Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Admitere tehnica dentara

discutie din eugenol.ro : Ma intereseaza si pe mine daca ma poate lamuri cineva(tehnician ) in ce consta proba eliminatorie la admitere pt ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-01-09, 17:12   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Admitere tehnica dentara

Ma intereseaza si pe mine daca ma poate lamuri cineva(tehnician ) in ce consta proba eliminatorie la admitere pt tehnica dentara,concret ce iti poate da sa faci ...?Cum se numesc chestiile acelea in care se toarna cuburile de ghips care se folosesc pt a modela dinti din ele si de unde as putea sa cumpar.
loricik este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-09, 19:39   #2
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pai adminterea consta din 2 probe!asa e aici in timisoara!prima proba este de a sculpta in cub de gips,la scara 1 la 1, a unui obiect(piesa sah,un dinte,depinde de la an la an).ti se da un cutit special!nu ai voie sa aduci nimic la tine!doar un creion si un liniar!pentru a doua proba ti se da o foaie pe care sunt desenate diferite figuri si o bucata de sarma si un cleste special numit crampon.tu trebuie sa realizezi acele figuri si sa se suprapuna perfect pe foaie!!chestile alea in care se fac cuburile nu le gasesti niciunde,doar la faculta!!multa bafta!
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-09, 19:41   #3
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Proba de manualitate nu mai exista la Cluj de vreo 2 ani din pacate...spun asta pentru ca intra la cu taxa toti cei cu o nota mai mica la bac ,dar poate care au manualitate,fler si simt ..."artistic";si invers,cei cu note mari proveniti din licee mai putin pretentioase intra pe locul celor care meritau cu adevarat statutul de bugetar.Sa nu mai vorbim ca UMF-ul nostru are taxele cele mai umflate din sistem...
Vechi 31-03-09, 21:50   #4
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default admitere tehnica dentara cluj-napoca

la cluj admiterea se face pe baza de examen scris grila, din anatomie si fiziologie; nota de la bacalaureat chiar nu se ia in calcul !!!
la final de an I se da o proba de manualitate, alta decat cea de la admiterea din timisoara, in urma careia se trece la sectia de tehnica dentara.
probabil tu vei da admitere in timisoara, de-acolo fiind. bafta!!!
bluemoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-09, 23:02   #5
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default admitere tehnica dentara IASI

buna!sunt eleva in clasa a 12 a ...si as dori sa urmez facultatea de tehnica dentara din iasi...insa pt asta am si eu nevoie de anumite informatii privind admiterea,mediile cu care se intra la stat,materia...ma puteti ajuta cu niste sugestii? va rog
ucutza209 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-08-09, 00:50   #6
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

In constanta admitere pe baza de dosar 50% BAC si 50% Media liceu
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-09, 18:15   #7
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default admitere tehnica dentara

...imi spuneti si mie va rog frumos cum as putea sa ma pregatesc pentru acea proba de indemanare ?
nicoleta a este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-09, 21:45   #8
Avansat
Tehnician Dentar
...si medic

.

Citat:
Publicat initial de nicoleta a View Post
...imi spuneti si mie va rog frumos cum as putea sa ma pregatesc pentru acea proba de indemanare ?
Te duci si faci poligonul! Trebuie sa-ti iasa in 40 de secunde!

Glumesc. N-ai cum. Ori ai aptitudini artistice, ori n-ai. Du-te intr-un laborator de tehnica dentara, roaga-te de cei de pe-acolo sa te lase sa te uiti la ei, vezi ce fac, si introspectea-za-te: poti sau nu poti sa faci ce fac ei? Daca ai aptitudini, dupa vreo luna de stat zi de zi prin laborator, o sa ajungi si singura sa-ti dai seama care din ei lucreaza bine, care nu, care e talentat si care face gafe, care e dezordonat, care e delasator, care e chibzuit, care e dedicat meseriei, care nu... Eu asa am procedat, dar nu inainte, ci DUPA ce am terminat liceul. Si am avut multe de invatat si de la tehnicienii slabi dpdv profesional. Am invatat cum NU trebuie sa fac anumite lucruri!
Si dupa ce te-ai lamurit daca iti place sau nu, pune si tu mana pe ceva, toarna o amprenta, lustruieste un schelet, modeleaza niste dinti... Asa se face treaba!

...Acum 4 ani, mi-au intrat intamplator in laborator 2 pustani de liceu. Clasa a 11-a. Si n-au mai iesit. Asa tare le-a placut. E drept ca aveam si net acolo...chiuleau de la scoala ca sa stea pe mess, dar macar eram cu ochii pe ei, nu se duceau pe cine stie unde , sa faca prostii. Ajunsesem un fel de tata adoptiv pentru ei. Le-am dat si cheie, cand veneam eu la munca ei erau deja acolo, cateodata gaseam maturat si spalat pe jos, uneori chiar si amprentele primite de cu seara erau turnate! Si asta, fara sa-i invat ceva! Doar din ce au vazut la noi! Eram in viteza? "Alex, lustruieste tu asta! Stef, suie-te in masina si du-te la doctorita Stanculescu cu lucrarea asta! Vezi ca ma asteapta! Poate sa-ti dea tie banii!" Cam asa dupa un an de "stat prin laborator". Acum amandoi sunt la facultate. Unul la Agronomie, dar a renuntat, ca nu i-a placut, s-a apucat acum de calculatoare, si altul la ASE.
Deci...
Vechi 01-06-11, 22:45   #9
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

pentru locurile l buget la carol davila..stiti cumva medii din anii trecuti? eu n-am gasit mai nik pe net..
roxanel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-11, 08:42   #10
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Citat:
Publicat initial de roxanel View Post
pentru locurile l buget la carol davila..stiti cumva medii din anii trecuti? eu n-am gasit mai nik pe net..
uite aici rezultatele de anul trecut: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de eugenol man; 02-06-11 la 11:07.
danad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-06-11, 00:14   #11
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

multumesc danad!
roxanel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-11, 18:04   #12
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Hello,says the devil!>:)

.

Cum e posibil ca cineva care a obtinut 33 de puncte la examenul de admitere,sa fie admis?
Nu mai inteleg nimic!Nu trebuie sa ai cel putin 50 de puncte?
Mariia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-06-11, 00:12   #13
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default Intrebare

Poate sa-mi spuna cineva daca se dau locuri pentru cetatenii straini,absolventi ai liceelor din Romania la tehnica dentara? Acte necesare? Perioada de admitere? Va multumesc!
Paatrik este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-07-11, 21:39   #14
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
In constanta admitere pe baza de dosar 50% BAC si 50% Media liceu
Buna. Daca te referi la Ovidius, atunci sa stii ca e 20% nota bac si 80% conteaza proba practica. Eu am pe 21 proba practica la TD si sper sa intru.

Mai exista alta facultate in afara de Ovidius in Ct cu TD?
Jm3k3ritza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-07-11, 13:32   #15
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna, imi puteti spune va rog care sunt materiile din primul an de la tehnica dentara? Care sunt mai grele dupa parerea voastra? Cam care este orarul...
ligia.pana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-11, 21:06   #16
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna Ligia,
Da, am intrat acum la TD la Carol Davila. Sigur ca ma poti intreba orice. Iti raspund cu cea mai mare placere.
--------------------------
PS. Nu pot trimite inca mesaje pe private, de aceea ti-am raspuns aici (daca vrei trimite-mi id-ul tau pe private si vb)
Ligia esti la TD?
mikyB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-11, 08:05   #17
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna Miky,
Am intrat si eu la TD tot anul acesta... A meritat efortul.
.
Vechi 02-08-11, 10:34   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Felicitari ambelor!
@ligia, te rog editeaza profilul si schimba "aspirant" cu "student"...
Vechi 02-08-11, 12:36   #19
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc mult radualionte!

Ligia te-am adaugat in lista de meessenger (si eu abia astept sa vorbim)
mikyB este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-08-11, 23:13   #20
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Multumesc si eu radualionte. Acum astept si eu de la voi sa-mi spuneti cum e primul an la TD la Carol Davila... adica cam care e orarul, materiile, cam cum poti sa impaci un loc de munca cu TD...
.
Vechi 09-08-11, 13:10   #21
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de ligia.pana View Post
Multumesc si eu radualionte. Acum astept si eu de la voi sa-mi spuneti cum e primul an la TD la Carol Davila... adica cam care e orarul, materiile, cam cum poti sa impaci un loc de munca cu TD...
Hei In primul rand felicitari!
Voiam sa te intreb cum ti s-a parut examenul,cum au fost grilele.Cum ai reusit sa inveti materia etc
.
Vechi 10-08-11, 07:02   #22
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default Detalii

Citat:
Publicat initial de Mariia View Post
Hei In primul rand felicitari!
Voiam sa te intreb cum ti s-a parut examenul,cum au fost grilele.Cum ai reusit sa inveti materia etc
Multumesc Maria.

Examenul a fost greu mai mult comparativ cu simularea din 02.07. Simularea din 02.07 fiind mult mai usoara. In orice caz nu a fost deloc usor dar daca inveti nu ai cum sa-l pici si important e sa inveti din manualele care iti sunt recomandate pe site-ul UMF, chimia de la Akademos si biologia de la Corint, conteaza mult. Trebuie sa fii foarte atenta la intrebari pt ca multe sunt cu capcana, in sensul ca, la unele au strecurat in mijlocul frazei cate un "nu" care te poate incurca, poti sa nu-l sesizezi daca nu esti tocmai atenta iar altele sunt formulate de asa natura incat sa te incurce. Dar daca ai invatat si esti atenta nu ai cum sa nu-l iei. De invatat am invatat practic cu cateva zile inainte de examen, biologia in 3 zile si chimia in 2 zile in jur de 8-10 ore pe zi. Tu oricum vei avea mai mult timp la dispozitie decat am avut eu. In concluzie, cel mai important lucru este urmatorul: atunci cand iti doresti un lucru cu adevarat si simti in tine ca ceea ce vrei sa realizezi te implineste nu ai cum sa nu reusesti iar in momentul in care obtii acel lucru satisfactia este infinit mai mare. Asta am simtit eu. Multa bafta ! Daca mai ai intrebari posteaza si-ti raspund.
.
Vechi 13-09-11, 18:00   #23
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna tuturor. Sunt clasa a 12-a si as vrea sa stiu daca se merita sa fac o astfel de facultate. Cand spun asta ma refer daca am sanse sa am un trai decent din asa ceva .
Multumesc
Florentin@ este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-11, 23:51   #24
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default salut

Citat:
Publicat initial de ligia.pana View Post
Multumesc Maria.

Examenul a fost greu mai mult comparativ cu simularea din 02.07. Simularea din 02.07 fiind mult mai usoara. In orice caz nu a fost deloc usor dar daca inveti nu ai cum sa-l pici si important e sa inveti din manualele care iti sunt recomandate pe site-ul UMF, chimia de la Akademos si biologia de la Corint, conteaza mult. Trebuie sa fii foarte atenta la intrebari pt ca multe sunt cu capcana, in sensul ca, la unele au strecurat in mijlocul frazei cate un "nu" care te poate incurca, poti sa nu-l sesizezi daca nu esti tocmai atenta iar altele sunt formulate de asa natura incat sa te incurce. Dar daca ai invatat si esti atenta nu ai cum sa nu-l iei. De invatat am invatat practic cu cateva zile inainte de examen, biologia in 3 zile si chimia in 2 zile in jur de 8-10 ore pe zi. Tu oricum vei avea mai mult timp la dispozitie decat am avut eu. In concluzie, cel mai important lucru este urmatorul: atunci cand iti doresti un lucru cu adevarat si simti in tine ca ceea ce vrei sa realizezi te implineste nu ai cum sa nu reusesti iar in momentul in care obtii acel lucru satisfactia este infinit mai mare. Asta am simtit eu. Multa bafta ! Daca mai ai intrebari posteaza si-ti raspund.

Buna tuturor. Sunt clasa a 12-a si as vrea sa stiu daca se merita sa fac o astfel de facultate. Cand spun asta ma refer daca am sanse sa am un trai decent din asa ceva . Multumesc
.
Vechi 17-09-11, 00:30   #25
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Publicat initial de Florentin@ View Post
Buna tuturor. Sunt clasa a 12-a si as vrea sa stiu daca se merita sa fac o astfel de facultate. Cand spun asta ma refer daca am sanse sa am un trai decent din asa ceva .
Multumesc
Eu am auzit numai de bine despre meseria asta.Am inteles ca se castiga foarte bine,iar facultatea pe care o faci este de doar 3 ani.Merita sa incerci,dar mai intai de toate intereseaza-te ,cauta mai mule detalii despre ce inseamna sa fii tehnician dentar,ca sa-ti poti da seama daca ti-ar placea sa faci asta.Nu numai banii conteaza,ci si satisfactia de a face ceva ce-ti place.
.
Vechi 17-09-11, 00:40   #26
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc Mariia :* . Sigur ca nu numai banii conteaza...nu as putea sa fac ceva care sa nu ma atraga , ceva care sa fie doar pentru ca trebuie . Trebuie sa ma hotarasc zilele acestea pentru ca dupa cum am auzit, ar trebui sa fac meditatie
.
Vechi 17-09-11, 12:13   #27
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Multumesc Mariia :* . Sigur ca nu numai banii conteaza...nu as putea sa fac ceva care sa nu ma atraga , ceva care sa fie doar pentru ca trebuie . Trebuie sa ma hotarasc zilele acestea pentru ca dupa cum am auzit, ar trebui sa fac meditatie
Nu stiu ce sa zic despre meditatie.Nu toti cei care au intrat au facut meditatie.Si eu sunt a12a,dar nu fac bio si chimie la scoala.Asa ca invat eu toata materia singura,iar prin semestrul 2 o sa fac cateva sedinte de pregatire ca sa-mi fixez bine materia.Iar la chimie nu cred ca este necesar.Sunt doar 3 capitole si probabil ca sunt in stare sa le invat si fara meditatie.
.
Vechi 17-09-11, 17:15   #28
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Astazi m-am hotarat, si cu ajutorul tau, sa dau la tehnica dentara. Ma simt fericita pentru ca in sfarsit am scapat de stresul asta cu alegerea facultatii. La chimie acum am vazut cat e putin, iar la bio voi incerca si eu sa invat singura, mai ales ca imi place si intotdeauna m-au fascinat mecanismele corpului). Asa cum ai spus si tu, voi face cateva ore de pregatire. Problema este ca trebuie sa intru la buget pentru ca nu am deloc posibilitatea sa platesc atat de mult. Si sunt doar 30 de astfel de locuri, aia-i? Tu de unde esti si la ce liceu ? Vrei sa vorbim mai multe pe mess, Mariia?
.
Vechi 19-09-11, 09:13   #29
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Anul trecut au fost 50 de locuri la Carol Davila la TD, anul acesta au fost doar 30 da si un numar impresionant de concurenti.Nu cred ca iti trebuie pregatire la nimic mai ales ca se da doar proba scrisa si nu cred ca nu se poate invata materia fara pregatire , nu se dau probleme doar teorie si la bio si la chimie.
Mohor_Dan_Ioan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-11, 15:08   #30
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Citat:
Astazi m-am hotarat, si cu ajutorul tau, sa dau la tehnica dentara. Ma simt fericita pentru ca in sfarsit am scapat de stresul asta cu alegerea facultatii. La chimie acum am vazut cat e putin, iar la bio voi incerca si eu sa invat singura, mai ales ca imi place si intotdeauna m-au fascinat mecanismele corpului). Asa cum ai spus si tu, voi face cateva ore de pregatire. Problema este ca trebuie sa intru la buget pentru ca nu am deloc posibilitatea sa platesc atat de mult. Si sunt doar 30 de astfel de locuri, aia-i? Tu de unde esti si la ce liceu ? Vrei sa vorbim mai multe pe mess, Mariia?

Hei,ma bucur ca te-am ajuta intr-un fel sa te decizi.Si eu am nevoie tot de un loc la buget pentru ca nici eu nu am posibilitatea sa platesc o taxa atat de mare.Sunt din Ploiesti. O sa iti las id-ul meu intr-un mesaj privat.
See ya!
Citat:
Publicat initial de Mohor_Dan_Ioan View Post
Anul trecut au fost 50 de locuri la Carol Davila la TD, anul acesta au fost doar 30 da si un numar impresionant de concurenti.Nu cred ca iti trebuie pregatire la nimic mai ales ca se da doar proba scrisa si nu cred ca nu se poate invata materia fara pregatire , nu se dau probleme doar teorie si la bio si la chimie.
Dar cele 30 de locuri nu au fost NUMAI pentru tehnica dentara,right?
.
Vechi 19-09-11, 17:48   #31
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Da, bineinteles ca la tehnica dentara au fost cele 30 de locuri
.
Vechi 20-09-11, 17:49   #32
La primele mesaje
Student Tehnica D.

.

Pai nu chiar.Pentru ca ei spuneau pe site ca cele 30 de locuri sunt pentru Facultatea de Moase si Asistenta Medicale(alte specializari) iar aici sunt vreo 7 specializari cu tot cu tehnica dentara.
Deci din moment ce scria FMAM(alte specializari)-30 de locuri. Ce inseamna?
.
Vechi 20-09-11, 19:02   #33
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Mariia, da, ai dreptate. Imi cer scuze pentru confuzie; nu am gandit cand am afirmat asa ceva...si mai paream si sigura pe mine). 30 in total la FMAM :d. Foarte putine locuri, as zice. Anul asta au fost 6,1 pe loc la TD, din ce am citit eu pe diverse site-uri.
.
Vechi 22-09-11, 08:12   #34
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Cele 30 de locuri sunt pentru toate cele 6 specializari nu doar pentru tehnica
.
Vechi 22-09-11, 14:03   #35
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Da, Ioan. Asta incercam si eu sa spun. 30 in total pentru cele 6 specializari.
.
Vechi 22-09-11, 19:58   #36
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

si da au fost cam 6.1 (cineva a participat doar cu o mana sau un picior ) pe loc anul asta la Carol Davila. Daca mai ai intrebari legate de admitere id`ul meu este Link [Necesita inregistrare pentru acces.], da`mi add si iti pot da detalii
.
Vechi 23-09-11, 00:36   #37
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

De ce nu discutati pe forum?
Pe messanger trebuie sa repeti pt toti cei interesati, pe forum poate fi oricand citit si de altii.
Vechi 23-09-11, 18:07   #38
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

am facut acum cateva zile un topic nou legat de tot ce a insemnat admiterea la TD anul acesta si inca e in asteptarea unui moderator sau cva de genul
.
Vechi 30-09-11, 01:03   #39
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Mohor_Dan_Ioan View Post
inca e in asteptarea unui moderator sau cva de genul
Era in filtrul spam. Il gasesti aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 26-10-11, 19:22   #40
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Buna seara
Sunt eleva in clasa a 11-a si mi-as dori sa aflu mai multe detalii despre profesia de tehnician dentar. M-ar interesa sa urmez UMF " Carol Davila " din Bucuresti. Sunt pasionata de biologie insa nu stiu daca as fi tocmai potrivita pentru aceasta profesie. Stiti tehnicieni dentari in Bucuresti care permit asistari in timpul orelor de lucru ?
Veronica. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-11, 22:17   #41
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Calitatile ce iti fac viata usoara la tehnica dentara sunt manualitatea (sa iti placa sa mesteresti sau sa te descurci cand trebuie), rabdarea si ochiul estetic.

Sper sa se gaseasca cineva sa te ajute. Bafta
Vechi 11-11-11, 19:36   #42
La primele mesaje
Aspirant la TD
Dezorientat

.

Smile Help!!:D

Salut la toti!!! as vrea sa stiu daca ar putea sa ma ajute cineva in legatura cu admiterea pe care trebuie sa o sustin la Facultatea de tehnica dentara la Iasi,Cluj sau Timisoara.Sunt in clasa a 12-a si chiar am nevoie aceste informatii cum ar fi:ce trebuie sa invat,cum e admiterea.....ceva detalii.....mersi anticipat :P
luky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-11, 12:00   #43
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default buna!

sunt pe clasa a 12`a si vreau sa merg mai departe la umf tehnica dentara dar nu stiu prea multe despre ce cursuri se vor desfasura in decursul facultatii ..?
iulia.m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-01-12, 19:36   #44
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Te duci si faci poligonul! Trebuie sa-ti iasa in 40 de secunde!

Glumesc. N-ai cum. Ori ai aptitudini artistice, ori n-ai. Du-te intr-un laborator de tehnica dentara, roaga-te de cei de pe-acolo sa te lase sa te uiti la ei, vezi ce fac, si introspectea-za-te: poti sau nu poti sa faci ce fac ei? Daca ai aptitudini, dupa vreo luna de stat zi de zi prin laborator, o sa ajungi si singura sa-ti dai seama care din ei lucreaza bine, care nu, care e talentat si care face gafe, care e dezordonat, care e delasator, care e chibzuit, care e dedicat meseriei, care nu... Eu asa am procedat, dar nu inainte, ci DUPA ce am terminat liceul. Si am avut multe de invatat si de la tehnicienii slabi dpdv profesional. Am invatat cum NU trebuie sa fac anumite lucruri!
Si dupa ce te-ai lamurit daca iti place sau nu, pune si tu mana pe ceva, toarna o amprenta, lustruieste un schelet, modeleaza niste dinti... Asa se face treaba!

...Acum 4 ani, mi-au intrat intamplator in laborator 2 pustani de liceu. Clasa a 11-a. Si n-au mai iesit. Asa tare le-a placut. E drept ca aveam si net acolo...chiuleau de la scoala ca sa stea pe mess, dar macar eram cu ochii pe ei, nu se duceau pe cine stie unde , sa faca prostii. Ajunsesem un fel de tata adoptiv pentru ei. Le-am dat si cheie, cand veneam eu la munca ei erau deja acolo, cateodata gaseam maturat si spalat pe jos, uneori chiar si amprentele primite de cu seara erau turnate! Si asta, fara sa-i invat ceva! Doar din ce au vazut la noi! Eram in viteza? "Alex, lustruieste tu asta! Stef, suie-te in masina si du-te la doctorita Stanculescu cu lucrarea asta! Vezi ca ma asteapta! Poate sa-ti dea tie banii!" Cam asa dupa un an de "stat prin laborator". Acum amandoi sunt la facultate. Unul la Agronomie, dar a renuntat, ca nu i-a placut, s-a apucat acum de calculatoare, si altul la ASE.
Deci...
nu mai ai nevoie de novici prin laboratorul tau?sunt din Constanta, sau macar ma poti ajuta cu privire la un loc intr-un laborator?mentionez ca pot face cu placere partea de curierat(am si un auto cu un consum redus)si ma descurc destul de bine la turnarea modelelor(am mai lucrat in Bucuresti intr-un laborator)multumesc anticipat.
razvan28 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-12, 22:15   #45
La primele mesaje
Aspirant la TD
HELP!!!

.

Sal'tare!
Sunt nou pe forum si mi-am gasit ceva raspunsuri la nelamuririle pe care le aveam,insa as vrea sa stiu daca se scot carti cu grile la biologie si chimie,pe alte forumuri am citit ca se scot,ba ca nu se scot.
Pana la urma care e toata treaba cu locurile,cate sunt pentru TD si care a fost ultima medie cu care s-a intrat?
Am inteles ca ar fi 15 la buget,dar care s-ar suplimenta in functie de mediile care sunt,nu am inteles prea bine ce a vrut sa zica respectivu',dar sper sa gasesc raspunsurile la voi!
Va multumesc!
Stima!
Andu20 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-12, 00:02   #46
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna! Sunt in clasa a 12-a si as vrea sa aplic pt TD dar cred ca am nevoie sa discut mai pe indelete cu cineva inainte. De asemenea as vrea sa stiu de unde fac rost de cartea pt admitere...Ajutor? Multumesc anticipat.
Valentina. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-12, 15:27   #47
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Buna tuturor! Pt Valentina si Andu20, depinde unde anume vreti sa va inscrieti, la fiecare centru universitar sunt alte conditii...
Valentina. a multumit.
Vechi 26-02-12, 16:52   #48
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default Salut tuturor!

Numele meu este Ana. Ma pregatesc pentru admiterea de anul acesta la TD, ma poate ajuta cineva cu subiectele de anul trecut de la examenul de admitere? ma intereseaza gradul de dificultate al testului? Multumesc anticipat?
anamariabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-12, 20:54   #49
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Prima mea optiune este la "Grigore T. Popa" in Iasi, dar vreau sa incerc si la Cluj si Targu Mures. De curand mi s-a spus ca e aceeasi carte pt TD ca si medicina obisnuita. E adevarat??
Valentina. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-12, 22:21   #50
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

pot sa-ti raspund pt Cluj- chimie si biologie, iti postez mai jos ce-am gasit eu, dar n-ar fi rau sa dai un telefon la universitate
pt Arad- teste grila tot chimie si biologie
pt. Timisoara- proba practica in primul rand(de care se trece greu) si ulterior daca treci de asta intri la grile
pt Oradea- chimie si biologie

aici ai ce capitole s-au cerut cand am dat eu la TD, spor la invatat!
proba obligatorie la bio de cls a11a si la alegere chimie de cls a11a cu programa :
aminoacizi,proteine,zaharide
sau fizica cu programa din Manual pentru clasa a IX-a
Autori: Cleopatra Gherbanovschi, Nicolae Gherbanovschi
Editura Niculescu ABC, aprobat M.E.C. M004/2004

Capitole
Optica geometrica

1. Reflexia si refractia
2. Lentile subtiri. Sisteme de lentile
3. Ochiul
4. Instrumente optice

Manual pentru cls. a X-a
Autori: Cleopatra Gherbanovschi, Nicolae Gherbanovschi
Editura Niculescu ABC, aprobat M.E.C. M006/2005

Capitole
Termodinamica

1. Notiuni termodinamice de baza
2. Calorimetrie
3. Principiul I al termodinamicii
4. Aplicarea principiului I al termodinamicii la transformarile gazului ideal
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/5845-admitere-tehnica-dentara/
5. Principiul al II-lea al termodinamicii

Electricitate

1. Curentul electric
2. Legea lui Ohm
3. Legile lui Kirchhoff

4. Gruparea rezistoarelor si generatoarelor electrice
5. Energia si puterea electrica
6. Efectele curentului electric. Aplicatii
Vechi 26-03-12, 12:37   #51
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default buna

Citat:
Publicat initial de anamariabogdan View Post
Numele meu este Ana. Ma pregatesc pentru admiterea de anul acesta la TD, ma poate ajuta cineva cu subiectele de anul trecut de la examenul de admitere? ma intereseaza gradul de dificultate al testului? Multumesc anticipat?
Buna
Numele meu este Lavinia si vreau si eu anul acesta sa dau la TD,la Carol Davila.Stiti cumva daca se gasesc carti cu subiecte de admitere pentru tehnica dentara?Multumesc mult!
xkos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-12, 15:10   #52
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de xkos View Post
Buna
Numele meu este Lavinia si vreau si eu anul acesta sa dau la TD,la Carol Davila.Stiti cumva daca se gasesc carti cu subiecte de admitere pentru tehnica dentara?Multumesc mult!
Acelasi lucru caut si eu, insa mai am inca o intrebare. Din cate am citit pe umf.ro pentru admitere nu se mentioneaza nimic de media de la BAC, se va tine cont de aceasta in nota finala?

Multumesc anticipat
razvan.umf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-12, 21:20   #53
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default Buna,

sunt noua pe acest site, as dori mai multe informatii despre admiterea la TD Timisoara, nici niste subiecte nu mi-ar strica . Multumesc anticipat!
elisabeta mihai este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-12, 09:42   #54
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de razvan.umf View Post
Acelasi lucru caut si eu, insa mai am inca o intrebare. Din cate am citit pe umf.ro pentru admitere nu se mentioneaza nimic de media de la BAC, se va tine cont de aceasta in nota finala?

Multumesc anticipat

Buna,

Carti cu grile pentru tehnica dentara nu exista.E o carticica cu grilele care s-au dat la asistenta generala,dar nu te ajuta prea mult.Se insista mult pe detalii.Anul trecut ,de ex., au fost multe intrebari din sistemul reproducator si valorile de pe ultima pagina a manualului.
Iar media de la BAC nu a contat.
danad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-12, 21:04   #55
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default colegiu

stie cineva daca mai exista colegii de th dentara acreditate? stiu ca demult era un colegiu gaucan in bucuresti
tish este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-12, 15:59   #56
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

gaucan s-a desfiintat.
mai sunt sigur Tit. Maiorescu particular si UMF Carol Davila la stat (dar exista si locuri cu plata)
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-06-12, 22:17   #57
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default admitere

stie cineva pe ce data se da admiterea la Tehnica Dentara(FMAM) la Carol Davila?
michela este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
2014, absolventi, ajutor, artistic, aspirant, banii, buna, clasa, dinti, doc, doctori, drept, facultate, iga, intrebare, invata, iv, laborator, lase, lucrarea, luna, macar, masina, mie, place, proba, profesional, seara, tehnica, tehnician dentar, tehnicienii, termina, terminat, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
examen tehnica dentara? meranicoleta Admitere la TD 5 13-04-11 15:59
Cumpar carti de tehnica dentara. Cristian Discutii diverse 3 23-04-09 00:45
contabilitatea in tehnica dentara ffero Discutii diverse 25 16-04-09 22:56

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:22) timp.

Alegeti schema de culori preferata: