Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Proba practica pentru tehnica dentara

discutie din eugenol.ro : Buna, am si eu o problemuta , am cautat printre subiecte si nu prea am vazut acest subiect care ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Admitere la TD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree20Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-05-10, 13:14   #1
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Wink Proba practica pentru tehnica dentara

Buna, am si eu o problemuta, am cautat printre subiecte si nu prea am vazut acest subiect care m-ar interesa.. poate exista si am trecut eu peste el . Ideea este ca sunt clasa a 12a si vreau sa merg la tehnica dentara dar in timisoara.. si nu prea stiu in ce consta proba practica.. Din cate am inteles indoit dinala de sarme + modelat in ghips.. Eu de cam vreo luna merg la un tehnicean de la mine din oras.. dar cu schimbarile astea si cu grevele astea nu stim ce poate sa pice la proba practica.. Am sunat la facultatea respectiva si unii mi-au spus turnat de modele altii mi-au spus modelat in ghips.. Oare stiti voi ceva?? E vorba de Universitatea de medicina si farmacie "Victor Babes"- Timisoara
zzimo91 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-10, 13:22   #2
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Default Admitere Tehnica dentara 2010 (II)

Buna, am si eu o problemuta, am cautat printre subiecte si nu prea am vazut acest subiect care m-ar interesa.. poate exista si am trecut eu peste el . Ideea este ca sunt clasa a 12a si vreau sa merg la tehnica dentara dar in timisoara.. si nu prea stiu in ce consta proba practica.. Din cate am inteles indoit dinala de sarme + modelat in ghips.. Eu de cam vreo luna merg la un tehnicean de la mine din oras.. dar cu schimbarile astea si cu grevele astea nu stim ce poate sa pice la proba practica.. Am sunat la facultatea respectiva si unii mi-au spus turnat de modele altii mi-au spus modelat in ghips.. Oare stiti voi ceva?? E vorba de Universitatea de medicina si farmacie "Victor Babes"- Timisoara (Cred k am mai postat undeva asta , nu ma certati pt ca nu ma pricep)
.
Vechi 27-05-10, 14:53   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
0 (+1/-1)     

Bine ai venit zzimo

Am mutat eu subiectul tau la forumurile tehnicienilor. Sper sa te ajute cineva de acolo. La forumul Salut e posibil sa nu se uite.

Bafta si cauta ca mai sunt cateva subiecte pt aspiranti.

PS - Ajunge un singur mesaj pt o intrebare.
Vechi 27-05-10, 22:15   #4
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Mersi frumos.. sper sa-mi raspunda cineva ..
.
Vechi 10-06-10, 18:33   #5
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Si eu as vrea sa stiu. Dar cred ca vom afla amandoua doar in ziua probei
oftheroad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-06-10, 16:29   #6
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cred si eu.. asta e..
.
Vechi 21-06-10, 11:38   #7
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

ei...vom avea parte de o surpriza placuta sper
marrius32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 14:08   #8
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

sorry,sunt putin offtopic
pentru inscrierea la concurs, printre altele, avem nevoie de o "Adeverinta medicala tip, vizata de Policlinica studenteasca sau Dispensarul medical al Universitatii de Medicina si Farmacie”Victor Babes” din Timisoara".
Asta inseamna ca nu pot sa o iau de la medicul meu de familie?
.
Vechi 21-06-10, 19:21   #9
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

daa.. adica.. asa scrie acolo.. direct de la UMFT V. Babes!! oricum.. sunt taare curioasa in ce consta proba asta..
--------------------------
Am uitat sa intreb.. voi ati fost pe la vreun tehnician cva?? pt k mie mi se pare foarte okey ce fac ei acolo.. si oricum sper k proba aceea .. e mai pt toata lumea.. ~~~~ dak sunt doar cateva locuri
.
Vechi 21-06-10, 20:40   #10
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de zzimo91 View Post
Buna, am si eu o problemuta, am cautat printre subiecte si nu prea am vazut acest subiect care m-ar interesa.. poate exista si am trecut eu peste el . Ideea este ca sunt clasa a 12a si vreau sa merg la tehnica dentara dar in timisoara.. si nu prea stiu in ce consta proba practica.. Din cate am inteles indoit dinala de sarme + modelat in ghips.. Eu de cam vreo luna merg la un tehnicean de la mine din oras.. dar cu schimbarile astea si cu grevele astea nu stim ce poate sa pice la proba practica.. Am sunat la facultatea respectiva si unii mi-au spus turnat de modele altii mi-au spus modelat in ghips.. Oare stiti voi ceva?? E vorba de Universitatea de medicina si farmacie "Victor Babes"- Timisoara (Cred k am mai postat undeva asta , nu ma certati pt ca nu ma pricep)
Ideea de baza este sa ai manualitate ! Nimeni nu s-a nascut invatat !Trebuie sa ai un "ceva " in tine -daca nu-l ai atunci poti sa faci meseria dar un pic mai anevoios ! Bafta !
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 23:04   #11
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Smile adeverinta medicala pt admitere

m-am interesat eu la secretariat si am fost si tipa de la dispensarul studentesc.
problema sta in felul urmator.....adeverinta de la medicul de familie ca esti apt medical ...eliberata spre a-i servi la inscrierea la facultate, cu care mergi la dispensarul medical aflat in caminul de langa sediul universitatii de medicina unde tipa iti pune si ea o stampila pentru avizare ....atat
....acum sper sa ramana asa.......fiecare sa se mai intereseze sa nu apara modificari......pt a comunica mai mult id mess : marrius22
.
Vechi 22-06-10, 12:00   #12
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

mersi marius, m-ai scos din dilema

zzimo eu inca n-am pus piciorul intr-un laborator de tehnica dentara. Las surpriza pentru mai tarziu (asta daca voi lua proba).
.
Vechi 22-06-10, 12:06   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de zzimo91 View Post
daa.. adica.. asa scrie acolo.. direct de la UMFT V. Babes!! oricum.. sunt taare curioasa in ce consta proba asta..
Am uitat sa intreb.. voi ati fost pe la vreun tehnician cva?? pt k mie mi se pare foarte okey ce fac ei acolo.. si oricum sper k proba aceea .. e mai pt toata lumea.. ~~~~ dak sunt doar cateva locuri
Zimo am prefera sa folosesti cat mai putin prescurtarile mess pe forum.
Multumesc pt intelegere.
Vechi 22-06-10, 17:59   #14
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de oftheroad View Post

zzimo eu inca n-am pus piciorul intr-un laborator de tehnica dentara. Las surpriza pentru mai tarziu (asta daca voi lua proba).
Pai si atunci de unde stii daca iti place tehnica dentara si tot ceea ce tine de ea sau nu ? Ai putea " sa pui piciorul" intr-un lab ca sa vezi cu ce se mananca (daca se mananca ), asa, ca sfat.
Vechi 22-06-10, 21:03   #15
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

M-am informat din alte parti ca sa stiu & sa vad in ce consta munca unui tehnician dentar. Iar daca imi va placea sau nu meseria asta ... se va vedea cu timpul, nicidecum facand o vizita intr-un laborator. Parerea mea.
.
Vechi 22-06-10, 22:32   #16
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Scuze, nu mai fac prescurtari mess. Eu am fost intr-un lab de tehnician si imi place ce vad, m-am jucat un pic si cu ceara, ma mai duc dupa examenele de bac, sper sa am timp o luna sa ma mai perfectionez pana la proba practica!! Eu zic sa te duci ca astfel iti faci o imagine despre cum stau lucrurile acolo.. Oricum bafta la toti!!( No more prescurtari de mess.. Promise)
eugenol man a multumit.
.
Vechi 23-06-10, 10:03   #17
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Smile atentie

citind aprecierile voastre referitor la prezenta intr-un laborator de tehnica inainte de a-ti alege profesia....tin sa mentionez ca aceasta e intr-un fel necesara.trebuie sa stii cu adevarat ce se intampla acolo...ce fac acei oameni si mai ales daca ai putea sa faci lucrul acela.nu e suficient sa-ti placa.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/10879-proba-practica-tehnica-dentara/
vreau sa va spun o patanie a tehnicianului la care merg......intr-o zi vine la el o tipa imbracata superb cu tocuri si unghii lungi aranjate cu solicitarea de a inchiria un banc de lucru in laboratorul acestuia........cand tehnicianul i-a propus sa mearga sa vada cum se toarna scheletul metalic ...cu flacara oxi ochelari de sudura si alte alea..........fata s-a mai razgandit...
asa ca aviz amatorilor....sa nu va treziti ca mergeti undeva ....unde nici nu stii ce se face......................ceea ce vei studia......se presupune ca vrei sa si profesezi...iar asta fara pasiune nu se poate
.
Vechi 23-06-10, 11:44   #18
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Deci da.. are foarte mare dreptate.. Si eu cand m-am dus la tehnician si cand mi-a vazut unghiile mi-a spus sa le tai pt ca nu o sa pot lucra cu ele.. Eu nu.. batman.. batman... si pan la urma am realizat ca nu pot lucra ca si tehnician cu unghii.. ma rog.. e bine sa mergi intr-un lab sa vezi ce se intampla acolo.. dar noi am cam evitat subietul.. ca pana la urma nimeni nu a spus nimic de proba practica si ce crede ca ne vor da sa facem
.
Vechi 23-06-10, 13:23   #19
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Smile proba practica

proba practica consta in sculptarea in gips scara 1:1 a unui obiect pe care ei il dau pe loc.ex o piesa de sah sau o piulita sau orice altceva, asta in primul rand si apoi in al doilea rand indoirea unei sarme dupa unele desene pe care ei ti le dau pe o plansa...figuri diverse si trebuie ca opera ta sa nu depaseasca desenul de pe plansa atunci cand il va verifica comisia.
mai mult de atat nu stie nimeni.....cu exceptia celor din comisie si asta cu o seara inainte..........
trebuie avut grija la cubul de ghips din care sculptezi piesa sa nu o sfarmi ...
partea buna e ca ti se dau 2 cuburi ..una de rezerva.....daca l-ai bulit pe primul.
cred ca toata lumea ......nadajduieste la un loc subventionat nu-i asa?
.
Vechi 23-06-10, 18:06   #20
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de marrius32 View Post
intr-o zi vine la el o tipa imbracata superb cu tocuri si unghii lungi aranjate cu solicitarea de a inchiria un banc de lucru in laboratorul acestuia
Probabil ca daca solicita o masa de lucru in laborator, nu s-ar mai fi speriat.
Glumesc. Ai dreptate.
Vechi 24-06-10, 02:04   #21
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

nah.. cam asta stiam si eu.. dar sper ca nu se asteapta de la noi sa le facem nu stiu ce sculpturi.. adica eu mi-am facut o piesa de sah.. care arata a piesa de sah.. dar nu e perfecta .. voi ati mai sculptat in ghips? ziceti-mi si mie cum v-ati mai pregatit va rog ...
.
Vechi 24-06-10, 03:47   #22
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
-1 (+0/-1)     

din clasa I-a pana intr-a XII-a, in timpul orelor de matematica, ma pregateam pentru admiterea la tehnica dentara sculptand creta cu lama. pe langa doua seturi de piese albe de sah, mai facusem un calut, , un caine si ... un lant cu 4 zale dintr-o singura bucata, inspirat de sculpturile unui artist roman foarte putin cunoscut dar care m-a impresionat... la admitere, la proba libera am facut numai doua zale si a fost suficient
vicmac a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-10, 12:20   #23
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Proba liberaa?? La admitere ??
.
Vechi 24-06-10, 12:42   #24
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

eu am avut in plus si una la alegere, de sculptat ceva, orice, pe langa con, cilindru si nu mai stiu ce...
.
Vechi 24-06-10, 14:29   #25
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

aaaaa.. am inteles..
.
Vechi 25-06-10, 14:09   #26
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Ce as mai fi vrut sa imi fac si eu probleme despre ce trebuie sa sculptez.....dar nu...eu trebuie sa tocesc biologie si chimie
Urasc sistemul nostru de invatamant....la noi trebuie sa inveti cat mai mult nu ceea ce e important si util (in fine...acum nu ma refeream la bilogia si chimia pt admitere ci la modul general...)

Stimate domnule moderator....sa nu te mai recunosc ..... nici nu observasem ca ti-ai schimbat numele .....bine ca ai pastrat acelasi avatar

Modificat ultima data de ncrstus; 25-06-10 la 14:34. Motivul: evitati prescurtari, nu e sms si nu aveti limita la caractere :p
Lady Ella este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-10, 14:31   #27
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

stimata domnisoara, nu m-am ascuns deloc, dar asa e mai... uman in semnatura apare AKA (also known as) ncrstus
Ma gandeam sa pregatesc un cub de gips, sa il iau la cioplit si sa pozez fazele de sectionare pentru ceva simplu cu efect maxim... La urma urmei si eu am "furat" ideea, dar fi'n'ca n-o folosesc in scopuri comerciale nici nu fac opere de arta pretinzand ca sunt ideea proprie, cred ca sunt la adapost
.
Vechi 25-06-10, 18:39   #28
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Ideea ca cubu de ghips.. si imagini.. ar si perfecta... Chiar suuper perfecta... Daca ai face asta ti-as ramane datoare o viata!!!! .. TOATA STIMA SI RESPECTUL!!
.
Vechi 25-06-10, 19:30   #29
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Ce vorbe mari si ce ispita..
Vechi 28-06-10, 01:10   #30
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Imi doresc sa merg si eu la aceasta facultate anul viitor dupa ce o termin pe cea la care merg acuma (stiu, m-am trezit cam tarziu, dar decat sa fi pierdut 2 ani prefer sa o termin chiar daca nu e buna de nimic). Se da cumva si test la biologie sau doar cea practica? Daca nu se da test, conteaza media de la bac? Daca da, cat %? Intreb pentru ca nu am o medie tare stralucita (chiar deloc)...dar acuma vreau sa revin cu picioarele pe pamant...

Va multumesc.

LE: Am uitat sa mentionez: Victor Babes, Timisoara.
sahara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 17:34   #31
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

se ia media de la bac plus proba eliminatorie, cea practica.... pe siteu facultatii gasesti mai multe informatii..
.
Vechi 28-06-10, 23:26   #32
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

AM UITAT SA VA MAI INTREB CEVA.. cu ce scule ne lasa in examen?? ce trebuie sa avem la noi.. ca pentru ghips.. spatula.. dar mai trebuie ceva?? stiti ceva???
.
Vechi 29-06-10, 12:22   #33
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

indemanare...multa indemanare
.
Vechi 29-06-10, 15:20   #34
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

ne trebuie spatula pentru ghips?
.
Vechi 29-06-10, 16:01   #35
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
in timpul orelor de matematica
partea asta imi place cel mai mult :-)))
Vechi 29-06-10, 17:25   #36
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de LadyD View Post
partea asta imi place cel mai mult :-)))
Pai nu stii expresia aia grozava care are aplicabilitate practica doar in romania (si de aia traim asa de bine) "trebuie sa stii cand sa te opresti din invatat"
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-10, 17:39   #37
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
-1 (+0/-1)     

@oftheroad
Cred ca va lasa cu orice... Nu stiu daca va lasa cu fierastrau pentru sectionat modele. Spatula "de gips" e o denumire cam generala... Denumirea se foloseste atat pentru paleta de malaxare cat si pentru instrumentele folosite la finisare (operatie care se face de obicei cat gipsul e inca moale sau imediat dupa priza). Un bisturiu chirurgical e folosibil, daca aveti si unul oftalmologic (cele vechi, fara lama detasabila) s-ar putea sa va ajute. In functie de ce v-ati propus sa sculptati, se poate folosi si trusa cutter-e "de Obor", cea cu 3 manere si lame de schimb. Pont: gipsul se poate finisa cu plasa de sarma foarte fina, smirghelul merge doar cu apa, altfel se incarca.
.
Vechi 29-06-10, 22:47   #38
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Cred ca va lasa cu orice...
credeam ca pentru proba practica ne-ar fi dat examinatorii instrumentele necesare (cel putin asa mi s-a parut sa fi citit pe undeva). Nici n-ar fi corect ca unul sa vina cu ceva mai "performant" decat celalalt... Mda, se pare ca va trebui sa gasesc un tehnician care sa-mi imprumute/vanda asa ceva .
Multumim Cristi pentru pont, mai avem multe de invatat.
.
Vechi 29-06-10, 23:25   #39
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de oftheroad View Post
credeam ca pentru proba practica ne-ar fi dat examinatorii instrumentele necesare (cel putin asa mi s-a parut sa fi citit pe undeva). Nici n-ar fi corect ca unul sa vina cu ceva mai "performant" decat celalalt... Mda, se pare ca va trebui sa gasesc un tehnician care sa-mi imprumute/vanda asa ceva .
Multumim Cristi pentru pont, mai avem multe de invatat.
Frate instrumente mai performante? Cred ca glumesti . Cel mai important instrument e mana restul nu conteaza
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-06-10, 09:24   #40
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
Pai nu stii expresia aia grozava care are aplicabilitate practica doar in romania (si de aia traim asa de bine) "trebuie sa stii cand sa te opresti din invatat"
:-) pe asta n -o stiam, pentru ca eu ( cum in sesiune , la fiecare examen ziceam "daca mai aveam o zi...") functionez dupa "invatat e omul care nu termina niciodata de invatat" :-))
Vechi 30-06-10, 09:42   #41
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

pentru proba de indemanare de la timisoara se ofera ,,din partea casei ,, cub ghips si ustensila de modelat, care am inteles ca e un cutit de ghips...spatula...nu se stie exact.. la fel si sarma si cleste crampon.......pe langa asta trebuie sa ai tu rigla gradata.....
nu cred ca va lasa sa ai tu ustensila de sculptat dar cine stie....poate ai una identica dar mai .....ascutita
oftheroad si zzimo91 au multumit.
.
Vechi 08-07-10, 18:00   #42
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     
Default sunt noua pe aici

buna...sunt noua aici ...si abia familiarizata cu notiunea de tehnician dentar....sunt in clasa 12a si anul acesta m-am pregatit pentru admiterea la medicina generala...sau medicina dentara....la umft...materia fiind aceeasi...si de ceva timp am luat in calcul si varianta "tehnica dentara" in cazul in care nu voi fii admisa la buget la medicina...plus ca ideea de tehnician dentar parca ma incurajeaza in timp ce titlul "medic" uneori ma inspaimanta datorita responsabilitatilor enorme care trebuiesc asumate...pana la urma e in mana viata unui om...cred ca oricum am povestit deja prea mult...vroiam sa va intreb de fapt...la proba de manualitate de la facultatea de medicina din tm...am gasit,aici pe forum,ca se da o bucata de ghips care trebuie sculptata...sau cel putin eu asa am inteles...intrebarea mea...este acest ghips este banalul ghips din comert care se prepara acasa cu apa,care se foloseste si la reparatii casnice...sauu e vorba de vreun material special?pentru ca as vrea sa incerc sa "ma antrenez" pana saptamana viitoare cand este admiterea...sa stiu daca am vreo sansa...sau sunt anti-talent
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10879
multumesc
isza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-07-10, 20:18   #43
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
0 (+1/-1)     

Bine ai venit, isza!
Gipsul pt. examen este din cel normal, din comert...Bafta!
Vechi 08-07-10, 21:43   #44
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Am cumparat si l-am preparat...mai exact l-am amestecat cu apa....si l-am pus in cocoloase pe o tava....acum incerc sa il modelez...cu cutitul...dar nu prea vad nici un rezultat...ori poate sunt bucatile prea mari...ori....nu stiu ...deja din prima sa imi dau seama k sunt anti???mica fiind imi placea sa modelez plastelina....acum se pare ca nu mai este la fel de simplu
multumesc frumos...sa fie! ori la una ori la alta....tehnica dentara pare a fi mai bine..poate si datorita faptului ca sunt mai putini ani....
isza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-07-10, 16:57   #45
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

eu mi-am facut astazi niste suruburi si o piesa de sah si din viziunea mea par destul de okey.. acuma nah.. voi credeti ca astia se asteapta la sculpturi .. la arta din partea noastra?? luminati-ma!!!!!!!!!!
.
Vechi 10-07-10, 23:29   #46
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Aloooooooooooooo! Pustimea! RELAX!
Ce-ar fi sa va linistiti voi, si sa nu mai dati in clocot atata cu proba asta de sculptat? E o nimica toata! Nu va mai apucati sa faceti acasa cocoloase de gips, sa murdariti peste tot, si alte alea! La proba, n-or sa va ceara cine stie ce arta!
Si , pan` la urma, cred ca si proba asta e stupida!

Eu nu sunt un talent, si tot am invatat sa modelez. Cu munca si efort, am reusit. Chiar nu inteleg de ce se cramponeaza astia la facultate sa va dea inca de la inceput sa faceti nu stiu ce in gips! E stupid! Minti tembele! Parerea mea...Ce s-or astepta ? Sa apara din neant nu`s ce mare talent? Gizas!
zzimo91 a multumit.
Vechi 10-07-10, 23:36   #47
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

daaa.. Domnule Dragos.. ai foaarte mare dreptaatee tocmai de aceea ne agitam.. ca nu stiu care le sunt lor asteptarile.. dar fiind putine locuri.. ne temem de orice ... Ureaza-ne doar muuulta bafta
aaa si Isza.. ghipsul care il vom primi noi este mai usor de sculptat.. pentru ca este mai moale..
.
Vechi 11-07-10, 23:37   #48
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

BAFTA, maaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
Vechi 12-07-10, 11:20   #49
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

m-am apucat de treaba, in max 2 zile pun pozele...
Sper sa nu fie prea tarziu...
.
Vechi 12-07-10, 11:40   #50
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
BAFTA, maaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
mulltuuumeeeeessssc
Citat:
m-am apucat de treaba, in max 2 zile pun pozele...
Sper sa nu fie prea tarziu...
in 21 este proba.. so e timp))
.
Vechi 13-07-10, 10:51   #51
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

oooki...
Instrumentar:
- Trusa cutter-e Obor Nameless Trademark originala de 3 lei.
- Fierastrau pentru sectionat modele + 2-3 lame de rezerva
- o şurubelnita modificata: rotunjit varful si ascutita pe margini... Cum ar fi cutitul lui Rahan in miniatura, rotunjit in varf
- Pisică neagră (decisiva pentru reusita sculpturii)
Timp de lucru: 35 minute
Observatii:
Pe cat posibil, in zonele interioare indepartati muchiile la 45 de grade, pe ambele parti pana se unesc suprafetele. Nu incercati sa taiati suprafete mari. Astfel veti avea spatiu sa sectionati si partea centrala, care altfel e inaccesibila.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg G1.jpg (481,1 KB, 88 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G2.jpg (289,4 KB, 39 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G3.jpg (381,6 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G4.jpg (303,5 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G5.jpg (442,8 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G8.jpg (398,1 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G9.jpg (258,2 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G10.jpg (464,1 KB, 23 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G11.jpg (472,7 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G12.jpg (404,2 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G13.jpg (370,3 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G14.jpg (432,3 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G15.jpg (415,7 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G17.jpg (475,6 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G18.jpg (468,9 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G19.jpg (472,0 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G21.jpg (480,6 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G23.jpg (471,1 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg G24.jpg (500,1 KB, 34 vizualizari)

Modificat ultima data de ncrstus; 13-07-10 la 13:23.
.
Vechi 13-07-10, 13:28   #52
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+1/-1)     

gata!

cutter-e se gasesc, fierastrau se gaseste dar e ceva mai scump: cel mai ieftin e 35 lei (o platbanda indoita cu maner de lemn), cel mai scump pe la vreo 250 lei... dar nu stiu daca va lasa cu el. oricum, va puteti descurca si fara.

pisica e de inchiriat, pentru numai 1000 lei/zi ridica moralul si asigura admiterea la orice facultate!
(pisica nu isi asuma raspunderea pentru norocul candidatului)

Modificat ultima data de ncrstus; 13-07-10 la 16:58.
.
Vechi 13-07-10, 23:56   #53
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

supperr..chiar sunt fascinata de cele doua "zale" ... ... pisicu e cel care asista.. norocul ni-l facem noi ... MAI O SAPTAMANAAA!!!!
.
Vechi 14-07-10, 18:37   #54
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Doamne ce dulce e pisicuuuuu....cum i se vad labutzele prin poze ....dulce rau
Dupa ce termin cu admiterea ...daca ai timp ...terminam si noi ceramica la cei 3 dintisori si pe urma facem niste zale d-alea?

ps: am scris labutze cu tz pt ca nu am diacritice
ncrstus a multumit.
Vechi 18-07-10, 01:42   #55
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
oooki...
Instrumentar:
- Trusa cutter-e Obor Nameless Trademark originala de 3 lei.
- Fierastrau pentru sectionat modele + 2-3 lame de rezerva
- o şurubelnita modificata: rotunjit varful si ascutita pe margini... Cum ar fi cutitul lui Rahan in miniatura, rotunjit in varf
- Pisică neagră (decisiva pentru reusita sculpturii)
Timp de lucru: 35 minute
Observatii:
Pe cat posibil, in zonele interioare indepartati muchiile la 45 de grade, pe ambele parti pana se unesc suprafetele. Nu incercati sa taiati suprafete mari. Astfel veti avea spatiu sa sectionati si partea centrala, care altfel e inaccesibila.
Deci, NU ESTI NORMAL!
Vechi 18-07-10, 13:20   #56
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Deci, NU ESTI NORMAL!

Asta am vrut si eu sa-i zic Dar fiind mai mititica un pic, m-am abtinut (oricum cred ca stie deja asta)
Vechi 19-07-10, 00:31   #57
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Lady Ella View Post
Asta am vrut si eu sa-i zic Dar fiind mai mititica un pic, m-am abtinut (oricum cred ca stie deja asta)
Daaaa` clar ca stie! Si-i place! Bag mana-n foc!
...Ca asa suntem noi, astia..."nenormalii"! Mie, daca-mi spune cineva ca sunt normal, ma cam pleostesc... adica... Cum sa fiu yo normal? Dupa mintea mea, a fi normal e cam plictisitor... Oarecare...Boring...
Si revenind la uomu in discutie, te asigur ca tov. Cristi nu e nici boring, nici oarecare... Deci, dupa standardele mele, nu e normal! care yeste...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, arta, aspirant, ati, buna, cauta, ceara, color, curioasa, direct, examen, facultate, folosesti, forum, forumul, forumurile, intrebare, invata, locuri, lumea, mesaj, mie, murdari, pare, proba, salut, subiecte, tau, tehnician, tehnician dentar, tehnicienilor, umf

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-td/10879-proba-practica-tehnica-dentara/
Publicat de For Type Data
Proba practica pentru tehnica dentara - info Sanatate! This thread Refback 15-06-10 00:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: