Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Alegerea facultatii

discutie din eugenol.ro : Buna tuturor. De ceva timp ma atrage ideea de a deveni tehnician dentar. Asadar din lista facultatiilor din tara, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de Dragos Dinulescu
  • 1 Scris de oftheroad
  • 1 Scris de Lady Ella
  • 1 Scris de AnaMady
  • 1 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-02-10, 18:26   #1
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default Alegerea facultatii

Buna tuturor. De ceva timp ma atrage ideea de a deveni tehnician dentar. Asadar din lista facultatiilor din tara, pe care mi-o recomandati? Nu de alta, dar daca tot e sa ma mut intr-un alt oras si daca tot e sa platesc 3 ani de scoala atunci macar sa ma aleg cu ceva mai mult decat cu o bucata de hartie.
oftheroad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-10, 13:58   #2
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

O fi intrebarea cam puerila dar chiar nu e nimeni care sa stie? macar spuneti-mi cum au fost anii de facultate, ce fel de probleme ati intampinat,..chestii de genu' asta.
.
Vechi 19-02-10, 14:11   #3
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

salutare si bine ai venit pe forum? Chiar nu iti dai seama de ce nu raspunde nimeni? O fi de bine? Facultatea te initiaza, iti da diploma si abia apoi incepe tehnica dentara. E cale lunga pana sus. Deci te-ai prins care e treaba cu facultatea nu? This is the ugly truth.
Partea buna e ca te-ai gandit bine la domeniul in care vrei sa faci "cariera"
Succes!!!
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-02-10, 22:38   #4
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Octavian a zis bine ce-a zis...Din pacate, de multe ori, din scoala ramai doar cu o bucata de hartie. Sau nu! Depinde si de tine, si de bafta pe care o ai, sa intalnesti profesorii care sunt DASCALI, nu niste ciumpalaci...
In orice caz, de cele mai multe ori, in scoala inveti numai tampenii si lucruri inutile. So...

Stii cum te invat eu? Du-te unde e mai aproape de tine. Sau, unde iesi mai ieftin! Serios !
Iulia Elena a multumit.
Vechi 21-02-10, 11:08   #5
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Bine v-am gasit! Baieti, multumesc pentru raspunsuri.
Eram si eu de aceeasi parere, dar ma gandeam ca poate exagerez si ca undeva trebuia sa fie si bine. Acum ca am si opinia voastra si a altor persoane care mi-au confirmat-o, nu-mi ramane decat sa pun mana pe carte si sa ma astept la ce-i mai rau.
gabiana13 a multumit.
.
Vechi 21-02-10, 12:11   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai lasati sfaturile astea de oameni batrani... hartia conteaza, in rest poti sa faci unde vrei,inveti singur,bla,bla
in fiecare centru universitar gasesti un model sau chiar mai multe. dar in unele centre pregatirea este mai buna.
va asigur eu ca nu e acelasi lucru tehnica dentara de la baia mare cu cea de la cluj sau bucuresti.
in plus pe langa asta cum zice si oftheroad sunt trei ani de scoala. daca vrei sa iti urasti astia trei ani du-te intr-un oras mic si o sa te plictisesti de mori.
daca vrei sa profiti de studentie nu sta in orasul unde locuiesti.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9958-alegerea-facultatii/
ati uitat ce inseamna sa studiezi. totul este integrarea noilor cunostiinte intru-un mediu propice dezvoltarii personalitatii si relatiilor sociale.
eu iti recomand cluj napoca.
desigur aici intervine problema banilor,varstei(ca daca esti casatorit si cu copil nu ai tu chef de orase si plimbari).
Vechi 21-02-10, 12:41   #7
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumesc Sico. Baia Mare intr-adevar chiar daca este cel mai aproape de mine, nu-mi inspira prea multe. Nici Clujul de altfel. Ce-i drept e ideal pt tinerii care cauta sa se distreze, din pacate nu prea este si cazul meu. Momentan consider Timisoara cea mai buna alternativa.
.
Vechi 15-05-10, 17:01   #8
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Question Bun gasit!

Bun gasit tuturor!

cautam detalii si informatii legate de admiterea la acest tip de facultati, colegii, nu stiu exact cum sunt calificate, am plecat din tara din 1991...si sunt destul de rupta de realitatile de acolo.
Cert este ca acum , la varsta mea....45, cu mintea de acum, si fara "anii tineretii" cum zicea cantecul, ma gandesc sa schimb macazul.
Pe ce ma bazez? pe o minte buna si deschisa, una perechi maini dibace, rabdare si simt artistic, si convingerea ca daca nu fac acum un pas, nu-l mai fac in veci.
Cred ca as putea sa gasesc solutia unei restabiliri la Buc, as avea unde sta, pe timp de 3 ani.
Ce imi recomandati ? daca se da doar proba de abilitate manuala, e ok, caci cu materiile studiate in liceu...cred ca ar fi mai dificil, dar nu imposibil, of course...
Cand este perioada inscrierilor? ce se cere exact? ce probe?
Cate ore presupune o zi de cursuri? se fac numai la zi, sau si la seral, sau ...cum anume?
Intreb asta pt. ca in cazul meu, va trebui sa imi si gasesc un job, in functie de timpul ramas liber.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9958

Cam asta ar fi pt. moment, m-as bucura tare mult sa imi oferiti niste recomandari, daca nu reusesc anul asta, macar la anul sa incerc. Chit ca as fi cea mai "coapta" studenta de pe acolo, dar nu imi pasa, imi stiu posibilitatile si vreau sa reusesc!

va multumesc pt. timpul acordat!!!

Modificat ultima data de mediterana; 15-05-10 la 17:29.
mediterana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-10, 18:53   #9
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

@ Mediterana... citeste topicul asta: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ...vei gasi mai multe informatii

In Bucuresti sunt doua posibilitati: Carola Davila la care se intra pe baza de examen (biologie si chimie sau fizica) si Titu Maiorescu unde se intra pe baza de dosar. La Carol taxa e de 6000 lei si la Titu e de 1300 Euro
Multa bafta!
ncrstus a multumit.
Vechi 15-05-10, 19:38   #10
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Iti recomand Titu Maiorescu.
Din punctul meu de vedere, e cea mai buna alegere. In primul rand, nu te streseaza cu examen de admitere! In al doilea rand, baza materiala e (cred) cea mai buna din tara! Dotari sunt, materiale asijderea... Cu varsta nu te stresa, ca nu vei fi cea mai "old"! La stoma, am colegi care au si 50 de ani! Cat priveste cursurile/laboratoarele, o sa vezi ca te vei descurca. Profesorii sunt aspri cu "aia mici", de 19-20 de ani, care sunt pusi numai pe chiul si distractie, si sunt obraznici, enervanti si ignoranti. Sigur, tu vei avea o viata usoara!

Si...nu lasa pentru la anul, ce poti face anul asta! Go for it, ca viata-i scurta!
Vechi 15-05-10, 20:28   #11
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nu stiu cum e la Titu... Cand exista, Gaucan cica era cel mai bine dotat... Totusi, in afara de bazele teoretice, n-am aflat mare scofala... Tehnicile de lucru le-am invatat "pe strada"... Si daca e sa mearga la scoala doar pentru teorie... De ce sa nu fie pe bani mai putini? Oricum, la absolvire va sterge cu buretele multe chestii si va lucra cum ii cere patronul... Ca in toate domeniile...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-10, 20:50   #12
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai si tu dreptate, dar macar sa se simta bine cand se duce la scoala.
Hai sa argumentez! Curatenie, termopane, lift, climatizare, wc-uri luminate, curate, apa calda la chiuveta, sapun lichid, prosoape, inox peste tot, suprafete din alea antibacteriene, micromotoare cu inductie, paralelografe, cuptoare de ceramica, aspiratie centralizata, instrumentar bun, unituri noi, scaune noi, banci noi, proiectoare digitale, jaluzele verticale, MATERIALE...
Crezi ca sunt mofturi? Poate! Dar eu ma simt bine in scoala aia! Si sincer, avand la dispozitie toata dotarea aceea, ma simt RESPECTAT de facultate. Simt ca nu platesc degeaba taxa de scolarizare!

Stiti ceva? Ma ofer sa fiu ghid in Titu Maiorescu, oricui imi va solicita chestia asta! Ca sa nu se creada ca vorbesc degeaba!
Vechi 15-05-10, 22:29   #13
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Si eu sunt de parere ca Titu e cea mai buna alegere. Conditii sunt...stres nu prea ai...meserie oricum inveti in laborator nu in facultate....dar la 6000 lei taxa pe an...parca as prefera stresul de la Carol daca as intra la buget.
Dar banuiesc ca oricum la Titu voi intra pentru ca la Carol sunt fooooarte putine locuri la buget.
Vechi 15-05-10, 22:56   #14
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

dar de ce vrei sa te faci tehnician ???
ai stat intr`un laborator sa vezi cu ce se "mananca" ....sau pur si simplu crezi ca vei castiga multi bani ?? sau ....??

sau esti ....ca multi altii .... hai sa facem o facultate sa fie facuta dupa care ....oi vedea eu ...ce` o sa fac ....

sunt chiar curios care sunt argumentele tale ...
Vechi 16-05-10, 05:03   #15
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
dar de ce vrei sa te faci tehnician ???
ai stat intr`un laborator sa vezi cu ce se "mananca" ....sau pur si simplu crezi ca vei castiga multi bani ?? sau ....??

sau esti ....ca multi altii .... hai sa facem o facultate sa fie facuta dupa care ....oi vedea eu ...ce` o sa fac ....

sunt chiar curios care sunt argumentele tale ...

de curiozitate...pt cine e intrebarea?...pt cel care a deschis topicul?....k suntem 3 aspiranti pe aici....si nu prea stiu care ar trebui sa raspunda....

oricum intrebarea e un pic rautacioasa. La cat e taxa nu cred ca o face cineva doar de dragul de a face o facultate
Vechi 20-05-10, 23:05   #16
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

"Pe ce ma bazez? pe o minte buna si deschisa, una perechi maini dibace, rabdare si simt artistic, si convingerea ca daca nu fac acum un pas, nu-l mai fac in veci. "

asta ca sa-i aduc argumente lui Sebastian, care probabil stie ca meseria asta nu e usoara, ci migaloasa, grea, te cam murdaresti, (de', praf, ipsos, stante, polizari, si cate si mai cate) dar cand vrei sa faci ceva, nu o faci pt. ifose sau din plictiseala, cel putin nu in cazul meu.

MULTUMESC pt. incurajari, Dragos!

deci, revin cu intrebarea: cate ore de studiu se fac zilnic, asta ca sa stiu cat timp mai ramane din zi, pt. a avea posibilitatea sa si muncesc ceva.

cam asta ar fi deocamdata, multumesc pt. timp.
Vechi 21-05-10, 01:11   #17
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Primul an e mai dificil, ca te freaca cu materiile alea inepte si inutile: biochimie, limba straina...(atata imi aduc aminte acum) Dar te "strecori" si printre astea... Oricum, cam 4-6 ore zilnic, in primul an! Dupa aceea, trebuie sa fii la laboratoare! Cursurile, cica sunt obligatorii. Si ca daca lipsesti, platesti absentele. Aiurea! Daca ai prezenta la laboratoare, si la examen faci lucrare buna, e ok! Nu-ti scoate nimeni ochii. Si cum mai spuneam, ai o varsta. N-o sa se ia nimeni de viata ta! Pe aia mici ii "vaneaza", ca-s impertinenti si chiulangii.
Vechi 22-05-10, 18:12   #18
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

, ok, am inteles!
Ce nu inteleg eu, daca tot platesc, de ce "aia micii" nu isi vad de invatatura? nu isi dau seama ca isi fura caciula singuri?

Eu am trimis un mail la secretariatul T.Maiorescu de vreo 3 zile, si inca nu am primit raspuns. Desi am intrat pe site, inca nu sunt afisate perioadele de inscriere si nici costul exact. Inteleg de pe aici, ca ceva intre 1300 euro, dar as vrea sa stiu exact.

Am dat si telefon, dar tot nu am gasit pe nimeni, poate era pauza ....cine stie.

poate totusi imi vor raspunde, e si in interesul lor, nu?

cam din ce tari mai vin studentii acolo, la studii? eu l-as trimite pe fi-meu, dar nu il atrage deloc ideea....pacat. Oricum,in Romania e mult mai ieftin decat aici.
Vechi 22-05-10, 19:58   #19
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Mediterana...eu astept raspuns pe mail de la Titu Maiorescu de la inceputul lui aprilie.....deci asteptam degeaba.
Eu astept inceputul lui iunie si ma voi duce pana acolo sa vad ce si cum. Pentru ca stiu deja ca admiterea e pe baza de dosar...si media de la bac nu o pot schimba oricum asa ca nu are rost sa ma agit. Taxa e 1300 de euro...asta au stiut sa imi zica la telefon....dar mai multe detalii au zis ca nu stiu inca.
Vechi 23-05-10, 21:01   #20
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Tot e ceva Ella, ai vorbit cu cineva deci !
deci, 1300 pe an! presupun! nu pe toti 3 anii, nu?

daca mai afli ceva intre timp, m-as bucura sa ma informezi si pe mine!
Vechi 02-06-10, 17:47   #21
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

...nobody....??
Vechi 08-07-10, 13:40   #22
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna! sunt noua pe acest forum si am o intrebare pentru voi. Este cineva la facultatea Ovidius din Constanta (T.D)? As dori mai multe detalii daca se poate.

Va Multumesc!
Pustoaik este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-10, 14:07   #23
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Pushtoaico, tu ai sange de vipera..."
Bine ai venit, Pustoaik!
Vechi 08-07-10, 23:21   #24
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc de primire!

Totusi...nimeni din Constanta?
.
Vechi 09-07-10, 00:56   #25
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

Citat:
Publicat initial de Pustoaik View Post
Buna! sunt noua pe acest forum si am o intrebare pentru voi. Este cineva la facultatea Ovidius din Constanta (T.D)? As dori mai multe detalii daca se poate.

Va Multumesc!

Buna seara! eu sunt studenta la T.D (Ovidius Ct) anul 3 deja.Ce detalii vrei sa stii?intreaba
AnaMady este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-10, 13:24   #26
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Iti voi adresa mai multe intrebari si sper sa nu te superi.
Cum sunt profesorii acolo?
Materiile sunt grele?
Este si aici la fel ca la alte facultati ; examen= bani?
Eu nu am cunostinte in domeniul acesta, sa cunosc un tehnician...ca urmare i-mi va fi greu sa i-mi gasesc un loc de munca?

Multumesc anticipat
.
Vechi 09-07-10, 13:33   #27
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
depinde de toane , de la an la an, dar e o regula, daca inveti sigur treci .

Citat:
Materiile sunt grele?
daca iti place ce faci le fluieri.

Citat:
dupa 2 examinari , da se platesc

Citat:
Eu nu am cunostinte in domeniul acesta, sa cunosc un tehnician...ca urmare i-mi va fi greu sa i-mi gasesc un loc de munca?
pe criza asta e bine punctata intrebarea , dar daca esti " meseriasa " vei gasi oriunde ! spor!

Multumesc anticipat
Vechi 09-07-10, 13:34   #28
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Octavian a zis bine ce-a zis...Din pacate, de multe ori, din scoala ramai doar cu o bucata de hartie. Sau nu!
Eu am ramas cu doo hartii, la care le-am facut copii, iar cand ma oftic pe meserie, le rup ...
Acuma, serios vb, nu e chiar asa...Camil avea dreptate: " Studentul poate fi invatat numai daca vrea sa invete"...io cred ca Dragos nu vrea sa invete, ori stie prea multe ori nu mai are timp si de carte....hmm, ce zici tero? unde esti incadrat?
p.s. echipa de descurajatori ce sunteti....
(ia sa vad cate minusuri apar???)
.
Vechi 09-07-10, 14:04   #29
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

Citat:
Materiile sunt grele?

Multumesc anticipat
Sunt profesori de la care ai ce invata si chiar nu vei putea trece fara sa inveti.Nu sunt profesori care iti vor cere imposibilul.
Materiile nu sunt grele.In primul an probabil ca ti se va parea mai greu, dar nu sunt materii la care e imposibil de trecut.
Examen nu este egal bani.Am mai auzit vorbe cum ca daca nu dai bani la profesorul cutare nu treci.Si astea au fost doar zvonuri.Nu am dat nici un ban, am invatat si am trecut examenul chiar cu nota mare.Profesorul te pica daca nu stii de 5, nu te pica pt ca nu i-ai dat bani.
Iar in legatura cu cunostintele, pe parcurs poate vei avea ocazia sa cunosti si tehnicieni dentari.Fiind obligat sa faci practica si bineinteles trebuie sa faci(nu doar sa faci rost de semnatura de practica) obligat va trebui sa iti gasesti un tehnician.Stiu e greu, nu oricine te primeste in laboratorul lui sa isi piarda timpul cu tine, dar mai sunt si tehnicieni care au rabdarea asta.Trebuie doar sa cauti si sa te zbati, asta daca iti va placea ceea ce vei face.Daca esti bun, vei fi cautat!
.
Vechi 09-07-10, 14:07   #30
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Pustoaik;173937ca urmare [COLOR=Red
i-mi [/COLOR] va fi greu sa i-mi gasesc un loc de munca?

Multumesc anticipat
Dr.Mada este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-10, 14:09   #31
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Mada View Post

Observasem si eu greseala ...dar stiam ca vor fi alti carcotasi sa zica ceva si de asta
Dr.Mada a multumit.
.
Vechi 09-07-10, 14:13   #32
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de AnaMady View Post
Observasem si eu greseala ...dar stiam ca vor fi alti carcotasi sa zica ceva si de asta
scuze, dar prea batea la ochi!
Dr.Mada este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-10, 16:06   #33
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Carcotasule!! Scuzele mele pentru greseala.
Voi sunteti multumiti de acest inceput de meserie?
.
Vechi 09-07-10, 22:29   #34
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Voi sunteti multumiti de acest inceput de meserie?
Eu, "the one and only", DA.
.
Vechi 09-07-10, 22:50   #35
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Se invata mult? sau mai ai timp si de "o iesire"?
.
Vechi 09-07-10, 23:26   #36
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

Citat:
Se invata mult? sau mai ai timp si de "o iesire"?

E timp si de "ieseala" daca stii cum sa iti organizezi timpul.e destul de invatat in sesiune.
.
Vechi 10-07-10, 00:02   #37
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Super
Saptamana viitoare voi depune dosarul la Ovidius si sper ca va fi ok.

Apropo...taxa creste in fiecare an? sau ramane aceeasi?
.
Vechi 10-07-10, 23:18   #38
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
Eu am ramas cu doo hartii, la care le-am facut copii, iar cand ma oftic pe meserie, le rup ...
Acuma, serios vb, nu e chiar asa...Camil avea dreptate: " Studentul poate fi invatat numai daca vrea sa invete"...io cred ca Dragos nu vrea sa invete, ori stie prea multe ori nu mai are timp si de carte....hmm, ce zici tero? unde esti incadrat?
p.s. echipa de descurajatori ce sunteti....
(ia sa vad cate minusuri apar???)
Buna "apucatura"! Si te mai destresezi? Ia sa incerc si yo...

Cat despre incadrare...Camil are dreptate numai pe jumatate. Intr-adevar, daca un student vrea sa invete, poate fi invatat. Numai ca, din practica, se observa ca unii studenti pur si simplu nu sunt in stare sa invete ceva! Asta pentru ca au ajuns la facultatea "aia" ca i-a impins mamica de la spate (dar lor nu le place , si nici nu e pe sufletul lor) , sau ca e trendy sa ai diploma de medic, sau ca au auzit ei ca se castiga bine, si au intrat pe baza de dosar (cum se intra la Titu), dar nivelul de cunostinte si IQ-ul sunt undeva taaaaaaare jos... Stii vorba aia? De unde nu da, nici Dumnezeu nu cere!

In cazu` meu, stiu destule, dar mai e loc de multe altele de invatat! Cu timpul stau cam prost, noroc ca nu trebuie sa tocesc, prind din prima. Iar de la unii profesori, chiar nu am ce invata! Din pacate... (discutie lunga, si periculoasa!!!)
Iar in ceea ce priveste protetica...ei bine, acolo chiar nu are cine CE sa ma invete...
Vechi 10-07-10, 23:28   #39
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In momentul cand nu mai ai ce invata inseamna ca esti plafonat
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-10, 10:33   #40
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

daca vrei sa inveti cu adevarat, facultatea pe care o alegi nu conteaza foarte mult
lorenz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-10, 23:43   #41
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
In momentul cand nu mai ai ce invata inseamna ca esti plafonat
N-ai inteles ce am vrut sa spun... Din pacate...
Ia citeste inca o data: "Iar in ceea ce priveste protetica...ei bine, acolo chiar nu are cine CE sa ma invete..."
Acum ai inteles?
Vechi 12-07-10, 10:40   #42
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Exista pe undeva o postare a lui bogdancta despre "analfabetul functional", material f. interesant si pe care il stiam, : "persoana care stie sa citeasca dar nu intelege ceea ce citeste". Chestia grava este ca exista muuulti studenti in aceasta situatie, dar, mai grav, cadre universitare sau medici/tehnicieni. Aici, nu se pune problema ca esti sau nu de acord cu un material care se doreste stiintific, ci cu imposibilitatea personala de procesare a informatiei (!). Asta, da, problema!!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9958
Ca metoda simpla si facila de verificare a expunerii (chiar daca ne referim la simpla comunicare, nu neaparat la stiinta) urmeaza intrebarea: "Ce ai inteles?" iar raspunsul trebuie sa cuprinda neaparat referiri la materialul prezentat, prelucrat si interpretat (corect sau gresit) de auditoriu. Si, nu uitati: orice informatie sufera un proces de receptare, prelucrare si interpretare proprie, care difera de la individ la individ pentru simplul motiv ca nu exista 2 oameni la fel...
Vechi 12-07-10, 14:30   #43
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Am o intrebare....la tehnica dentara iti trebuie talent la desen?
.
Vechi 12-07-10, 14:32   #44
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu neaparat, dar te ajuta...
Vechi 12-07-10, 15:06   #45
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Sunt intr-o dilmea foarte mare. Si anume: alegerea facultatii. As vrea la tehnica dentara dar e un domeniu putin cunoscut de mine si nici pile sau cunostinte nu am in acest domeniu. A doua alegere ar fi ASE( finante-banci) dar ma gandesc ca toata lumea face ASE'ul si nu stiu cum va fi viitorul.
As dori pareri din partea voastra. Multumesc
.
Vechi 12-07-10, 16:32   #46
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Stai putin in fata oglinzii si intreaba-te ce iti doresti...Raspunsul s-ar putea sa-l gasesti singura!
Nu trebuie sa ai cunostinte, rude sau "pile" in domeniul pe care ti-l alegi pentru toata viata. Cel mai mult conteaza ceea ce vrei tu sa faci si, sigur, ai sa reusesti...
Vechi 12-07-10, 18:13   #47
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Sunt intr-o dilmea foarte mare. Si anume: alegerea facultatii. As vrea la tehnica dentara dar e un domeniu putin cunoscut de mine si nici pile sau cunostinte nu am in acest domeniu. A doua alegere ar fi ASE( finante-banci) dar ma gandesc ca toata lumea face ASE'ul si nu stiu cum va fi viitorul.
As dori pareri din partea voastra. Multumesc
Alege ceea ce iti place sa faci si nu vei lucra o zi in viata ta
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 13-07-10, 00:56   #48
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc de raspunsuri.

Imi dati va rog 2-3 avantaje si dezavantaje ale acestei meserii, cea de tehnician dentar?
.
Vechi 11-10-10, 16:34   #49
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Buna AnaMady!

Citat:
Publicat initial de AnaMady View Post
E timp si de "ieseala" daca stii cum sa iti organizezi timpul.e destul de invatat in sesiune.

Buna! Eu sunt Ingrid...sunt medic stomatolog si din cate am citi pe forum tu esti anul 3 la TD. Daca nu te deranjez..as vrea sa vb cu tine pe mess...poate ma poti ajuta. Id-ul meu de mess este ingridb22. Multumesc anticipat!
briana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-10, 03:48   #50
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

@ Mediterana...spune-ne si noua ce hotarare ai luat in privinta examenului? Ai dat sau ai lasat-o pentru la anu?
luchianni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-13, 21:43   #51
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Pana la urma .. si eu vreau sa aud cateva avantaje si dezavantaje ale meseriei de tehnician dentar.
katurev este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-07-13, 00:31   #52
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Cele mai populare facultati unde se poate face TD sunt cele din Bucuresti si Cluj , din cate am observat. Oare acestea sunt cele mai bune ? Oare celelalte nu sunt tot la fel? Ce le diferentiaza ? Poate asta este doar parerea mea...
Costache Roxana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-13, 12:21   #53
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna! Sunt a 12 si as vrea sa dau la TD si am cateva nelămuriri. In primul rand, eu stau in pitesti si nu stiu unde sa ma duc la București sau la Craiova. In al doilea rand, daca m as duce in bucurești as avea mai mari șanse sa intru la buget?

Daca se găsește pe aici un student la TD il rog sa mi dea un mesaj privat..
marii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-13, 18:52   #54
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Tu, marii, invata, ia bacul cu medie mare, si asa poti sa intri oriunde.

Cred totusi ca la Craiova e concurenta mai mica, dat fiind ca Bucurestiul are multi absolventi, si-i aduna si pe cei din Prahova, Teleorman, Dambovita, poate chiar si Calarasi, Ialomita si Giurgiu, desi judetele astea sunt apropiate de Constanta, care are si el facultate de stoma/tehnica.
Vechi 06-11-13, 15:31   #55
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Cu status

.

Nu stiu cum este in alta parte, dar stiu ca la Constanta este o marie mizerie (...la TD!)

GGZCS este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, banci, buna, comunicare, dentara, domeniu, dori, facultatii, finante, gandesc, iga, interesant, interpretare, intrebare, lumea, metoda, mine, oameni, partea, pile, place, prezenta, pune, raspunsul, simpla, studenti, tehnica, tehnica dentara, tehnician dentar, tehnicieni, tehnicieni dentari

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9958-alegerea-facultatii/
Publicat de For Type Data
Alegerea facultatii - news Today! This thread Refback 26-06-10 10:57
Alegerea facultatii - info Sanatate! This thread Refback 20-04-10 21:22

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:26) timp.

Alegeti schema de culori preferata: