Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Hipnoza in stomatologie

discutie din eugenol.ro : Ma gandeam in seara asta la ce as putea face sa mai reduc din frica unor pacienti fata de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree29Multumiri
  • 1 Scris de titiluka
  • 4 Scris de gptr
  • 2 Scris de gptr
  • 9 Scris de augustin
  • 3 Scris de Muller A. Norbert
  • 1 Scris de gptr
  • 1 Scris de udem
  • 6 Scris de Dentamax
  • 2 Scris de nico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-01-07, 03:43   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default Hipnoza in stomatologie

Ma gandeam in seara asta la ce as putea face sa mai reduc din frica unor pacienti fata de ac/anestezie si tratament si mi-a venit in minte hipnoza.

Am cautat ceva informatii pe net dar nu am gasit niste linii clare.

Treaba e ca hipnoza functioneaza daca persona care va fi hipnotizata crede ca asa ceva functioneaza.

Materiale despre asa ceva pot gasi nu e o problema, insa as vrea sa aflu daca a mai fost cineva interesat de acest domeniu si daca considera care are rost si este eficienta in stomatologie sau e mai mult vrajeala.
Vechi 28-01-07, 10:07   #2
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Prin facultate, am participat la o expunere despre "sofrologie" - anestezia prin hipnoza. Medicul era din Israel, o sedinta de anestezie prin hipnoza dura cam 2 ore, costa in jur de 1000 $ sedinta, avea cam 2 pacienti pe zi si era f cautat. Am retinut termenul pt ca era interesanta ideea. Am incercat sa scriu despre sofrologie, dar eman mi-a sters mesajul. Asta cu expunerea se intampla cam acum 10 ani si de atunci nu am mai auzit nimic.
Medicul, la acea expunere a hipnotizat aproape o sala intreaga, in sensul ca vorbea f calm si frumos, incat mintea mea m-a facut sa cred ca nu-mi mai simt o mina. Colegii mei mi-au spus la fel, dar nu toti au receptionat hipnoza sau nu au vrut sa recunoasca. Problema este ca si in acest domeniu sunt persoane receptive la hipnoza si persoane pe care nu prea poti sa le hipnotizezi.
Avea si un filmulet in care explica cum se face hipnoza, practic nu adormea pacientul cu povesti, il facea sa creada ca nu mai simte anumite parti ale corpului pina ajungea la teritoriul lui de interesare. Apoi isi efectua linistit manoperele cu pacientul f contient pe scaun, doar ca acela nu simtea durere. Putea fi o sarlatanie, dar eu de simtit nu mi-am mai simtit mina si mintea mea e foarte receptoare la hipnoza, dar nu oricine poate face hipnoza.
.
Vechi 28-01-07, 10:21   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca ai fi scris doar despre sofrologie cred ca nu stergea nimeni mesajul. Probabil au fost ceva probleme. Nimic personal oricum.
Nu e interzisa hipnoza
Vechi 28-01-07, 10:24   #4
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Era primul mesaj si cred ca era offtopic unde l-am pus si cred ca aceasta ar fi fost cauza stergerii lui. Dupa mai mult timp pe acest forum am invata regulile lui.
.
Vechi 28-01-07, 10:27   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Posibil. Altii dupa mult timp tot nu au invatat regulile
Vechi 28-01-07, 16:06   #6
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Multumesc Dr Dabiela pentru info. Cred ca am asistat si eu la cursul acestui profesor. Eram prin anul 3 sau 4 la facultate.

O sa va tin la curent daca fac ceva progrese.
Vechi 07-02-07, 14:32   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

un link direct unde gasiti o carte in format pdf despre asa ceva ..... interesant Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 07-02-07, 16:07   #8
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default re: Hipnoza in stomatologie

Citat:
Publicat initial de MDSK
Ma gandeam in seara asta la ce as putea face sa mai reduc din frica undaca a mai fost cineva interesat de acest domeniu si daca considera care are rost si este eficienta in stomatologie sau e mai mult vrajeala.
Tipul de hipnoza care functioneaza bine in stomatologie este cea dezvoltata de Milton Erickson.

Technica cere insa nu numai cunostinte ci si experienta si multa rabdare inainte de ca cineva sa devina operational cu ea. La cei ce devin operationali, punerea in hipnoza nu cere decat cateva secunde.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-07, 15:40   #9
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Default re: Hipnoza in stomatologie

Citat:
Publicat initial de MDSK
Ma gandeam in seara asta la ce as putea face sa mai reduc din frica unor pacienti fata de ac/anestezie si tratament si mi-a venit in minte hipnoza.

Am cautat ceva informatii pe net dar nu am gasit niste linii clare.

salut..poti sa incerci la D-na Prof Irina Holdevici , te poate invata sa practici diferite tehnici de hipnoza.

Modificat ultima data de eugenol; 25-03-13 la 20:10.
razvan5 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-07, 21:10   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Salut! Bine ai venit Razvan!
Vechi 25-03-13, 19:52   #11
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Hipnoza in Stomatologie

acum putem aplica implanturi utilizand hipnoza in locul clasicelor anestezice

GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-13, 20:04   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

S-a discutat acum 2-3 ani pe un topic despre asta (destul de vehement, imi aduc aminte).
Eu sunt pro.
T.
nico a multumit.
.
Vechi 25-03-13, 21:12   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

5-6 ani chiar.....hahahahaha
.
Vechi 10-05-13, 12:03   #14
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Se practica in Ro de mai multi medici, printre care si de mine cu ajutorul unui psiholog specializat. Am si o cercetare pe tema asta.
Este o metoda foarte buna, acolo unde celelalte dau gres, sau acolo unde pacientii refuza alte metode, sau isi doresc acest tip de interventie.
Carti sunt garla pe tema, inclusiv la o editura celebra internationala cu sediul si in Bucuresti, din toamna la rugamintile mele va exista si o forma de competenta special pentru medici dentisti oferita de ... Spun la momentul respectiv.
Autoritate in domeniu in Ro este Irina Holdevici si in mediu privat un medic, fost profesor universitar despre care voi vorbi daca voi avea acordul dansului
Inductia dureaza la fel de mult ca o anestezie prin injectie. Indicatiile si contraindicatiile ei sunt simple. Introducerea pacientilor pe lista cu indicatii se poate face cu mai multe tipuri de chestionare de determinare a gradului de hipnotizabilitate, acreditate la nivel national si international.
Este o metoda foarte bine apreciata de pacientii care au trait aceasta experienta. Marea majoritate a practicantilor ofera posibilitatea inregistrarii sedintei in format audio si sau video. La mine in cabinet, unica inregistrare pleaca cu pacientul, daca nu intra in cercetarea mea, moment in care inregistrarea ramane intr-un spatiu foarte bien securizat.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/1262-hipnoza-stomatologie/
Are si multe argumente pro pentru practician, printre care voi enumera acum doar controlul foarte bun al sangerarii si controlul excelent al tesuturilor.
In rest mai revin cand am timp
Pe curand,
PS Stiu Radu...sunt cuminte, vorbim
nico, stef_ank, Dentamax si alti 1 au multumit.
.
Vechi 10-05-13, 14:49   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dar in lista acestor pacienti pot fi introdusi si copiii?
Dumitran este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-13, 18:02   #16
Initiat
Medic Stomatolog
Cu status :]

.

Citat:
Publicat initial de gptr View Post
Carti sunt garla pe tema, inclusiv la o editura celebra internationala cu sediul si in Bucuresti,
Vreau sa te rog sa-mi dai vreo doua titluri de carti mai reprezentative pentru domeniul asta.
Dumitru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-13, 11:21   #17
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

da poate fi folosita la copii, inclusiv foarte mici. Nu se foloseste hipnoza profunda.

Citat:
Publicat initial de Dumitru View Post
Vreau sa te rog sa-mi dai vreo doua titluri de carti mai reprezentative pentru domeniul asta.
depinde ce inseamna repezentative...
Incepe cu ceva lejer si generalist. Irina Holdevici scrie pe intelesul tuturor. Orice carte scrisa de dansa despre hipnoza te va introduce foarte corect in domeniu si vei intelege apoi carti publicate in domeniul nostru, deocamdata din afara tarii. Cauta apoi o carte scrisa de Simons, Potter si Temple pentru stomatologie. Se poate achizitiona din Romania de la o editura. Da cautare pe internet ca sa nu fac eu reclama aici.
Trebuie si este necesar sa mentionez ca oricat am citi doar pe acest domeniu limitat, este bine sa avem un psiholog specializat in cabinet. Ei se informeaza toata ziua pe domeniul lor si nu ai cum sa depasesti atat de rapid bagajul lor informational. Multa bafta.
Aceasta metoda de lucru pare simpa, insa nu este nici pe departe asa. Necesita multe informatii de fundal pentru a fi realizata corect
stef_ank si Dumitru au multumit.
.
Vechi 20-05-13, 13:29   #18
Initiat
Medic Stomatolog

.

Multumesc pentru recomandari, am gasit ceva literatura de Irina Holdevici. Vreau sa citesc pentru cultura generala si pentru ca am ramas fascinat de modulul de psihologie din facultate. Imi imaginez ca pentru ca sa practici asa ceva nu-s suficiente doua foi citite :]]
.
Vechi 20-05-13, 14:02   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cartile si lit. de specialitate sunt de ajutor ca sa-ti faci o oarecare idee dar Nu capeti dreptul de a face hipnoza! Pentru asta, in Germania, de ex., se face un masterat de hipnoza erikssoniana (stiu o dentista care a facut si practica, a tinut si ceva cursuri in Romania, Daniela Kyris). In Romania, cursurile de hipnoza se fac de Prof. Dafinoiu (Iasi) sau de Irina Holdevici (Bucuresti) si au durata de 4 ani (ultimii 2 de supervizare) si costa mult. Mai sunt cativa englezi ce tin cursuri in Romania dar nerecunoscute de Colegiul Psihologilor. Despre recunoasterea de catre CMDR, nici vorba!
Vechi 24-02-14, 15:07   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pacienta destul de veche la mine, am realizat multe tratamente odontale. Dupa o anestezie la spix s-a muscat bine de tot, si la urmatoarea intalnire mi-a cerut frumos sa intervenim fara anestezie. Am acceptat, si in mod incredibil a stat cuminte cuminte, desi am realizat un doua obturatii MOD, subgingivale, extrem de profunde. La final a zis : " A durut un pic!"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1262

Astazi insa........ a venit trimisa de ortodont pentru extractii molari de minte. in gluma, am intrebat-o daca vrea anestezie, si mi-a raspuns hotarat :"NUUUU!" Am crezut ca glumea, dar nu, nu glumea deloc. MI-am zis:" Ce pierd? As putea de fapt sa castig timpul necesar instalarii anesteziei!"

Drept pentru care, am pus mana pe cleste si am extras 48 din imagine, fara nici un fel de anestezie, nici macar topic local, nu a zis nimic, iar la final , la fel, ca a durut un pic.

Eu: " Cum reusesti? Ai antrenament special sa rezisti la durere?" ( e politista)
Ea: " Doar imi impun sa rezist!"

Inca sunt socat.

PS: Eu nu as crede asa ceva, deci ma astept ca aproape nimeni sa nu ma creada.

PS2: peste 3 zile e programata pentru 18 / 38. daca vrea lambou fara anestezie, pe cuvant ca fac.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg extractie 48.jpg (252,1 KB, 26 vizualizari)
Vechi 24-02-14, 17:15   #21
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Sigur n-a luat ceva inainte de programare ?

P.S. Timpul instalarii anesteziei nu mi se pare un castig enorm (2 minute...). Poate la pacientii la care prinde greu... 10 minute. In schimb ai economisit o carpula de Ubi !!!
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-14, 17:45   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sigur sigur nu a luat nimic
Vechi 24-02-14, 21:41   #23
Initiat
Medic Stomatolog

.

Ce-ai povestit tu seamana cu o scena din filme de groaza. Oare ce-i in mintea ei atunci cind ii faci extractia? N-ai intrebat-o daca a mai rezistat la dureri extreme?
.
Vechi 24-02-14, 23:04   #24
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am patit-o si eu cu un pacient caruia , la prima "intalnire" i-am extras un molar maxilar , parodontotic si la care am chiuretat de mi-a venit rau. A spus doar atit : "durerea poate fi tinuta sub control".
Dar nu l-am mai revzut ca sa pot "aprofunda" metodele de control ale durerii...
Vechi 25-02-14, 08:27   #25
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu, nu e deloc film de groaza. Nu a schitat nici cel mai mic gest ca ar fi vreo problema, a ramas mereu cu zambetul pe buze. La propriu.
Vechi 25-02-14, 08:35   #26
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

ceva practica S-M in anamneza? (de ambele parti?)
augustin, udem si cristaldental au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-14, 10:10   #27
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

la final in mod clar eu eram mai traumatizat
Vechi 25-02-14, 22:41   #28
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Salutare Augustin. Ceea ce descrii tu se numeste autohipnoza si poate si autoindusa dupa cum ii spune si numele. Sunt politisti care au antrenamente pe aceasta tema sau autodidacti. Iti doresc sa fi mai linisit pe tema pentru ca pentru aceasta pacienta anestezia este mentala. Asadar procedeaza ca si cum ai face anestezia, fara sa te mai stresezi. Mi-a placut sa te recitesc
Dentamax a multumit.
.
Vechi 26-02-14, 13:12   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate sa fie asta?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-14, 16:50   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Azi a fost din nou. La 48 de ore, plaga e complet inchisa !!!!!!!! Nu mai inteleg nimic, dar imi place. Si cand zic complet inchisa, e, stiti, aspectul ala pe care il vedem la o luna dupa o extractie, complet epitelizata.

Am realizat azi extractiile 18 si 38 in aceeasi sedinta, de aceasta data cu anestezie.
Vechi 26-02-14, 20:27   #31
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Azi a fost din nou. La 48 de ore, plaga e complet
Am realizat azi extractiile 18 si 38 in aceeasi sedinta, de aceasta data cu anestezie.
Pana la virgula, am avut inima cat un purice!
eugenol man, nico, augustin si alti 3 au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-14, 13:09   #32
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Azi a fost din nou. La 48 de ore, plaga e complet inchisa !!!!!!!! Nu mai inteleg nimic, dar imi place. Si cand zic complet inchisa, e, stiti, aspectul ala pe care il vedem la o luna dupa o extractie, complet epitelizata.

Sa inteleg ca anestezia era mai mult pentru liniștea ta decât a pacientei.

eman telefonic
Vechi 03-03-14, 23:21   #33
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Felicitari Augustin, ceea ce tu descrii este rezultatul lucrului cu hipnoza, fie autoindusa fie indusa de un psiholog specializat si bine pregatit asa cum a specificat foarte corect dr Stern.
Intr-adevar daca ai un pacient usor hipnotizabil inductia poate dura cateva secunde, daca este mai greu hipnotizabil poate necesita sedinte pregatitoare.
Ca sa explic poate un pic mai bine, in aceasta stare de constienta este posibil, daca pacienta a gandit asa, ca vindecarea sa se realizeze mai repede decat ai observat la alti pacienti. Poti de asemenea sa controlezi foarte bine sangerarea si tesuturile. Probabil daca iti reamintesti sedinta, vei regasi aceste detalii la un nivel de amplitudine functie de gradul de control autoindus in acest caz.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1262
In cazul in care colaborezi cu un psiholog care sa iti faca toate aceste "manopere" vei descoperi ce frumoasa este stomatologia realizata in colaborare si cooperare totala cu pacientul. Iti doresc sa afli cu timpul beneficiile unei asemenea colaborari. Eu traiesc aceasta bucurie din 2008
.
Vechi 16-12-14, 19:37   #34
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Astazi insa........ a venit trimisa de ortodont pentru extractii molari de minte. in gluma, am intrebat-o daca vrea anestezie, si mi-a raspuns hotarat :"NUUUU!" Am crezut ca glumea, dar nu, nu glumea deloc. MI-am zis:" Ce pierd? As putea de fapt sa castig timpul necesar instalarii anesteziei!"

Drept pentru care, am pus mana pe cleste si am extras 48 din imagine, fara nici un fel de anestezie, nici macar topic local, nu a zis nimic, iar la final , la fel, ca a durut un pic.

Eu: " Cum reusesti? Ai antrenament special sa rezisti la durere?" ( e politista)
Ea: " Doar imi impun sa rezist!"

Inca sunt socat.

PS: Eu nu as crede asa ceva, deci ma astept ca aproape nimeni sa nu ma creada.
McGregor merge la dentist:
-Cât costa o extractie fara anestezie?
-Doi pounzi.
-Si cu anestezie?
-Patru pounzi.
-Deci cu anestezie atunci!
Scotianul primeste injectia si e rugat sa astepte afara, în sala de asteptare pâna ce anestezicul îsi face efectul.
Dupa zece minute se uita dentistul dupa scotian si acesta disparuse.
În câteva zile întâlneste dentistul un coleg de breasla care îi povestste:
-Am avut de curând un pacient caruia i-am facut o extractie fara anestezie si nu am vazut o grimasa pe fata lui. Cred ca îl chema McGregor…

Acum stim care a fost secretul pacientei tale.
augustin si Dentamax au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, cauta, dentis, domeniu, eficienta, forma, frica, gandeam, gasi, gasit, hipnoza, implanturi, informatii, interzisa, invata, invatat, live, mesajul, minte, nime, pacienti, personal, problema, probleme, regulile, salut, seara, stoma, stomatologi, stomatologie, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: