Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Admitere tehnica dentara 2010

discutie din eugenol.ro : Am citit cred toate comm-urile insa nu am vazut nimic despre umfcv Craiova nimeni nu a scris nimic . ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-06-11, 03:44   #115
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default Salutare tuturor

Am citit cred toate comm-urile insa nu am vazut nimic despre umfcv Craiova nimeni nu a scris nimic . Tocmai ce am terminat cls XII-a si as urma Facultatea de Medicina Dentara ramura Tehnica Dentara. Consider ca as avea aptitudini de asa ceva insa nu am nici o idee din ce se da, am vazut undeva scris ca se da doar din Biologia de clasa XI-a cateva capitole va rog care a mai dat/ urmeaza sa dea si stie exact cum sta treaba in Craiova sa imi raspunda.
Va doresc Numai Bine!
Tehnor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-11, 11:11   #116
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Buna termin acum clasa 11-a si dupa ce termin liceul vreu sa dau la tehnica dentara......si vreu si eu sa stiu din ce sa da......va rog sa ma ajutati si daca se poate sa-mi dati si mie intrebarile de anul trecut....multumesc
flavy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-11, 17:11   #117
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Hello,says the devil!>:)

.

Citat:
Publicat initial de oftheroad View Post
Salut, pentru admitere vei susţine proba de concurs din biologie. Tematica cuprinde:
1. Sistemul osos
2. Sângele
3. Circulaţia
4. Respiraţia
Se exclud: aplicaţiile practice, noţiunile elementare de igienă şi patologie
Bibliografie: Biologie, manual pentru clasa a XI-a - Cristescu D, Sălăvăstru C, Voiculescu B, Niculescu C, Cârmaciu R. Edit. Corint, Bucureşti, 2008
Bafta!

Hello Oftheroad, pentru examenul de admitere nu sunt 2 probe?Biologie si Chimie/Fizica? Si la bio nu trebuie invatat tot manualul?
--------------------------
Citat:
Publicat initial de Lady Ella View Post
Eu am intrat la Carol Davila la buget

Hei,Lady Ella.Ai intrat la buget anul trecut?
Imi poti spune si mie ce medie ai avut?Te rog mult mult mult de tot! :O3
Mariia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-11, 13:14   #118
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

hello imi spune si mie cineva daca are rost sa iau cartea pt moase si asist.med daca dau la te.dentara? c ma sfatuiti sa fac grile din culegerile de mg ? sau sa iau cartea si la bio si la chimie pt FMAM?ms
Madu` este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-11, 13:38   #119
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de Madu` View Post
hello imi spune si mie cineva daca are rost sa iau cartea pt moase si asist.med daca dau la te.dentara? c ma sfatuiti sa fac grile din culegerile de mg ? sau sa iau cartea si la bio si la chimie pt FMAM?ms

Hello,Madu`.Vazand ca esti singura activa pe aici in momentul asta voiam sa profit si sa te intreb daca stii mai multe informatii gen :
1.De ce punctaj am nevoie ca sa intru la buget?
2.Aminoacizi,proteine si zaharide- trebuie sa le invat dintr-o anumita carte?Sau de unde vreau?
A si imi pare rau ca nu iti pot raspunde la intrebarea postata!:">
Citat:
Totusi din cate am auzit eu,cartea pt moase si asist.medicala nu are legatura cu TD.
.
Vechi 14-06-11, 13:15   #120
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Mariia View Post
Hello,Madu`.Vazand ca esti singura activa pe aici in momentul asta voiam sa profit si sa te intreb daca stii mai multe informatii gen :
1.De ce punctaj am nevoie ca sa intru la buget?
2.Aminoacizi,proteine si zaharide- trebuie sa le invat dintr-o anumita carte?Sau de unde vreau?
A si imi pare rau ca nu iti pot raspunde la intrebarea postata!:">

Totusi din cate am auzit eu,cartea pt moase si asist.medicala nu are legatura cu TD.

buna maria referitor la intrebarile tale
1.uite c scrie la ei p site : La F.M.A.M. declararea situatiei de admis va fi in functie de punctajul obtinut si ordinea optiunilor pentru specializarile oferite, formulate in scris de candidati.

2.io o sa invat dupa o carte p care o am nu cred ca trb neaparat dupa cea specificata d ei . materria e aceeasi .
uite intra p site-ul facultatii pt mai multe detalii Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau lasa`mi un pm cu id`ul tau si vbm p mess mai multe
Madu` este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-06-11, 13:48   #121
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
buna maria referitor la intrebarile tale
1.uite c scrie la ei p site : La F.M.A.M. declararea situatiei de admis va fi in functie de punctajul obtinut si ordinea optiunilor pentru specializarile oferite, formulate in scris de candidati.

2.io o sa invat dupa o carte p care o am nu cred ca trb neaparat dupa cea specificata d ei . materria e aceeasi .
uite intra p site-ul facultatii pt mai multe detalii Admitere 2011 sau lasa`mi un pm cu id`ul tau si vbm p mess mai multe

Madu`,mersi mult pentru raspunsuri.Uite,iti las aici ID-ul meu: angelscryblood8
pentru ca nu pot sa dau mesaj privat.
.
Vechi 15-06-11, 14:31   #122
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Intentionez sa urmez Facultatea de Tehnica Dentara din Constanta.Imi poate oferi cineva informatii despre modul de admitere si ce materii trebuie invatate?
Microice este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-06-11, 23:14   #123
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Post td

din ce carte invatati pt chimie?
pt admiterea la TD la Carol Davila?
madu u de pe ce carte de ch. inveti pt admitere?
mihaela10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-11, 11:21   #124
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Manual pentru clasa a-XI-a, chimie
Autori:Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu
Editura: Akademos Art
Acesta este manual din programă pentru Tehnică Dentară
adeline.vinilin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-11, 21:22   #125
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de mihaela10 View Post
din ce carte invatati pt chimie?
pt admiterea la TD la Carol Davila?
madu u de pe ce carte de ch. inveti pt admitere?

Cred ca la chimie poti sa inveti de pe orice carte pentru ca materia pe care o ai de invatat,nu ar trebui sa difere.Ai trei capitole si pe acelea le inveti.Nu conteaza de unde,ci conteaza sa fie o sursa sigura.Cel putin asa mi s-a spus si mie.Spor!
Citat:
Publicat initial de adeline.vinilin View Post
Manual pentru clasa a-XI-a, chimie
Autori:Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu
Editura: Akademos Art
Acesta este manual din programă pentru Tehnică Dentară
Unde ai gasit asta?Eu am gasit ca ei dau doar manualul pentru biologie,nu si cel pt chimie.:-?
.
Vechi 27-06-11, 21:57   #126
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Maria, uite aici linkul unde găseşti tematica la chimie: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Apropo, cum stai cu învăţatul la biologie?

Modificat ultima data de eugenol man; 27-06-11 la 22:24.
.
Vechi 27-06-11, 22:00   #127
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Tematica o găseşti pe site-ul Faclutăţii de medicină( din păcate nu îţi pot da linkul pentru că nu îl pot posta pe siteul acesta):
Tematica FMAM - Chimie

FACULTATEA DE MOAŞE ŞI ASISTENŢĂ MEDICALĂ
ADMITERE 2011 – PROBA CHIMIE – la alegere

SPECIALIZĂRILE: MOAȘE – 4 ani

ASISTENȚĂ MEDICALĂ GENERALĂ – 4 ani

ASISTENŢĂ DE FARMACIE – 3 ani

ASISTENŢĂ DENTARĂ – 3 ani

AUDIOLOGIE SI PROTEZARE AUDITIVA – 3 ani

BALNEOFIZIOKINETOTERAPIE – 3 ani

LABORATOR CLINIC – 3 ani

RADIOLOGIE ŞI IMAGISTICĂ – 3 ani

TEHNICĂ DENTARĂ – 3 ani

Manual pentru cls. a XI-a, C1 filiera teoretica, profil real

Autori: Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu

Editura: Akademos Art 2006, 2007

CAPITOLE:

1. Aminoacizi: pag. 79 - 86

2. Proteine (fara structura moleculara): pag. 89 - 90

3. Zaharide: pag. 95 -109

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/

Apropo, cum stai cu învăţatul la biologie?
.
Vechi 27-06-11, 23:58   #128
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Ciudat...eu am invatat aceste 3 capitole in clasa a 12 si am fost la profil real
mihaela10 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-11, 00:23   #129
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Salut,admiterea are loc pe 20 iulie nu?Banuiesc ca trebuie sa fac o vizita pana la secretariat ptr a ma inscrie la examen si alte chestii.Anyway,ca sa-mi fac o parere asa in mare,stiti vreun laborator in care pot sa vad cum stau lucrurile?
Multumesc.
Adrian D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-11, 13:32   #130
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Maria, uite aici linkul unde găseşti tematica la chimie: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Apropo, cum stai cu învăţatul la biologie?

Hei Adeline.
Multumesc frumos pentru link.Eu sunt clasa a11a,ma rog,acum am trecut a12a.Deci dau anul viitor admiterea.Insa mi-am cumparat cartea de bio si am inceput deja sa studiez.E cam plictisitor la inceput,dar sper sa ma descurc.Tu dai anul asta admiterea?Daca da, succes!:*
.
Vechi 04-07-11, 20:58   #131
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian D View Post
Salut,admiterea are loc pe 20 iulie nu?Banuiesc ca trebuie sa fac o vizita pana la secretariat ptr a ma inscrie la examen si alte chestii.Anyway,ca sa-mi fac o parere asa in mare,stiti vreun laborator in care pot sa vad cum stau lucrurile?
Multumesc.
Si inca o intrebare:In afara de admiterea din iulie,mai are loc vreuna in august-septembrie?Sau asta e singura?
Imi raspunde si mie careva pls?
.
Vechi 05-07-11, 16:08   #132
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Mesaj pentru Mariia: Mulţumesc pentru încurajări!. Da, eu dau admiterea anul ăsta.
Mult spor la învăţat.Să ştii că eu m-am apucat de învăţat biologia începând cu decembrie anul trecut şi am reuşit să cuprind materia. Ce-i drept mi-a venit greu(am terminat filologia), însă mi-a plăcut materia şi asta a contat cel mai mult.Tu de ce vrei să te faci tehnician dentar?(te întreb din curiozitate)
.
Vechi 06-07-11, 01:41   #133
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Mesaj pentru Mariia: Mulţumesc pentru încurajări!. Da, eu dau admiterea anul ăsta.
Mult spor la învăţat.Să ştii că eu m-am apucat de învăţat biologia începând cu decembrie anul trecut şi am reuşit să cuprind materia. Ce-i drept mi-a venit greu(am terminat filologia), însă mi-a plăcut materia şi asta a contat cel mai mult.Tu de ce vrei să te faci tehnician dentar?(te întreb din curiozitate)

Da,si eu tot filologia termin.Ma bucur ca mai sunt si altii care n-au treaba cu materiile de real si totusi indraznesc sa incerce.)
Eu incercam la sfarsit de clasa aXIIa sa caut o facultate care sa-mi placa,sa ma reprezinte,sa stiu ca nu ma duc degeaba.Si nu gaseam nimic inafara de limbi straine.Iar apoi a venit diriga cu ideea asta.Eu nici nu auzisem de Tehnica Dentara si nu stiam cu ce se mananca.Dar am tot cautat pe net,am intrebat,m-am interesat si m-am lamurit.Si primind explicatii,a inceput sa-mi placa.Insa imi pare rau ca la Carol Davila nu exista proba pratica.Mi-ar fi placut mai mult proba practica in loc de chimie.)Dar asta e..ma descurc(sper).
Tu de ce ai vrea sa te faci tehnician dentar?
Si poti sa-mi spui te rog daca ai facut pregatiri?La bio si chimie?

Modificat ultima data de Mariia; 06-07-11 la 13:52. Motivul: la sfarsit de clasa a XIa *
.
Vechi 06-07-11, 18:54   #134
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Smile Salutare!!!!

si eu pe aici... vreau si eu la td la davila, asta in speranta ca as intra la buget... taxa mi se pare exagerat de mare... voi ce parere aveti? avand in vedere ca din cate am citit aici pe forum nu e ca isi bat capu prea tare cu studentu la partea practica. In rest sunt plina de emotii, m-am decis foarte tarziu unde vreau sa dau si sper sa am timp sa invat materia pt admitere...daca nu...sincer as mai astepta pana la anu...doar doar as intra la buget
ada19 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-11, 13:28   #135
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

salut,caut de ceva vreme niste infornatii si nu gasesc,ma puteti ajuta?
cum se numeste teh dentara din bucuresti si la ce se da admitere
giorgiana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-11, 19:12   #136
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Referitor la intrebarea Giorgianei : Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" Bucuresti .
Tematica Admitere 2011 - FACULTATEA DE MOAŞE ŞI ASISTENŢĂ MEDICALĂ

ADMITERE 2011 – PROBA BIOLOGIE - obligatorie

SPECIALIZĂRILE: ASISTENŢĂ DE FARMACIE – 3 ani

ASISTENŢĂ DENTARĂ– 3 ani

AUDIOLOGIE SI PROTEZARE AUDITIVA – 3 ani

BALNEOFIZIOKINETOTERAPIE – 3 ani

LABORATOR CLINIC – 3 ani

RADIOLOGIE ŞI IMAGISTICĂ – 3 ani

TEHNICĂ DENTARĂ – 3 ani
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9956

BIOLOGIE – manual pentru clasa a XI-a

Autori: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar

Th.Niculescu, Radu Cârmaciu

Editura Corint, Bucureşti 2006

ISBN (10): 973-653-935-0; ISBN (13): 978-973-653-935-0

TOT MANUALUL, CU EXCEPŢIA SUBCAPITOLELOR:

1. Teme şi aplicaţii
2. Cuvinte cheie
3. Lucrare practică
4. Noţiuni elementare de igienă şi patologie
5. Autoevaluări
6. Disfunctii endocrine: pag. 61
7. Metabolismul: pag. 108-115
8. Sănătatea reproducerii: pag. 122-124

PROBA CHIMIE – la alegere:
Manual pentru cls. a XI-a, C1 filiera teoretica, profil real

Autori: Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, Teodor Octavian Nicolescu

Editura: Akademos Art 2006, 2007

CAPITOLE:

1. Aminoacizi: pag. 79 - 86

2. Proteine (fara structura moleculara): pag. 89 - 90

3. Zaharide: pag. 95 -109 sau
PROBA FIZICĂ – la alegere:
Manual pentru cls. a IX-a

Oricare manual aprobat de Ministerul Educației

CAPITOLE:

OPTICA GEOMETRICĂ
Reflexia şi refracţia
Lentile subţiri. Sisteme de lentile
Ochiul
Instrumente optice

Manual pentru cls. a X-a

Oricare manual aprobat de Ministerul Educației

CAPITOLE:

TERMODINAMICA
Noţiuni termodinamice de bază
Calorimetrie
Principiul I al termodinamicii
Aplicarea principiului I al termodinamicii la transformările gazului ideal
Principiul II al tremodinamicii
ELECTRICITATE
Curentul electric
Legea lui Ohm
Legile lui Kirchhoff
Gruparea rezistoarelor şi generatoarelor electrice
Energia şi puterea electrică
Efectele curentului electric. Aplicaţii
Chiralina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-11, 01:14   #137
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Pentru Maria: să ştii că la începutul clasei a-XII-a şie u eram în aceeaşi situaţie ca şi tine...Căutam o facultate care să-mi placă,am tot răstălmăcit, meditat până am aflat de la cineva despre TD şi am fost într-un laborator de TD ca să văd care e treabă. Am fost, mi-am făcut o mică idee,mi-a plăcut şi m-am apucat de învăţat. Acum ce să zic, chiar şi acum în pragul admiterii am îndoieli, aşa că mă voi mai înscrie şi la o altă facultate(Biochimie) şi după admitere voi alege. Referitor la meditaţii, da am făcut, la biologie, nu e obligatoriu să le faci, dar te ajută enorm(cel puţin pe mine), iar la chimie am făcuut doar câteva şedinţe pentru că materia e limitată.
.
Vechi 12-07-11, 17:00   #138
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Pentru Maria: să ştii că la începutul clasei a-XII-a şie u eram în aceeaşi situaţie ca şi tine...Căutam o facultate care să-mi placă,am tot răstălmăcit, meditat până am aflat de la cineva despre TD şi am fost într-un laborator de TD ca să văd care e treabă. Am fost, mi-am făcut o mică idee,mi-a plăcut şi m-am apucat de învăţat. Acum ce să zic, chiar şi acum în pragul admiterii am îndoieli, aşa că mă voi mai înscrie şi la o altă facultate(Biochimie) şi după admitere voi alege. Referitor la meditaţii, da am făcut, la biologie, nu e obligatoriu să le faci, dar te ajută enorm(cel puţin pe mine), iar la chimie am făcuut doar câteva şedinţe pentru că materia e limitată.

Da,si eu ma voi inscrie la mai multe facultati pentru ca nu stiu daca voi intra la TD.Totusi din ce am cautat eu pe net,am inteles ca sunt doar 5 locuri la TD la buget. Imi par cam putine.Asa sa fie?
Si da,m-am hotarat.O sa fac si eu pregatire la bio.Tu ai inceput din semestrul 1 sau 2?Cum ai facut?Si la chimie crezi ca trebuie sa invat neaparat din manualul acela dat?O sa dau si pe la facultate zilele astea ca sa mai intreb pe acolo.
A si voiam sa mai intreb daca tu ai facut rost de niste grile sau ceva de genu'.
.
Vechi 12-07-11, 20:00   #139
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Nu stiu cum invatati voi,dar eu intr-o saptamana am acoperit cam toata biologia.Bine,am fost profil real si conteaza destul de mult,dar materia nu este foarte dificila.Mai am sa invat la chimie capitolele alea si am terminat.
Mariia eu mi-am cumparat o carte de la facultate cu teste grila din care ma pregatesc si mi se par foarte accesibile.La tine o sa fie mai greu putin ptr faptu' ca esti la filo dar ai timp destul sa inveti.Doar probleme cu memoria sa nu ai,ca-n rest e cancan .
.
Vechi 15-07-11, 12:11   #140
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian D View Post
Nu stiu cum invatati voi,dar eu intr-o saptamana am acoperit cam toata biologia.Bine,am fost profil real si conteaza destul de mult,dar materia nu este foarte dificila.Mai am sa invat la chimie capitolele alea si am terminat.
Mariia eu mi-am cumparat o carte de la facultate cu teste grila din care ma pregatesc si mi se par foarte accesibile.La tine o sa fie mai greu putin ptr faptu' ca esti la filo dar ai timp destul sa inveti.Doar probleme cu memoria sa nu ai,ca-n rest e cancan .

Nu stiu cum ai invatat tu,dar eu nu pot sa invat intr-o saptamana toata biologia.Adevarul e ca daca ai fost la profil real,te-a ajutat enorm.Eu incep cam de la 0.
Aha,deci pot sa gasesc carti cu teste grila,zici.O a ma interesez si o sa cumpar si eu.Daca spui ca sunt oke.Thx
.
Vechi 30-07-11, 00:20   #141
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Smile Salutare

Sunt in clasa a XII-a si doresc sa ma inscriu la anu' la UMF Carol Davila, la TD. Dar vreau sa stiu ce sanse am cu o medie in jur de 8 (in cei 4 ani de liceu) si sa zicem un 7 la BAC (asta depinde de mine...). Vreau sa stiu daca am vre-o sansa sa intru la TD la 'cu plata desigur. Astept un raspuns ,si daca vreti, ma puteti contacta si la id de mess: c.vld46 pt. mai multe sfaturi. Multumesc.
C.vLd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-11, 15:45   #142
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de C.vLd View Post
Sunt in clasa a XII-a si doresc sa ma inscriu la anu' la UMF Carol Davila, la TD. Dar vreau sa stiu ce sanse am cu o medie in jur de 8 (in cei 4 ani de liceu) si sa zicem un 7 la BAC (asta depinde de mine...). Vreau sa stiu daca am vre-o sansa sa intru la TD la 'cu plata desigur. Astept un raspuns ,si daca vreti, ma puteti contacta si la id de mess: c.vld46 pt. mai multe sfaturi. Multumesc.

Buna

La Carol Davila se da examen de admitere chiar daca vrei sa intri la locurile cu taxa.Intri la locurile cu taxa doar daca,in urma examenului ,ai obtinut minim 30 de puncte (maximum fiind de 60 pcte) si nu ai intrat pe locurile de la buget.Media de la liceu nu se ia in considerare,iar cea de la bac conteaza doar in cazul unei departajari intre 2 studenti cu punctaj egal la examen.Dar inainte de a se lua in considerare media de la bac se face departajare dupa punctajul obtinut la biologie.
danad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-07-11, 22:55   #143
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc mult de raspuns danad, m-am linistit .
C.vLd este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-11, 12:27   #144
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Smile buna:)

scriu pt prima oara aici...si as vrea sa aflu ce capitole trebuie invatate la biologie?daca e nevoie sa invat tot?
alexutza_maria este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-11, 13:51   #145
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de alexutza_maria View Post
scriu pt prima oara aici...si as vrea sa aflu ce capitole trebuie invatate la biologie?daca e nevoie sa invat tot?

Buna.Da,trebuie sa inveti toata cartea de biologie pe care o cer ei pe site.Adica cea de la Corint.Si din cate am inteles,examenul este destul de greu,deci trebuie sa stii cum te organizezi astfel incat sa parcurgi toata cartea si sa nu lasi nimic necitit/neinvatat.
.
Vechi 18-08-11, 11:57   #146
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexutza_maria View Post

Nu este tot manualul de invatat.. uite, asta e copiata de pe site-ul UMF
TOT MANUALUL, CU EXCEPŢIA SUBCAPITOLELOR:
  1. 1. Teme şi aplicaţii
  2. 2. Cuvinte cheie
  3. 3. Lucrare practică
  4. 4. Noţiuni elementare de igienă şi patologie
  5. 5. Autoevaluări
  6. 6. Disfunctii endocrine: pag. 61
  7. 7. Metabolismul: pag. 108-115
  8. 8. Sănătatea reproducerii: pag. 122-124
Sunt scoase decat vreo 25-30 pag... dar macar e scos ceva. Examenul este greu dar nu imposibil de luat. Chiar daca au picat 139 din 183 de candidati anul acesta eu consider ca mai mult a cantarit faptul ca nu au invatat decat dificultatea examenului in sine. Asa ca nu te speria ca nu e chiar asa negru pe cat pare... asa ma speriasem si eu si am luat.

Multa bafta!
ligia.pana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-08-11, 14:55   #147
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

...SI EU AM FOST LA EXAMEN DAR DIN PACATE AM PICAT , NU-I NIMIC , ASTA INSEAMNA CA TREBUIE SA MA AOTO DISCIPLINEZ MAI BINE SI ESTE O LECTE... TREBUIE INVATAT F.F. BINE, INTELES LOGIC ,RECAPITULAT SAPTAMANAL ... SI LA MODUL CEL MAI SEROS !!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9956
LA EXAMEN AM AVUT F. F. MARI EMOTII SI ACESTEA MA-AU DETERMINAT SA NU IMI AMINTESC NIMIC, VAG, AM RECUNOSCUT CATIVA TERMENI LA BIOLOGIE IAR LA CHIMIE SURINZATOR !? (IMI FACEAM CELE MAI MARI PROBLEME) ,ACOLO AM REUSIT SA REZOLV DIN INTREBARI ,DAR NU AFOST DE AJUNS ...
AS CA TREBUIE : ODIHNA MULTA( CAND AI TIMP SI SA PROFITI LA MAXIM DE ODIHA ) , CONCENTRARE , VOINTA, SERIOZITATE , INCREDERE IN FORTELLE PROPRII (mie mi-au disparut aceste caracteristici...STRES!!! (oare!) )

POTE LA ANUL VOI REUSI ! (era asa de important acest examen pt. mine , dar ASA A FOST SA FIE!)
...IAR LUCRURILE NU SE INTAMPLA CUM VREM NOI , SE INTAMPLA ASA CUM SUNT ARANJATE de cel SUS !!!

Modificat ultima data de Chiralina; 21-08-11 la 15:08. Motivul: O ,imi cer sceze ca nu am iceput cu FELICITARI PENTRU TOTI CEI CARE AU LUAT EXAMENUL LA TEHNICA ! FELICITARI SI BRAVO VOUA!!!
.
Vechi 22-08-11, 08:44   #148
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Vezi ca ai CapsLock blocat...
Se considera ca daca scrii cu majuscule, strigi/tipi ceea ce nu cred ca este cazul.
Vechi 22-08-11, 17:12   #149
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Chiralina View Post
...SI EU AM FOST LA EXAMEN DAR DIN PACATE AM PICAT , NU-I NIMIC , ASTA INSEAMNA CA TREBUIE SA MA AOTO DISCIPLINEZ MAI BINE SI ESTE O LECTE... TREBUIE INVATAT F.F. BINE, INTELES LOGIC ,RECAPITULAT SAPTAMANAL ... SI LA MODUL CEL MAI SEROS !!!
LA EXAMEN AM AVUT F. F. MARI EMOTII SI ACESTEA MA-AU DETERMINAT SA NU IMI AMINTESC NIMIC, VAG, AM RECUNOSCUT CATIVA TERMENI LA BIOLOGIE IAR LA CHIMIE SURINZATOR !? (IMI FACEAM CELE MAI MARI PROBLEME) ,ACOLO AM REUSIT SA REZOLV DIN INTREBARI ,DAR NU AFOST DE AJUNS ...
AS CA TREBUIE : ODIHNA MULTA( CAND AI TIMP SI SA PROFITI LA MAXIM DE ODIHA ) , CONCENTRARE , VOINTA, SERIOZITATE , INCREDERE IN FORTELLE PROPRII (mie mi-au disparut aceste caracteristici...STRES!!! (oare!) )

POTE LA ANUL VOI REUSI ! (era asa de important acest examen pt. mine , dar ASA A FOST SA FIE!)
...IAR LUCRURILE NU SE INTAMPLA CUM VREM NOI , SE INTAMPLA ASA CUM SUNT ARANJATE de cel SUS !!!
Nu mai este un examen de admitere mai tarziu? Sau asta era al doilea pe vara asta? Mai exista si varianta in care intri la 'cu taxa' anul asta, inveti foarte bine si treci in anul II la buget, cu bursa si astfel amortizezi taxa pe care o dai in primul! succes!
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-11, 17:38   #150
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Vezi ca ai CapsLock blocat...
Se considera ca daca scrii cu majuscule, strigi/tipi ceea ce nu cred ca este cazul.
Nu strig si nu tip. Asa imi place sa scriu (...sa fie mai accentuat).Este o problema cum am scris si ce am scris ?
Citat:
Publicat initial de Chiralina View Post
Nu strig si nu tip. Asa imi place sa scriu (...sa fie mai accentuat).Este o problema cum am scris si ce am scris ?
Iar ca sa fiu inteleasa mai bine, din contra ,am invatat , dar emotiile au fost mai puternice decat mine .
.
Vechi 12-09-11, 17:48   #151
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

buna
am si eu cateva intrebari.Am intrat anu` asta la tehnica dentara si vroiam sa stiu daca oraru` e atat de urat ,am intrat pe siteu` Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si exista un orar provizoriu dar mi se pare prea incarcat din primu` semestu.Despre camine ce stiti sunt bune ?

Modificat ultima data de eugenol man; 12-09-11 la 18:40.
yenohh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-11, 09:22   #152
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Nu am idee de orar, despre camine .. depinde ce cauti si in ce oras,in Buc sunt camine si camine, in mare parte o sa gasesti mizerie, galagie si alcool. Daca vrei sa te distrezi e perfect, daca vrei sa inveti ceva o sa iti trebuiasca vointa . A si sa nu te lasi pacalit cu spaga pentru loc.
Mohor_Dan_Ioan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-11, 21:23   #153
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

buna..am si eu o intrebare..vreau sa dau la TD la Grigore T.Popa la Iasi si as vrea sa stiu ce materie se da la examenul d admitere si daca e obligatoriu si chimie si biologie?si daca ma poate ajuta cineva cu capitolele care se dau .ms mult :*
gabytza11 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-11, 13:36   #154
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

salutare
am ajuns si eu clasa a 12-a si tind sa urmez TD....la UMF-Cluj....ma puteti ajuta cu niste subiecte care le-ati primit la admitere???
v-as fi recunoscatoare
Vechi 08-11-11, 11:09   #155
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna ziua,
Am terminat liceul in 1989, am absolvit Tehnologia Constructiilor de Masini in cadrul Politehnicii Bucuresti in 1994 si as dori sa urmez cursurile de tehnica dentara din pasiune si de ce nu pentru a avea un control specializat asupra unei viitoare afaceri. M-ar interesa admiterea la Titu Maiorescu, este doar pe baza de dosar sau se dau si examene, eventual proba practica?
Mocanu Gabriela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-11, 09:07   #156
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de Mocanu Gabriela View Post
Buna ziua,
Am terminat liceul in 1989, am absolvit Tehnologia Constructiilor de Masini in cadrul Politehnicii Bucuresti in 1994 si as dori sa urmez cursurile de tehnica dentara din pasiune si de ce nu pentru a avea un control specializat asupra unei viitoare afaceri. M-ar interesa admiterea la Titu Maiorescu, este doar pe baza de dosar sau se dau si examene, eventual proba practica?
Du-te pana la facultate, si intreaba direct la secretariat. Regulile se schimba de la an la an.
Vechi 09-11-11, 12:40   #157
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc frumos!
Mocanu Gabriela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-11-11, 17:17   #158
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

stie cineva tematica pentru admitere la TD in Oradea? am cautat peste tot si nu gasesc absolut nici o informatie. La facultatea din Cluj stiu tematica,oare e aceeasi si in Oradea?
loritobby este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-11, 13:51   #159
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna tuturor.sunt in clasa a 12 a profil real, stiinte ale naturii.m am hotarat sa dau la tehnica dentara(TITI M. ma atrage) pentru ca ma gandesc ca voi imbina materia preferata Biologia cu talentul meu de cand eram mica, lucrul manual.de un an de zile imi gasti banutii facand cercelusi(ii modelez cu ajutorul plastilinei speciale).caut sa aflu din ce se da admiterea, ce trebuie sa invat....se da si chimie? proba practica?nota la bac conteaza?astept raspunsul vostru cu mare interes.abia astept sa imi fac un plan de lupta
Madlen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-06-13, 13:07   #160
La primele mesaje
Selectati pregatirea dvs.
Fara status.

.

Hei ! Eu trec in clasa a XI-a anul acesta, cu profil uman. As vrea sa dau la facultatea de tehnica dentara.. dar ca orice om, am dubii sau pur si simplu vreau sa aflu mai multe informatii. As vrea sa ma apuc de pe acum sa invat, sa fac poate si meditatii.. dar dupa cum stiti, se aproprie si bac-ul.. voi ce mi-ati propune ? Si inca o intrebare.. ce ati alege Iasi sau Bucuresti ?
Dafaq este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-14, 21:09   #161
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

buna ziua...as vrea sa ma inscriu la universitatea titu maiorescu TD...cum e cu examenul de admitere?din cate am inteles ,se da doar la biologie...daca are cineva informatii,as aprecia enorm niste raspunsuri

daca ma poate ajuta cineva,adresa mea de mail e Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ..
adrian24 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, ajutor, albastra, aspirant, buna, butonul, ceara, colegii, dentara, eugenol, facultatii, iga, intrebare, intrebari, joaca, loc, medic, mesaj, nevoie, nou, paginii, partea, profilul, salut, spa, stoma, stomatolog, succes, tehnica, tehnica dentara, tehnician, tehnician dentar, terminarea, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/
Publicat de For Type Data
Admitere tehnica dentara 2010 - info Sanatate! This thread Refback 14-03-10 18:11
Admitere tehnica dentara 2010 - news Today! This thread Refback 19-02-10 14:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: