Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Chestionar Anestezia la Spix, esecuri cat de des?

discutie din eugenol.ro : Voi mai dati rateuri la spix?metode alternative dupa esec folositi? Folositi Akinosi sau gowgates curent ca tehnici de anestezie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Cat de des am esec la anestezia la spix clasica
rar, foarte rar, sunt meseriash 35 20,83%
cam 1 din 3 anestezii 37 22,02%
cam 1 din 4 anestezii 22 13,10%
cam 1 din 5 anestezii 22 13,10%
cam 1 din 6 anestezii 52 30,95%
Au votat: 168. You may not vote on this poll

Like Tree5Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-05-06, 15:18   #1
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Default Chestionar Anestezia la Spix, esecuri cat de des?

Voi mai dati rateuri la spix?metode alternative dupa esec folositi?
Folositi Akinosi sau gowgates curent ca tehnici de anestezie de alveolar inferior?
Am votat deja, una din sase, si spre rusinea mea recunosc ca abia acum ma perfectionez in akinosi si gow gates, tehnici care prin facultate nici prin carti nu le-am citit(akinosi) sau am citit (gow gates) dar nu am vazut vreodata.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 15:46   #2
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

da si mie mi se intimpla sa ratez...nu am facut o statistica si sincer nici nu vreau...dar am vazut ca daca fac plexala{contrar faptului ca e corticala groasa si anestezicul nu difuzeaza}mi a reusit chiar si pt molari
TE ROG SPUNE MI SI MIE CE E CU TEHNICA ACHINOSI,cred ca am si scris o gresit spre rusinea mea nici nu am auzit de ea.....si mai aveam pretentia ca citesc :oops:
Vechi 06-06-06, 15:57   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu reusesc sa votez dar inclin spre 1 din 4-5...greu sa ma decid. In principiu "rateurile" sunt in urgente (pulpite totale de obicei dar nu obligatoriu) sau situatii anatomice particulare. Dar o repet si totul e in principiu ok. De technica gow-gates am auzit si am ceva material documentar dar nu am avut ragaz sa o citesc desi spun unii ca ar fi grozava; o sa incerc. Despre tehnica achinosi insa...

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-06, 17:14   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

salut.
am descris si akinosi si gow gates, cu imagini la un topic nou, tehnici speciale de anestezie
are si imagini, nu apar din prima
dati copy paste la linkurile dintre[img][/img]
si le vedeti.
akinosi e frumoasa , e cu gura inchisa, dar tot intraorala.
.
Vechi 27-09-06, 21:48   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ce-neamna kix la spix?

am mai patit sa nu prinda klumea la prima carpula, da la a doua lemn nene; azi am facut una jumate la spix si restu l-am bagat pe vestibular langa 37 ca avea un abces in formare si pulpita retrograda, incepuse sa se umfle sub o punte; intra 1cm de sonda de la colet in jos pe 37; pe radacina distala a carait putin pana am infipt nervu'
Vechi 20-10-06, 23:09   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu fac weisbrem si extrem de rar mi se intampla sa dau chix, insa am patit ca anestezia a reusit - buza anesteziata, dar dintele nu. Era un pacient mai agitat si grabit.
dreal este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-06, 08:44   #7
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

De ce nu mentioneaza nimeni si de anestezia la gaura mentoniera?
Eu o folosesc destul de des si nu am avut niciodata surprize... Cu un anestezic bun nici nu e nevoie sa intri in canal, depunerea se poate realiza in imediata vecinatate a gaurii mentoniere...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-11-06, 09:16   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

asa si? faci tu pentru molari asa ceva? plus ca nu-i nevoie sa te kinui sa nimeresi vreo gaura pt frontali si pm cand merge super bine in curu da sac
Vechi 15-11-06, 18:41   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici eu nu reusesc sa votez, dar cred ca ma inscriu pe la 1 din 6,7 pacienti tre sa fac a doua carpula. tehnica e weisbren, se pare ca e mai eficienta decat spixul clasic!
m_mosu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 22:11   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

buza anesteziata,dinte sensibil=anestezic la distanta de nerv.
reuseste sa penetreze stratul extern al nervului,responsabil de sensibilitatea partilor moi,dar nu ajunge in centrul nervului,de care depinde sensibilitatea pulpara.
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-11-06, 22:19   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de dr vero m
buza anesteziata,dinte sensibil=anestezic la distanta de nerv.
reuseste sa penetreze stratul extern al nervului,responsabil de sensibilitatea partilor moi,dar nu ajunge in centrul nervului,de care depinde sensibilitatea pulpara.
lasa, iti mai perfectionezi tehnica de "penetrare" a centrului nervului si ne spui cum e can iti iese (okii d
Vechi 15-11-06, 23:05   #12
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

e nashpa,am servit-o personal,pacient eu insami,mi.
cu oki iesiti si tot tacamul.
tehnica avem,nu ne plangem,dupa prima mie de spixuri a inceput sa fie ok
da' pomenise dreal ceva mai sus de buza da,dinte nu.
iete ca iexista o iexplicatie...
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 16:56   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
reuseste sa penetreze stratul extern al nervului,responsabil de sensibilitatea partilor moi,dar nu ajunge in centrul nervului,de care depinde sensibilitatea pulpara
Am auzit de la un doctor o chestie mai ciudata care se cam bate cap in cap cu ce a zis dr. Malamed:
Nervul alveolar inferior are structura asemanatoare cu o ceapa (un fel de foite dispuse circular). Pe masura ce nervul avanseaza cate o foita externa se desprinde si da nervi pentru cate un dinte. Cu alte cuvinte ar trebui primii care sunt anesteziati sa fie molarii si ultimii incisivii.
Sunt putin in ceata acum...poate cineva sa-mi explice care dintre variante e cea corecta?
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-06, 17:03   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

cine-i Mermelada cela?
Vechi 18-11-06, 17:56   #15
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexgorgos
Am auzit de la un doctor o chestie mai ciudata care se cam bate cap in cap cu ce a zis dr. Malamed:
Nervul alveolar inferior are structura asemanatoare cu o ceapa (un fel de foite dispuse circular). Pe masura ce nervul avanseaza cate o foita externa se desprinde si da nervi pentru cate un dinte. Cu alte cuvinte ar trebui primii care sunt anesteziati sa fie molarii si ultimii incisivii.
Sunt putin in ceata acum...poate cineva sa-mi explice care dintre variante e cea corecta?
Mda, probabil a invatat si el tot de la cei care ne-au invatat sa testam anestezicul subcutanat sau in ochi si ne-au mai spus ca Adrenalina is bad.
Vechi 10-12-06, 17:56   #16
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

drimule, ce se-nt
.
Vechi 10-12-06, 18:05   #17
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Ha, ha cand vroiam sa ma dau mare maestra in ale spixului, deh 5 ani de urgente, nu merge votul, ha, ha, mai democratie? cu cine votezi?
dr.daniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-06, 22:39   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

cre ca nu se mai poate vota......
chestionarul a avut durata limitata de vot, 30 zile.

si au trecut de mult

poate doar eugenol man din surse sa il modifice.
mai vedem.
.
Vechi 10-12-06, 23:16   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

incercati acum la vot... sa imi spuneti daca merge....
Vechi 10-12-06, 23:42   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

vot acceptat
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-06, 10:23   #21
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

merge, da' parca am mai votat o data la poll-ul asta
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-06, 13:03   #22
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

as vota si eu dar nu am varianta.

eu am esec la spix pe pulpe vitale in 9 din 10 cazuri. Deci, 90 %

Esec pentru mine inseamna asta :
- dau 2 spixuri - unu Gow Gates unu clasic cu Ubi Forte. Mai nou dar Akinosi
- dau pe lingual la molari ca sa prinda milohioidianul
- dau intraligamentara
(dau apoi si intrapulpara cand deschid camera)

si cand ma apuc sa lucru se intampla:
- a . in dentina urla ca il doare, nu pot sa deschid camera pulpara
- b. cand deschid camera pulpara spune ca il doare
-c. cand intru pe vre-un canal spune ca il doare

Deci pt mine esec inseamna orice ar simti pacientul intraoperator. la mine pe pulpe vii, repet 9 din 10 pacienti simt si spun ca ii doare....

Am emotii imense si ma trec transpiratii cand imi sunt trimisi pacienti pt extirpari de molari inferiori. E singura data cand ma bucur ca am retratamente...la molari inferiori
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/140-chestionar-anestezia-spix-esecuri-des/

Recent recitind unele carti de endo mi s-a confirmat ce mi se intampla : Malamed spune de 51 % esec la spix, iar altul , cred ca Walton, spune de 81 % esec la Spix pe extirpari din pulpite..

Asa ca bucurati-va , caci va vad ca nu aveti probleme la spix...
titiluka, LonMar si alexia4m au multumit.
Vechi 11-12-06, 13:34   #23
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos

Deci pt mine esec inseamna orice ar simti pacientul intraoperator. ...
pentru mine esec e cand nu reusesc sa fac ceea ce mi-am propus; asa ca mai bazaie putin pacientul asta e; cum a stat cu dureri pana in stadiul ala poa' sa mai rabde nitel ca-i spre binele lui;

ah, si spix inseamna si extractii si cavitati nu numai endo;
Vechi 11-12-06, 17:53   #24
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

da, stiu ca inseamna si cavitati sau extractii, dar de obicei la endo e rata cea mai mare de esec anestezic. Adica dai spix si nu faci endo, nici nu poti deschide camera pulapra, dar scoti toti molarii ca nu simte nimik...
Vechi 11-12-06, 21:51   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am patit-o si eu pe asta si nu o data. De fapt pana acum toate esecurile pe care le-am avut cu anestezia la molarii inferiori au fost strict la endo/carii profunde, pentru ca limba, buza si orice altceva in afara de dinte erau beton. Recunosc faptul ca nu am multa experienta, dar ma streseaza la culme chestia asta, mi-e si frica sa mai fac anestezii la molarii inferiori cand pacientul este copil. Daca nu prinde la un adult nu-i problema, intelege omul, mai suporta ceva durere, dar la copii mi-e si mila de ei si nu stiu ce sa le fac.
Vechi 11-12-06, 22:11   #26
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

znaip
Vechi 12-12-06, 16:26   #27
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

gheorghe laurentiu a spus
Citat:
anestezia la mandibula
--------------------------------------------------------------------------------
Cred ca nu am patit atunci cand am facut anestezie pentru extractie la dintii mandibulari sa nu imi prinda, insa uneori, pentru devitalizari pe molari, se intampla ca pacientul sa mai prezinte sensibilitate. Stiti de ce?
.
Vechi 12-12-06, 16:29   #28
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 05-02-07, 23:49   #29
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos

eu am esec la spix pe pulpe vitale in 9 din 10 cazuri. Deci, 90 %

Esec pentru mine inseamna asta :
- dau 2 spixuri - unu Gow Gates unu clasic cu Ubi Forte. Mai nou dar Akinosi
- dau pe lingual la molari ca sa prinda milohioidianul
- dau intraligamentara
(dau apoi si intrapulpara cand deschid camera)

si cand ma apuc sa lucru se intampla:
- a . in dentina urla ca il doare, nu pot sa deschid camera pulpara
- b. cand deschid camera pulpara spune ca il doare
-c. cand intru pe vre-un canal spune ca il doare

Deci pt mine esec inseamna orice ar simti pacientul intraoperator. la mine pe pulpe vii, repet 9 din 10 pacienti simt si spun ca ii doare....

Am emotii imense si ma trec transpiratii cand imi sunt trimisi pacienti pt extirpari de molari inferiori. E singura data cand ma bucur ca am retratamente...la molari inferiori

Recent recitind unele carti de endo mi s-a confirmat ce mi se intampla : Malamed spune de 51 % esec la spix, iar altul , cred ca Walton, spune de 81 % esec la Spix pe extirpari din pulpite..

uff, ce piatra mi s-a luat de pe suflet. credeam ca o patesc numai eu. subscriu la multe spuse mai sus si anume: cele mai multe esecuri la spix, de fapt cred ca toate, au avut legatura cu endo. la extractii aproape niciodata. cum spunea cineva: limba lemn, buza lemn, dar de te atingi de pulpa, tipa
Bakai Attila este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-08, 17:53   #30
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

eu am observat ca din moment ce nu doare cand realizez accesul in cam pulpara cu turbina decat chiar cand ating pulpa dentara, o usoara anestezie intrapulpara la suprafata rezolva problema. Dupa ce scot portiunea coronara a pulpei, mai departe in radacina nu este problema, ca nu mai simte nimic. Pot sa afirm asta la 90% din cazuri. Exclud aici pacientii prea fricosi care mai mult te streseaza pe tine (medicul), ca lor oricum "le doare si fara sa le faci ceva" apoi sa le "atingi nervul" :wink: 8)

votul meu, din pacate, a fost 1 din 3... La un moment dat am studiat Gow gates si aveam suces la ea aproape 100%. Doar ca era nasol ca tb sa astept aproape 1 ora pana la instalarea ei... asa ca din lipsa de timp am revenit la spix/weisbrem

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-08, 23:53   #31
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni
eu am observat ca din moment ce nu doare cand realizez accesul in cam pulpara cu turbina decat chiar cand ating pulpa dentara, o usoara anestezie intrapulpara la suprafata rezolva problema. Dupa ce scot portiunea coronara a pulpei, mai departe in radacina nu este problema, ca nu mai simte nimic. Pot sa afirm asta la 90% din cazuri. Exclud aici pacientii prea fricosi care mai mult te streseaza pe tine (medicul), ca lor oricum "le doare si fara sa le faci ceva" apoi sa le "atingi nervul" :wink: 8)

votul meu, din pacate, a fost 1 din 3... La un moment dat am studiat Gow gates si aveam suces la ea aproape 100%. Doar ca era nasol ca tb sa astept aproape 1 ora pana la instalarea ei... asa ca din lipsa de timp am revenit la spix/weisbrem
o ora????

esec la spix= daca anestezia nu e 80/80(pulp tester) in 15 minute, si la doua citiri succesive, la mai mult de 5 minute.
.
Vechi 12-01-08, 19:07   #32
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dream
eu am avut un pacient la care ii faceam anestezia ...pleca sa isi rezolve ce treburi mai avea si venea cand incepea sa ii amorteasca,adica cam intr-o ora...
si faceam pulpectomiile in liniste
pacientul bea cam jumatate de litru de cafea dimineata asa ca i-am sugerat intr-o zi cand vine sa nu mai bea...anestezia a prins mult mai repede...dar apoi a revenit la starea initiala,adica chiar daca nu bea cafea ...tot asa greu prindea...si e singurul pacient,deci nu cred ca era probeleme de tehnica.
hmugurel a multumit.
Vechi 12-01-08, 19:27   #33
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de sico
dream
eu am avut un pacient la care ii faceam anestezia ...pleca sa isi rezolve ce treburi mai avea si venea cand incepea sa ii amorteasca,adica cam intr-o ora...
pacientul bea cam jumatate de litru de cafea dimineata asa ca i-am sugerat intr-o zi cand vine sa nu mai bea...anestezia a prins mult mai repede...dar apoi a revenit la starea initiala,adica chiar daca nu bea cafea ...tot asa greu prindea...si e singurul pacient,deci nu cred ca era probeleme de tehnica.
repet repet si iaaaar repet
terminati cu miturile cu cafeaua si anestezia
.
Vechi 12-01-08, 19:32   #34
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nici eu nu cred...nu ma certa,dar in momentul acela nu imi venea nimik in cap
Vechi 15-01-08, 12:25   #35
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:
Publicat initial de drdream
Citat:
Publicat initial de sico
dream
repet repet si iaaaar repet
terminati cu miturile cu cafeaua si anestezia
Oricum cafeaua parca are ceva cu spixul, la plexale nici o influentza
Vechi 15-01-08, 13:25   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cand nu prinde spixul ,fac o anestezie vestibulara la nivelul dintelui interesat.merge la 9 din 10.Daca nu merge,folosesc xtip(anestezie intraosoasa).Aia sigur prinde.
bondari_p_c este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-01-08, 18:30   #37
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

xtip???asta e ceva film porno???)
cam cat costa siestemul?
si...doare?
p.s. merge lucru fratelo
Vechi 15-01-08, 20:24   #38
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

xtip asta e o chestie super spectaculoasa
shi mie personal mi se pare barbara
se introduce in os un fel de ac cu piesa cot shi apoi prin acel ac se introduce anestezic
e drept ca anestezia se instaleaza instant shi e nevoie de putin anestezic dar brrrrrrrrrr ....
Veronica barbieru a multumit.
Vechi 16-01-08, 15:04   #39
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

cred ca ar trebui sa dedublam termenii

esec la anestezia la spix - ca tehnica

esec la anestezia la spix ca patologie

tehnic, am facut azi un spix, 80/80 pulptester pe toti dintii, puteam sa ii mut maxilarul din loc, practic, o amarata de pulpita deschisa, cum bagam un ac cum se fatzaia pe scaun.

l-am inchis si am plecat acasa rusinat.
.
Vechi 19-01-08, 13:28   #40
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si ce ai lasat in dinte intre sedinte?

Practic trebuie sa obtii doua lucruri:
-sa nu mai doara dintele acasa, pt ca probabil e pe acut
-sa prinda data viitoare anestezia

In afara de aplicat pasta mumifianta eu nu vad alta solutie.
Desigur, in situatia in care nu merge dus cu zaharelul "hai ca mai am putin, mai rezistati putin" apoi deschis camera pulpara si trantit o intrapulpara, in timp ce pacientul incearca sa ajunga in tavan.
.
Vechi 19-01-08, 22:16   #41
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan
Si ce ai lasat in dinte intre sedinte?

Practic trebuie sa obtii doua lucruri:
-sa nu mai doara dintele acasa, pt ca probabil e pe acut
-sa prinda data viitoare anestezia

In afara de aplicat pasta mumifianta eu nu vad alta solutie.
Desigur, in situatia in care nu merge dus cu zaharelul "hai ca mai am putin, mai rezistati putin" apoi deschis camera pulpara si trantit o intrapulpara, in timp ce pacientul incearca sa ajunga in tavan.
nimic n-am lasat intre sedinte.
era o pulp cr. deschisa , asha a venit, asa a plecat
.
Vechi 19-01-08, 22:40   #42
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am o pacienta cu disfunctie tiroidiana, (hipotiroidism) dar pentru care nu mai face tratament.de cate ori o anesteziez, plexal sau spix, anestezia se instaleaza incet, cam 20 minute dar ceea ce e si mai surprinzator e faptul ca anestezia persista cam 24 ore dupa instalare.dupa prima anestezie pe care i-am administrat-o,cand a venit a doua zi inca anesteziata, recunosc ca m-am cam speriat , mai ales ca eram la inceputul practicii mele.ulterior a trebuit sa o trimit la chirurgie bmf pentru o rezectie apicala la 22. susutine ca 3 zile nu a simtit nimic dupa operatie fiindca a fost anesteziata continuu.acum m-am obisnuit cu ideea iar pacienta e cumva "happy" fiindca nu simte dureri post interventii...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=140
eu cred ca fenomenul se datoreaza disfunctiei tiroidiene care ii poate incetini metabolismul.alte pareri?
jankay oana alina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-08, 09:18   #43
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

drdream a scris:
Citat:
asha a venit, asa a plecat
si?????????????????? se mai intoarce?????????????
.
Vechi 21-01-08, 09:53   #44
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan
drdream a scris:
Citat:
asha a venit, asa a plecat
si?????????????????? se mai intoarce?????????????
maine dimineata......
.
Vechi 21-01-08, 09:57   #45
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sa ne povestesti cum ai imblanzit monstrul! :wink:
Vechi 21-01-08, 23:36   #46
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de augustin
bag la gaura ovala, nah
.
Vechi 22-01-08, 00:15   #47
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
o ora????
esec la spix= daca anestezia nu e 80/80(pulp tester) in 15 minute, si la doua citiri succesive, la mai mult de 5 minute.
Crede-ma dream ca aproape la toti mi s eintampla asta. Doar in cazul cand mai avem alt dinte superior de tratat si statea pacientul gura casca, doar atunci se prindea mai repede.

Dar daca tu negi chestia asta, inseamna ca eu am inventat alta tehnica de anestezie...

Am avut ocazii cand am facut ptr extractii Gow Gates pe la ora 7 seara, si pacienta a fost amortita cu buza, obraz limba, obraz pe la 11, inainte de culcare... Sa nu-ti spun ca altul pana a doua zi dimineata era amortit (oi fi intepat io nervul pe acolo :wink: )

.
Vechi 22-01-08, 00:16   #48
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Citat:
Publicat initial de augustin
bag la gaura ovala, nah
Si unde gasesti gaura aia ovala, ca eu o recunosc doar pe un craniu gol

.
Vechi 23-01-08, 13:13   #49
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

e ca ieri m-am enervat si l=-am pocnit rau de tot.
am plecat ca din akinosi dar am mers muuult mai profund. inutil sa va spun ca juma de cap a fost bocna 24 de ore.
.
Vechi 23-01-08, 13:57   #50
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nebunule, chiar te-ai dus la gaura ovala! bravo, ai tupeu!
Respectele mele!
Vechi 23-03-08, 23:40   #51
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Pt. dreal: Si mie mi s-a intamplat odata. La un dinte cu pulpita. Nu era doar buza, era si 1/2 limba, vestibul, etc., Adio clatit. Era pentru extirpare. Cand am spart podeaua, a iesit pulpa spre coronar, moment in care pacientul mi-a spus ca atunci i-a amortit si dintele.
victor_vhm este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-08, 09:21   #52
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar la "anestezia de rezerva" intraosoasa X TIP ati avut vreodata situatii in care la deschidere pentru tratamentul endodontic al unui molar inferior sa mai fie necesara anestezia intrapulpara?
Luka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-08, 22:05   #53
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Luka View Post
Dar la "anestezia de rezerva" intraosoasa X TIP ati avut vreodata situatii in care la deschidere pentru tratamentul endodontic al unui molar inferior sa mai fie necesara anestezia intrapulpara?
depinde cat timp iti ia accesul
intraosoasa se instaleaza instant, dar nu tine foaret mult
apical dupa 40 min, la mine caraiau
am renuntat la ea, mi-am betonat spixu
.
Vechi 23-04-08, 03:03   #54
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

am si au o nedumerire legata de spix rinde limba buza da dinte ba!
de ce???
schwartzy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-08, 13:09   #55
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

ramuri aberante care vin de aiurea direct din nervul mandibular sau cine stie de unde si se duc in dinte si numai in dinte.
Eu am avut os ituatie aberanta cand am avut anestezie beton pe canalele meziale si deloc, dar deloc anestezie pe distal.
Vechi 23-04-08, 13:33   #56
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E teoria aia cu "tecile" concentrice la care filetul central intra la pulpa si celelealte la parodontiu,os,periost,mucoasa.Indiferent ce mai spun teoreticienii,mai intzep in PDL apoi si in camera pulpara imediat ce-am deschis-o.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-08, 14:11   #57
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de schwartzy View Post
am si au o nedumerire legata de spix rinde limba buza da dinte ba!
de ce???
Incearca apoi cu o plexala (M1-M2) si uneori e ok.

Procedura la mine:

1. Spix=> buza, limba amortite bine => posibil ramuri de la alt nerv => plexal M1-M2 si testat iarasi.

Apoi PDL si intrapulpar daca nici asa nu merge.

2. Spix=> buza, limba nimic (sau doar limba fara buza, buza partial) => repetare Spix

Eu fac o preanestizie cu mepi intai si pacientul imi spune ce si unde simte iar in functie de asta merg cu anestezia (Ubi+25-30% mepi) mai posterior, superior sau in functie de situatie.

Uneori insa nici eu nu reusesc sa-i dau de capat.

Daca scot nerv fac PDL.
Daca nu-l scot, nu fac.

Nu am facut niciodata Spix pentru extractie.
Nu am facut niciodata Spix pentru dintii PM2, PM1, C, I etc
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., adrenalina, afara, alveolara, anestezia, chestie, ciudata, concurs de rezidenĊ£iat, cuvinte, dinte, doc, doctor, endo, extractie, incisivii, inferior, invata, invatat, malamed, masura, molarii, nerv, nervi, ochi, pacientul, pm2, primii, salut, structura, superior

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
chestionar la cerere nico Instrumentar 5 23-01-08 00:02
esecuri endo oana71 Loc de dat cu capul 8 05-11-07 12:37
esecuri eugenol man Endodontie 0 29-10-06 14:41
chestionar ocluzologie sico Ocluzologie 0 28-10-06 20:20

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: