Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Admitere tehnica dentara 2010

discutie din eugenol.ro : Eu am intrat la Carol Davila la buget...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree11Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-09-10, 15:56   #58
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Eu am intrat la Carol Davila la buget
Vechi 06-09-10, 18:33   #59
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din pacate taxa la Titu se pare ca este 3150 euro la tehnica anul I, 2010!!!!! Si cu posibilitatea de marire de la an la an.....Din pacate se pare ca e dreptul lor sa decida suma. Au micsorat numarul de locuri si au triplat taxa.....
Brindu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-10, 14:03   #60
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Question

Citat:
Publicat initial de t bubu View Post
Salutare tuturor, in primiul rand am niste nedumeriri in ceea ce priveste admiterea la tehnica dentra din cluj eu sunt clasa a 12-a si as vrea sa intru la tehnica dentara am inteles ca sunt doua probe una practica si una teoretica manualitatea am facuto rost din ce se invata, ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi sau ideei in ceea ce consta munca aceasta, intrarea la facultate si examunul de admitere mai multe detalii daca sar putea, multumesc pentru amabilitate
si eu am hotarat sa dau la tehnica dentara in Cluj, dar pana acuma stiam doar de proba teoretica. Banuiesc ca ai dat deja admiterea (daca) si mi-ar placea sa stiu cum a fost. aa, si inca o intrebare: se ia in considerare media de la bac sau media de liceu, sau nu? am cautat pe site-ul umf si inca nu m-am lamurit. multumesc anticipat
monica04 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-10, 17:26   #61
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Lady Ella View Post
Eu am intrat la Carol Davila la buget
Draga Lady Ella, in primul rand felicitari si succes!

Imi poti spune cum a fost examenul, te rog!? Grila? Cate grile? Ce complexitate? Cu mai multe raspunsuri posibile? La chimie se dau si probleme? Scuze pentru multitudinea intrebarilor, dar poate ai timp intr-o zi sa-mi raspunzi
De asemenea, as vrea sa stiu care este taxa la Davila, daca stii.
multumesc
spring este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-10, 18:14   #62
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bun venit, la intrarea in forum: Brindu, monica04 si spring!
Vechi 13-09-10, 17:32   #63
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de spring View Post
Draga Lady Ella, in primul rand felicitari si succes!

Imi poti spune cum a fost examenul, te rog!? Grila? Cate grile? Ce complexitate? Cu mai multe raspunsuri posibile? La chimie se dau si probleme? Scuze pentru multitudinea intrebarilor, dar poate ai timp intr-o zi sa-mi raspunzi
De asemenea, as vrea sa stiu care este taxa la Davila, daca stii.
multumesc

Mersi de felicitari . Examenul e destul de greu. Gandeste-te ca am fost 150 de candidati din care nu au intrat decat 30, restul de 120 au luat sub 30 de puncte (adica sub nota 5). La chimie nu se dau probleme. Se da din biologia de clasa a 11a si la chimie 3 capitole (aminoacizi, proteine si zaharide) La biologie e clar de tocit. La chimie in schimb e mai greu cu formulele (cel putin mie la alea mi-a fost greu - desi in liceu mi-a placut chimia). Examenul consta in 60 de grile, 40 de biologie si 20 de chimie cu raspuns unic. Problema e ca sunt niste intrebari ciudate, tot felul de chichite si ca sa te incurce si mai tare iti da variante de raspuns ffff apropiate. Daca te chinui si inveti la modul cel mai serios nu e chiar imposibil. Eu am avut numai trei saptamani la dispozitie in care am tocit ca dementa tot timpul (mai putin zilele in care eram la servici). Deci, se poate...e greu dar nu imposibil. Taxa e 6000 de lei pe an. Sper ca ti-am fost de ajutor! Daca mai ai neclaritati, poti sa ma intrebi ce vrei. Multa bafta

Modificat ultima data de ncrstus; 17-09-10 la 02:44. Motivul: delimitare citat
Lady Ella este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-10, 21:40   #64
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Lady Ella, multumesc pentru toate informatiile oferite. Pentru ca si eu lucrez, o sa-mi fie de mare folos feedback-ul tau cu privire la prezenta la cursuri, laboratoare... Cu siguranta ca prezenta este destul de importanta fiind un colegiu cu multa practica. Bafta si asteptam vesti!

radualionte, multumesc pentru urare. Bine ca v-am gasit
spring este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-10-10, 01:03   #65
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default eu stiu.

Citat:
Publicat initial de pety666 View Post
nu stie cineva la Oradea cum e admiterea la TD?

Salut tuturor in primul rand si ma bucur ca am gasit acest forum ! In oradea dai o proba teoretica din biologie (anatomia cls XI) . si se ia parca 50% bacu 50% admiterea daca nu ma insel .
cristi.s este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-10, 22:46   #66
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna tuturor!
Sunt in clasa a XII-a, la profilul uman-filologie deoarece acum 4 ani de zile am avut proasta inspiratie de a alege filologia. Nu ma pasioneza materiile de aici, cat si facultatile de profil pe care le-as putea urma mai departe . Acum ceva timp mi-am facut o lista cu posibile facultati, iar printre ele am bifat si Tehnica Dentara. Am citit informatii despre TD si am realizat ca mi-ar placea sa fac asta. Problema este ca nu stiu cum m-as descurca cu materiile de la facultate, avand in vedere ca din clasa a XI-a nu mai fac Biologie si Chimie. Stiti cumva ce materii se fac in primul an de studiu?
adeline.vinilin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-10, 22:52   #67
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

bun venit tuturor!
cred ca proaspetii studenti va pot ajuta cel mai mult
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-10, 20:57   #68
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de adeline.vinilin View Post
Buna tuturor!
Sunt in clasa a XII-a, la profilul uman-filologie deoarece acum 4 ani de zile am avut proasta inspiratie de a alege filologia. Nu ma pasioneza materiile de aici, cat si facultatile de profil pe care le-as putea urma mai departe . Acum ceva timp mi-am facut o lista cu posibile facultati, iar printre ele am bifat si Tehnica Dentara. Am citit informatii despre TD si am realizat ca mi-ar placea sa fac asta. Problema este ca nu stiu cum m-as descurca cu materiile de la facultate, avand in vedere ca din clasa a XI-a nu mai fac Biologie si Chimie. Stiti cumva ce materii se fac in primul an de studiu?

In Bucuresti, la Carol Davila admiterea e din biologie si chimie dar poti invata singura chiar daca nu ai facut in liceu. In primul an se face biochimie (o materie f naspa din punctul meu de vedere) dar iar, daca te chinui un pic inveti chiar daca nu ai baza din liceu. Gandeste-te ca avem colegi care au in jur de 30-40 de ani deci nu mai e relevant liceul.
Eu iti recomand sa te duci de cateva ori in laborator inainte de admitere ca sa fii sigura ca iti place. Facultatea nu e tocmai usoara si nu are rost sa o faci daca nu iti place (nu e nici extrem de grea dar daca nu iti place ti se va parea si mai grea).
Multa bafta!
Vechi 03-11-10, 09:01   #69
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Lady Ella: biochimia este o materie foarte frumoasa si nicidecum nashpa (parerea mea) numai ca trebuie sa faci un mic efort sa-i descoperi logica. Este muuult mai frumoasa decat chimia anorganica, care mie mi s-a parut fara logica (ca si problemele de chimie). Daca cunosti structurile de baza, formulele complicate sunt doar "asamblari" ale celor simple. Doar incearca...
Vechi 04-11-10, 22:45   #70
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Intentionez ca zilele urmatoare sa ajung printr-un laborator de tehnica dentara sa vad exact despre ceea ce este vorba... Iar in legatura cu chimia si biologia, nu pot sa spun ca mi-au displacut din ceea ce am facut prin generala,dar lipsa lor din timpul liceului o sa imi ingreuneze munca in cazul in care ma voi apuca de invatat... asta e..Cred ca cel mai important este sa-ti placa meseria, iar apoi faci tot ce stii ca trebuie pentru a reusi... Va multumesc pentru informatii!
.
Vechi 06-11-10, 01:27   #71
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
@Lady Ella: biochimia este o materie foarte frumoasa si nicidecum nashpa (parerea mea) numai ca trebuie sa faci un mic efort sa-i descoperi logica. Este muuult mai frumoasa decat chimia anorganica, care mie mi s-a parut fara logica (ca si problemele de chimie). Daca cunosti structurile de baza, formulele complicate sunt doar "asamblari" ale celor simple. Doar incearca...

Poate ca mie nu imi place pentru ca suntem inca la inceput si informatiile pe care le primim acum nu mi se par utile decat pentru cunostinte generale dar nu pentru ca ti-ar trebui in viata de zi cu zi. Dar inca mai am rabdare si sper ca va deveni si folositoare materia asta. Mie mi-a placut foarte mult chimia dar profesorul pe care l-am avut incepand cu clasa a 10a a facut tot posibilul sa nu-mi mai placa materia si poate si din motivul asta inca mai am sechele cand aud de chimie.
Vechi 22-11-10, 21:09   #72
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

buna...sunt in clasa a 12a si vreau sa dau la tehnica dentara la cluj...as dori sa stiu cam cum e...si in ce consta examenul de departajare la sf de an 1.
Va multumesc anticipat
andreia B. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-10, 16:44   #73
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andreia B. View Post
buna...sunt in clasa a 12a si vreau sa dau la tehnica dentara la cluj...as dori sa stiu cam cum e...si in ce consta examenul de departajare la sf de an 1.
Va multumesc anticipat
In primul rind trebuie sa te convingi daca iti place sau nu .
eugenol man a multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 28-12-10 la 16:48. Motivul: limita citat...
ba4oi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 11:48   #74
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Lady Ella, aş vrea sa te întreb mai multe în legatură cu admieterea la TD. Esti de acod să discutăm pe Messenger? Id-ul meu este: xxxx

Modificat ultima data de eugenol man; 11-01-11 la 09:13. Motivul: nu e de acord ca de asta e forumul ...
.
Vechi 09-01-11, 15:07   #75
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Scuze ca postez in threadul asta dar nu are rost samai fac unu . Vreau sa dau anul asta la Tehnica Dentara la Carol Davila si vreau sa vad intreb daca exista sau aveti idee unde pot sa gasesc niste modele de subiecte ? Am cautat pe net si nu sunt se pot face rost daca ma duc de exemplu la facultate in buc si " vb cu secretarele " ?
Andreiasu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 19:44   #76
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

la secretariat nu te baga nimeni in seama. pe net nu cre ca vei gasi ceva. subiecte pt FMAM - alte specializari nu prea ai unde sa gasesti. poti gasi doar pentru moase dar nu prea seamana cu ce am dat noi. Am inteles ca ai putea sa faci rost de ceva subiecte de la portari (ma refer la subiectele care se dau la simulare) dar nici alea nu sunt speciale pentru TD
Vechi 23-01-11, 16:19   #77
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

de placut imi place...dar pentru a ma convinge mai tare am nevoie de mai multe informatii!
andreia B. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-11, 20:16   #78
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Salut,

Cer niste informatii despre admiterea la Tehnica Dentara la Vasile Goldis din Arad. Ma puteti ajuta in legatura cum se desfasoara admiterea ? Orice informatie este de folos. Doresc sa dau in vara acestui an.

Multumesc
Manup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-11, 12:56   #79
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

salut! Foarte tare as dori sa poata cine sa stie raspunsul pentru una din intrebarile mele si anume: Este adevarat ca in cazul in care ai terminat deja o alta facultate, trebuie sa intri neaparat la locurile cu taxa la Davila? Multumesc, sper ca cineva sa stie un raspuns...
cosiola este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-01-11, 22:05   #80
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Smile

Lady Ella, din cate am citit p forum, am inteles ca esti stundenta deja, spune-mi te rog tu cat platesti, taxa este de 6000 ron\an?... sau nu esti la locurile cu taxa, ma gandesc ca au scuzut si ei un pic preturile anul acesta din cauza crizei; si daca poti sa-mi mai spui ( in cazul in care stii) daca optezi la locurile cu taxa se da examen sau se face admiterea in functie de media bac...????, sau se da examen si o parte intra la buget( cei cu note f bune) si restul la taxa .... Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca stie aceste detalii altcineva este rugat sa ma lumineze si pe mine...
.
Vechi 02-02-11, 11:00   #81
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default nelămuriri

Este cineva care are pe acasă culegerea de teste pentru admietere FMAM de anul trecut?Am înţeles că admiterea la Tehnică Dentară conţine întrebări după modelul celor din această culegere..
Deasemenea, aş vrea să ştiu dacă Colegiul de Tehnică Dentară este recunoscut în străinătate şi cât câştigă un tehnician dentar în primii ani de activitate?
.
Vechi 03-02-11, 14:13   #82
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cosiola View Post
Lady Ella, din cate am citit p forum, am inteles ca esti stundenta deja, spune-mi te rog tu cat platesti, taxa este de 6000 ron\an?... sau nu esti la locurile cu taxa, ma gandesc ca au scuzut si ei un pic preturile anul acesta din cauza crizei; si daca poti sa-mi mai spui ( in cazul in care stii) daca optezi la locurile cu taxa se da examen sau se face admiterea in functie de media bac...????, sau se da examen si o parte intra la buget( cei cu note f bune) si restul la taxa .... Multumesc anticipat pentru raspunsuri, daca stie aceste detalii altcineva este rugat sa ma lumineze si pe mine...

Taxa este de 6000 ron / an indiferent de facultate (ori ca faci medicina dentara ori ca faci tehnica tot atat platesti). Eu din fericire sunt la buget (deocamdata cel putin). Am colegi care sunt la taxa si care nu au dat examenul de admitere dar sunt si colegi care desi sunt la taxa au dat examen. Nu stiu exact care au fost criteriile. Cred ca la sesiunea de toamna daca optezi pentru taxa nu te mai pun sa dai examen (cred...). Si eu vreau sa plec dupa ce termin si din cate am reusit eu sa aflu facultatea este recunoscuta si inafara (cred ca doar in UE) pentru ca este acreditata. Acum banuiesc ca depinde si de ce tara alegi si de regulile din tara respectiva. Multa bafta!
Vechi 03-02-11, 14:16   #83
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de adeline.vinilin View Post
Este cineva care are pe acasă culegerea de teste pentru admietere FMAM de anul trecut?Am înţeles că admiterea la Tehnică Dentară conţine întrebări după modelul celor din această culegere..
Deasemenea, aş vrea să ştiu dacă Colegiul de Tehnică Dentară este recunoscut în străinătate şi cât câştigă un tehnician dentar în primii ani de activitate?
1. Este facultate nu colegiu
2. Cartea nu am mai gasit-o (scuze ca nu am apucat sa iti zic)
3. Testele alea nu au nicio legatura cu Tehnica dentara. Sunt pentru moase si asistente. Pentru celelalte specializari FMAM (tehnica, BFKT, etc.) nu exista carte de teste. M-am interesat si la editura facultatii si nu au. Iar cea pt moase o poti gasi din martie la editura UMF (e in spatele facultatii)
Vechi 04-02-11, 13:06   #84
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor..... si ce sa zic, sper ca din toamna sa fim colege...( ma rog.. in ani diferiti)...bafta la examene..
Lady Ella a multumit.
.
Vechi 10-02-11, 02:49   #85
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

astia de la titu sunt retardati , stoma e mai ieftina ca tehnica ((
.
Vechi 18-02-11, 09:09   #86
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Salut! Cei care sunteti an 1 TD la Carol Davila, am si eu o intrebare : asistentii sau doamna Totan de la biochimie va pun sa va cumparati 2 carti de la ei ptr biochimie,1 ptr curs si una ptr laborator?
Vechi 18-02-11, 14:37   #87
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Ayrin View Post
Salut! Cei care sunteti an 1 TD la Carol Davila, am si eu o intrebare : asistentii sau doamna Totan de la biochimie va pun sa va cumparati 2 carti de la ei ptr biochimie,1 ptr curs si una ptr laborator?

Da. Sunt doua carti, una de laborator si una de curs. Dar nu e obligatoriu sa le iei, le poti trage la xerox dar sa nu vii cu ele la cursuri.
Vechi 22-02-11, 18:17   #88
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna,sunt eleva in cls a 12-a si am si eu cateva intrebari.Vreau sa dau la Tehnica Dentara la Titu,dar nu stiu din ce anume se da examen.Se da si la Chimie si la Biologie?Din ce?
nefutz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-11, 17:27   #89
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Lady Ella imi poti trimite id-ul tau, pentru a-mi lamuri mai usor curiozitatile despre Tehnica dentara?!
Ms!
miha.ela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-11, 12:45   #90
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Mihaela, ideea este sa discuti pe forum pt ca discutia poate fi utila si altora, sau si altii pot participa cu idei
Vechi 07-04-11, 20:35   #91
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Mihaela, ideea este sa discuti pe forum pt ca discutia poate fi utila si altora, sau si altii pot participa cu idei
Ai dreptate, pe mine m-au ajutat discutiile voastre...eu m-am gandit la faptul ca as primi raspuns in timp real, sa spun asa...
.
Vechi 12-04-11, 14:01   #92
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

hello am o mare dilema:
anu` asta termin si as vrea sa urmez UmF carol davila specializare Tehnica dentara dar nu stiu :
1.cand e inscriere si admiterea
2.pt admitere materia d bio si chimie/fizica mai e valabila cea de pe site?
3.Cat este taxa?
4.si cum as putea invata mai repede pt ca eu termin filologia deci nu am fct chimie/fizica decat 2 ani si din aia n`am ramas cu nimic !exista vreo culegere ceva?sau cineva care are subiecte As fi recunoscatoare daca mi`ar raspunde cineva
MULTUMESSC!
Madu` este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-11, 20:44   #93
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna tuturor,

As avea cateva intrebari privitor la admiterea in Bucuresti - Carol Davila, daca ma puteti ajuta...
1. In ce procentaj conteaza media de la BAC?
2. Dintre materiile aflate la alegere am ales chimia...este proba teoretica sau se dau si probleme?
3. Conteaza simularea? (eu nu o pot sustine)
4. M-ar ajuta manualul pentru admitere?
5. Care sunt materiile din primul an?

(daca considerati ca sunt informatii de care trb sa avem cunostinta, ar fi de ajutor)

Multumesc anticipat!
.
Vechi 13-04-11, 15:49   #94
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

ati putea sa-mi spuneti din ce culerege ati fct teste pt admitere la teh.dentara? la bio si daca ati dat la chimie la fel ce culerege ?cum se numeste ?ms
--------------------------
nu`mi raspunde nimeniiiii ((
cine imi spune si mie din ce culegeri pot fce teste la bio? pt admitere la carol davila buc?
.
Vechi 13-04-11, 16:09   #95
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Gasesti culegeri de grile ,atat pt biologie cat si pt chimie ,la poarta facultatii Carol Davila editate chiar de facultate.
danad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-11, 00:08   #96
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Mai revin cu o intrebare ...cat de nociv este materialul cu care se lucreaza?Thx!
.
Vechi 14-04-11, 14:52   #97
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de danad View Post
Gasesti culegeri de grile ,atat pt biologie cat si pt chimie ,la poarta facultatii Carol Davila editate chiar de facultate.
@danad ms mult d ttot dar ink o intrebare mai am aceste culegeri sunt peciale pt TD?
.
Vechi 15-04-11, 14:44   #98
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Nu . Sunt pentru MG si stomatologie ,dar merg si pt TD.Am inteles ca ar fi si o culegere pt cei care dau la Moase si asistenti (adica si TD) editata tot de facultate ,cu mai putine teste decat cealalta si ca ar fi 15 lei.Nu am verificat insa.
.
Vechi 17-04-11, 04:27   #99
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de danad View Post
Nu . Sunt pentru MG si stomatologie ,dar merg si pt TD.Am inteles ca ar fi si o culegere pt cei care dau la Moase si asistenti (adica si TD) editata tot de facultate ,cu mai putine teste decat cealalta si ca ar fi 15 lei.Nu am verificat insa.

ok...si probabil chiar daca ar fi mai putine banuiesc ca intrebari din alea or sa pice la admitere.. ...ms mult d tot o sa incerc sa ajung sa mi le iau ...
.
Vechi 17-04-11, 23:10   #100
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Succes la examene!
Vechi 19-04-11, 10:27   #101
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Madu` View Post
ok...si probabil chiar daca ar fi mai putine banuiesc ca intrebari din alea or sa pice la admitere.. ...ms mult d tot o sa incerc sa ajung sa mi le iau ...
Grilele sunt DOAR orientative.Nu e obligatoriu sa dea la examen grilele pe care le gasesti in culegerea de teste.
.
Vechi 21-04-11, 12:02   #102
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Am fost ieri la facultate si am aflat ca examenul de admitere va fi undeva in jurul datei de 20 iulie, ca grilele vor fi cu raspuns unic iar culegerile de teste sunt pt Medicina si mai exista una de biologie pt asistenta medicala dar tipa de la secretariat nu mi-a recomandat-o, mi-a spus ca sunt diferite exmenele si ca nu prea ma ajuta cartea pt asistenta medicala ca e posibil mai mult sa ma deruteze. Oricum nici nu o mai aveau ... se dadusera toate. Daca o gasesc o sa o iau sa-mi faco idee in mare. Undeva prin mai se vor afla si detalii de taxa si locuri la buget. Am asa emotii pt chimie... inca nu am gasit un profesor pt niste meditatii. O zi frumoasa va doresc tuturor.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/
Pt Mihaela
1. Nu conteaza media de Bac la admitere se ia in considerare doar nota de la examen.
2. Eu stiu ca nu se dau probleme la chimie.
3. Nu conteaza simularea.
4. Da. Manualele care apar pe site.
5. Asta vreau sa aflu si eu.
ligia.pana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-11, 18:41   #103
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc foarte mult Ligia!
Multa bafta!
.
Vechi 21-04-11, 19:48   #104
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Cu placere. Daca afli si tu ceva sa ma anunti si pe mine te rog... eu sunt dezamagita ca nu exista culegeri si pt TD, nu exista simulari pt TD.. din ce am auzit. Majoritatea simularilor sunt pt Medicina.

Multa bafta.
.
Vechi 22-04-11, 10:18   #105
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

nu prea am mai avut timp sa intru dar o sa incerc sa va mai raspund si eu la cateva intrebari. Culegerea de teste pentru moase si asistente nu are nici-o legatura cu testele de la td. eu am luat-o si am luat-o degeaba. La fel de inutila e si simularea pentru ca au subiecte mult prea generale.

Atat la biologie cat si la chimie se da numai teorie nu si probleme. Grilele sunt destul de grele in sensul ca ti se cer foarte multe detalii pe care nici nu te gandeai sa le inveti. Trebuie sa tocesti destul de mult dar nu e imposibil de intrat la buget si nici nu sunt foarte multi cu pile sa zici ca ocupa toate locurile Taxa anul trecut a fost de 60 mil/an. Banuiesc ca nu o vor mari.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9956

Materiile din primul an: sport, engleza, informatica, biofizica, biochimie, microprotezare, morfologie, materiale dentare, ergonomie (cred ca astea sunt toate) Oricum profesorii ori stiu ca sunt si bate printre noi ori isi doresc sa fim toti bate ca sa para ei mai destepti Ideea e ca daca nu ai o baza din liceu te poti descurca daca te chinui un pic. Nu e usor dar te poti descurca.

Multa bafta tuturor!
Vechi 22-04-11, 11:34   #106
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc mult pt detalii. Inca o intrebare... te rog... tu si lucrezi in acelasi timp? Eu lucrez.. dar daca voi intra ma gandeam sa ma trec part-time sa nu lipsesc deloc. Multa bafta !
.
Vechi 22-04-11, 11:57   #107
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Ella multumesc pentru info! Eu am terminat bio-chimie dar nu imi mai amintesc prea mult ... m-am axat pe alte domenii dp terminarea liceului, sper totusi sa ma descurc...

Ligia, cu siguranta daca voi mai afla ceva noutati voi posta...

Multumesc inca odata pt raspuns si multa bafta!!

Sarbatori frumoase tuturor!
.
Vechi 02-05-11, 10:55   #108
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna ziua tuturor... am o intrebare pt cei care sunt deja studenti in primul an la TD (Lady Ella): poti sa-mi spui te rog care este orarul... pe zile .. am nevoie sa stiu. Sa stiu daca este de luni pana vineri. Cand este mai lejer.. asa informativ. Va pup. O zi frumoasa tuturor.
.
Vechi 02-05-11, 12:52   #109
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Manup View Post
Salut,

Cer niste informatii despre admiterea la Tehnica Dentara la Vasile Goldis din Arad. Ma puteti ajuta in legatura cum se desfasoara admiterea ? Orice informatie este de folos. Doresc sa dau in vara acestui an.

Multumesc
Nu ma poate ajuta nimeni ?
Manup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-11, 16:37   #110
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Orarul in primul an este o "splendoare". Iti face botezul in adevaratul sens al cuvantului. In primul semestru e rezonabil. incepeam dimineata la 8 sau la 10 si aveam cursuri pana la 2 sau 4 si aveam joia liber. DAR al doilea semestru este chiar urat. Luni cursuri de la 10 la 8 seara, marti cursuri de la 8 la 2, miercuri de la 8 la 4 cu o pauza de frecat duda de 2 ore, joi de la 8 la 6 si vineri ce-i drept avem liber. Mai naspa mi se pare faptul ca avem cursuri in locatii diferite iar pauza dintre cursuri e de 10 minute asa ca o tii dintr-o alergatura in alta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9956
Eu lucrez, dar lucrez de noapte. In timpul zilei nu prea stiu cum ai putea sa iti adaptezi programul. Dar programul nu e acelasi in fiecare an, se face in functie de profesori care sunt si doctori si isi impart timpul intre facultate si cabinet. Oricum programul l-am aranjat noi cu profesorii ca sa umplem multimile de pauze pe care le aveam in orarul dat de secretariat. Daca lasam programul cum l-au facut la secretariat stateam de dimineata pana seara la facultate pt 3 cursuri. In anul 2 si 3 am vazut ca e mult mai lejer programul.
Abea astept sa trec de anul I
Vechi 04-05-11, 23:18   #111
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc mult pt detalii. Programul meu de munca este incarcat.. dar am posibilitatea sa-mi iau 3 zile libere pe saptamana cand vreau eu. De aceea te-am intrebat pt ca ma gandeam daca aceste 3 zile sunt suficiente pt a merge la cursuri. O alta solutie ar fi sa gasesc un part-time. Nici nu vreau sa lipsesc dar nici bani nu am si sunt prinsa la mijloc ... e dificil. Poate un job de noapte cum ai tu ar fi ok.. dar unde? Si pt ce bani? Multa bafta!
.
Vechi 05-05-11, 19:39   #112
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Joburile de noapte sunt de cacao dar eu fiind la doua facultati chiar nu mi-am permis altceva. Cu 3 zile pe saptamana s-ar putea sa te descurci...depinde cum sunt repartizate laboratparele (de la alea nu ai voie sa lipsesti). Oricum...neaparat sa vorbesti cu toti profesorii de la bun inceput despre situatia ta...poate ai noroc si gasesti intelegere. Oricum...multa bafta sa intrii ca pe urma te descurci tu
Vechi 07-05-11, 10:40   #113
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Merci mult pt raspuns. Daca nu ma descurc asa.. imi iau un job part-time desi mi-ar fi foarte greu. In rest cum e? Iti place? Tu unde mai esti studenta? Daca tu te descurci cu 2 facultati nu am cum sa nu ma descurc eu cu una .
.
Vechi 11-05-11, 09:50   #114
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Sesiunile cand sunt? In ianuarie-februarie si mai-iunie nu?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, albastra, aspirant, buna, butonul, ceara, colegii, dentara, eugenol, facultatii, iga, intrebare, intrebari, joaca, loc, medic, mesaj, nevoie, nou, paginii, partea, profilul, salut, spa, stoma, stomatolog, subiecte, succes, tehnica, tehnica dentara, tehnician, tehnician dentar, terminarea, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/9956-admitere-tehnica-dentara-2010-a/
Publicat de For Type Data
Admitere tehnica dentara 2010 - info Sanatate! This thread Refback 14-03-10 18:11
Admitere tehnica dentara 2010 - news Today! This thread Refback 19-02-10 14:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: