Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

cabinet cu anestesie generala

discutie din eugenol.ro : Am un pacient la cabinet care nu poate sa stea cu gura deschisa mai mult de cateva secunde din ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de Mona Lisa
  • 1 Scris de sico
  • 1 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-01-11, 20:07   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default cabinet cu anestesie generala

Am un pacient la cabinet care nu poate sa stea cu gura deschisa mai mult de cateva secunde din cauza senzatiiei de voma.Dupa spusele liu nu-l primeste nici un cabinet de vreo 5-6 ani. Eu am lucrat la el..... cateva carii (dar ceva de genu.........aplicat un strat fe compozit, polimerizat ..........scuipa ...........clatea........uscam.....si din nou pana la capat.) Cateva extractii ........... etc. Mai mult de atat nu pot....
Intrebarea este : stie cineva un cabinet unde se poate lucra cu anestesie generala sau ceva de genu, sa rezolve acest pacient?
tarlev este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-11, 20:23   #2
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Incearca sa ii pulverizezi cateva pufuri de lidocaina-spray pe palat.
E o metoda care functioneaza foarte bine.
tarlev a multumit.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-11, 20:34   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu cred ca rezolva mare lucru,din simplu motiv ca, pentru a sta si acele cateva secunde cu gura deschisa, muşca o bucatica de mar si tine acea bucata de mar intre buza inferioara si dinti..................... Altfel numic.............
.
Vechi 18-01-11, 20:37   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu totusi as incerca asta in locul tau, inainte de a-l trimite in alta parte.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-11, 20:42   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu am senzatia de voma exagerata. Lidocaina functioneaza. Sa respire pe nas pentru ca astfel se blocheaza centrul vomei - trebuie sa fii ferma cu el cu respiratul, exercitii si chiar sa ridici vocea caci intra in panica si nu mai uita de respirat - asta e inclusiv din invatatura pe propria piele. DIGA face minuni. Dupa toate fazele astea, daca nu-l atingi pe palat si reusesti sa o montezi o sa stea linistit ca nu prea mai atingi partile moi si sensibile la voma (la mine e palatul) si nu mai simte apa de la piesa pe palat si gusturi si mirosuri.

Sa nu aiba si probleme ORL si respiratie (in consecinta) orala ca de multe ori asta e cauzatoare de senzatii exagerate de voma.

MENTOL - de ex. Vaporub dat la nas ca sa deschida caile aeriene si sa-l oblige sa respire pe nas.

Incearca si as fi curios daca a functionat.
.
Vechi 18-01-11, 20:53   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Are senzatie de voma doar daca tine mai mult de cateva minute gura deschisa. Fara sa il atingi fara sa ii faci nimic. Eu stau la 1 metru. Daca tine un pic gura deschisa imediat vine "inspiratia".......... si nu asha........... dar cand incepe .............. cu un jet din glanda sublinguala uneori si la jumatate de metru din gura
.
Vechi 18-01-11, 20:55   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu iti recomand sa nu te stresezi cu elci sa il trimiti la o clinica dotata cu anestezie prin inhalare.
parca noua clinica a lui doctor savu are asa ceva:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
tarlev a multumit.
Vechi 18-01-11, 23:19   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Titluri putin mai explicite va rog, multumesc (am modificat eu).
tarlev a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., anestezie, ani, ata, cabi, cabinet, capa, carii, cauza, compozit, deschisa, extractii, generala, gura, inferioara, iv, lidocaina, lucrat, metoda, nou, pacient, palat, parte, rezolva, simplu, spray

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: