Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum este sa fii tehnician dentar?

discutie din eugenol.ro : Sunt eleva in clasa a 12-a si mi-as dori sa dau la tehnica dentara.Mi-ati fi de mare ajutor daca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree14Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-12-08, 00:18   #1
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default Cum este sa fii tehnician dentar?

Sunt eleva in clasa a 12-a si mi-as dori sa dau la tehnica dentara.Mi-ati fi de mare ajutor daca puteti sa imi raspundeti la cateva intrebari...1.Credeti ca este o meserie de viitor?2.Meseria de tehnician dentar este grea?3.Ce program de munca are de obicei un tehnician dentar?...va multumesc
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-12-08, 15:21   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe forum
Ma bucur ca ai ajuns aici. Ai mai jos cateva linkuri utile pentru inceput. Mai multe gasesti si in anunturile din partea de sus a forumului.
Am facut eu un subiect nou cu intrebarea ta.

Nu uita ca poti citi mesajele noi scrise de la inregistrarea ta pe forum accesand linkurile Noi si Mesaje noi in din bara albastra de sus.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/5560-fii-tehnician-dentar/
In Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sunt detalii despre cum se foloseste forumul.
Daca esti student poti cere Link [Necesita inregistrare pentru acces.] in forumurile private ale studentilor.
Poti alege sa sprijini eugenolul folosind serviciile noastre: Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Vechi 22-01-09, 23:35   #3
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

frustrant!!!!
.
Vechi 23-01-09, 00:04   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

draga nuasta, greu, cum sa fie...cam asa cum cu gramatica. dar mai usor ca la vandut branza la taraba sau dat cu matura pe strada.
Vechi 24-01-09, 02:20   #5
Sedora
Vizitator
Fara status.

.

de ce frustrant??
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 12:05   #6
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pentru ca eshti ultimul dintr-un lantz de manopere, cu alte cuvinte trebuie sa te descurci cu "ce ai" iar de cele mai multe ori ai...
daca ai calitatzi peste medie shi eshti pus in fatza unor situatzii (cazuri) care te limiteaza la f putzin atunci cum crezi ca te simtzi?
din pacate asta e sentimentul preponderent dat de proportzia de cazuri.
jaydee a multumit.
.
Vechi 24-01-09, 19:25   #7
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ia o gramatichie in mina,si afli tu .
Vechi 24-01-09, 19:35   #8
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
pentru ca eshti ultimul dintr-un lantz de manopere, cu alte cuvinte trebuie sa te descurci cu "ce ai" iar de cele mai multe ori ai...
daca ai calitatzi peste medie shi eshti pus in fatza unor situatzii (cazuri) care te limiteaza la f putzin atunci cum crezi ca te simtzi?
din pacate asta e sentimentul preponderent dat de proportzia de cazuri.
depinde ce vrei sa faci sa ai COLABORATORI sau STAPANI !
poti sa discuti cazuri shi planuri de tratament sau poti sa inghiti ce ti se arunca din cabinet sub pretextul ca "mai mult nu pot".
poti sa accepti sa lucrezi pe mizerii de slefuiri sau sa trimiti la reslefuit shi reamprentat depinde daca vrei sa te complaci in "las ca mere shi asa" sau calitate.
din sapaturile facute in piata va fi loc vesnic shi pentru unii shi pt altii.
P.S. depinde unde vrei sa fii!
muresan sergiu si Dani Sîrbu au multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 19:42   #9
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ai spus-o bine teo!si asa ar trebui sa fie!din orasu nostru mai mult de jumate din fiecare parte ar trebui sa dispara!sa ramana cei care vor calitate
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 21:05   #10
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@TEOfil :laboratorul nostru e renumit pt "dificultatea" colaborarii, inspecial din pricina returnurilor de amprente, pt reslefuire sau reamprentate, sincer daca stau sa ma gandesc in proportie de 60% in medie sau mai mult se reslefuieste/reamprenteaza. in mare parte din cazuri avem consultari, uneori cereri de regandire a rezolvarilor (asta ca sa rezolvam problema cu cloaboratori sau "stapani")
daca-ti mai spun ca urmaresc intreg procesul tehnologic de la amprenta la "gata" intelegi cam "unde vreau sa fiu"?
nu stiu de ce dar am vaga impresie ca vb din perspectiva unui angajat...daca ai avea responsabilitatea unor salariati, daca iti pasa de ei nu refuzi tot ce nu corespunde "ca la carte" ca altfel i-ai da pe toti afara si ai lucra singur.
.
Vechi 24-01-09, 22:37   #11
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
@TEOfil :laboratorul nostru e renumit pt "dificultatea" colaborarii, inspecial din pricina returnurilor de amprente, pt reslefuire sau reamprentate, sincer daca stau sa ma gandesc in proportie de 60% in medie sau mai mult se reslefuieste/reamprenteaza. in mare parte din cazuri avem consultari, uneori cereri de regandire a rezolvarilor (asta ca sa rezolvam problema cu cloaboratori sau "stapani")
daca-ti mai spun ca urmaresc intreg procesul tehnologic de la amprenta la "gata" intelegi cam "unde vreau sa fiu"?
nu stiu de ce dar am vaga impresie ca vb din perspectiva unui angajat...daca ai avea responsabilitatea unor salariati, daca iti pasa de ei nu refuzi tot ce nu corespunde "ca la carte" ca altfel i-ai da pe toti afara si ai lucra singur.
e drept n-am prea multi angajati doar 6 dar ori se intampla cum vreau eu ori ...
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 23:52   #12
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca mai ai cu cine lucra e f bine. noi o lasam mai moale altfel nu mai avem ce da de lucru angajatilor. avem si preturi mari si suntem foarte usor de abandonat
.
Vechi 01-02-09, 00:43   #13
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default tehnica dentara Carol Davila

multumesc pt raspunsuri,dar tot nu am aflat ce vroiam...si mai am o intrebare:ce parere aveti despre facultatea de tehnica dentara din cadrul facultatii de moase si asistenta medicala Carol Davila?(pt cei care au fost/sunt studenti aici).va multumesc
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 11:01   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt curios cam care sunt motivele care te-au determinat sa te indrepti spre o asemenea alegere...tehnica dentara. e o meserie frumoasa, dar si destul de grea, dar ca si stomatologia, nu o poti practica daca nu esti pasionat...si pe langa pasiune mai ai nevoie si de alte calitati ca sa poti deveni un tehnician bun (rabdare, dexteritate, manualitate, imaginatie, suflet de artist, ochi de pictor)...eu am facut si tehnica dentara la carol davila buc, in paralel cu stoma, dar pe vremea cand nu apartinea de colegiul de moase si asistente, nu stiu daca a ramas acelasi personal acolo, dar isi dadeau cat de cat silinta sa ne mai invete cate ceva. pe mine unul m-a ajutat foarte mult in meseria de medic stomatolog. Este cam ca peste tot in romanica, daca iti dai interesul si vrei sa inveti ceva inveti, daca nu...poti freca menta vreo trei ani si inveti th.d(sau nu, functie de laborator) doar dupa ce termini, la laborator, ca oricum toti isi formeaza tehnicienii cum vor...ca timp de lucru nu iti pot spune decat ca vei petrece foarte multe ore in lab, esti platita in functie de lucrari si viata personala cam trece pe planul doi... sfatul meu este ca daca esti hotarata sa faci asta, sa incerci...sau daca nu stii mai nimic despre tehnica dentara sa mergi de curiozitate intr-un laborator , sa vezi daca crezi ca ti-ar placea...bafta
Mariia a multumit.
jaydee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 11:12   #15
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai sedora,cum nu te-ai lamurit?
Vechi 01-02-09, 20:54   #16
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default :)

ms frumos pt sfat jaydee...e o idee buna sa merg intr-un laborator si sa vad exact cu ce se mananca meseria de tehnician dentar.In cazul in care imi dau seama k nu este pt mn,pot sa renunt la ideea asta...nu mai am prea mult timp pana la vara dar,dak este nevoie ma indrept spre alta facultate.ms inca o data
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 20:59   #17
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default :))

draga dentist,cum as putea sa fiu lamurita??..mai ales cu raspunsul tau..aa..si cu o "gramatichie" in mana sa inveti u meserie)..eu nu vreau asa,multumesc!
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-09, 01:19   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Sedora View Post
ms frumos pt sfat jaydee...e o idee buna sa merg intr-un laborator si sa vad exact cu ce se mananca meseria de tehnician dentar.In cazul in care imi dau seama k nu este pt mn,pot sa renunt la ideea asta...nu mai am prea mult timp pana la vara dar,dak este nevoie ma indrept spre alta facultate.ms inca o data
cu placere....dar la stomatologie nu te-ai gandit? sau nu te atrage? ar fi o alternativa, in caz ca nu prea iti place in laboratorul de tehnica dentara
.
Vechi 02-02-09, 15:44   #19
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu te cred ca cu gramatichia nu te faci tehnician,dar ai lua bac-ul si asta zic eu ca ti-ar folosi...
si-apoi,sincer,de cat timp e subiectul asta,chiar nu ti-a trecut prin minte ca macar titlul sa il scrii corect?toti cei care iti vor da un sfat,intai de titlu se vor lovi,vizual.
e drept,astazi a scrie corect romaneste nu mai e atat de important..totusi,zic si eu,a fi medic sau tehnician presupune suficient intelect..
Vechi 02-02-09, 15:49   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sa revenim la subiect. O fi uitat din greseala un i.
Vechi 02-02-09, 16:49   #21
Sedora
Vizitator
Fara status.

.

asa..k sa te lamuresc..era prima data cand am postat pe acest site..si nu stiu ce am facut de am scris acest "minunat" titlu)..de fapt nici nu imi amintesc sa-l fi scris...nu-mi spune k tu nu ai scris niciodata ceva grsit.se intampla...oricum..mi-e indiferent ce vrei u sa crezi despre mn...dar asa,k sa stii u:nu am nevoie de "gramatichii".Nu cred k un titlu scris gresit poate cataloga o persoana drept "prostuta" la gramatica...eu doar am cerut un sfat.Nu erai nevoit sa imi raspunzi..Din cate stiu scopul acestui site este cu totul altul...in fine,nu esti nevoit sa imi raspunzi mie la vreo intrebare,dar nu gasesc motivul pentru care trebuia sa ma "corectezi" u..dak te-a deranjat cu ceva intrebarea mea,sa stii k nu asta am vrut:P
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-09, 16:51   #22
Sedora
Vizitator
Fara status.

.

imi cer scuze pentru aceasta "crima") ...nu stiam ca este atat de grav sa faci o greseala gramaticala pe acest site.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-09, 10:23   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu e, dar hai sa revenim la subiect. Ok?

PS: ca sa eviti alte observatii, incearca sa nu scrii ca pe messenger, ca nu toti cei de pe aici inteleg limbajul asta, unii suntem mai batrani.
Vechi 03-02-09, 21:47   #24
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default medicna dentara+tehnica dentara??

Vreau sa va mai intreb ceva:se poate studia tehnica dentara si medicina dentara in acelasi timp?Am mai citit ceva in legatura cu acest subiect,dar mi se pare cam greu...nu cred k ar fi posibil.Astept pareri
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-09, 22:02   #25
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da, se poate daca vrei. eu le-am facut in paralel, desi e cam greu cu programul....dar tb sa platesti taxa trei ani (statul subventioneaza invatamantul gratuit doar 6 ani de la buget, iar ceea ce se depaseste tb sa platesti)...la carol davila se plateste doar jumatate din taxa normala, considerandu-se ca ambele sunt in cadrul aceleiasi facultati....
.
Vechi 03-02-09, 23:56   #26
Sedora
Vizitator
Fara status.

.

deci se poate..dar cat de greu ti-a fost totusi cu programul?cred ca nu este prezenta obligatorie..dar la seminarii am inteles ca este..
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-09, 19:14   #27
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut
anamariac este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-09, 19:23   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Buna anamariac si bine ai venit.
Era altul forumul de spus Salut dar merge si aici.

Reamintesc: raspundeti la subiect (primul mesaj din lista). Daca doriti sa intrebati altceva, fara legatura cu subiectul Link [Necesita inregistrare pentru acces.]intai pe forum si daca nu gasiti raspuns atunci faceti un Subiect nou in forumul corespunzator intrebarii.

Inainte sa intrebati cum se face ceva in forum aruncati o privire in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si in Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 16-02-09, 19:25   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu sunt studenta la stomato an 4 si in paralel in anul 3 la colegiul de tehnica dentara din cadrul UMF -Iasi. Cand m-am apucat de cea de-a 2 specializare am considerat ca va fi de un mare ajutor pentru mine ca viitor practician de medicina dentara sa vad ce si cum se poate realiza intr-un laborator de tehnica dentara. Cred ca meseria de tehnician poate fi frustranta dar de asemenea cred ca merita sa faci aceasta alegere intrucat e un domeniu in continua dezvoltare care poate aduce multe satisfactii (inclusiv financiare). Eu nu regret ca m-am apucat de această specializare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5560
--------------------------
--------------------------
În UMF ”Gr. T. Popa” se pot face ambele specializari dar trebuie sa ai prezenta integrala la stagii. Acum se plateste 20 Ron/oră iar majoritatea stagiilor au 4 ore. Momentan inca nu a trebuit sa platesc o refacere, se poate sa te descurci, sa jonglezi cu orarul. Cu prezenta la cursuri (care inca nu e obligatorie desi se incearca sa schimba asta) e alta poveste...
anamariac este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-09, 20:11   #30
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tot respectul pt cum vazi lucrurile, sper sa ai parte de cat mai multe succese
.
Vechi 21-02-09, 15:25   #31
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu se pot face in paralel tehnica si stoma iti garantez nu ai timp asta tinand cont ca prin anul 2 chiar 1 vei vrea sa te duci sa "lucrezi " la un laborator.O sa te doare mana de la cat ghips o sa torni si mai ales daca o sa ai niste amprente stim noi de care....aa era sa uit sau sectoriale pt ca zgarciobi de medici nu vor sa foloseasc materal de amprenta...e greu
ice_pascu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-09, 19:04   #32
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salut sedora daca vrei sa faci tehnica dentara trebuie sa stii ca sunt zile cand nu stiu daca afara ploua sau ninge si nici in ce data suntem ,cred ca vei intelege ce-ti spun dupa 15 ani de experienta
misuct este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-09, 20:31   #33
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ice_pascu View Post
.......pt ca zgarciobi de medici nu vor sa foloseasc materal de amprenta...e greu
genu asta de exprimare poate duce la o escaladare a "declaratiilor" intre tehnicieni si medici. mai ales ca ea vine gratuit, nu ca raspuns la ceva sau cuiva de aici. gandeste-te ca tensiuni sunt si vor mai fi, ce rost are sa le provocam daca nu e cazul. toti stim ca e greu, dar sa scoatem sabiile din teaca doar cand e musai (si ce bine ar fi sa nu mai fie cazul).
nu sunt moderator dar cred ca e mai civilizat asa, scuza-mi observatia
.
Vechi 04-03-09, 00:01   #34
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default hi

poate e cam tarziu sa raspund la intrebarea cum e tehnica dentara;dar iti zic:Tehnica dentara este ca un zbor placut;insa trebuie sa decolezi,sa te asiguri ca ai combustibil destul si sa aterizezi sigur,fara sa dai ci fundul de pamant...
VASIU CRISTINA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-09, 00:52   #35
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Tehnica dentara e o meserie frumoasa, mai ales pentru cei pasionati, talentati. Atunci cand insa incerci sa fii foarte bun, se intampla sa iti petreci majoritatea timpului in laborator. Cunosc cazuri, persoane apropiate, care au renuntat la altele in favoarea orelor petrecute in laborator. Nu inseamna neaparat un program de 8 ore, uneori se ajunge si la 18 ore intr-o zi.. Daca ai putea sa faci medicina dentara si tehnica dentara in paralel, ar fi ideal, daca nu .. incearca medicina dentara, si dupa stagii sau cursuri, atunci cand timpul iti permite, sa intri si intr-un laborator, sa vezi ce si cum se lucreaza. Te ajuta foarte mult! Multa bafta!
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-09, 01:34   #36
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
genu asta de exprimare poate duce la o escaladare a "declaratiilor" intre tehnicieni si medici. mai ales ca ea vine gratuit, nu ca raspuns la ceva sau cuiva de aici. gandeste-te ca tensiuni sunt si vor mai fi, ce rost are sa le provocam daca nu e cazul. toti stim ca e greu, dar sa scoatem sabiile din teaca doar cand e musai (si ce bine ar fi sa nu mai fie cazul).
nu sunt moderator dar cred ca e mai civilizat asa, scuza-mi observatia
imi cer scuze pentru o exprimare mai dura,dar referitor la sectoriale am dreptate....la un moment dat de saturi de fite neexperienta si implicit de sectoriale nu vreau sa generalizez,sunt oameni buni si mai putin buni ca sa nu zis altfel in orice domeniu.
ice_pascu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-09, 08:27   #37
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la inceput pentru 1,2 dinti luam si eu sectoriale,dar tehnicianul mi-a zis ca il ajuta daca iau full mouth si de atunci asa a fost chiar daca se tripleaza materialul. Daca stii sa iti impui punctul de vedere te alegi cu niste medici care te vor considera egal,daca nu vei fi doar un subaltern .
Vechi 06-03-09, 23:06   #38
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

meseria de tehnician dentar iti ocupa mult timp, daca ai familie , copil...e nasol..nu ai timp de el
e bine sa o faci cand esti singur, nu poti niciodata sa planifici timpul liber ca nu il prea ai.
alyssya33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-09, 10:03   #39
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

te contrazic maxim.tehnicianul meu isi planifica sa faca de joi lucrarile pt vineri,chiar si pt sambata dimineatza,astfel incat sa aiba apoi 2 zile libere.nu am auzit vreodata ca medicul sa trateze joi pacientii de vineri..exclus.poate lucrarea o fi gata joi,dar el vine vineri,ca asa poate..asa vrea.sau medicii incepatori care stau acolo la program,au sau nu de lucru.
Vechi 07-03-09, 20:44   #40
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dentist, esti o sursa inepuizabila de polemici pentru mine .
tehnicianul tau isi planifica astfel ca in cazul in care intervine neprevazutul (a se citi pana curent, chiuveta crapata, turnare ratata, etc. etc.) sa aibe timp sa se inscrie in grafic, nu ca face el asa din marinimia lui.
pe de alta parte eu stau in laborator in mod constant minim 10 ore. nu mai stiu ultima oara cand am reusit sa fac azi ce trebuie maine si asta nu pt ca as fi un imprastiat sau ca stau prost la capitolul organizare. pur si simplu cum zicea cineva inainte, e plin de neprevazut si nu pot ramane in planificarile mele.
astept contradictii la maxim
.
Vechi 07-03-09, 21:01   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum iti spun din pct de vedere al prietenului meu care e cam cel mai bun din craiova: trebuie sa fii pasionat in primul rand (ma rog,el e obsedat cred), muncesti de iti sar capacele, in majoritatea cazurilor nu ai sambete sau duminici, concedii sa nu mai vorbim, eventual cateva zile de cateva ori pe an, stresul pt persoana de langa MAXIM si alte dulceturi. nu te speria ca nu generalizez. dar consider ca e o meserie foarte foarte frumoasa si iti trebuie muuuuulta rabdare. si cred ca este de viitor. asa ca dc te hotarasi, bafta multa
eliza dr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-09, 21:37   #42
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu mai sfatuiesc pe nimeni. e cel mai mare generator de frustrari, nemultumiri, neajunsuri, stres, nervi, responsabilitati din viata mea.
nu mai sfatuiesc pe nimeni. caracterele perfectioniste, cei care isi asuma responsabilitati si sufera si din neajunsurile altora mai bine nu.
trebuie sa fi capabil sa tragi cortina peste unele aspecte, uneori chiar sa nu te intereseze. trebuie sa te poti proteja.
daca faci o lucrare si tu stii ca e un dezastru, ii spui medicului, el insista....daca nu reusesti sa treci peste, daca esecul lui ti-l asumi intr-un fel sau altul si nu reusesti sa reprimi acea parte de constiinta....ajungi cu nervii praf. sincer imi fac din ce in ce mai multe griji pt mine din aceasta perspectiva.
.
Vechi 09-03-09, 15:58   #43
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bre liviule,de ce sa te contrazic?
normal ca si tehncicianul meu face lucrari gata cu 5 minute inainte ca sa vina pacientul..si chiar de multe ori.dar am vrut sa-ti mentionez ca sunt nenumarate cazuri in care isi poate aranja timpul liber..noi nu prea.
si da,te cred ca stai 10 ore.si noi stam.

si hai nu te mai nevroza,ca strici primavara.
Vechi 12-03-09, 18:11   #44
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default ...

multumesc celor care m-au ajutat cu aceste raspunsuri...parerile sunt impartite,dar este normal...
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-09, 15:42   #45
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu sunt fost tehnician dentar, proaspat absolvent de stoma.Este adevarat ca nu am lucrat mult ca si tehnician, doar 3 ani,dar mi-a ajuns sa simt ce zice Liviu.In schimb si in stoma ai o responsabilitate mare si cred ca oriunde poti sa-ti toci nervii.Ideal ar fi sa incercam sa nu ducem acasa problemele de la servici.

Modificat ultima data de radualionte; 18-03-09 la 16:04.
antoni melinda este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-09, 17:55   #46
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Mai, deja ma faceti sa ma razgandesc...si sa imi aleg alta meserie...
alexc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-09, 14:13   #47
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexc View Post
Mai, deja ma faceti sa ma razgandesc...si sa imi aleg alta meserie...
e o meserie f frumoasa cu multe provocari si satisfactii!!eu o iubesc,nu as putea face altceva!!trebuie sa ai multa rabdare,doar in timp vei ajunge sa faci lucrari serioase si sa iti alegi cu atentie locul unde vei lucra,adica sa fii sigura ca vei face ceva,sa aiba dotari si atmosfera destinsa!!meseria devine stresanta si frustranta atunci cand detii un laborator,ai multe responsabilitati,pe langa cele de a lucra efectiv!!dar si satisfactii financiare!!mult noroc!!
.
Vechi 24-03-09, 13:35   #48
Sedora
Vizitator
Fara status.

.
Default ...

Leli...apropo de satisfactii materiale...stii cat castiga un tehnician dentar care lucreaza pt un medic stomatolog?...sunt tare curioasa...se spune k este o meserie care iti ofera satisfactii materiale..
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-09, 19:09   #49
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

poti avea un trai mult peste al altor romani, o viata buna!!iti poti lua o masina,casa,concedii prin strainatate!!deci na,ca orice patron,dar in timp,trebuie sa ai rabdare,sa fii bun,sa ai oameni buni in jur si numai asa poti avansa!!eu sunt angajat,dar cunosc!mai unpic!!
Sedora si puiuionut au multumit.
.
Vechi 22-04-09, 23:59   #50
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Daca alergi de la inceput dupa bani, gresesti. Axeaza-te pe calitate si banii or sa vina,in timp, din ce in ce mai multi poti fi sigura de asta. Si DA este o meserie grea..mai ales la inceput, dar asta nu trebuie sa te sperie. Cat de grea? asta depinde DOAR de tine.
Dan@dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-08-10, 06:59   #51
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna, am si eu o intrebare!
As vreau sa ma inscriu la tehnica dentara in cadrul univ titu maiorescu.
Mentionez ca mi place si ma pasioneaza stomatologia, chiar am fost vara asta intr-un laborator si mi s-a parut f interesant. Ca medic, nu stiu mi-e cam teama asa...dar am inteles ca asta trece cu timpul.
Oscilez spre tehnica din mai multe puncte de vedere: dureaza mai putin ca timp-numai 3 ani, am deja un spatiu deschis de 35 mp ceea ce am inteles ca ar fi suficient de bun pt un laborator si mi se pare ca ar fi mai usor. Trebuie sa mentionez ca nu vreau sa lucrez ca angajat- ci cu colaboratori, vreau sa fac practica inca de la inceputul facultatii si n timp, progresiv, sa mi achizitionez cele necesare unui laborator. Cam la ce preturi se ridica aparatura si ceea ce mai este necesar ( minimal pentru debut) deschiderii unui laborator?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5560
Stiti undeva un loc unde as putea face practica aproape de pantelimon?

Stiu ca eu sunt o persoana optimista si ambitioasa in general...dar vreau sa stiu daca ati mai intalnit persoane cu vise asemanatoare cu ale mele care chiar si le-au implinit... si asta pentru a stii ca nu visez degeaba.
Multumesc
artteam este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-08-10, 08:48   #52
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, artteam!
Te rog, schimba in profil "aspirant la TD" in loc de "student MD".
Vechi 27-08-10, 13:07   #53
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Adica din panoul de control Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 14-03-12, 01:10   #54
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de jaydee View Post
sau daca nu stii mai nimic despre tehnica dentara sa mergi de curiozitate intr-un laborator , sa vezi daca crezi ca ti-ar placea...
Se poate sa mergi intr-un laborator doar pentru a vedea cum e? Eu imi fac griji ca poate nu gasesc laborator sa fac practica si prin Targoviste sunt permise si vizitele in scop informativ? Doar intreb ...
LipshaT este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-12, 22:48   #55
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default salut

Citat:
Publicat initial de Sedora View Post
Sunt eleva in clasa a 12-a si mi-as dori sa dau la tehnica dentara.Mi-ati fi de mare ajutor daca puteti sa imi raspundeti la cateva intrebari...1.Credeti ca este o meserie de viitor?2.Meseria de tehnician dentar este grea?3.Ce program de munca are de obicei un tehnician dentar?...va multumesc

Parerea mea ar fi cam asa.Tehnica dentara este o meserie usoara un pic mai greu este inceputul dar apoi totul vine de la sine.daca vrei cu adevarat nu ai cum sa nu reusesti.programul depinde de tine cat vrei sa castigi, dar in general nu exista program de 8 ore in tehnica dentara(decat daca ai avea propriul tau laborator)

Succes
mihaiqq este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-13, 21:01   #56
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

baieti... ba ma faceti sa credeti ca meseria e extrem de grea.. ba ma faceti sa cred ca merita.. oricum mi`am imbogatit putin cunostiintele despre aceasta meserie cu ajutorul vostru, va multumesc.
katurev este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-13, 09:40   #57
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Inainte de a da admitere la TD, du-te intr-un laborator si stai 2-3 zile macar 8 ore cu tehnicianul si vezi ce face. Dupa, vezi daca iti mai place...
Ca meserie, ti-o cam trag medicii pana ajungi sa stii ceva, patronul (tehnician cu experienta) ca deh, e patron..., pacientii daca sunt nemultumiti si refaci daca gresesti pana ajunge sa iti iasa ceva bine care sa-ti placa si tie.
E o meserie grea, dar frumoasa. Iti trebuie cava inteligenta, creativitate, simt artistic, manualitate, rabdare, talent si dedicatie...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, albastra, anunt, aspirant, buna, eugenol, eugenolul, foloseste, folosi, forum, forumului, forumurile, galbene, iga, inceput, inregistrarea, inscrierea, intrebare, licitatii, linkuri, medicale, mesajele, noastre, nou, pagini, partea, private, regulamentul, salut, size, student, tehnician dentar, turnare, vara

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Viitorul meseriei de tehnician dentar? ipatec Discutii diverse 81 07-11-14 10:25
Fisa post tehnician dentar DENESTETIC Jurisprudenta 3 28-10-12 12:43
job tehnician dentar dieselmotion Discutii diverse 3 31-03-09 20:17
tehnician scaun dentar kavo mai vechi.... ina Aparatura stomatologica 2 28-01-08 21:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: