Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

interactiune anestezic-tratament homeopat???

discutie din eugenol.ro : Ieri am avut un pacient in varsta de 30 de ani, clinic sanatos, care a venit pentru un tratament ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree43Multumiri
  • 2 Scris de msturz
  • 6 Scris de Radu Tepordei
  • 13 Scris de Radu Tepordei
  • 5 Scris de cristina ghita
  • 4 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de Radu Tepordei
  • 4 Scris de drdream
  • 1 Scris de aurelian
  • 4 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de bolodoctoru
  • 1 Scris de gptr

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-02-11, 06:42   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Default interactiune anestezic-tratament homeopat???

Ieri am avut un pacient in varsta de 30 de ani, clinic sanatos, care a venit pentru un tratament la 36(pacient care a mai fost la mine la tratamente si in mod normal ii prindeau anesteziile cu o jumatate de carpula de ubi-forte). I-am facut Spix cu ubi-forte,dupa prima carpula pacientul spune ca simte un pic de anestezie in teritoriul buzei.I-am facut si a doua carpula(mentionez ca a fost facuta "ca la carte"), la care pacientul confirma ca toate partile moi (buza, obraz, mucoasa, limba) sunt anesteziate dar dintele cu o sensibilitate si mai mare. Dupa o "discutie" mai amanuntita cu pacientul acesta imi confirma ca este in tratament homeopat cronic pentru anxietate de cateva luni cu un preparat ce contine si venin de vipera. Cert este ca nu am putut sa fac nimic, iar anestezia din partile moi a disparut dupa 15 minute. Asa ca l-am trimis frumos acasa si sa vorbeasca cu medicul homeopat pentru incetarea tratamentului si sa revina saptamana viitoare dupa ca efectele medicamentului homeopat incep sa dispara.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/13316-interactiune-anestezictratament-homeopat/
Intrebarea mea:este sau a fost cineva intr-o situatie similara? pentru mine a fost singura explicatie pe care am gasit-o pentru care nu mi-a prins anestezia.
crinacalin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 10:19   #2
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cam tot acelasi efect il are tratamentul lui homeopat ca si apa sfintita. Pardon, placebo am vrut sa zic.

Haideti, suntem totusi medici, se presupune ca am invatat chimie, biochimie, etc. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar macar o data cu eugenolul am inceput sa mai citim studii, statistici, sa comparam, sa nu mai inghitim totul de-a gata. Mai ieri am auzit o doctorita farmacista recomandand cu putere Oscilococcinum, ca e foarte bun. Foarte bun ca probabil iti trece intr-o saptamana in loc de sapte zile. Cica cu extras din ficat de capra, dar intr-o dilutie care e de vreo douazeci!!! de ori mai mare (200C) decat numarul lui Avogadro (12), ceea ce inseamna ca nu sunt sanse sa mai existe vreo molecula din substanta originala in preparatul pe care il inghiti.

Scuze Crina ca ti-am poluat topicul, dar hai sa citim macar Link [Necesita inregistrare pentru acces.] daca nu altceva. Sau Are James Randy niste experimente super cu tratamentele homeopate.

Asa ca poti chema pacientul inapoi, fa-i eventual un spix un pic mai sus, incearca intraligamentara, una alta... ca nu e de la vipera.
msturz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 13:55   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut eu pacient sub tratament homeopat care a avut comportament normal fata de anestezie.Anormal mi s-a parut ca nu avea voie sa se spele pe dinti si ca incerca sa se trateze homeopatic pentru hernie de disc
Rad cu lacrimi si acum...a intrerupt tratamentul dupa ce a achitat vreo 6000 lei fara nici o ameliorare...
Scuze de off-topic,o zi buna!
Vechi 23-02-11, 14:21   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am o pac in trat, se spala bine pe dinti, ce i drept cu pasta speciala homeopata (pe care si eu peronal o folosesc ) fara probleme la anestezie!
Deci, da i bataie cu spix-ul!
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 16:50   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Spre deosebire de restul planetei, romanii se pricep nu doar la fotbal,politica si femei, ci si la homeopatie.
Tratamentele homeopatice sunt decontate de casele de asigurari atat in Marea Britanie, cat si in Franta si Germania ( foarte probabil si in alte state civilizate). In Anglia exista facultate de homeopatie, de 6 ani, iar regina are homeopat personal, tratandu-se predilect asa. Ca un tampit crede ca, in ptoza renala, rinichiul poate fi pus la loc prin terapie homeopata iar un escroc ii si promite ca i-l pune, nu e vina stiintei in sine. Filozofia terapiei homeopatice e accesibila doar mintilor care nu s-au lasat ischemiate de menghina studiilor "superioare" romanesti.

Anestezia, ca-i la Spix sau rahi, nu are nici o legatura cu tratamentul homeopatic pt. simplul motiv ca in organism, prin acele granule homeopatice, nu ajunge de fapt, in afara glucozei, nici o substanta decelabila in vreun fel. Cel mai simplu ar fi sa-i tragi o plexala ( eventual asociata cu Spix ), si-ai sa vezi cum poti sa-ti faci treaba. Si eu am fost, vreme de 13-14 ani, fan tronculara periferica. Citind aici, mi-am zis sa-ncerc pulpectomia de sesar inf. doar cu plexala. Si surpriza. Chiar merge, cu Ubi, nici macar forte.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 18:44   #6
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Radu,

oi fi eu ischemiat, nu zic, asta e, dar nu ar trebui totusi sa vedem niste studii pe treaba asta care sa nu arate ca efectul e identic cu cel al placebo? Si daca le dam in mama lor de studii, pai atunci cum mai decidem ce e ok si ce nu?

Ca asa am auzit multi care s-au "vindecat", dar de-astia sunt si de-ai lui Benny Hinn si Mudava. Experiente personale miraculoase sunt peste tot, bineinteles aproape imposibil de verificat.

Iar argumentul ca este facultate pt treaba asta, nu ma incalzeste cu nimic, ca am vazut si eu niste facultati pe afara de mi-a stat mintea in loc in ce poti sa iti iei doctoratul.
msturz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-11, 19:31   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Publicat initial de msturz View Post
Radu,

oi fi eu ischemiat, nu zic, asta e, dar nu ar trebui totusi sa vedem niste studii pe treaba asta care sa nu arate ca efectul e identic cu cel al placebo? Si daca le dam in mama lor de studii, pai atunci cum mai decidem ce e ok si ce nu?

Ca asa am auzit multi care s-au "vindecat", dar de-astia sunt si de-ai lui Benny Hinn si Mudava. Experiente personale miraculoase sunt peste tot, bineinteles aproape imposibil de verificat.

Iar argumentul ca este facultate pt treaba asta, nu ma incalzeste cu nimic, ca am vazut si eu niste facultati pe afara de mi-a stat mintea in loc in ce poti sa iti iei doctoratul.
S-a intamplat acu 12-13 ani. Un bun prieten, apropitar de fabrica de detergenti. Diagnostic - leucemie ( nu mai tin minte de care). In 2 ani i-am extras, rand pe rand, toti dintii ( si i-ar fi scos singur, dar nu suporta sa vada sange ). Ajunsese, om de 1.85 m, la 50 kg si aproape si-a pierdut vederea. Ultimele analize - 3000 trombocite. Hematologul se cruceste ca omu inca merge pe picioarele lui, se declara invins si il trimite la homeopat. Dupa 1 an prietenul meu avea din nou 100 kg . Traieste inca, desi prognosticul era de 6 luni.

Iar studii exista.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Si eu am fost sceptic. Insa nu am negat. Daca eu nu vad, asta nu inseamna ca nu exista, iar daca nu inteleg, nu inseamna ca e de neinteles.
.
Vechi 24-02-11, 00:59   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default Similia similibus curentur!

Citat:
Cam tot acelasi efect il are tratamentul lui homeopat ca si apa sfintita. Pardon, placebo am vrut sa zic.

Haideti, suntem totusi medici, se presupune ca am invatat chimie, biochimie, etc. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar macar o data cu eugenolul am inceput sa mai citim studii, statistici, sa comparam, sa nu mai inghitim totul de-a gata. Mai ieri am auzit o doctorita farmacista recomandand cu putere Oscilococcinum, ca e foarte bun. Foarte bun ca probabil iti trece intr-o saptamana in loc de sapte zile. Cica cu extras din ficat de capra, dar intr-o dilutie care e de vreo douazeci!!! de ori mai mare (200C) decat numarul lui Avogadro (12), ceea ce inseamna ca nu sunt sanse sa mai existe vreo molecula din substanta originala in preparatul pe care il inghiti.

Scuze Crina ca ti-am poluat topicul, dar hai sa citim macar Link [Necesita inregistrare pentru acces.] daca nu altceva. Sau Are James Randy niste experimente super cu tratamentele homeopate.

Asa ca poti chema pacientul inapoi, fa-i eventual un spix un pic mai sus, incearca intraligamentara, una alta... ca nu e de la vipera.
buna dimineata!
cate inadvertente intr-un singur topic, draga marius!
remediul homeopat Oscilococcinum, elaborat de compania Boiron, contine, surpriza!!!, nu ficat de capra, ci ficat (si inima) de ratza. bine, am putea sa incercam si cu ficat de porc, s-ar putea sa modificam Organonul lui Hahnemann, si sa obtinem chiar ceva rezultate !

incepand cu Hipocrate, acum cativa mii de anisori, urmand mai apoi Hahnemann, considerat parintele (modern) al H prin sec 18, homeopatia functioneaza un pic diferit decat medicina alopata, dar uneori cu rezultate mai bune, si cu efecte secundare mult mai putine sau inexistente.
probabil ca n-o sa ne creasca parul de la subrat dc luam remediul x35, sau nu scapam de tumorile maligne daca luam remediul Y48, dar s-ar putea sa scapam de o raceala daca luam Oscilo la timp. chiar asa!

info gasiti la greu pe net, dar, dupa cum zicea si radu tepordei, daca englezii au o facultate pt asta, iar francezii si nemtii folosesc la greu homeopate, or fi stiind ei ceva ce tu nu stii...nu?

revenind la oscilococcinum, acest remediu e nelipsit gentile noastre si din rucsacul copilului. eficienta acestui remediu este cu atat mai mare cu cat el este luat la primele simptome ale racelii tale sau a altora, care iti tusesc si stranuta suculent in fata sau in lateral...: stari usor febrile, dureri de cap, de ochi si de oase...ce mai, stim cu totii cand debuteaza chestiile astea, nu?

e bine de luat o doza de O imediat ce ne prindem ca suntem pe cale sa racim, si la 15 min n-avem decat sa inghitim un nurofen sau ce altceva dorim, ca n-au a face una cu cealalta... ca sa ne dam seama in scurt timp ca ne simtit mai bine! (de la nurofen, normal!)
daca ne doare si in gat, n-avem decat sa sugem odata la 2 ore cate un cp de Influcid, un alt remediu homeopat, german de aceasta data, sau daca durerea e concentrata la niv amigdalelor in mod special, ceva cp de Tonsilotren. iata 3 remedii homeopate care fac minuni.
e pacat sa facem misto fara radacina de cunoastere. zau.

ps: exista si dilutii millezimale (M)...cu cat dilutia e mai mare, cu atat efectul este mai serios, mai profund, de mai lunga durata...de intrebat de 5 ori si de inghitit o data!
sandad, Radu Tepordei, Smilee si alti 2 au multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-11, 08:54   #9
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Hmm

Asta nu schimba faptul ca hernia de disc nu se trateaza homeopatic si ca sunt multi sarlatani in Romania....
Vechi 24-02-11, 12:06   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

imi pare rau ca statul roman, avand un buget destul de limitat, a cheltuit sume consistente de bani pentru a asigura acces gratuit la cursurile unei facultati de medicina unor persoane care, in discutia de fata, "doctori" fiind, aduc ca argumente faptul ca "exista o facultate" si "un prieten a mai trait un an"!!!
Pai exista zeci, sute de facultati de teologie, dar asta tot nu va face sa credeti in existenta lui Dumnezeu, iar faptul ca cineva a trait 6 luni mai mult decat credeau altii ca va trai...
Probabil sunt idioti cei care investesc milioane de euro in cercetare ca sa scoata un medicament, in loc sa se uite in carticica babei Floarea (pardon, Haneman), ca acolo scrie tot, numai sa sti ce te doare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13316
Iar pe aia cu facultatea ii banuiesc ca au o singura specializare, marketingul sau cum sa le luam banii la fraieri.
--------------------------
crinacalin: pune-ti pacientul sa-l intrebe pe homeopat, poate au vreun preparat cu extras din dinte de bou sa-l folosesti in loc de Ubi...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-11, 12:29   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Desi discutia e off, mi-e greu sa nu subliniez.
Bani adevarati se fac in industria medicamentelor, nu din homeopatie. Tratamentul homeopat are costuri infime, iar cel mai recent exemplu de sarlatanie e gripa porcului zburator cu vaccinurile aferente si tonele de Tamiflu vandute. Stiai ca un barosan din OMS, responsabil cu monitorizarea gripei a fost, ulterior declansarii panicii aviare angajat in staful firmei Roche?
Mancam pipote acromegalice, respiram aer viciat, ne indopam cu cefalosporine si ne miram ca dupa aceea ca pruncii nu mai au bujori ca la 1 an.

Hematologul si-a trimis pacientul la homeopat, saracu om castigand astfel nu 6 luni, ci 13, sau Dumnezeu stie cati, ani de viata. Nu crezi ca este o alternativa care merita luata in calcul? Sau tu esti doctor, nu matematician.
.
Vechi 24-02-11, 16:14   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Oscilococcinum este acelasi lucru cu Anas Bariae care daca il cumperi de la o farmacie homeopata costa de cateva zeci de ori mai putin decat varianta facuta de o mare companie farmaceutica.

Daca vorbesti de bani asa cum spune si Radu ai gresit directia. In farmaceutica se castiga bani din medicamentele noi patentate mai ales pt cei bolnavi cronici (care cumpara constant). Homeopatele nu sunt cu patenti si poti gasi la orice farmacie homeopata cu sub 10 lei un tub cu destul de multe granule.

Din pacate pt companiil farmaceutice, ceaiurile, tincturile si homeopatele mananca un mare procent din cifra lor de afaceri si se pare ca procentul creste in ciuda politicilor de descurajare. Acum vor sa "reglementeze" si domeniul natural cu codexul pe principiul daca nu poti concura fair reglementeaza domeniul sa iti poti elimina concurenta.

Dar nu e nevoie sa ne crezi bolodoctoru, la prima raceala mergi si cumpara antibiotic sau ce stiu eu ce varianta fantastica de paracetamol (si vazi cat cheltuiesti) si lasa-ne pe noi sa ne tratam cu 3 euro pe homeopate si cat o mai fi de un ceai. E liberate si ne bucuram ca e asa. Placerea ta daca iti place scump si cu efecte adverse

Legat de vaccinuri pana si Babes este sub atacul companiilor de afara prin metoda reglementarii. Marile companii au oamenii lor in comisiile de reglementare si isi impun propriile standarde astfel ca Babes de ex sa nu poata tine pasul (evident ca trebuie investitii serioase pt a tine pasul).

Revenind la homeopate am avut surpriza sa constat ca functioneaza si in crize acute dureroase si a fost singurul tratament cu asa un rezultat spectaculos, cel putin pt mine. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13316

Revenind la subiect in general efectul tratamentului homeopat scade daca nu este administrat corect sau interactioneaza cu altceva si mai putin sa cauzeze ceva. Ala micu al meu a ras un tub de homeopate (nu oscilococcinum) si l-am certat doar sa nu mai faca asta ca poate ii pica pe mana si un flacon de medicamente obisnuite. Evident ca nu a patit nimic.
Fumatul si alcoolul scade efectul, administrarea prea repede dupa masa sau inainte la fel. (pt efect maxim trebuie luat la min 1 ora inainte si 2 dupa)
vlala a multumit.
Vechi 24-02-11, 23:42   #13
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

in ce priveste industria farmaceutica sunt perfect de acord cu voi, se fac bani grei. Dar in industria homeopatica nu se fac? Cat costa fabricarea unui vaccin, cu toata cercetarea si tot ce implica lansarea unui medicament sia cat costa prepararea unei ape chioare, fie ea si distilata (desi n-as fi sigur 100%) in cine stie ce maghernita? Sau aveti informatii ca ar exista laboratoare specializate? Controleaza cineva ce contin preparatele alea?
Si totusi, nu sunt de acord cu o asazisa stiinta care nu este bazata pe evidente. Daca au asa rezultate, de ce nu fac studii, de ce nu le publica, sa fie dezbateri, sa vina altii sa le conteste etc. Asa stiu eu ca se face in medicina! La ei, totul se bazeaza pe o singura carte inteleg eu!
Sigur, cunosc si eu rezultatele descantecelor, ca, de cate ori eram marait in copilarie, ma descanta strabunica si imi trecea. De fapt, ma adormea cu litania aia monotona. Vreau sa va spun ca baietelul meu n-a fost niciodata deochiat, doar obosit de prea multa lume sau prea multa plimbare. In schimb, cumnata mea de 24 de ani merge si acum la descantat ca, vezi Doamne, de ea se prinde deochiul! Hai sa fim seriosi...
Mai cunosc si cazul povestit de profesorul Serban, cel mai renumit diabetolog din vestul tarii, al unui tanar venit la el cu diabet, medicul i-a recomandat tratamentul, tanarul n-a mai venit vreo 6 luni, dupa care a revenit si a fost nevoie sa fie trecut direct pe insulina. Intrebat fiind ce a facut in acest rastimp, tanarul a marturisit ca a urmat tratamentul unui homeopat care, binenteles, interfera cu tratamentul profesorului, asa ca a mers numai pe homeopate pana la insulina. Totusi, tanarul afirma ca la inceputul tratamentului homeopat s-a simtit mult mai bine si analizele erau bune. Explicatia profesorului a fost ca acea perioada a coincis cu o perioada de acalmie in evolutia bolii.
Concluzii trageti voi...
.
Vechi 25-02-11, 08:24   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Sigur, cunosc si eu rezultatele descantecelor, ca, de cate ori eram marait in copilarie, ma descanta strabunica si imi trecea.
Tocmai asta e problema ta ca suprapui descantecele cu homeopatia.
.
Vechi 25-02-11, 14:39   #15
La primele mesaje
Student M. Dentara
PASTE FERICIT!

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
imi pare rau ca statul roman, avand un buget destul de limitat, a cheltuit sume consistente de bani pentru a asigura acces gratuit la cursurile unei facultati de medicina unor persoane care, in discutia de fata, "doctori" fiind, aduc ca argumente faptul ca "exista o facultate" si "un prieten a mai trait un an"!!!
...........
Statul roman nu-i un mare nabab ce scoate bani din propiul buzunar ca sa finanteze invatamantul superior. Are un buget ce rezulta din multitudinea de taxe si impozite pe care le platim fiecare dintre noi. Iar eu, ca si cotizant, considerat ca banii au fost cheltuiti mai cu folos daca s-au subvetionat studiile unei persoane deschise la minte care nu respinge a priori variante alternative de tratament.

Stiu ca e plin de sarlatani care se declara homeopati. Dar s-ar putea sa fi surprins de rezultatele unor tratamente homeopate pe baza de tinctura de propolis, pastura si laptisor de matca in paro, de exemplu.
sorinp este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 14:45   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de sorinp View Post
Dar s-ar putea sa fi surprins de rezultatele unor tratamente homeopate pe baza de tinctura de propolis, pastura si laptisor de matca in paro, de exemplu.
Esti sigur ca stii ce-i aia homeopatie?
bolodoctoru a multumit.
.
Vechi 25-02-11, 14:53   #17
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:

de memoria apei ai auzit?

eu sunt un fost pacient vindecat homeopat.

recunosc ca n0am avut incredere pana nu m-am vindect complet

am avut un teren alergic de cand m-am nascut si de fiecare data cand se schimbau anotimpurile faceam edeme uneori spre quinke si 1 data soc anafilactic

fac 2 ani de cand nu mai stiu ce e aia alergie.

sarumana lu wife.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 15:13   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

homeopatia e cat se poate de ok, functioneaza dupa alte principii. e o alta forma de medicina. buba in romania este ca ajung doctori homeopati doctori formati in medicina alopata. nu merge asa. la fel cum acupunctura merge in mainile unuia care e format de mic sa gandeasca asa, la fel si homeopatia.
o alta problema este ca majoritatea celor care fac un curs de 3 luni si se apuca de homeopatie, se arunca sa trateze boli incurabile. promit rezolvare la tot felul de afectiuni pentru care se cheltuie milioane in alte laboratoare si care nu au gasit inca solutii.
o alta problema e ca nu se cuantifica rezultatele in homeopatie. in romania nu se fac ele in medicina alopata....
vlala a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 17:59   #19
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
homeopatia e cat se poate de ok, functioneaza dupa alte principii. e o alta forma de medicina. buba in romania este ca ajung doctori homeopati doctori formati in medicina alopata. nu merge asa. la fel cum acupunctura merge in mainile unuia care e format de mic sa gandeasca asa, la fel si homeopatia.
o alta problema este ca majoritatea celor care fac un curs de 3 luni si se apuca de homeopatie, se arunca sa trateze boli incurabile. promit rezolvare la tot felul de afectiuni pentru care se cheltuie milioane in alte laboratoare si care nu au gasit inca solutii.
o alta problema e ca nu se cuantifica rezultatele in homeopatie. in romania nu se fac ele in medicina alopata....
Ca in orice "padure" si aici sunt destule "uscaturi", dar mi se pare exagerat sa spui "majoritatea". Cunosc personal medici din ambele specialitati care merg permanent la cursuri in tara si strainatate, acupunctor care a stat trei ani, nu luni in China si sunt convinsa ca nu sunt singurii.
Dragi colegi, fiti oameni cu mintea deschisa! Sunt multe cai ce duc in varful muntelui, iar de acolo se vede aceeasi luna!
Vechi 25-02-11, 19:03   #20
La primele mesaje
Student M. Dentara
PASTE FERICIT!

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Esti sigur ca stii ce-i aia homeopatie?
Ai dreptate. Oripilat de lipsa de deschidere fara de tratamentele alternative (si ca maria-sa, statul n-ar fi trebuit sa subventioneze studiile celor care au o alta parere), am dat un exemplu gresit, de tratament naturist.
.
Vechi 26-02-11, 12:31   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -5 (+1/-6)     

hai, fiti seriosi, aburelile astea cu minti deschise si libertate de exprimare merg in discutiile despre Dumnezeu, homosexuali etc, ori noi aici vorbim despre stiinta, nu este permis sa te joci asa cu viata omului, ca mai este unul care s-a vindecat!

daca este o stiinta asa de sublima de ce nu organizeaza trialuri, de ce nu fac acele studii pe care le stim cu totii: din 100 de pacienti cu simptomele respective x am vindecat, y au ramas tot asa si z am omorat. Nu cumva z se apropie prea mult de 100?
sau toata chestia tine mai mult de intuitie? trebuie sa uiti tot ce ai invatat, sa-ti golesti mintea? poate trebuie sa intri si intr-o stare de transa ca sa fi un bun homeopat? voi vedeti ce scrieti?
sorinp: in loc sa te oripilezi, incearca sa aduci ceva argumente...
sweetvanilla a multumit.
.
Vechi 27-02-11, 03:07   #22
La primele mesaje
Student M. Dentara
PASTE FERICIT!

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
sorinp: in loc sa te oripilezi, incearca sa aduci ceva argumente...
Nu stiu daca o sa le intelegi. Nu ti-as dori sa ia pe cineva apropiat bolnav de cancer in faza terminala. Pentru ca n-ai explora toate posibilitatile. In cazul meu, desi doctorul Pavel Chirila n-a reusit ce a reusit cu altii pacienti aflati in aceiasi situatie, cu siguranta a facut trecerea mai usoara. Iar ingrijirea (gatuita) de care a avut parte on ultimele luni la asezamantul Sf. Irina chiar nu are legatura cu sistemul public de sanatate.

Si nu trebuie sa-ti golesti mintea, sa uiti tot ce-ai invatat. Dimpotriva.

Modificat ultima data de sorinp; 27-02-11 la 11:56. Motivul: completare
.
Vechi 27-02-11, 11:31   #23
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cu homeopatia ce sa zic baietelului meu de 4 ani cand e racit ii dau osciloccocinum,ii trece de fiecare data in 2 zile(am inceput sa-i dau acest tratament de pe la 2 ani jumate ca nu vroia in ruptul capului sa ia nici un fel de antibiotic)de atunci Doamne ajuta nu am avut nevoie de altceva
cu acupunctura este altceva ,in sensul ca am experimentat-o chiar eu cu citiva ani in urma facusem o criza de lombago,la mine in oras pe vremea aia era un mecic f. bun acupuncturist(acu a plecat in franta) am mers la ea "cocosata" m-a pus pe pat mi-a pus vreo 5-6 ace si dupa 20 de min eram ca noua,acu trec printr-o noua criza de lombago de aproape 1 luna jumate,am facute de toate tratament alopat, acupuncura (facuta de altcineva) si tot ma chiniu cred ca nu e zi in care sa nu mi-o amintesc pe dr, petreu
deci si la astea trebuie sa te pricepi
acu on topic sigur neinstalarea anesteziei nu are leg. cu tratam homeopat mi-e mi s-a intimplat sa nu mi se instaleze anestezia si cand pacientul era "curat" ii completam cu intaligamentara sau daca nici asa nu mergea il chemam in alta sedinta
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-13, 12:12   #24
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

un pacient aflat in homeoterapie poate avea probleme la instalalrea anesteziei, dar doar din punct de vedere psihologic. Acceptabilitatea lui pentru medicila alopata este foarte scazuta, motiv pentru care accepta subconstient doar partial tratamentul stomatologului. Acesta este raspuntul la situatia prin care ai trecut. Se paote rezolva usor intreband in fisa daca are asemenea tratamente in derulare si sa ii explici ca ceea ce vei folosi in cabinet nu va interactiona in mod negativ cu tratamentul dansului/dansei. Vei ofeserva imediat o schimbare de comportament
Dentamax a multumit.
.
Vechi 19-05-13, 19:53   #25
BRV
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Cine doreste poate accesa linku: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Unde puteti descarca un pdf cu studii in homeoterapie

Modificat ultima data de eugenol man; 20-05-13 la 09:40. Motivul: link
BRV este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, anestezia, anestezic, carte, clinic, contine, cronic, discutie, disparut, facuta, firma, forte, gasi, gasit, iga, interactiune, limba, luni, marea britanie, medicul, minute, pacient, pacientul, sanatos, spix, tratament, tratament homeopat, tratamente, tratamentului, varsta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:57) timp.

Alegeti schema de culori preferata: