Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Alternativa anesteziei la tuberozitate

discutie din eugenol.ro : Buna ziua. Sunt student la Medicina Dentara. Am citit mai multe posturi despre anestezia la tuberozitate si as dori ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Anestezie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree16Multumiri
  • 5 Scris de Radu Tepordei
  • 2 Scris de dr.Brata
  • 1 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 1 Scris de aurelian
  • 2 Scris de radualionte
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de Radu Tepordei
  • 2 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de udem

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 08-04-10, 14:27   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Alternativa anesteziei la tuberozitate

Buna ziua. Sunt student la Medicina Dentara. Am citit mai multe posturi despre anestezia la tuberozitate si as dori sa stiu o alternativa. As putea sa fac o plexala? Pe luni voi avea un pacient si din cate am inteles are o carie pe molarul 8 superior. Nu stiu ce cadran pentru ca, nu am vazut pacientul si nici nu stiu daca este sigur 8-ul, dar el m-a sunat si mi-a spus ca are o jena la maseaua de minte sus. I-am spus sa faca un film si sa vina sa-l vad, sa imi dau seama mai bine despre ce este vorba. Din moment ce a spus ca are o mica jena, posibil o carie, iar fara anestezie nu se poate lucra. Intrebarea mea este urmatoarea: Ce alternativa ar fi ptr anestezierea molarului 8 superior, inafara de anestezia la tuberozitate. Asa cum am mai spus, am citit unele posturi pe site, si cam toti prin anii studentiei au facut un hematom de toata frumusetea. Nu as vrea sa o patesc si eu, asa ca as incerca o alternativa. Va multumesc si orice sugestie ar fi binevenita. O zi placuta va doresc.
tomatobosaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 14:49   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Plexala e suficienta pt molarul 3 sup.E suficienta si pt molarii 1 si 2 de cele mai multe ori...

Pt ca am intalnit atat de rar molari 3 sup care merita tratati si pastrati, citeste si capitolul despre anestezia si extractia molarilor sup, just in case...

Bineinteles langa tine va fi asistentul de grupa care o sa te sfatuiasca...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 15:15   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de tomatobosaru View Post
Buna ziua. Sunt student la Medicina Dentara. Am citit mai multe posturi despre anestezia la tuberozitate si as dori sa stiu o alternativa. As putea sa fac o plexala? Pe luni voi avea un pacient si din cate am inteles are o carie pe molarul 8 superior. Nu stiu ce cadran pentru ca, nu am vazut pacientul si nici nu stiu daca este sigur 8-ul, dar el m-a sunat si mi-a spus ca are o jena la maseaua de minte sus. I-am spus sa faca un film si sa vina sa-l vad, sa imi dau seama mai bine despre ce este vorba. Din moment ce a spus ca are o mica jena, posibil o carie, iar fara anestezie nu se poate lucra. Intrebarea mea este urmatoarea: Ce alternativa ar fi ptr anestezierea molarului 8 superior, inafara de anestezia la tuberozitate. Asa cum am mai spus, am citit unele posturi pe site, si cam toti prin anii studentiei au facut un hematom de toata frumusetea. Nu as vrea sa o patesc si eu, asa ca as incerca o alternativa. Va multumesc si orice sugestie ar fi binevenita. O zi placuta va doresc.
Eu nu fac niciodata plexala pt. molarii 2 si 3 superiori,ci doar tuberozitate si in 15 ani de practica mi s-a intamplat doar de 2-3 ori sa "hematomizez" pacientul.Poate si datorita faptului ca aspir intotdeauna sa vad daca ma aflu sau nu intr-un vas de sange si imediat dupa anestezie pun pacientul sa compreseze cu 2 degete in regiunea geniana,imediat sub arcada zigomato-alveolara,acolo unde estimez ca am ajuns cu acul.
Parerea mea este ca nu trebuie sa pleci din facultate cu frica de tronculara periferica.Daca acum nu faci acest tip de anestezie,cand vei fi singurel in cabinet iti va fi si mai teama,o vei ocoli si mai mult.Pentru ca tot patitu-i priceput,sfatul meu este sa faci in facultate,daca tot ai ocazia,ce e mai greu,asistat fiind de medici cu experienta.

P.S.Cine mai joaca in film?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-04-10, 15:47   #4
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

A trebuit sa mi scot molarii de minte si l am rugat de asistentul de la facultate sa ma ajute , sa i scot.
A ales sa faca plexala , iar eu mirat am intrebat cum de a prins . El a spus ca a facut o mai sus .
Ideea e ca prinde dar cu a spus si Radu mai bine faci la tuberozitate.

Bafta
Vechi 08-04-10, 15:52   #5
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

de fapt, razvane, asistentul ce a facut mai sus a fost tuberozitate, numai ca nici nu a stiut...plexala e plexala...nu e mai susa sau mai joasa...
ca si spixul, care ori e spix ori nu e...
razvan5 si Cris.kty au multumit.
.
Vechi 08-04-10, 18:37   #6
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Eu as face anest la tuberozitate in cazul unor extractii
De 10 ani fac numai plexale la molarii sup si nu mi s-a intamplat sa nu prinda..
Vechi 08-04-10, 19:33   #7
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca-i dai xilina(), poti sa uiti cu plexala in cazul unei ex.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 01:34   #8
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
www.medicul.dentist

.

Superior anestezicul difuzeaza foarte bine, deci o plexala cu Ubi e suficienta, mai ales pentru odonto. Am facut fara probleme o obturatie si cu Mepivastesin plexal (la un 1.8) la o tanti alergica la Ubistesin.

Si ca idee ... un hematom nu e bau-baul ... se intampla. Asta e. Explici ce s-a intamplat, ii dai recomandarile de rigoare, in cateva zile se rezolva, vine din nou si ii rezolvi problema. Faptul ca iti e frica sa faci un hematom nu impiedica cu nimic lucrul asta de la a se intampla. Important e sa nu te pierzi si sa fi stapan pe situatie in cazul in care se intampla.
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 09:44   #9
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default fara frica

fara a stapani bine tehnicile de anestezie nu ai sa faci fata in meseria asta...fara frica cat esti sub supraveghere...fa de toate...ramai si peste stagii...cat despre frica de hematom....e cea mai mica problema...orice manevra are un grad de risc... a era sa uit daca flosesti produse 3m(ubi si mepi) ia seringa cu aspiratie speciala pentru acest tip de carpule e destul de scumpa cel putin ce am eu(60 eur)sau treci la prduse septodont care merg cu seringa de tip harpon care e foarte accesibila ca pret 20 lei...aspiratia buna e cheia evitarii hematomului si a altor reactii nedorite
Multa bafta
Raluca sofia a multumit.
Vechi 09-04-10, 09:57   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ce legatura are aspiratia cu facutul hematomului??? sau cu prevenirea lui?
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 10:04   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
ce legatura are aspiratia cu facutul hematomului??? sau cu prevenirea lui?
daca stii ca ai facut buba
1 TE OPRESTI
2 aplici presiune limitezi hematomul
3 comprese gheata,atb
4 eu cred ca nu e prea bine sa injectezi anestezic in circuit sangvin...din varii motive....care sunt prin carti....
Vechi 09-04-10, 11:00   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

uite ce zice cartea despre prevenirea hematoamelor, malamed...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg malamed.jpg (245,4 KB, 208 vizualizari)
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
.
Vechi 09-04-10, 11:15   #13
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default asa e

dar repet daca aspiri STII ca ai intepat traseu sangvin,si actionezi in cnsecinta...sa nu ajungi sa intepi e alta treaba....nu-mi spune ca nu ai intepat nici odata un traseu sangvin...multumesc pentru promptitudinea raspunsului
iar buna cunoastere a anatomiei nu te pazeste inttdeauna de traseele atipice...
ini cer scuze tasta o a decedat din motive de fiu dragalas care distruge laptp
Vechi 09-04-10, 11:35   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

am facut doua hematoame si fac mereu tuberozitate... dar ideea e ca si daca ai confirmare si daca nu efectul e acelasi... mai de folos imi pare sa recunoastem hematomul la timp, administrarea protocolului si foarte important dupa parerea mea ar fi mentionarea in fisa pacientului pentru ca la urmatoarea intalnire sa evitam.
.
Vechi 09-04-10, 11:49   #15
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default mdea

zicem la fel da tu vorbesti mai frumos ca mine si-ti place sa contrezi
Vechi 09-04-10, 11:52   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu contrez, era vorba de aspiratie... aspiratia imi da informatie daca sunt intr-un vas de sange sau nu, nu e regula sa se lase cu hematom. am patit la o plexala singura data cand am aspirat(testam seringa) am schimbat carpula si refacut anestezia... nu hematom nu nimik.
.
Vechi 09-04-10, 12:03   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
nu contrez, era vorba de aspiratie... aspiratia imi da informatie daca sunt intr-un vas de sange sau nu, nu e regula sa se lase cu hematom. am patit la o plexala singura data cand am aspirat(testam seringa) am schimbat carpula si refacut anestezia... nu hematom nu nimik.
deci cum spuneam...zicem la fel...tu mai frumos...tii neaparat sa ai ultimul cuvant..f frumos...dar e imperios necesar sa faci aspiratie tot timpul..mai ales daca esti la inceput cum e colegul nostru care a initiat pst-ul
Vechi 09-04-10, 12:06   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Aspiratia este buna ca sa nu introduci anestezicul intr-un vas de sange.
Hematomul se face cand acul, in traseul sau spre locul de electie al nn.max.sup. si post., trece prin plexul venos pterigoidian (cel mai frecvent).
Sunt doua chestii diferite. Si, cum n-am raze X in ocular, strapungerea plexului venos (daca nu pastrez contactul osos) poate declansa un hematom.
Cred ca mai important decat tipul de seringa folosit este cunoasterea buna a reperelor anatomice, anestezice, profunzimea la care fac depozitul anestezic (vezi Testut!) si ceva experienta ce se castiga cu timpul pe bucla invatare-eroare-reinvatare.
Vechi 09-04-10, 12:32   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

ati pus punctul pe i, dnul Alionte, pastrarea contactului cu osul, asta e esential pentru evitarea accidentelor la tuberozitate.
Eu nu am facut nimanui niciodata un hematom acolo, pentru ca am tinut mereu contactul cu osul. Si bineinteles, am ales niste ace ceva mai scurte.
Poate a fost si noroc, da´ tre sa mai si stii ce faci.
Nu e rau, cand esti student, sa iti arate un chirurg pe la stagii care este tehnica. Si daca n-are chef/ timp sa-ti arate, ca astia nu prea au , si-s tot timpul ocupati, atunci du- te pe la garzi, si tine-te dupa fundul lor, ca ai numai de invatat. Dupa aia nu-ti mai arata nimeni
.
Vechi 09-04-10, 13:04   #20
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca e 8 & superior ...extractie ...nu te chinuii cu plombe si altele ....este aproape imposibil de lucrat in zona aceea ....de izolat calumea ...daca nu il scoti acuma cu siguranta o sa-l scoti mai incolo ....

Tuberozitate pentru M3 + completare in palat (asa aprocedez eu ) ....

Succes

P.S Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 09-04-10, 18:45   #21
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
www.medicul.dentist

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Daca e 8 & superior ...extractie ...nu te chinuii cu plombe si altele ....este aproape imposibil de lucrat in zona aceea ....de izolat calumea ...daca nu il scoti acuma cu siguranta o sa-l scoti mai incolo ....

Succes

P.S Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Chiar daca il extrage tot trebuie sa il anestezieze
crazyleaf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 19:50   #22
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Succes

P.S Link [Necesita inregistrare pentru acces.][/QUOTE]

Folosesti anestezia in palat si la devitalizari?
Vechi 09-04-10, 20:09   #23
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Folosesti anestezia in palat si la devitalizari?[/QUOTE]

E buna cand montezi clema de diga . Nu simte nimic.
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-10, 22:02   #24
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

In general radacina palatinala e incomplet anesteziata de infiltratiile bucale sau tuberozitate. Asa ca da, eu personal folosesc an la gaura pal post pt toate devitalizarile.
Iar ca raspuns la subiect, nu am mai facut anestezie la tuberozitate din facultate si nici nu am simtit nevoia...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-10, 11:59   #25
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

mi de multumiri pentru idei si pentru sfaturi. Deci ziceti ca ar fi mai indicat de scos decat de tratat. Eventual ma uit sa vad cat de mare ar fi cavitatea si poate numai trebuie frezat de 2-3 ori si obturat, atunci parerea mea este ca ar fi de tratat, daca nu atunci ar fi de scos. Mai am inca o intrebare. Din cate stiu eu si am invatat eu pe la scoala, un dinte nu se scoate daca are abces. Trrebuie tratat abcesul si dupa acee scos, cel putin asa ne tot spuneau noua pe la stagii. Dar daca are un proces peri-apical, atunci se poate scoate fara nici o grija? Cred ca dupa acest post am invatat mai mult decat la scoala. E bine cand sunt mai multe pareri.
.
Vechi 10-04-10, 12:12   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Intreba-i pe "cei de la scoala" care sunt indicatiile/contraindicatiile extractiei "la rece" si a celei "la cald".
Vechi 24-04-10, 14:04   #27
Ucenic timid
Medic Dentist
Ucenic timid e suficient

.

Daca incerc sa anesteziez ramurile supero-posterioare ale n maxi. la tuberozitate.. pastrez contactul cu osul, desigur, seringa la 45 grade .. si cand am ajuns aspir ca prima intentie. dar se intampla sa vina sange.. ceea ce inseamna ca am ajuns in plexul venos si nu-i a buna.. cum procedez? e mai bine sa opresc anestezia, sa retrag acul de tot si sa fac compresiune retrotuberozitara cu comprese(endooral) si sub arcul zigomatic(extraoral) sau.. sa retrag acul cativa mm sa aspir din nou si daca nu vine sange sa fac anestezia si sa continuu cu manoperele? Si hematomul nu ma sperie atat de tare.. mai important este respectarea conditiilor de asepsie,pentru ca difuzarea microbiana poate da tromboflebita de sinus cavernos- cam letala... a nu atinge acul de dinti, si a dezinfecta locul punctiei cu spirt sau betadina cu o compresa sterila(si apoi stergerea locului cu o alta compresa uscata.. cica spirtul poate produce o injectita)... multumesc, sunt studenta si incerc sa fiu perfectionista
bany este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-10, 14:28   #28
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, bany!
Daca pastrezi permanent contactul cu osul nu ai cum sa atingi plexul venos pterigoidian.
Whatever, la problema pusa de tine, retragi/avansezi acul si aspiri din nou.
Inaltimea tuberozitatii=profunzimea la care lasi depozitul anestezic se aproximeaza prin distanta dintre coletul caninului si marginea infraorbitara (dupa Testut). Altfel, risti sa faci o "bazala".
Compresiunea subzigomatica o face pacientul cu podul palmei si cu dintii in ocluzie. In situatia aparitiei hematomului imediat post-anestezie, medicul poate face aceasta compresie...Spor!
martini a multumit.
Vechi 24-04-10, 17:47   #29
Ucenic timid
Medic Dentist
Ucenic timid e suficient

.

Pentru a concluziona-ca sa vedem cat am inteles- chiar daca punctionez accidental plexul venos, imi pot continua treaba.. si apoi pacientul pleaca acasa cu ce trebuia facut(extractie/tratament) + un hematomulet.. si ii dau indicatiile pt ce i-am facut si pt ce s-a intamplat(sa isi faca el compresie sunzigomatica). Multumesc pt raspuns, e nou pt mine si aprecierea distantei (colet canin-marg.infraorb = loc punctie-tuberozitate). Nu am auzit de Testut..
bany este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-10, 20:27   #30
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

plexala la superiori e suficienta daca faci ubi nu xilina
andreeamed1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 10:06   #31
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

trage-i o intraligamentara
rolfy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 11:51   #32
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Imi cer mi si mi de scuze ca nu am revenit si cu rezolvarea acestui caz. Intr-un final am facut la spix. Era 4.8. Doctorul care era in clinica a vazut radiografia si nu m-a lasat sa-l extrag, asa ca am facut un tratament de canal. Asta se intampla in urma cu 4 luni. Peretele distal era distrus complet, asa ca m-am chinuit umpic la reconstituirea peretelui si la pus de diga. Am reusit cam in 4 sedinte sa fac obturatiile de canal si obturatia coronara. Pacientul a plecat multumi si fara dureri. Au trecut 4 luni de zile de atunci si nici pana in ziua de azi pacientul nu acuza durerei. Va multumesc tuturor de sfaturi. Au fost binevenite.

Acum cu bunavointa dvs, as vrea sa va mai intreb de un pacient ce il voi avea maine. Are un 1.3 devital. Nu doare nu s-a umflat nu acuza nici un fel de durere. I-a cazut obturatia, veche de 4 ani din cate am inteles eu. Totul e bine si frumos pana acum, dar dintele, in timp, a capatat o coloratie maronie. Nu tot dintele, incepe de la colet. Este destul de evident. Din cate am invatat eu prin facultate si pe la cabinet este normal ca dupa un timp sa prezinte o coloratie nemaifiind vital acel dinte. Am inteles ca se poate rezolva simplu si usor cu Perhidrol si ar fi 2 metode. Una sa lasi o bucatica de vata cu perhidrol pana a doua zi, sa sa pui o buletica de vata in cavitate si cu spatula incalzita sa atingi acea buletica de vata. Din cate am inteles se elibereaza peroxidul in acele canalicule dentare si dintele devine la coloratia normal. Voi ce ma sfatuiti. Va multumesc si imi cer scuze ca va tot intreb, dar vreau sa fac o treaba corecta si buna. O zi cat mai placuta.
.
Vechi 28-10-10, 12:39   #33
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Metoda asta de albire chiar nu am auzit-o. Vezi ca exista geluri de albire pe devitali, ai nevoie de o cantitate foarte mica, grija mare sa sigilezi obturatia de canal.
gabisivoglo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 14:57   #34
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Citat:
Publicat initial de tomatobosaru View Post
Am inteles ca se poate rezolva simplu si usor cu Perhidrol si ar fi 2 metode. Una sa lasi o bucatica de vata cu perhidrol pana a doua zi, sa sa pui o buletica de vata in cavitate si cu spatula incalzita sa atingi acea buletica de vata. Din cate am inteles se elibereaza peroxidul in acele canalicule dentare si dintele devine la coloratia normal. Voi ce ma sfatuiti.
Trec peste greselile gramaticale si te intreb: la scoala ai invatat aceasta metoda simpla si usoara? Ti-ai pus problema daca ai voie sa folosesti perhidrolul in gura oamenilor? Ai idee daca e omologat pt. asa ceva sau nu? Ti-ai pus problema ce se intampla daca scapi buleta pe limba pacientului? Ai idee ce e ala perhidrol si cum se face de albeste el?

Voi chiar sunteti pericol public, asa ca sfaturi as avea, da' pt. saracii pacienti.
KLMircea a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 15:08   #35
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@tomatobosaru: citeste capitolul asta despre albirea interna din cartea lui Tarnow/Chu.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 01-11-10, 07:51   #36
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

@Radu Tepordei... Doar am intrebat, nu trebuie sa va simtiti ofesant. Am auzit de la un medic stomatolog si am zis ca mai intreb si prin alta parte, inainte de a face o porcarie. Se pare ca in cazul de fata este o tampenie. De ce sa nu intreb inainte de a face ceva? Am renuntat la idee. Pe viitor voi sti. Si eu am avut unele retineri in privinta Perhidrolului, de aceea am intrebat, iar in cabinetul unde am facut practica, medicul stomatolog practica aceasta metoda si mi-am zis sa nu fac pe maimuta si mai bine intreb.
Ok, acestea fiind zise ma retrag si va urez o zi buna.
.
Vechi 10-11-10, 08:36   #37
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Trec peste greselile gramaticale si te intreb: la scoala ai invatat aceasta metoda simpla si usoara? Ti-ai pus problema daca ai voie sa folosesti perhidrolul in gura oamenilor? Ai idee daca e omologat pt. asa ceva sau nu? Ti-ai pus problema ce se intampla daca scapi buleta pe limba pacientului? Ai idee ce e ala perhidrol si cum se face de albeste el?

Voi chiar sunteti pericol public, asa ca sfaturi as avea, da' pt. saracii pacienti.
Radu, nu studentii sunt de vina ci cei care ii invata asta, asa ca de geaba de superi pe ei.
Iutom si Raluca sofia au multumit.
Vechi 10-11-10, 09:01   #38
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

The thermocatalytic technique uses heat to activate 30% to 35% hydrogen peroxide in the chamber.A cotton pellet saturated with
the hydrogen peroxide is placed in the chamber, and the heat causes a bubbling effect.The heat application can be as long as 5 minutes, providing the cotton is kept saturated at all times.The temperature should be maintained at 73°C
(165°F) to avoid causing any discomfort to the patient.

30 % Hydrogen peroxide se mai numeste si perhidrol.
sico a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 09:21   #39
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu de ce atata "atac"... s-a mai discutat despre folosirea perhidrolului pentru albiri interne...
Vechi 12-11-10, 10:08   #40
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut Toma..
Eu folosesc Opalescence Endo 35% de la Ultradent. Mi-a dat rezultate satisfacatoare..cam 2 nuante. Tre sa-i explici pacientului sa nu se astepte la rezultate miraculoase ( dar care pot sa si apara)..se aplica f usor, recomandat sa folosesti diga..important este sa sigilezi f bine canalul radicular sa nu difuzeze peroxidul..
Il lasi 3 zile si il chemi inapoi..aplici de vreo 2-3 ori
Important este sa-i iei culoarea cu Vita inainte si dupa.
Succes
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post

Perhidrolul este peroxid de hidrogen si DA este omologat sa-l folosesti in gura oamenilor.
calin05 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-10, 11:56   #41
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Deschizand acest topic, ma asteptam sa citesc pareri pro si contra privind tilul. Cand colo, citesc despre perhidrol si albirea interna. Voi, cand postati, va uitati si la titlul topicului? Pentru mine, ca user normal, e deranjant. Va rog sa reveniti la subiect sau sa completati alt topic deja existent. Multumesc!
Vechi 05-01-11, 18:15   #42
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Revenind la topic,am observat ca pastrand contactul cu osul,folosind un ac scurt si rugand pacientul sa preseze cu podul palmei sub arcada zigom-alv(dupa injectare), putem evita aparitia hematomului in anestezia la tuberozitate.
Cezar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-01-11, 20:41   #43
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Daca rogi pacientul sa preseze o sa fie o usoara mangaiere a obrazului, asa ca mai bine faci tu asta.
.
Vechi 07-04-13, 17:11   #44
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

partea de dezinfectatul ma omoara! unii spun ca a dezinfecta cu spirt nu faci altceva decat sa lezezi mucoasa si ca mai bine il pui pe pacient sa isi clateasca gura cu ... apa de gura altii ca anestezie fara dezinfectarea locului punctiei nu exista... ma tot intreb.. chiar stop de saliva nu mai atinge acel loc dupa ce ii pun buleta imbibata in alcoo? ( tot studenta la MD, si tot cu multe nelamuriri). pe mine ideea unei anestezii tronculare la tuberozitate ma crispeaza, din cauza lezarii unui vas de sange. eu i-am pus sa isi faca acea compresiune si preventiv. prefer plexala si gaura palatina mare.

din cate stiu, alternativa pentru anestezia tronculara periferica la tuberozitate ar fi anestezia plexala. la arcada superioada, anestezia plexala prinde mult mai bine din cauza spongioasei, care este mai generoasa si permite difuzarea anestezicului cu mai multa usurinta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/10416-alternativa-anesteziei-tuberozitate/
plexala se foloseste pentru anestezia 1-2 dinti, os , periost.
ai putea face plexala pe vestibular si gaura palatina mare.
daca gresesc, va rog sa ma corectati. nu as vrea sa continui in nestiinta.
Raluca sofia este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, acte, afara, anestezice, bucla, buna, cas, castiga, chestii, con, diferite, electie, endo, eroare, experienta, folosi, folosit, iga, important, intrebare, invatare, locul, max, medicina dentara, mm, molarii, omul, post, profu, raze, rece, rez, seringa

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/anestezie/10416-alternativa-anesteziei-tuberozitate/
Publicat de For Type Data
Intrebare: Alternativa anesteziei la tuberozitate - RSShunt.ro This thread Refback 08-04-10 20:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: