Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Admitere tehnica dentara 2010

discutie din eugenol.ro : Salutare tuturor, in primiul rand am niste nedumeriri in ceea ce priveste admiterea la tehnica dentra din cluj eu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-02-10, 18:43   #1
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Default Admitere tehnica dentara 2010

Salutare tuturor, in primiul rand am niste nedumeriri in ceea ce priveste admiterea la tehnica dentra din cluj eu sunt clasa a 12-a si as vrea sa intru la tehnica dentara am inteles ca sunt doua probe una practica si una teoretica manualitatea am facuto rost din ce se invata, ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi sau ideei in ceea ce consta munca aceasta, intrarea la facultate si examunul de admitere mai multe detalii daca sar putea, multumesc pentru amabilitate
t bubu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-10, 14:31   #2
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Salut, pentru admitere vei susţine proba de concurs din biologie. Tematica cuprinde:
1. Sistemul osos
2. Sângele
3. Circulaţia
4. Respiraţia
Se exclud: aplicaţiile practice, noţiunile elementare de igienă şi patologie
Bibliografie: Biologie, manual pentru clasa a XI-a - Cristescu D, Sălăvăstru C, Voiculescu B, Niculescu C, Cârmaciu R. Edit. Corint, Bucureşti, 2008
Bafta!
oftheroad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-10, 19:18   #3
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Default admitere

multumesc mult
.
Vechi 05-03-10, 20:29   #4
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de t bubu View Post
Salutare tuturor, in primiul rand am niste nedumeriri in ceea ce priveste admiterea la tehnica dentra din cluj eu sunt clasa a 12-a si as vrea sa intru la tehnica dentara am inteles ca sunt doua probe una practica si una teoretica manualitatea am facuto rost din ce se invata, ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi sau ideei in ceea ce consta munca aceasta, intrarea la facultate si examunul de admitere mai multe detalii daca sar putea, multumesc pentru amabilitate
Mey intai stai 2 zile intr-un lab si daca dupa aceea o sa vrei sa te faci tehnician ...Succes!
Roxana Toma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-10, 21:15   #5
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de Roxana Toma View Post
Mey intai stai 2 zile intr-un lab si daca dupa aceea o sa vrei sa te faci tehnician ...Succes!
Buuuuuuuuuuun sfat! La care adaug eu... daca tot te duci la un laborator, sa vezi, ce si cum...pune mana si pe o spatula, pe niste ceara, joaca-te...vezi... Iti mai place?
Vechi 10-03-10, 21:33   #6
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Roxana Toma View Post
prea putin 2 zile
cel putin o luna
si nu intreba de bani , de fapt nu de gandi la bani
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-10, 20:50   #7
Moderator eugenol
Aspirant la MD
Puie monta!

.

Citat:
Publicat initial de Georgi View Post
Buna tuturor, am si eu cateva intrebari in ceea ce priveste tehnica dentara, sunt eleva in a-12-a si vreau sa intru la tehnica dentara, dar a-si vrea sa stiu daca sunt sansele ca dupa terminarea facultatii, sa profesez sau e nevoie de mult timp pana ajung un tehnicien dentar?
georgi, ca sa scrii un mesaj nou, apasa pe butonul albastru "raspundeti" din partea stinga jos a paginii...

bine ai venit pe eugenol!

Până n-ai simţit scârba cea mai profundă pt un politician, nu ai cum s-o înţelegi. PUIE MONTA!!!!!!
nico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-10, 23:47   #8
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna tuturor, am si eu cateva intrebari in ceea ce priveste tehnica dentara, sunt eleva in a-12-a si vreau sa intru la tehnica dentara, dar a-si vrea sa stiu daca sunt sansele ca dupa terminarea facultatii, sa profesez sau e nevoie de mult timp pana ajung un tehnicien dentar?

P.S: Multumesc Nico !
Georgi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-10, 13:01   #9
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Tehnician dentar vei fi din momentul in care vei avea diploma de absolvire in mana. Si, evident, vei avea dreptul sa si profesezi.

(Sigur, exceptia de la aceasta regula fireasca, ar fi aceea ca minunatul OTDR sa "castige" rafuiala cu cei 700 de razvratiti pe care ii reprezint! In acest caz, va trebui sa te inregimentezi intr-o "minunata" asociatie care nu-ti ofere nimic, in schimb te obliga sa platesti niste taxe , "ca sa manance si gura ei ceva"...)

Daca e sa ne raportam insa la ceea ce vei fi capabila sa faci (si sa faci BINE!), atunci depinde de talentul tau, de manualitatea ta, de aptitudinile tale tehnice, de mentorii pe care ii vei avea in preajma... Poti face treaba buna intr-o luna, intr-un an, poate niciodata...
Vechi 15-03-10, 15:01   #10
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc de incurajare!....Stii asa e peste tot ...depinde de talent..de personalitate..caracter..poate chiar si aspectul fizic sau nu....sincer prima data voiam sa dau la "Arta si Desing", parintii mei sustin ca mi-ar fi foare greu sa ajung sa profesez....ca dupaceea sa am un venit din care sa ma intretin, stiti imi place metematica..ma gadeam sa dau la informatica la poli, dar ca informatician-matematician ..toata viata am so traiesc in fatza unui calculator intr-o incapere cu 4 pereti...liceul pe care il termin e pe profil alimentar, sincer nu ma atrage in mod spectaculos, multi imi spun sa merg la o facultate pe profil alimentar.....sincer chiar nu stiu ce sa urmez cu adevarat!... doarece ceea ce a-si vrea sa urmez..poate mai incolo imi va aduce momente triste si de dezamagitoare.
Georgi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-10, 21:44   #11
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Default tehnician dentar

va multumesc inca o data eu in perspectiva mea chestia asta o sa imi placa foarte mult si verisoara mea tot in domeniul acesta e ea ma mai ajuta cu sfaturi si incurajeri de rigoare , orcum acuma numai cartea aceea de biologie o studiez si imi dau toata silinta si depun toate eforturile pentru lucrul acesta, am mai tinut spatule in mana am cumparat si plastelina si incept sa fac diferite forme de dinti.
.
Vechi 30-03-10, 18:07   #12
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default intrebare

Fiind incepatoare in ale forumului va rog sa nu va suparati daca pun intrebari aiurea.
Vroiam sa stiu care sunt posibilitatile la Tehnica Dentara in Bucuresti si in ce consta admiterea. M-am interesat la Titu Maiorescu dar mi-au zis sa mai intreb in mai, la Colegiul Gaucan am fost sfatuita sa nu ma duc iar la Carol Davila nu am gasit prea multe informatii. Altele mai stiti? Eventual si ceva informatii despre taxa de scolarizare. Sau ceva variante aproape de Bucuresti?
Multumesc anticipat celor care vor avea rabdarea sa imi raspunda
Vechi 30-03-10, 20:06   #13
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Nu are nimeni rabdare sa imi raspunda si mie?
Vechi 30-03-10, 21:01   #14
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

eu am terminat la Gaucan dar colegiul de tehnica dentara stiam ca s-a desfiintat. O sa ma interesez pe la prieteni si o sa dau un mesaj privat cu materiile cerute la examen si actele necesare inscrierii. Data admiterii nu cred ca s-a stabilit inca.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-03-10, 21:09   #15
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ncrstus View Post
eu am terminat la Gaucan dar colegiul de tehnica dentara stiam ca s-a desfiintat. O sa ma interesez pe la prieteni si o sa dau un mesaj privat cu materiile cerute la examen si actele necesare inscrierii. Data admiterii nu cred ca s-a stabilit inca.

Mersi frumos de tot:* As aprecia orice fel de informatii imi poti da
Vechi 31-03-10, 01:59   #16
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Eu sunt student la "Titi". Dotarea tehnica e foarte buna, materiale sunt, preocupare din partea cadrelor -asijderea. Mai ramane sa vrei sa inveti, si sa ai si talent. A...Si inca o chestie. Taxa de scolarizare, care de vreo 4-500 de euro pe an, la care se adauga poate 100-150 de euro pe care trebuie sa le "arunci" pe carti si cursuri.
Din ce-am mai auzit de la colegi, prin alte parti nu prea ai de nici unele. Si de platit, tot platesti taxe de scolarizare. Asa ca..."TITI!"

edit:
p.s.1: ella, in utilizarea forumului incearca sa ai TU rabdare! Nici unul dintre noi nu sta conectat permanent, mai avem si noi alte treburi...Daca "bazai" ca nu-ti raspunde nimeni in 2 ore de la postare, s-ar putea sa nu mai gasesti "ever" pe cineva dornic sa iti raspunda!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/

p.s2: Am promis ca 1 luna "iau vacanta" de la forum. Mi-am incalcat promisiunea in mod deliberat, ca sa-i raspund Ellei. Deci, pentru o cauza nobila! Revin insa la "abstinenta"! Deci, melisa , lordv si altii care abia asteapta sa ma "contreze", pot sta linistiti! O sa-i ignor in continuare! Oricum, nu merita oboseala de ale raspunde...
Vechi 31-03-10, 15:31   #17
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

Georgi, indiferent ce specializare alegi o faci pentru a te intretine tot restul vietii (daca nu cumva te reorientezi). Daca te feresti sa devii workoholic si sa te transformi intr-un robot programat munca-somn-munca-mancare-munca totul e ok. Altfel n-are importanta ce vei avea in fata ochilor: calculatorul, planseta de desen, masa de tehnica dentara, strungul sau rotile de masina intr-o vulcanizare. Daca iti place matematica de ce n-ai exploata acest avantaj? Ai o motivatie in plus fata de cei care intra in domeniu doar pentru ca in IT se castiga bine. Daca vrei totusi sa continui cu tehnica dentara o sa postez info necesare pentru admitere. Contez si pe Dragos, care are un suflet mare, sa-si incalce promisiunea si-l rog sa dea o tura pe la secretariat, Voi fi dator 2 beri (una e restanta de vre-o 4 ani, daca vrea dobanda ma rupe, dar asta e...)
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 02-04-10, 01:34   #18
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Dragos iti multumesc din suflet pentru informatii si pentru ca ti-ai incalcat promisiunea pentru mine si promit ca de acum incolo voi fi rabdatoare . E primul si singurul forum pe care il frecventez deci mai am de invatat.
Si daca vom fi colegi la "Titi" voi da eu cele 2 beri pe care ti le datoreaza ncrstus!
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 02-04-10, 23:39   #19
La primele mesaje
Asistenta
Fara status.

.

Default tehinca dentara

In cluj din intrebarile mele puse la anumite persoane taxa de scolarizare pe an este de 7500 ron acum din mai multe povesti am auzit ca in cluj e cea mai scumpa taxa la domeniul tehnicienilor. bafta in chestia pe care vrei sa o faci
.
Vechi 04-04-10, 19:39   #20
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pt. ELLA,
Daca mergi la Titu platesti taxa, la Carol poti sa intri pe locuri la buget si in plus daca inveti bine pe parcurs poti sa primesti si bursa.Cat despre pregatire, depinde doar de tine si nu cred ca exista diferente intre cele doua.
Mikiba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-10, 23:22   #21
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Mikiba, la Carol am inteles ca se da examen la biologie si chimie sau fizica. La biologie m-as descurca singura, dar la chimie as avea nevoie de meditatii pentru ca am terminat liceul de 2 ani si nu prea mai stiu mare lucru si nu imi permit sa fac meditatii (nici ca timp nici ca bani). Eu deocamdata sunt anul 2 la o alta facultate la zi si lucrez full time deci nu mi-ar mai ramane timp si pentru meditatii. Mi-as cauta ceva part-time si as trece la fr la facultatea la care sunt acum doar daca as intra la TD. Mi-ar fi mai usor finanicar sa platesc taxa (in rate pe care le pot strange in timpul anului) decat sa platesc meditatii engross pana la admitere. Dar iti multumesc mult pentru sugestia ta si sa stii ca inca nu am exclus Carol Davila din planuri
Vechi 05-04-10, 14:14   #22
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

agentii serviciului meu de iformatii sunt inca in vacanta si n-au apucat sa viziteze secretariatele...
Lady Ella a multumit.
.
Vechi 05-04-10, 20:13   #23
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ella, sa sti ca nu ai nevoie de meditatii la chimie.Din programa de admitere se da doar partea de teorie nu si probleme, sau cel putin asa era cu ceva timp in urma.
Lady Ella a multumit.
Mikiba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-10, 22:29   #24
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Smile buna

Sunt in clasa a XII-a si doresc sa merg mai departe la Timisoara la tehnica dentara.Acolo se intra pe baza rezultatelor de la BAC,iar proba eliminatorie este cea practica.Vroiam sa va intreb ce anume se da la proba practica?Am inteles ceva de o bucata de sarma pe care trebuie sa o modelez si o bucata de creta care trebuie la fel modelata,dar cum?
joorji este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-10, 16:34   #25
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

Default titu maiorescu

tel. Secretariat: 021 325 14 16
Info anul trecut:
Taxa examen 100 lei (1.000.000)
Taxa scolarizare 1300 Euro/an
Parioada inscrieri: Iulie-August
Acte inscriere: nu se stie inca, dar nota de la Bac e importanta.
Materiile de examen: nici astea nu se stiu
Datele examenelor: inca necunoscute...

Mai multe informatii cica peste 2-3 saptamani, ca acum nu s-a stabilit nimic. E tot ce am putut afla pana acum
Lady Ella a multumit.
.
Vechi 07-04-10, 16:47   #26
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Se intra fara examen, in functie de media de la bac.
In rest e ok.
Lady Ella a multumit.
Vechi 08-04-10, 11:21   #27
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Mersi mult de informatii. Cam multicel e taxa aia dar in fine...ma pot descurca ...sper
Vechi 10-04-10, 21:36   #28
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu o intrebare ...eu fac la turism si alimentatie publica si vreau sa dau la tehnica dentara la iasi...si vreoiam sa stiu daca conteaza materiile din liceu..adica biologie sau chimie la admitere...stiu ca sa se da examen la bio sau chimie...dar cineva mi-a zis ca s-ar putea sa conteze si daca am facut in liceu materiile astea...si m-a bagat un pic in ceatza....daca stie cineva plz......
alexandra. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-10, 16:22   #29
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, Alexandra!
Pana o sa-ti raspunda colegii, te rog sa-ti editezi profilul si in loc de "medic stomatolog" sa corectezi cu "aspirant TD"...
Vechi 26-04-10, 11:39   #30
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Salut,

Cam mare este taxa. Deasemenea si eu vreau sa intru la Tehnica Dentara la Timisoara , anul acesta.
Manup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-10, 22:19   #31
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Manup View Post
Salut,

Cam mare este taxa. Deasemenea si eu vreau sa intru la Tehnica Dentara la Timisoara , anul acesta.

Bine ai venit! E intr-adevar cam mare taxa....dar eu m-am convins ca o sa merite efortul. Du-te intr-un laborator....vezi cum e....daca o sa iti placa...o sa vezi k o sa consideri k va merita efortul.

Multa bafta! Sper sa intram amandoua la TD! Eu m-am apucat deja de i
invatat!

PS: Inca ceva. Intra des pe aici...citeste mai multe subiecte, o sa aflii raspunsuri la intrebari pe care nici nu te gandeai sa ti le pui.
--------------------------
Citat:
Salut,

Si inca ceva....la profil ar trebui sa modifici si sa pui aspirant la TD ca sa nu induci in eroare
Vechi 26-04-10, 23:01   #32
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Bine v-am gasit si multumesc de primire. Sunt baiat si plus de asta si eu ma apuc din timp de invatat. Am pe cineva alaturi care ma invata, este in domeniu, nu ma plang. Voi intra zi de zi si stiu sa folosesc un forum. Caut inainte de a intreba, poate gasesc raspunuri la intrebarile mele. Voi modifica statusul meu
ncrstus a multumit.
.
Vechi 27-04-10, 16:41   #33
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Bine v-am gasit si multumesc de primire. Sunt baiat si plus de asta si eu ma apuc din timp de invatat. Am pe cineva alaturi care ma invata, este in domeniu, nu ma plang. Voi intra zi de zi si stiu sa folosesc un forum. Caut inainte de a intreba, poate gasesc raspunuri la intrebarile mele. Voi modifica statusul meu

Scuze ca am gresit genul . Nu incercam sa iti dau sfaturi despre cum se foloseste un forum ca nu sunt in masura, eu mai am de invatat. Vroiam doar sa iti spun ca este un forum foarte util si gasesti multe informatii

Spor la invatat!
Vechi 03-05-10, 17:34   #34
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Imi puteti spune care sunt probele la admitere ? Daca sunt probe scrise si exact din ce, sau probe practice si exact din ce.
.
Vechi 05-05-10, 09:29   #35
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

@Manup

In Timisoara nu stiu cum e.
In Bucuresti sunt 2 posibilitati de a face tehnica. O posibilitate e la Titu Maiorescu unde se intra pe baza de dosar (si taxa anuala e de 1300 Euro). A doua posibilitate e la Carol Davila unde se da examen din Biologia de clasa a 11a (toata cartea) si din chimia de a11a ( 3 capitole: aminoacizi, proteine si glucide). Chimia e la alegere cu fizica dar nu m-am aruncat asa departe....voi da la chimie :P . La Carol Davila taxa e de 6000 lei / an (sunt si f putine locuri la buget daca ai noroc )

Poate iti da cineva detalii si despre cum e in Timisoara. Dar banuiesc ca in mare parte ar trebui sa fie cam aceleasi probe (cred)
Vechi 05-05-10, 09:49   #36
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

In Constanta se intra foarte usor la TD....Doar cu media din liceu + media bac.am avut colegi care au intrat si cu 7 deci....sunt 60 de locuri,dar se poate si mai multe...(ca sa iti ia banul nu te refuza nimeni) Taxa e 40 de mil/an iar la fara taxa sunt 4 locuri ca sa iei bursa de merit trebuie sa ai peste 9.
Mult succes sa reusiti unde vreti voi !!!
AnaMady este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-10, 12:22   #37
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Am inteles ca la Timisoara, admiterea este practica, prin indoirea unei sarme cu un patent special care sa corespunda unor desene de pe o plansa si modelarea in gips a unei piese de sah. Are cineva idee ce desene sunt pe acea plansa ?
.
Vechi 12-05-10, 15:08   #38
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna, si eu am auzit la fel despre proba practica de la Timisoara, dar si ceva cum ca modelul care trebuie facut este extras dintre mai multe bilete.Dar intr`adevar, anul trecut s`a dat piesa de sah,la modelul de sarma nu stiu ce a fost.

La admitere totusi am ceva nelamuriri,m`a indus in eroare o colega care mi`a spus ca proba practica dau doar cei care intra la fara taxa.Nu stiu mai multe,stiti careva sigur cum se procedeaza?Pt ca nu vreau sa vorbesc nici eu prostii,sa dau informatii gresite.

Inca ceva,taxa la cu plata este de 500 de euro.
.
Vechi 13-05-10, 09:50   #39
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Deci ca sa sti daca dai sau nu dai proba practica, inseamna ca exista si una teoretica, logic.

Eu am sunat acum 2 saptamani la secretariatul facultatii si le-am cerut cateva detalii, taxa intr-adevar este 500 de euro iar de admitere a spus ca este doar proba practica.
.
Vechi 13-05-10, 11:01   #40
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

la timisoara , proba practica este eliminatorie si se sustine de catre toti candidatii.din cunostintele mele rezultatul la proba practica este definitoriu pentru admitere.(mai ales pentru cele 15 locuri bugetate).
intr-adevar proba de admitere (acea proba practica) contine doua teme: una de indoit sarme dupa un sablon dat pe o plansa si una de modelat intr-un cub de gips o forma pe care ti-o dau ei( tridimensionala ssa fie si usor de redus la scara 1:1, am inteles ca un cub cu latura de 3 cm)
am inteles ca pica destul de multa lume la aceasta proba, pe undeva e normal sa ai niste aptitudini de manualitate, atentie, viziune in spatiu......ca doar nu o sa lucrezi la cartofi
marrius32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 20:13   #41
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc Marrius32,mi`ai mai clarificat niste lucruri.Proba de admitere se da in 21 iulie,in aceeas zi in care dau si cei care au la proba de admitere teorie nu?
.
Vechi 13-05-10, 21:30   #42
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Deci pana la urma este o proba teoretica. Eu nu stiu de aceasta proba, pentru ca doamna de la secretariat nu a precizat nimic, decat despre cea practica.
.
Vechi 14-05-10, 20:23   #43
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Nu,specializarile a caror studii dureaza doar 3 ani (cazul Tehnicii Dentare) nu dau proba teoretica, Admiterea se face pe baza de dosar, existand o proba practica (de indemanare) care este eliminatorie.Atat.
P.S.: eu ziceam de cei care dau la medicina generala, la stomatogolie sau la farmacie,deoarece ei dau proba teoretica in 21 iulie si de aceea am intrebat daca noi dam proba practica in aceeasi zi in care dau ei cea teoretica
.
Vechi 14-05-10, 20:27   #44
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

ce mai faceti, iepurasilor?
Cand aveti examen? Sa stiu sa va urez de bine... Cica urarile premature nu sunt bune
.
Vechi 14-05-10, 21:08   #45
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

"Iepurica" de mine are examen la Carol Davila undeva in jur de 23 iulie si la Titu tot cam asa. Toti au zis k se va sti sigur pe la inceputul lui iunie. Pana atunci ma chinui sa invat cat mai mult....poate poate scap de taxa.
Ma bate gandul sa ma mut la Timisoara. Deja sunt geloasa pe cei care pot face asta cu taxe rezonabile

App....Cristi....Sa ne urezi noroc k succesul (respectiv succesurile) necesita munca!
Vechi 15-05-10, 00:33   #46
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Stie cineva daca exista vreun colegiu de TD in zona Braila- Galati?
Am inteles ca ar fi ceva in Galati ,care ar tine de TD din Iasi, dar nu am reusit sa gasesc nici un numar de telefon sa ma interesez de conditii, admitere si altele.
va multumesc .
Vechi 15-05-10, 01:40   #47
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

La Timisoara se da in 21 iulie .
Despre TD la Galati nu stiu, numai la Sibiu,Iasi,Bucuresti si Timisoara.Pare rau sa nu pot ajuta .
.
Vechi 15-05-10, 13:48   #48
La primele mesaje
MD Parodontolog
Fara status.

.

Default Buna

Si eu sunt eleva in clasa a 12 a si as vrea sa dau la tehnica dentara dar pe baza de dosar.Am vazut ca sunt mai multe facultati printre care am vazut si la Craiova si la Sibiu.Ce stiti despre admirete pe baza de dosar la Craiova si Sibiu?.Va multumesc.
Ianna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-10, 19:43   #49
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Iepurica de mine e o moaca bleaga si nu a cautat unde trebuie data admiterii. Dar intre timp m-am desteptat si am aflat. La Carol Davila admiterea e pe 21 Iulie si Simularea pe 3 Iulie. La Titu nu prea ma intereseaza inca pentru ca e pe baza de dosar si media la bac oricum nu o pot schimba ( dar cred k e suficient de mare k sa imi ia aia 1300 de euro)

Acum ca stiti cand dam examene....sa ne tineti pumnii!

PS: Mult noroc celor care dau examene in speranta de a scapa de taxa!
ncrstus a multumit.
Vechi 16-05-10, 20:45   #50
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sa fie si sa reusim ceea ce ne`am propus!
.
Vechi 26-05-10, 14:33   #51
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Are cineva idee cam cum sunt acele desene pentru problama cu indoitul sarmei ?
.
Vechi 04-06-10, 17:29   #52
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default nu

Citat:
Deci pana la urma este o proba teoretica. Eu nu stiu de aceasta proba, pentru ca doamna de la secretariat nu a precizat nimic, decat despre cea practica.
la timisoara proba consta doar in proba practica.atat
Citat:
Are cineva idee cam cum sunt acele desene pentru problama cu indoitul sarmei ?
indoitul sarmei se va face avand avand model o plansa cu diverse imagini....(atentie la detalii....cand se va face ,,corectarea,, nu trebuie sa depaseasca desenul
marrius32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-06-10, 23:12   #53
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Am inteles ca la Timisoara, admiterea este practica, prin indoirea unei sarme cu un patent special care sa corespunda unor desene de pe o plansa si modelarea in gips a unei piese de sah. Are cineva idee ce desene sunt pe acea plansa ?
Asa este , dar nu are importnta ce desene sunt . Sunt figurine , d ex o trefla , o litera ........Partea nasoala e la piesa de gips , unde se dau piese destul de mici si sunt importante amanuntele , si mai ales sa nu rupi piesa in timp ce lucrezi. Daca ai manualitate merge , trebuie insa sa te antrenezi cu un cutit de gips - care ar fi bne sa fie al tau pesonal si sa fie si ascutit. Despre cutitul de gips trebuie sa nu uiti ca are doua capete , care pot fi folosite pentru a sculpta dar si pentru a razui ........antreneaza-te cu o sticluta de lac de unghii daca piesele de sah ti se par prea grele.Mai e un lucru important la proba practica -scara la care faci piesele -de regula 1/1.

In rest , succes tinere si nu uita ca OTDR vegheaza la formarea ta profesionala .
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-10, 19:39   #54
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

nu stie cineva la Oradea cum e admiterea la TD?
Vechi 10-06-10, 00:44   #55
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de pety666 View Post
nu stie cineva la Oradea cum e admiterea la TD?
intra pe Otdr, ia de acolo un telefon al sefului de Cj si suna ..........poate afli ce te intereseaza.
Succes !
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-08-10, 23:10   #56
SUNT BANAT!
Societate comerciala
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de joorji View Post
Sa fie si sa reusim ceea ce ne`am propus!
Salut si bine v-am gasit!
Cati din voi ati intrat la buget ?
La MAiorescu taxa in primul an de studii este dubla = 2600 euro- ptr,. cine nu stie.
Sunt niste hoti ordinari ca nu au publicat pe site si lasa oamenii dezinformati
Mi-am facut cont special sa-i dau in fapt pe hotii astia care au dat diplome pe bani la italieni.
Prefer nesimtirea si nepotismul celor din Davila de 100 de ori decat hotia astora!
luck33ro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-09-10, 10:53   #57
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit luck33 pe forum.
Te rog sa modifici si tu in profilul tau societatea comerciala cu aspirant la TD din panoul de control Link [Necesita inregistrare pentru acces.] la optiuni parca.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, ajutor, albastra, aspirant, buna, butonul, ceara, colegii, dentara, eugenol, facultatii, iga, intrebare, intrebari, joaca, loc, medic, mesaj, nevoie, nou, paginii, partea, profilul, salut, spa, stoma, stomatolog, succes, tehnica, tehnica dentara, tehnician, tehnician dentar, terminarea, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/
Publicat de For Type Data
Admitere tehnica dentara 2010 - info Sanatate! This thread Refback 14-03-10 19:11
Admitere tehnica dentara 2010 - news Today! This thread Refback 19-02-10 15:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:06) timp.

Alegeti schema de culori preferata: