Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

tehnici alternative de anestezie la alveolar inferior,URA

discutie din eugenol.ro : deschid un topic nou numai pentru a descrie tehnicile GOW GATES si Akinosi GOW GATES REPERE: Cuspidul meziolingual al ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree13Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-05-06, 01:23   #1
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default tehnici alternative de anestezie la alveolar inferior,URA

deschid un topic nou numai pentru a descrie tehnicile GOW GATES si Akinosi

GOW GATES
REPERE:
Cuspidul meziolingual al molarului 2 maxilar
Incizura intertragiala
Coltzul gurii
Poza cu reperele externe:

Poza cu reperele interne:

Tehnica:
Coordonand reperele intraorale si extraorale, aliniem corpul seringii astfel incat sa fie ca un fel de linie ce uneste premolarii inferiori cu incizura intertragiala
Locul de punctie:
Mucoasa distal de molarul 2 superior, acul atinge practic cuspidul meziolingual
Acul avanseaza 2.5 cm (sfat pt. inceput: ideal faceti cu markerul un semn la 2.8 cm ca la inceput, ca sa aveti un reper oarecare)
Nu este neaparat necesar sa atingeti osul (gatul condilului), daca ati patruns 2.5 cm si aveti directia potrivita a seringii, aspirati, si lasati depozitul de anestezic)

Practic urmarim sa ajungem la gatul condilului, sub insertia muschiului pterigoidian lateral:

Si acum 2 poze cu tehnica efectiva:
1. Locul de punctie:

2. traiectul seringii:

AKINOSI:

Este o tehnica relativ noua, frumoasa, cu gura inchisa dar pe cale intraorala totusi.
Locul de punctie:
mucoasa medial de ramul mandibulei, deasupra foramenului, sub condil, din zona tuberozitatii maxilare (zona de vecinatate)

Repere:
la limita mucoasei pasiv mobile de la nivel molar 2 molar 3 superior
tuberozitatea maxilara
Tehnica:
Technique
Pacientul este cu gura inchisa.
Cu oglinda dentara descoperiti usor vestibulul bucal din zona m2 m3
Inserati acul paralel cu planul ocluzal maxilar, intr-o directie posterioara si laterala, patrundeti 2.5 cm (tot markerul e de mare ajutor, mai ales ca aici nu atingem nici un reper osos)
Aspirati.
La inceput apare paralizie motorie, daca pacientul are trismus, cedeaza imediat!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/175-tehnici-alternative-anestezie-alveolar-inferior-ura/
Si acum cateva poze sa va edifice:
Locul de punctie:

Directia Seringii:

Si inca o imagine edificatoare vis-a-vis de reperele osoase:
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 02:15   #2
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

UP! avem in sfarsit poze!!!
.
Vechi 24-10-06, 03:22   #3
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Multumesc de sugestie si mai ales de informatie. Voi incerca si eu aceste tehnici, chiar daca sunt de obicei sceptica in ceea ce priveste lucrurile noi

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 18:35   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

am sa le incerc "per primam", sa vad ce amorteste doar cu ele. desi ar trebui sa le am de rezerva pt. spix, nu? Akinosi pare interesant
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 20:35   #5
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
UP! avem in sfarsit poze!!!
.
Vechi 24-10-06, 20:47   #6
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Inserati acul paralel cu planul ocluzal maxilar, intr-o directie posterioara si laterala, patrundeti 2.5 cm (tot markerul e de mare ajutor, mai ales ca aici nu atingem nici un reper osos)
omule, da cu akinosi s-ar putea s
.
Vechi 29-10-06, 21:47   #7
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

akinosi pare super interesanta, mai ales ca in cazuri de trismus niciodata nu mam tare dat in vant dupa tehnicile extraorale, iar pt trismus sigur prinde bine ca mai am vate unul in urgenta de nici nu poate deschide gura de umflat ce ii.
molnar_ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-06, 22:19   #8
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

[quote=rx]
Citat:
omule, da cu akinosi s-ar putea s
.
Vechi 12-11-06, 19:53   #9
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Felicitari DrDream

Super!!! Daca mai putetzi sa mai punetzi pe forum diverse metode de anestezie... O sa incerc cat de curand cele 2 tehnici de anestezie a N.Alv.Inf.... Cred ca toata lumea mai are esecuri in anestezia "La Spix".
bjornav este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-06, 19:59   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun venit, bjornav! Si eu am mereu emotii la Spix!
Mereu e bine sa mai ai o noua varianta.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-06, 00:38   #11
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default Re: Felicitari DrDream

Citat:
Publicat initial de bjornav
Super!!! Daca mai putetzi sa mai punetzi pe forum diverse metode de anestezie... O sa incerc cat de curand cele 2 tehnici de anestezie a N.Alv.Inf.... Cred ca toata lumea mai are esecuri in anestezia "La Spix".
daca vorbesti si la per tu ar fi exceptionaaaaaaaaaal
ma faci sa ma simt tatae si n-am decat 29 de ani
.
Vechi 13-11-06, 08:40   #12
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Super prezentarea, bravo drdream. Am sa incerc si eu GowGates la primul esec prin Spix/Weissbrem (sau cum s-o fi scriind).
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-06, 15:13   #13
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Sorry, da' am eshuat...

Salut, am incercat azi shi GowGates shi Akinosi... eram nerabdator. La 9:30 i'am facut ceea ce trebuia sa iasa o anestezie a N.A.Inf prin GowGates unei doamne, dar nu prea mi'a ieshit, a amortzit putzin juma de buza dar lingual nik... Am incercat sa pastrez traseul ala PMinf-tragus; cred k trebe sa mai bagi nishte amanunte , k pt mine nu au fost de ajuns (nu am reushit sa am contact cu osul, poate de'asta). La 12:00 am incercat Akinosi, la o pac. cu o prot totala sup., dar nu a amortzit deloc, nush de ce... nu am marker pt cei 2,5 cm da' am aproximat (ochiometric ) E probabil sa nu fi apreciat bine locul unde au fost 27,28..., dupa spusele pacientei am anesteziat Bucalu'... In fine i'am facut spix...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=175
Dar vreau sa ma ajutzi sa-mi iasa shi Akinosi (Poate cu mai multa incredere o sa'mi iasa shi GowGates...), nush, dak potzi sa pui mai multe repere...
Multzumesc, ashtept cu nerabdare clarificari...
PS: Chestia cu ACE in loc de tirrnerfs o s'o incerc maine....
bjornav este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 00:30   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

care ar fi indicatiile pentru akinosi?
cand are trismus, sigur mai are ceva pe acolo si nu poti plimba acul pe unde vrei prin tesuturi inflamate...
tot din seria "ma ofer caz de studiu" am vazut (simtit e mai bine zis) la un coleg chirurg: nu lasa tot anestezicul strict la reper, retrage acul putin (maxim 1 cm) ii imprima o directie putin diferita fata de prima data, mai injecteaza, si tot asa. practic creeaza o zona de baraj..cam impropriu spus. stiu ca anestezicul difuzeaza, dar in felul asta mai preintampini neajunsurile variatiilor anatomice care-s destul de frecvente
copperkey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 01:12   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

copperkey, afara se face akinosi cam in acelasi procent in care facem noi spix, adica pe undeva 95-99%
nu tzine de trismus au ba.
statistica a dovedit ca akinosi e mai de succes ca spixu, mai usoara ca tehnica ....
.
Vechi 15-11-06, 01:22   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

bine bine... o sa incerc si eu
.
Vechi 15-11-06, 01:54   #17
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

nu bine, lipsa de repere ferme, vecinatatea de artere importante... nu incerc
.
Vechi 15-11-06, 01:59   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de copperkey
nu bine, lipsa de repere ferme, vecinatatea de artere importante... nu incerc
copperkey
si un spix facut ca la carte face la fel......
oricum la extirpari pe m inf cu patologie e rupere oricum
n-am incercat la gaura ovala

da nici nu incerc...
.
Vechi 15-11-06, 18:37   #19
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: Sorry, da' am eshuat...

[quote="bjornav"]La 12:00 am incercat Akinosi, la o pac. cu o prot totala sup., dar nu a amortzit deloc, nush de ce... nu am marker pt cei 2,5 cm da' am aproximat (ochiometric ) E probabil sa nu fi apreciat bine locul unde au fost 27,28..., dupa spusele pacientei am anesteziat Bucalu'... In fine i'am facut spix...

Bjornav, ti-ai ales pacientul perfect pt Akinosi, planul de ocluzie , fiind protezata tottal maxilar ti l-a dat tehnicianul dentar, nu situatia reala a pacientului,asta fara a pune in discutie calitatea executiei prootezei. Oricum, eu zic sa mai incerci, spixul e mai "simplu" doar pentru ca mult mai mediatizat!
m_mosu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 09:52   #20
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu prea inteleg de ce lumea cauta o alternativa a spixului in cazul pacientilor cu trismus......oricum nu le poti lucra, chiar daca i-ai anesteziat
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 10:02   #21
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr_savu
eu nu prea inteleg de ce lumea cauta o alternativa a spixului in cazul pacientilor cu trismus......oricum nu le poti lucra, chiar daca i-ai anesteziat
se spune c
.
Vechi 17-11-06, 10:03   #22
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de dr_savu
tocmai ca dupa anestezie nu mai ai trismus......
(cat tine anestezia fireste) si poate omu sa deschida gura
.
Vechi 17-11-06, 10:08   #23
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 18-11-06, 17:52   #24
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de copperkey
tot din seria "ma ofer caz de studiu" am vazut (simtit e mai bine zis) la un coleg chirurg: nu lasa tot anestezicul strict la reper, retrage acul putin (maxim 1 cm) ii imprima o directie putin diferita fata de prima data, mai injecteaza, si tot asa. practic creeaza o zona de baraj..cam impropriu spus. stiu ca anestezicul difuzeaza, dar in felul asta mai preintampini neajunsurile variatiilor anatomice care-s destul de frecvente
Tot asa fac si eu de vreo 2 luni anesteziile la Spix. Retrag putin si ma duc un pic mai sus decat primul loc in care am depus anestezicul. "Higher is better - Malamed" :wink:

In cazul unei variatii anatomice iti ofera o sansa mai mare de reusita, plus ca nu mai stresezi psihic pacientul cu o noua anestezie si explicatiile pentru care nu a prins. :wink:
Vechi 18-11-06, 18:21   #25
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Documentatie suplimentara:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-06, 18:31   #26
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Merci , dexter ptr. documentatia suplimentara!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-06, 18:34   #27
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu placere. Si acum si partea mai putin placuta

jada.ada.org/cgi/reprint/132/10/1420.pdf
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-11-06, 18:44   #28
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

:P mi-am luat inima-n din
.
Vechi 13-12-06, 21:21   #29
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dexter
Documentatie suplimentara:
Exista si o metoda
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 02:25   #30
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Scuze, dar din ce povestesti tu pare sa fie vorba chiar de spix-ul clasic, singura diferenta fiind ca lasi anestezic si pana ajungi la n.lingul (cand schimbi directia acului).
Ce fel de seringa/ac folosesti?
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 13:23   #31
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexgorgos
Scuze, dar din ce povestesti tu pare sa fie vorba chiar de spix-ul clasic, singura diferenta fiind ca lasi anestezic si pana ajungi la n.lingul (cand schimbi directia acului).
Ce fel de seringa/ac folosesti?
Este intradevar cat se poate de clasic.
.
Vechi 14-12-06, 17:18   #32
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Acum am vazut mai bine linkul trimis de dexter si am inteles la ce va referiti. Tehnica desrisa acolo (directa cu ii spuneti), este tehnica Weisbrem, iar cea descrisa de d-voastra (indirecta cum ii spuneti) este tehnica clasica.
Din cate am vazut folositi seringi cu ace atraumatice. Merge sa schimbati directia acului cu acestea?

Citat:
Publicat initial de drpstern
Daca se anesteziaza si N. lingual inseamna ca seringa a fost descarcata prea jos si/sau anterior.
Nu este un eşec daca a fost anesteziat n.lingual. In traseul pe care il are acu spre n. alveolar inferior (indiferent de tehnica), intersecteaza n.lingual si trebuie lasat anestezic pentru acesta.
.
Vechi 14-12-06, 18:21   #33
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

de cateva zile mi-am propus sa inteleg in ce consta tehnica G-G. Chiar am incercat-o pe o pacienta, cu rezultate indoielnice (banuiesc ca anestezia obtinuta s-a datorat difuziei anestezicului prin zona si nu "indemanarii" mele).

Si oricat m-as chinui nu gasesc corelatia dintre reperele interne si cele externe. Mai precis gasesc reperele externe ca fiind complet inutile (ma refer la linia "ureche-gura"). Va rog........luminati-ma!!!!!!!!
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-06, 21:03   #34
Ucenic Sef
Fara status.

.

[quote=alexgorgos]Acum am vazut mai bine linkul trimis de dexter si am inteles la ce va referiti. Tehnica desrisa acolo (directa cu ii spuneti), este tehnica Weisbrem, iar cea descrisa de d-voastra (indirecta cum ii spuneti) este tehnica clasica.
Din cate am vazut folositi seringi cu ace atraumatice. Merge sa schimbati directia acului cu acestea?

Citat:
Publicat initial de drpstern
Daca se anesteziaza si N. lingual inseamna ca seringa a fost descarcata prea jos si/sau anterior.
Nu este un e
.
Vechi 14-12-06, 21:06   #35
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan

de cateva zile mi-am propus sa inteleg in ce consta tehnica G-G. Chiar am incercat-o pe o pacienta, cu rezultate indoielnice (banuiesc ca anestezia obtinuta s-a datorat difuziei anestezicului prin zona si nu "indemanarii" mele).

Si oricat m-as chinui nu gasesc corelatia dintre reperele interne si cele externe. Mai precis gasesc reperele externe ca fiind complet inutile (ma refer la linia "ureche-gura"). Va rog........luminati-ma!!!!!!!!
linia "ureche-gura" e cea care-
.
Vechi 14-12-06, 21:32   #36
Ucenic Sef
Fara status.

.

>>Din cate am vazut folositi seringi cu ace atraumatice. Merge sa schimbati directia acului cu acestea?<<Cu>>Nu este un e
.
Vechi 14-12-06, 22:47   #37
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Inrtradevar am observat si eu printre colegi ca unii au tendinta de a lasa prea jos depozitul anestezic, si au anestezie doar pe lingual.
In ceea ce priveste profunzimea penetrarii, eu sunt de parere ca ar trebui descarcata seringa doar daca se simte contactul cu osul.
PS: Nu mi-ati raspuns daca se poate schimba directia acului cu acele atraumatice
.
Vechi 15-12-06, 00:06   #38
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

[quote]linia "ureche-gura" e cea care-
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-12-06, 10:34   #39
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexgorgos
Inrtradevar am observat si eu printre colegi ca unii au tendinta de a lasa prea jos depozitul anestezic, si au anestezie doar pe lingual.
In ceea ce priveste profunzimea penetrarii, eu sunt de parere ca ar trebui descarcata seringa doar daca se simte contactul cu osul.
PS: Nu mi-ati raspuns daca se poate schimba directia acului cu acele atraumatice
Nu stiu de ce, partea mesajului cu raspunsul s-a pierdut pe drum : cu ace de diametru 0,4 se poate schimba directia fara probleme. Acele de diametru inferior sunt greu de gasit la aceste lungimi (32 sau 42) si sunt poate prea flexibile.

Pentru profunzime, cautarea contactului cu osul nu mi se pare o idee buna pentru ca exista primejdia de a leza nervul daca da varful acului de el. Anestezicul difuzeaza cu atat mai bine cu cat este la temperatura buna si injectat incet, nu este nevoie de o precizie milimetrica. Oricum, progresia acului trebuie sa fie cat se poate de delicata pentru ca un eventual contact cu nervul sa nu aiba consecinte catastrofice.

Amicalement.

Peter
.
Vechi 16-12-06, 22:12   #40
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote=andracaravan][quote]linia "ureche-gura" e cea care-
.
Vechi 23-12-06, 01:19   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O prezentare buna...
takashita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-06, 22:07   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

super pozele. am sa incerc si eu
pink2sir este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-06, 13:00   #43
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine ai venit pink2sir, a
.
Vechi 18-01-07, 18:44   #44
DRS
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am observat, ca nimeni nu a atras atentia asupra riscurilor unei astfel de anestezii, avand in vedere ca pe acolo trece artera maxilara, ram din artera carotida externa, ce sa bifurca chiar la nivelul colului( un pic mai posterior)
Riscu injectarii chiar in ACE, mi se pare mult prea mare.....cu toata aspiratia
DRS este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-07, 23:59   #45
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de DRS
Am observat, ca nimeni nu a atras atentia asupra riscurilor unei astfel de anestezii, avand in vedere ca pe acolo trece artera maxilara, ram din artera carotida externa, ce sa bifurca chiar la nivelul colului( un pic mai posterior)

articaina intravenos/intraarterial injectata in timp de minim 30s /1.8 ml
nu produce nimic
mai nimic sistemic.
.
Vechi 19-01-07, 09:59   #46
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
Citat:
Publicat initial de DRS

articaina intravenos/intraarterial injectata in timp de minim 30s /1.8 ml
nu produce nimic
mai nimic sistemic.
da nici nestezie locala nu ai, daca op bagi toata intravascular. Da nu prea vad cum poti sa stai cu acul intr-o artera care nu cred sa aiba mai mult de 2 mm diametru cat timp injectezi. Poate riscul ar fi de lezare a vreunui vas, ex. a. maxilara, da riscul asta il ai cam peste tot unde sunt vase mai mari.
Vechi 15-04-07, 16:57   #47
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mie personal anestezia la Spix mi-a prins in aproximativ 98% din cazuri.De ce sa macomplic cu alte tehnici?
silviupanescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-07, 17:26   #48
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

AAA!!!Uitasem sa va spun:incercati intraligamentara.Merge inclusiv la molari.simplu ca buna ziua si fara dureri de cap.
silviupanescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-07, 12:46   #49
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de silviupanescu
Mie personal anestezia la Spix mi-a prins in aproximativ 98% din cazuri.De ce sa macomplic cu alte tehnici?
Din cele 98% de succese, cate au fost pt. pulpite molari inferiori?
ca acolo ne arde buza pe toti. In rest, inclusiv chirurgie, toti ne cam descurcam.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-07, 00:50   #50
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Akinosi e PERFEKTA ptr mine. DOar ca tb sa astept putin mai mult sa se instaleze anestezia. Deja am renuntat de tot la spix sau weisbrem. Ma simt atat de sigura la Akinosi. Si in plus: TOTI pacientii la care am facut anestezia pana acum au spus ca nu au simtit deloc durere (se poate oare? ). Mi-as face si una mie sa vad cum e :wink:

e putin incomoda ca nu prea este vizibilitate asa de buna ca la spix (ca doar e cu gura inchisa pacientul), si tb sa palpezi bine marginea anterioara a ramurii verticale a mandibule ca sa nu faci anestezia ijn exteriorul ei (am avut azi un caz unde aceasta margine era aproape posterior de tuberozitate si pacientul mai voluminos in parti moi, si am palpat vreo 5 min locul intepaturii sa nu ma trezesc ca fac anestezie la facial) :P

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-07, 18:52   #51
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default drdream-mare maestru

Drdream , supertare GC-ul - multumesc mult - tocmai am incercat tehnica la o pacienta la care nu reuseam sa anesteziez alv inf (nici nu ma puteam atinge de dinte dupa 2 spixuri ,ce sa mai vorbim de extractie)-morala? anestezie beton ,liniste operatorie ,urale de bucurie (nu stiu dk ai sughitat)
mocmon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-07, 20:28   #52
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu cu weisbren nu am avut probleme,dar nu se site nicodata
daca la weisbren punctia se face la 05.cm de planul ocluzal al molariolor superiori,la GG vad ca este chiar la nivelul planului de ocluzie a molarilor superiori... in rest la fel,tot din dreptul comisurii opuse si perpendicular pe santul dintre plica pterigo-mandibulara si marg ant a ram ascendent?
gresesc?
Vechi 14-11-07, 13:31   #53
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico
in rest la fel,tot din dreptul comisurii opuse si perpendicular pe santul dintre plica pterigo-mandibulara si marg ant a ram ascendent?
gresesc?
intre plica si creasta temporala
.
Vechi 14-11-07, 19:08   #54
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...
Vechi 14-11-07, 22:19   #55
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

..pai intre plica pterigo mandibulara si creasta temporala a mandibulei, pentru ca daca palpatii marginea anterioara va proptiti in creasta temporala, care este medial si posterior fata de marginea anterioara a mandibulei. Dar banuiesc ca in practica asa faceti.
.
Vechi 15-11-07, 07:43   #56
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

tu poti palpa tot timpul creasta temporala?
eu vorbeam de ce vezi in cavitate, daca mergi perpendicular in sant treci de creasta temporala
Vechi 15-11-07, 09:53   #57
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca mergi perpendicular pe sant, dar cat ma aproape de plica, fiindca altfel in functie de morfologie te poti propti in creasta.
Intradevar cate odata creasta e putin proeminenta, greu de palpat, deci e greu sa te proptesti in ea.
Oricum eu caut sa palpez creasta tot timpul, si sa iau contact cu osul cand las depozitul anestezic (stiu ca se vor gasi cativa care sa imi sara incap pentru asta, dar eu continui sa cred ca e esential pentru a prinde anestezia)
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, ac, afara, ajutor, ajutor ..., anestezie, buna, caz, cazul, chirurg, coleg, data, endo, felul, lasa, loc, luni, malamed, maxim, mm, noua, ofer, ofera, pacientul, practic, primul, reper, salut, sansa, seria, spix, studiu, zona

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
traumatizarea nervului alveolar inferior gabib Chirurgie 47 16-02-12 23:09
Premolar inferior cu 3 canale Sylvester Endodontie 8 20-08-09 14:39
Alveolar distraction osteogenesis darian Implantologie 1 21-01-07 12:04

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: