documentata cu un studiu intr-o carte nemtzeasca despre pulpa dentara.
.
Vechi 11-07-06, 15:51   #28
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nici nu am cum sa-mi procur cartea si sincera sa fiu prefer sa citesc alte studii mai de actualitate. Logic nu vad cum ischemia ar putea regla mecanismele de aparare in fata temperaturii crescute. Poate ceea ce spui este valabil la declansarea unei pulpite de catre agenti fizici obisnuiti si nu de o crestere foerte mare a temperaturii, ca cea declansata de turbina fara racire. Eu stiu ca principala modificare ireversibila este schimbarea structurii substantelor organice (ca si cum ai pune un ou la prajit) . Ca s-or mai elibera si kinine o fi adevarat, dar nu cred ca reprezinta principalul mecaism de aparare.
In orice caz, eu cred ca nu asta e important; slefuirea trebuie sa se faca la rece (cu irigatie), daca adrenalina conteaza sau nu, eu una nu prea cred. De exemplu, anestezia pentru implante este plexala si cu vasoconstrictori.
.
Vechi 11-07-06, 23:45   #29
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

oricum vorbeam de racirea cu apa, ideea ca si racirea cu apa modifica temperatura la nivelul pulpei cu cel putin un grad daca esti la mai putin de 1mm de camera pulpara.
o sa incerc sa fac copy paste din cartea aceea.(inca mai calculez cu latimea corpului de punte, a se citi, inca nu m-am apucat....)
.
Vechi 26-07-06, 03:32   #30
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hai sa trancanesc si eu ceva ....
in cabi am doar 2: ubistesin forte-pt extirpari,extractii,rezectii
mepivastezin-pt cardiaci,slefuiri biologice
ramona9745 a multumit.
drdragos2003 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-06, 01:16   #31
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tin minte un curs al unui profesor din israel,sper ca nu ii pocesc numele,Garfunkel,unde sustinea folosirea vasoconstrictorului pe scara foarte larga,argumenta prin faptul ca o stare de discomfort,o usoara durere,poate determina o descarcare de adrenalina de cateva sute de ori mai mare decat doza dintr-o carpula.scuza de ambiguitate si de lipsa de cifre,dar era acum vre-o 2ani.ezit un pic sa folosesc ubi la persoanele alergice,am avut un pacient la care idr-ul a fost pozitiv la ubi si negativ la mepi.oricum ma tem mai mult de o persoana anxioasa decat de un cardiac sau diabetic,dar daca este si car
iac si anxios,prefer mepi.
ramona9745 si Andrushk au multumit.
mircealaslau este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-06, 01:41   #32
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

cum s-a manifestat acest idr pozitiv la ubi? poti da detalii?
Vechi 27-07-06, 01:55   #33
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

o zona eritematoasa cu diametrul 1,5-2cm.a aparut in aproximativ 3-5minute dupa injectare...
.
Vechi 27-07-06, 02:02   #34
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pacinent tanar...20ani,cu un teren foarte alergic.manifestari alergice la tot felul de alimente,si soc anafilactic in urma administrarii unui antibiotic in spital;nu isi amintea antibioticul.nu i se pareau grave treburile astea...iar eu nu ma gandeam decat ca nu am prins o vena in viata mea.ar fi bun un topic nou despre urgente in cabinet,nu?
.
Vechi 27-07-06, 16:55   #35
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cel mai simplu test pt alergiile la anestezice in cabi se poate face prin plasarea unei singure picaturi de anestezic in ochiul pacientului( pacientul este intins la orizontal , este pus sa fixeze un punct pe tavan si se lasa sa pice o picatura din seringa pregatita pt anestezie).....in cazul unei alergii corneea devine rosie, apar mancarimi si usturimi, iar pacientul are senzatie de nisip in ochi.....
testul este banal dureaza 2 minute, iar noi il facem la fiecare pacient nou, scapandu-ne ulterior de probleme intr-adevar grave.....
Iutom si alexandra pestean au multumit.
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-06, 16:58   #36
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

dr savu, testul trebuie facut si a doua oara obligatoriu, pentru ca la prima tura , daca are teren alergic, abia se sensibilizeaza la anestezic.......

idrul da des reactii fals pozitive, picurarea pe mucoase este intr-adevar ushor si practic de facut
.
Vechi 27-07-06, 17:01   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mda, de bagat la cap.....n-am stiut asta....este chiar pacat sa nu se faca si a doua oara mai ales dpdv al simplitatii lui si al pericolului unui rezultat pozitiv.....multzam fain de sfat!
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-07-06, 17:29   #38
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Alergia la xilina o ai de la inceput. E o poveste cu o enzima (ignorant ce sunt ) asa ca faci reactie de prima data si a doua oara si a ... daca mai apuci. Plus ca incidenta e de unul le 400.000 parca ( iar nu stiu )
Dar cred ca iesim in offtopic. Mai bine facem un subiect separat si continuam acolo.
Vechi 24-10-06, 04:18   #39
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdragos2003
hai sa trancanesc si eu ceva ....
in cabi am doar 2: ubistesin forte-pt extirpari,extractii,rezectii
mepivastezin-pt cardiaci,slefuiri biologice
Exact aceleasi le am si eu in cabinetul meu. SI sunt foarte multumita de ele pana acum

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 04:24   #40
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_savu
cel mai simplu test pt alergiile la anestezice in cabi se poate face prin plasarea unei singure picaturi de anestezic in ochiul pacientului( pacientul este intins la orizontal , este pus sa fixeze un punct pe tavan si se lasa sa pice o picatura din seringa pregatita pt anestezie).....in cazul unei alergii corneea devine rosie, apar mancarimi si usturimi, iar pacientul are senzatie de nisip in ochi.....
testul este banal dureaza 2 minute, iar noi il facem la fiecare pacient nou, scapandu-ne ulterior de probleme intr-adevar grave.....
Eu prefer totusi anesteziile subcutane ca nici alea nu sunt dureroase. Senzatia aia la ochi e tare ciuidata si neplacuta. Sau poate din pdv psihologic acest test aplicat la ochi creste pragul durerii si atunci pacientul rezista mai bine??? :wink:

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 18:32   #41
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Ce concentratie au vasoconstrictoarele din anestezice? Cel mai concentrat e parca 1:100.000, da? Adica la 1 ml de solutie( aprox. 1g) avem 0,000001g vasoconstrictor, adica 0,001mg. Ii bagam doua carpule , sa zicem ca i-am bagat 0,0035mg vasoconstrictor.

Stim ce cantitate de catecolamine se descarca endogen la o persoana numai cand intra in cabinet, pe fond de stess? dar cand mai vede si oamnei in halate, i se mai si arata se seringi si alte alea? de sute de ori mai mult decat i-am injectat noi!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=195
Asa ca, eu fac linistit aproape constant cu vasoconstrictor, ca daca e sa il apuce fibrilatiile sau stiu eu ce tulburari de ritm sau altele, il apuca oricum. mai degraba consider important sa incerc sa stabilesc o atmeosfera calma si de normalitate, linistind pacientul, in felul asta reducand stressul.

Subscriu insa la feocromocitom, insa nu am vazut nici unul pana acum.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-06, 10:21   #42
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zuckermann
M-am referit la mepi ca la un anestezic fara vasoconstrictor. Anyway ce anestezic fara vasoconstrictor folosesti ?

drdream
nu folosesc .
ideea e ca nu vasoconstrictor doar in cateva cazuri:
tireotoxicoze, si unele insuf cardiace, nyha 3 si nyha 4.

dexter
Si ca sa intelegem si noi ce-i cu nyha asta :

Class I (Mild)
No limitation of physical activity. Ordinary physical activity does not cause
undue fatigue, palpitation, or dyspnea (shortness of breath).

Class II (Mild)
Slight limitation of physical activity. Comfortable at rest, but ordinary physical activity results in fatigue, palpitation, or dyspnea.

Class III (Moderate)
Marked limitation of physical activity. Comfortable at rest, but less than ordinary activity causes fatigue, palpitation, or dyspnea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=195

Class IV (Severe)
Unable to carry out any physical activity without discomfort. Symptoms of cardiac insufficiency at rest. If any physical activity is undertaken, discomfort is increased.

drdream
da, scuze.
si vine pac. si zice ca are insuf. cardiaca si ia tertze chestii.

cum recunosti nyha3 si 4 din cabi?
intrebi pacientu cand urca scari cam cand oboseste. niha3 cam 1-2 etaje, nyha 4 se opreste de doua ori pe etaj
e bine sa ai un internist in familie (adica nevasta)
.
Vechi 29-12-14, 12:35   #43
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Cum se face idr? cu ce mai exact ? ca zicea cineva ca este contraindicata cu anestezice.
si daca pun o picatura de anestezic in ochi...si pacientul nu este alergic, ce manifestari are? sau nu are nici una? si picatura de anestezic care se pune in ochi e cu sau fara vasoconstrictor? si cu ce o pui? cu seringa? (mi-e frica sa nu-mi tremure mana) alte idei?
Scuze ca pun atatea intrebari dar sunt la inceput de tot.
Vechi 29-12-14, 14:00   #44
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de ramona9745 View Post
si cu ce o pui? cu seringa? (mi-e frica sa nu-mi tremure mana) alte idei?
Scuze ca pun atatea intrebari dar sunt la inceput de tot.
Daca pacientul nu este alergic, nu apare nicio reactie de tip inflamator.
Picatura de "alergen" poti s-o aplici de la distanta in sacul conjunctival (sa zicem 20 cm) fara niciun risc chiar daca iti tremura mana de emotie.
Daca nici asa nu-ti convine, foloseste o pipeta.
ramona9745 a multumit.
Vechi 29-12-14, 15:54   #45
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

S-a discutat chestia asta cand a venit malamed in tara. Omul s-a aratat oripilat de chestia asta si apoi a produs o serie de articole in care demonstra ca intensitatea reactiei anafilactice nu e direct proportionala cu cantitatea de anestezic, pe scurt si de la o picatura in ochi poti sa il bagi in soc anafilactic. Testele astea se fac doar la spital cu pacientul deja conectat la vena pt orice situație. Mai jucati-va voi cu chestia asta prin cabinete si sa vedeti surprize...

KOL Sybronendo
KLMircea si GELAL au multumit.
Vechi 30-12-14, 01:00   #46
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

ok am inteles!
Atunci care e solutia? il trimiti la spital?
Vechi 30-12-14, 08:49   #47
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
...pe scurt si de la o picatura in ochi poti sa il bagi in soc anafilactic....
Nu stiu cum este in UK, unde este ramona, dar in Ro, se presupune ca ai in trusa de urgenta hemisuccinat si sunt putini cei care stiu sa "prinda" o linie venoasa si sa-i lase o branula acolo, in caz de accident.
Cum suspicionezi o alergie? Probabil, de cele mai multe ori doar din anamneza dar "accidentul" poate sa-ti apara deja la a doua administrare (la prima n-a avut nimic!). Discutabila si pozitia lui Malamed...
ramona9745 a multumit.
Vechi 30-12-14, 15:30   #48
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu cred ca e discutabil ce spune Malamed pentru ca ii ai ca exemplu pe cei alergici la alune... astia fac alergie si daca sunt urme de alune in ceva biscuite si de asta se si precizeaza pe ambalaj.
Din cate stiu eu (sa ma contraziceti daca e gresit), in caz de reactie alergica cand se cam intra in panica (si daca esti supermedic cred ca tot iti pierzi din calm pentru ca stomatologii nu au avut parte prea des de asa ceva deci nu suntem prea pregatiti) se poate face si intramuscular hemisuccinatul ala ca tot are un pic de efect pana suni la 112.
Anestezicele moderne gen Ubi/Mepi......... (tot de la Malamed stiu) nu prea dau reactii alergice!!!!!!!!!! si daca sunt nu sunt de tipul soc anafilactic.
.
Vechi 30-12-14, 19:55   #49
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Mircea: Strict dintr-un punct de vedere personal, am dreptul sa ma indoiesc de parerile oricarei somitati mondiale din orice domeniu. Pot sa repet experimentele care l-au dus la un rezultat oarecare (poate ajung la alt rezultat ) sau, pe cercetarea fundamentala, sa incerc sa demonstrez alta ipoteza sau teorie. Asa a progresat omenirea pana acum, indoindu-ne si cautand!
La multi ani 2015, tuturor!
GELAL a multumit.
Vechi 03-01-15, 16:00   #50
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ramona9745 View Post
ok am inteles!
Atunci care e solutia? il trimiti la spital?
Il trimiti la alergolog
Profu Bucur mi-a zis clar la un curs:IDR nu se mai face in cabinetul stomatologic. Parca era prin colegiu medicilor din romania,nu?
Acum fiecare face cum stie...
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-15, 21:27   #51
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Aja, am trimis si eu la alergolog cu ubi. Alergologul a zis ca face doar la mepi testu'.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, anestezie, buna, citit, con, data, folosesc, ignora, inceput, intrebare, logica, lucrez, mie, mine, mm, offtopic, pare, partea, percepute, poveste, prima, problema, reactie, separa, separat, slefuirea, vasoconstrictor, vital

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ce tip de anestezie preferati ? MDSK Anestezie 43 18-06-16 03:56
anestezie.... sico Anestezie 36 03-01-15 10:38
Ce materiale de amprenta mai folosim? ce trenduri mai sunt? drdream Protetica 118 16-05-12 17:17
Cum folosim un apex locator ? MDSK Endodontie 46 31-01-09 18:12
Ce folosim intre sedintele de tratament? andracaravan Endodontie 104 28-12-06 16:02

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: