Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De ce ai ales sa te faci medic stomatolog (dentist) sau tehnician dentar

discutie din eugenol.ro : Am ales medicina pentru ca fratele meu m-a fascinat cu explicatiile lui medicale (este medic mai mare ca mine) ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree37Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-11-09, 02:19   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+5 (+5/-0)     
Default De ce ai ales sa te faci medic stomatolog (dentist) sau tehnician dentar

Am ales medicina pentru ca fratele meu m-a fascinat cu explicatiile lui medicale (este medic mai mare ca mine)
Stomatologia a fost aleasa in ultimul moment (fata de medicina generala) pentru ca a contat manualitatea mea. Medicina avea in favoare vastitatea ei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-md/9040-ales-faci-medic-stomatolog-dentist-tehnician-dentar/

De ce am facut si altceva decat stomatologie? Pentru ca nu am stare sa fac un singur lucru dar satisfactiile cele mai mari au venit de la stomatologie (pacienti care mi-au zambit) si mai nou de la faptul ca prin eugenol mi-am putut ajuta colegii (sau mai exact ii ajut sa se poata ajuta intre ei, eu inclusiv)

E ceva la zodia varsatorilor ca ne simtim bine daca ajutam pe cineva sau poate e doar un simt practic nativ, daca ne ajutam unii pe altii ne e mai bine decat daca fiecare e pentru el.

Radu ne poate lumina despre motivatiile adevarate ale alegerii noastre dar eu relativ recent am descoperit ca pentru mine e important sa fac ce ma pasioneaza.
Si daca reusesc sa fac din pasiune o sursa de venit atunci inseamna ca nu am sa mai muncesc o zi in viata. E adevarat ca ii mai ia din stralucire dar tot e fantastic.

Asa ca daca doresti sa o iei de la capat trebuie sa incepi cu o lista cu ce te pasioneaza (iti place cel mai mult) si din primele doua sa alegi ce crezi ca are sanse sa iti asigure si un venit decent.
morsa1, daniela2305, ange_la si alti 2 au multumit.
Vechi 26-11-09, 10:31   #2
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si eu is varsator si is pasionat de ceea ce fac
Eu in prima faza am dat la MG, am intrat la taxa ... eram prea sarac sa-mi pot permite. apoi anul urmator am dat la stoma .... tot taxa si am aflat de tehnica de la un coleg, am decis ca are legatura cu stoma si ... am dat, am intrat la buget si ... uite-ma !
Vechi 26-11-09, 10:49   #3
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

eu sunt pesti (sic)..calitatile se subinteleg
in clasa a saptea am insotit-o pe mama la stomatolog(era prima oara cand mergeam-pt ca nu am avut o carie pana la 24 ani)..si detartraj nu facusem pana atunci
M-am indragostit de miros,de instrumentar de migaleala...de tot
In cls a 8-a m-am angajat asistenta part time si full time in vacante pana intr-a 12-a.In cls a 9-a am inceput meditatiile.
The rest is history...
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-09, 13:40   #4
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Acum sa va spun si eu. De miros sunt si eu "indragostit" am ales medicina dentara pentru ca m-a atras competitia si...stai ca am un lapsus....ummm...nu imi vine ( revin mai tarziu cand am inspiratie mai multa.
Cornel T. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-09, 14:42   #5
Ucenic Sef
MD Endodont
Fara status.

.

Eu m-am apucat de stoma pentru ca...imi placeau dintii cand eram mica. Acum sunt mare si imi plac si mai mult.
Am o propunere: hai sa facem un chestionar sa vedem zodia preponderenta a stomatologilor, asta daca nu s-a mai facut. L-as face singura da' nu stiu cum
Toma Cristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-09, 14:56   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

s-a facut deja.... cauta la 'loc de joaca'.... sau search: zodia, zodie
Vechi 26-11-09, 16:45   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Am vrut de cand ma stiu sa devin medic, dar in clasa a 5-a, i-am rugat pe ai mei sa se intereseze ce specialitate medicala o pot studia ca sa indeplineasca criteriile:

- sa incep sa lucrez cat mai repede practic
- sa nu depind de un sef batran foarte multi ani
- sa pot sa deschid o afacere a mea si sa castig bine

Mi-au raspuns ca ar fi bine sa aleg intre ginecologie si stomatologie.
Am aflat ca stomatologii trateaza pacienti din timpul facultatii...Ginecologii nu

Drept care am decis sa ma pregatesc pentru a da la liceu la fizica-chimie ca sa invat bine pt stomatologie si sa nu imi bat capul prea mult cu matematica.

Da stiu, nu e o poveste romantica...e pragmatism si prea multa ordine.....
Vechi 26-11-09, 17:26   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Radu ne poate lumina despre motivatiile adevarate ale alegerii noastre dar eu relativ recent am descoperit ca pentru mine e important sa fac ce ma pasioneaza.
La chestia asta, Radu nu va poate lumina...In definitiv, sunt intricate prea multe motive de ordin subiectiv, care intra in sfera intra-psihica personala, a fiecaruia. Nici nu m-as lansa intr-o astfel de analiza...

Povestea mea: Aveam vreo 13 ani si o carie profunda pe un 4.6. Mama, medic pediatru si director de policlinica (la acea vreme), ma duce la colega ei, o doctorita stomatolog. Ma consulta, îi spune mamei de carie profunda pe un dinte permanent, o cearta putin (mama credea ca este "de lapte") si se apuca de treaba. Curata dentina alterata, usor cu escavatorul. Incepe sa doara. Suport (nu puteam strange din dinti!). Doare, doare...Imi venea sa plang de durere...dar as fi exagerat. Vreau sa renunt si sa mai vin si data viitoare. D-na doctor incepe o teorie intreaga ca maine-poimaine o sa ma intalnesc cu fetele, n-o sa mai am dintele, gura o sa-mi miroasa, cum sa sarut eu o fata, asa? Dupa teorie (cam 10 min.), m-a convins sa deschis iar gura si si-a terminat treaba. Coafaj indirect si, in sedinta urmatoare, obtruratie de amalgam care m-a tinut 28 de ani(!!). Felul in care mi-a vorbit si mi-a lucrat, m-a determinat sa devin stomatolog. Poate, mi-a deschis prima oara ochii si pe psihologie? Poate...
In anul III de faculta, o prietena mi-a facut cadou prima carte de psihologie. "Personalitati accentuate"...Mi-a placut atat de mult incat am vrut sa fac si asta, dupa absolvire. Ghinion! Tocmai o desfiintase Ceasca si s-au re-infiintat dupa '90.
Bora a multumit.
Vechi 26-11-09, 17:41   #9
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu am ales intre medicina generala (chirurgie plastica) unde ma afirmam pe la 35-40 de ani si asa cu stoma la 26 de ani sunt pe picioarele mele ,cu cabinet privat si mai presus de toate sunt propriul meu sef(cred ca asta e cel mai important)
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-09, 18:02   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si eu Varsatoare si generoasa in a ajuta cat mai multa lume, de multe ori in defavoarea mea....
Eu din faşă stiam c-o sa fiu stomatolog. Fara voia mea, mai mult impinsa sa urmez traditia in familie.
Iar aici partea dramatico-romantica e ca am urat stoma pana-n anu` 4, iar apoi ca prin minune, mi`am revenit si am descoperit partile frumoase ( mersiiii stii tu cine... )
Vechi 26-11-09, 18:04   #11
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

de...nevoie...
.
Vechi 26-11-09, 18:06   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
de...nevoie...
nevoie de... oase rupte ?
Vechi 26-11-09, 18:23   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Din scoala generala de prin a cincea am observat ca am inclinatii spre biologie si tot ce tinea atunci de medicina..desi e mult spus. In clasa a IX-a am hotarat ca voi face informatica dar f rapid am realizat ca nu imi place si n-am nici in clin nici in maneca cu asa ceva..in a X-a vroiam sa fac generala si aveam un fix: sa devin chirurg si sa inventez un dispozitiv ceva ca sa ii ajut pe cei cu fracturi de coloana vertebrala sa poata din nou umbla etc ( asta dupa ce citisem ceva pe domeniul asta). In clasa a XI-a mi se deschid ochii: o sa fac 6 ani MG apoi inca vreo 6- 7 pe rezidentiat si apoi si apoi..si mai vedem...hmmm..vreau ceva practic si unde sa ccastig decent repejor ma gandesc eu..si aleg arhitectura ( am facut aproape 10 ani desen tehnic..sculptura..modelaj in lut etc deci le aveam cu asta )...si apoi imi dau seama ca arhitectura nu e de mine ca nu prea lucrez asa cu oamenii..doar cu calculatorul si multa matematica..si in fine...incep eu sa vizitez cabi stomatologice..dupa 3-4 vizite eram fermecat de atmosfera in general dintr-un cabinet stomatologic decent...de detenta doctorului...si de meserie si am realizat ca asta imi place...asa ca la inceputul clasei a XII-a am hotarat ferm ca eu voi face stomatologie punct. Si uite asa am ajuns eu acum aici...si continui..si imi place..si si si..wir werden sehen.
Vechi 26-11-09, 18:24   #14
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de AndreeaC View Post
nevoie de... oase rupte ?
m-o calcat nevoile intr-o zi...
.
Vechi 26-11-09, 18:35   #15
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Si la mine a fost un fel de traditie de familie, mai exact aveam de ales intre stoma (tata ) si farma (mama), si a iesit stoma pe principiul practic: n-ai sef, iti faci programul cum vrei ( ma rog, asta e o iluzie, ca daca ai prea mult bun simt, ti-l fac pacientii). Din pacate nu pot sa spun ca am avut o pasiune de mica pentru asta, ci din lipsa unei pasiuni clare pentru altceva am ales calea cea mai logica.
Interesant e ca am fost "programata" de la inceput ca daca fac stoma, ar fi bine sa fac ortodontie, si, surpriza, asta am facut !
Vechi 27-11-09, 15:59   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

fatza de alte povesti de-aici cu a mea mi-e si rusine.
am vrut toata viata sa fac medicina, exceptie cateva luni de "cautari" in primii ani de liceu. cautari la capatul carora am ajuns tot la medicina.
am ales stomatologia dintr-un soi de pragmatism, adica aveam niste fixuri in privintza specialitatilor pe care le-as fi urmat, ma gandeam ca nu prinzi orice specialitate, si preferam ceva "sangeros". uneori insa am regretat ca nu am ales calea mai "vasta".
da' am ales sa vad destul de vast si medicina dentara.
ca "traume psihice" nu prea am cu ce sa ma laud.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 27-11-09, 18:48   #17
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Eu din scoala generala mi-am dorit sa ma fac medic stomatolog.Mergeam destul de des la un vecin care avea cabinet stomatologic si pur si simplu eram fascinat de ceea ce vedeam.Cu greu ma lasam dus de acolo.Eu pur si simplu nu ma vad facand altceva.Iubesc aceasta meserie.Acum mai nou sunt fascinat de chirurgia dento-alveolara,iar dupa terminarea facultatii am de gand sa fac si rezidentiatul pt aceasta specializare.Nu ascult ce spun altii(majoritatea imi spun ca sunt doae 2-3 locuri pe Bucuresti si ca am sanse mici sa fac rezidentiatul in chirurgie dento-alveolara),pur si simplu voi invata pt ca imi place enorm de mult ceea ce fac in momentul de fata la facultate.Cat despre medicina generala nu pot sa spun ca sunt un mare fan.numai stomatologia mi se potriveste ca o manusa.Va multumesc.
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-10, 23:15   #18
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

eu am fugit mereu de ace, sange, doctori, boala, durere....pe la 6 ani am fugit si de la dentist...iar prin clasa a IXa mi-a zis sora-mea "am fost cu mama la un dentist asa frumos si nici nu te doare"....asa ca m-am hotarat sa merg si eu sa vad cat este de frumos....si pana in clasa a XIIa mi-am dus toti colegii de liceu...pentru ca era asa de frumos....intre timp am inceput sa pun intrebari, sa-mi arate, sa-mi explice....iar dupa terminarea liceului m-am dus sa-i spun ca intr-o zi vom fi colegi....de atunci nu l-am m-ai vazut.....in toamna o sa merg sa-i spun ca suntem colegi
Luminita R. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-01-10, 23:43   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     

hmmm, eu daca eram baiat, sigur as fi facut ingineria (dar nu de birou, ci de teren)...

cred ca in subconstient mi-am dorit intotdeauna o meserie in care sa ma folosesc atit de gindire cit si de manualitate, si nu doar de una dintre ele... in liceu am oscilat intre medicina si farmacie, abia in clasa a XII-a m-am hotarit pt stoma... influenta mamei a fost destul de mare (ea fiind farmacista)... vroia sa ma vada lucrind intr-un mediu curat... dar si eu la rindul meu mi-am dorit stoma, si din momentul in care m-am hotarit, de atunci nu am mai vrut altceva... tin minte ca locurile au fost la comun, si daca nu aveai medie suficient de mare pt stoma, puteai opta pt MG... eu am renuntat din start la aceasta a doua optiune... mi-am zis: dinti sau nimic ... (desi numai eu stiu prin ce am trecut mai ales la stagiile de chirurgie, cind ma faceam palida de cum intram in cabinetul de urgente/triaj... era acolo un pat pt pacienti, care imi era "rezervat" aproape permanent mie )...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9040

ca am ales bine, m-am convins tot mai mult cu trecerea timpului, asa ca daca dintr-un motiv sau altul ar trebui sa fac alta meserie acum, as avea o mare problema: nu stiu ce altceva as putea sa fac... stoma imi place in fiecare zi mai mult decit ieri... probabil din cauza ca e tot timpul ceva de invatat... iar faptul ca pe eugenol am descoperit niste oameni extraordinari e cireasa de pe tort
Vechi 17-01-10, 23:50   #20
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu stomatologia am invatat s-o iubesc in timp..
Ma pregateam de veterinara,terminasem primul an pregatitor si..am realizat ca mi-e mila prea mult de animale pentru a fi in stare sa le vad suferind sau murind..
Asa ca m-am trezit la stomatologie; pana in primii 4 ani cu greu dadeam pe la facultate..
Zilele si uneori serile tarzii ma gaseau in cabinetul veterinar al doctorului catelusei mele care,stiind slabiciunea mea spre veterinara ma lasa sa-i pregatesc animalele pentru operatie , sa-l ajut in operatie,sa le fac tratamente la domiciliu..
Pana in anul 4 cand am inceput sa lucram pe pacienti si deveni mai interesant.. Oricum prea multe materiale nu aveam,pacienti poate doar la chirurgie am vazut mai multi, asa ca se statea la greu
Poate doar acum in ultimii 8 ani am inceput sa ma simt mai atrasa de meseria asta..
Este o meserie ce o gasesc frumoasa dar si ingrata uneori..
gkretzu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-10, 12:48   #21
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

din dragoste pt dinti
Vechi 29-01-10, 12:54   #22
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

M-a intrebat un prieten odata: `- din 10.000 de meserii cum de te-ai nimerit sa faci tehnica dentara?` Dupa ce m-am gandit putin daca exista cu adevarat 10.000 de mesesii sau mai multe (fara sa ajung la un rezultat), i-am raspuns simplu: ` - din intamplare`.
Vechi 29-01-10, 14:30   #23
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am ales sa fac asta altceva nu a fost si am sa fac bani din asta altfel nu are rost !!!
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-10, 20:29   #24
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

cred ca nu exista medic stomatolog care sa nu se fi intrebat macar o singura data de ce naiba nu s-a facut altceva...
Balu a multumit.
Vechi 29-01-10, 21:59   #25
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
Am ales sa fac asta altceva nu a fost si am sa fac bani din asta altfel nu are rost !!!

De necrezut cat de bine ai surprins esentialul in ceea ce priveste MEDICINA dentara. O argumentatie solida si extrem de motivanta. Mi-as fi dorit sa pot da si eu dovada de-o asemenea verticalitate in privinta tehnicii dentare.
Vechi 30-01-10, 00:11   #26
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vicmac View Post
De necrezut cat de bine ai surprins esentialul in ceea ce priveste MEDICINA dentara. O argumentatie solida si extrem de motivanta. Mi-as fi dorit sa pot da si eu dovada de-o asemenea verticalitate in privinta tehnicii dentare.
Ma bucur ca ai inteles
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-10, 00:34   #27
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
bug mafia _ poezie de strada?
Dr.Mada este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-10, 00:43   #28
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Ma bucur ca ai inteles

Imi pare bine ca am reusit sa produc cuiva o senzatie de bucurie,senzatie care mie imi e cam straina de ceva vreme incoace. Mi-am dat acum seama cat de usor ne este sa bucuram pe cineva si parca ma simt mai bine.Ai reusit sa-mi transmiti din bucuria ta.Iti multumesc.
Vechi 30-01-10, 01:16   #29
eva
SUNT BANAT!
Aspirant la MD
Fara status.

.

de ce esti trist?
eva este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-10, 01:39   #30
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu cred ca ar trebui sa avem aici discutia asta,pentru ca suntem offtopic si o sa fim pedepsiti.
Vechi 30-01-10, 02:16   #31
eva
SUNT BANAT!
Aspirant la MD
Fara status.

.

ok.
eva este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-10, 17:43   #32
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
Publicat initial de dr.ion View Post
Profesia de stomatolog este una din profesiile,care mereu primesti satisfactia de a aduce zambetul pe buze pacientilor !!!
...Sau sa il stergi de pe buzele tale...
Balu, titiluka si radu2009 au multumit.
.
Vechi 30-01-10, 20:21   #33
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca sa ma umplu de bani
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-10, 22:16   #34
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

surplusul da-ni-l noua!
Vechi 30-01-10, 23:54   #35
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

din greseala dar nu regret
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-10, 11:36   #36
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nu stiu exact cum am ajuns aici, dar cind faceam pedo mi-am adus aminte ca mi-am scos singura un 75 cu un patent din trusa de electronica a tatei.Mereu am zis ca o sa-i fac o cutie speciala , doar a fost primul meu instrument -e drept e decalit (doar l-am spalat cu spirt si l-am ars la aragaz-minitehnicus - sterilizare la 9 ani )
a_voica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-10, 19:14   #37
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Ca la Oscaruri: multumesc dr. Sandulescu de la sc. gen, 27 din Bucuresti, care a avut treaba prin dintii mei cam de prin a 4-a pina am terminat scoala, si din "cauza" caruia am acu' lacune la geografia si istoria de se studia dintr-a 5-a pina intr-a 8-a, ca trebuia sa chiulesc oficial de la ceva ca sa frec amalgame si eugenate...mirosul de "dentist", ala clasic de eugenol, mi-a lipsit ceva vreme. Asta pina am dat de voi. Citesc pe eugenol si am in nas mirosul de dentist...
Vechi 30-10-10, 11:18   #38
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Din dorinta de a face ceva practic, ma refer la satisfactia pe care o ai cand stii ca din mana ta a plecat lucrarea, etc.
flori.cristi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-10, 11:25   #39
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Din mana tehnicianului a plecat lucrarea, medicul doar face planul protetic, slefuieste si o adapteaza, la final. Inca o nedumerire: ce intelegi prin "etc."?
Vechi 30-10-10, 11:54   #40
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de flori.cristi View Post
Din dorinta de a face ceva practic, ma refer la satisfactia pe care o ai cand stii ca din mana ta a plecat lucrarea, etc.
Si din multitudinea de meserii practice care iti pot oferi satisfactia "ca din mana ta a plecat lucrarea", ai tras la sorti si a iesit stomatologia ?
daniela2305 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-10, 19:16   #41
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

eu nu stiu ce m-a impins sa ma fac dentist; in familie nu exista asa ceva...nici neamuri indepartate....la dentist, cat am fost copil, "am suferit".....experiente neplacute la dentist am avut in adolescenta destule...si totusi am ales sa fac asta si nu-mi pare rau absolut deloc; nu ma vad facand altceva.
.
Vechi 31-10-10, 19:51   #42
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

mie mi-au placut intotdeauna artele plastice , am fost eleva la liceul de arte plastice N.Tonitza din Bucuersti, ma gindeam sa fac arhitectura, dar mama care avea doi prieteni tehnicieni dentari care tot prosperau iau dat de gindit si atunci m-a indrumat spre asta.
Nu mi-a suris deloc, dar am simtit ca asta imi va asigura o baza indiferent de timp si de loc.
Practic meseria asta din 15 noiembrie 1982 si la inceput imi placea numai in zilele cind ma intorceam acasa doldora de bani iar in timp am descoperit si latura ei artistica si de atunci o fac cu placere si caut noi performante.
Totusi nu ma vad facind asta tot restul vietii chiar daca inca nu mi-e clar inca ce altceva sau inca ceva in paralel ca sa nu fie atit de monoton.
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-10, 18:05   #43
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu stiam ca am sa ma fac medic stomatolog din clasa a IV-a cand am avut un eveniment binenteles legat de dinti :-).
Am avut un accident la ora de sport si in urma accidentului a rezultat una bucata dinte frontal central subluxat.:-)Partea proasta a fost ca era si finalul anului scolar.Stiu ca tatal meu m-a dus la un medic stomatolog care mi-a imobilizat arcada sup. cu ghips ceva oricum aveam ca o proteza de boxeur :-). Si stiu ca intr-o dimineata la micul dejun am stranutat de mi-a sarit proteza asta :-) din gura si dintele a ramas pe locul lui si inca il mai am.:-)
Am ramas fascinat ca medicul respectiv imi salvase dintele si am spus ca eu stomatolog ma fac :-).Bine am fost poate ghidat putin si de mama mea care e medic de familie dar eu zic ca in mare incidentul asta a fost cauza principala.
Bogdanus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-10, 14:58   #44
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

pai cum m-am decis eu la stomatologie, in primul rand multe traume prin cabinete, si apoi mi-am dat seama ca atata timp cat sunt inconstienti pe toate drumurile ( si nu vreau sa generalizez) la care se lasa banii frumosi, si pana la urma tot dezamagit esti, m-am gandit, ca de ce nu as face stomatolgie, daca tot m-au chinuit atatia, poate o sa reusesc sa fiu exact opusul lor, si sa fac diferenta.( asta era gandirea mea prin cls a10a, atunci am avut revelatia stomatologiei )
si tinand cont ca singurele materii ce imi placeau de cand se predau in scoala,au fost chimia si biologia, profil ce l-am si urmat....
ce putea sa iasa, din profilul acesta,incat sa ai si satisfactia financiara,pe langa toate celelalte
dintisor incepator este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-10, 00:07   #45
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Stoma am inceput-o din... inertie...
contact cu stomatologia am avut de cand am facut ochisori, tata fiind tehnician dentar. Nu pot sa spun ca m-au fascinat dintii, dar intotdeauna mi-a placut sa ma joc cu spatula incinsa pe placute de ceara.. sa decupez floricele, fetite, fructe.. sa sculptez in ghips.. Mi-am dezvoltat manualitatea, imaginatia..
Dintii i-am descoperit in facultate
titiluka a multumit.
Corig6 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-10, 09:42   #46
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

e interesant cand omul se intoarce cu memoria in timp,si isi aduce aminte de ce si cand a luat decizia de a devenit medic!!!
Intamplarea face ca pe cand eram clasa a 4-a ne-a pus tatal meu pe mine si pe sora mea (si ea medic dentist) sa scriem despre aspiratiile noastre,dorintele si ceea ce ne place si ce anume nu la viata pe care o ducem.
Pe scurt?
Am gasit acele ganduri asternute pe niste foi la bunicu' si am fost uimit cand am vazut ca scrisesem ca visul meu e sa devin medic dentist,sa am un job la umbra,fara efort fizic si sa fiu resectat ,tratat cu manusi si evident...sa devin bogat (cica ))
EU zic ca rolul primordial l-au avut parintii mei,insuflandu mi ideea ca medicina si in mod special stomatologia e o faculta scurta (5ani pe vremea aceea),banoasa si aveau un medic dentist care acum e in Franta care i-ar fii incurajat sa ne dea pe amandoi la stomatologie!
Si totusi,eu cred ca daca n-as fi devenit dentist garantat as fi facut arhitectura,am o slabiciune vis-a-vis de arhitectura mai ales cea istorica!!Sau poate un radioman?un fotograf?
Sunt un taur egoist (intr-un fel) asta o scriu pentru cei care ma cunosc,deci n-o sa ma apuc sa zic ca ma gandeam ca trebuie sa ajut si sa fac cuiva viata mai usoara...
Intrebarea mai de pret ar fii alta:
REGRETI ca esti dentist/a?
Eu am momente cand DA..slava Domnului ca sunt extrem de rare acele momente..
Nice topic...
dErAr
Derar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-10, 13:07   #47
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

ce bine, mai multe pareri imi place sa citesc despre cum si-a ales fiecare meseria de medic dentist

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-10, 22:22   #48
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

hehe,aproape numai medici stomatologi ,abia - abia mai rasare un tehnician dentar care sa isi arate motivatia .

Nu stiu daca motivul meu este stupid sau copilaresc...but here I go:am avut mai mereu frica de cabinetul de stomatologie,mai mult din cauza ca ai mei ma trimiteau numai cand incepeam sa zbier de durere ,ca Au! ma doare maseaua...si ca orice copil obsedat de dulciuri,nu facea pasta de dinti cat facea dentistul.Si am crescut cu o fobie catre orice mirosea a stomatologie,cand,o dentista mi-a scos molarul 1 inferior...fara anestezie...si plus..ca mi s-a promis ca va creste..si ce credeti..era permanent! Nu a mai crescut! Si mi-a facut acelasi lucru cu premolarul 2 superior.
Sunt o persoana atrasa de arta,si personal,imi place foarte mult sa desenez ,pictez,sculptez si sa migalesc.Bine,ma si princep putin ;Un prieten foarte bun,mi-a zis sa las prostiile si sa ma apuc de tehnica dentara,asta intr-un moment in care aveam o mare criza de identitate..dupa bac(ce fac cu viata mea acum?!)..si mi s-a parut cel mai bun motiv sa imi fac singura un bine,si sa imi dau voie sa imi placa o meserie.Si am intrat si la fara taxa!

that's my story...eh sunt inca studenta in anul 2...dar e mult mai bine decat in anul 1 !
ncrstus a multumit.
Vechi 12-11-10, 22:52   #49
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

eu am luat decizia la plaja... eram student in anul 4 la constructii, cu materiile restante tocite si invatate. adia aparusera universitatile particulare si sustineam vehement ideea ca acolo accepta pe oricine, te pica pana in ultima restanta sa-ti ia banii, apoi te trece sa-ti ia banii si anul urmator. eventual la licenta s-ar putea sa fie mai duri. gaseste unul in ziar ca la "Gaucan" inca se mai pot depune actele pentru inscriere, examenul peste 2 saptamani. si am facut pariu pe o naveta de bere ca daca ma duc si platesc taxa, intru 100%.
si am intrat... au aparut cateva probleme: mi-a placut atat de mult ca n-am vrut sa mai renunt. programul era de asa natura incat nu puteam face si constructiile si tehnica in acelasi timp. oricum nu ma vedeam stand o viata calculand structuri si batand santierele, asa ca am ramas in tehnica. am incercat eu sa manevrez sa termin si anul 5, dar profii au descoperit ca am prea multe absente la cursuri (desi prezenta era obligatorie doar la seminarii, nu si la curs) si nu m-au primit in examen. pe vremea aia, asta insemna exmatriculare => resustinerea admiterii => anul I => hai pa!

asa ca am baut o lada de bere si am ramas in tehnica.

ps: am mai scris pe la "admitere TD"
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-10, 22:44   #50
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

eu am vrut medicina generala la admitere... nu am pe nimeni in familie medic, nici de MG nici stoma si habar n-aveam cu ce se mananca nu auzisem decat povesti cum ca trebe sa ai bani...sa-ti deschida parintii cabinet...din astea. dar am pus prima optiune stoma pentru ca stiam ca se intra cu medii mai mari de vreo 3 ani am gasit un cabinet pe unde imi fac practica si de care nu mai vreau sa ma dezlipesc pentru ca acolo a inceput cu adevarat sa-mi placa stoma. intre timp am ajuns in anul5 si nu ma vad facand altceva
andrada*cj este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 02:24   #51
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default sper sa nu fiu prea mult in afara subiectului..

Sunt eleva in clasa a11a la un profil uman, dar brusc am inceput sa devin interesata de stomatologie si chiar vreau sa ma axez pe asta. Dar sunt " la inceput " , nu stiu mai nimic . Ma gandesc ca e o meserie ce nu are moarte , e frumoasa dar si complicata si ai si un venit bun ..ceea ce este foarte important. Romania e praf..si as vrea sa stiu daca un medic incepator, care lucreaza la cabinetul altui dentist are un venit mai mare de 1000 de ron.. Ma tot framant pentru ca vreau o meserie care sa.mi si placa si sa pot sa am si un trai decent , sa fiu pe picioarele mele si sa nu depind de altcineva..si se pare ca medicina dentara indeplineste aceste " conditii " .1. Oare e prea tarziu sa ma axez pe asta ?2. Cum se intra la facultate ? Imi trebuie medie mare? 3.cat se plateste taxa anuala ? 4. Ce sansa exista sa ai banul tau prin anul 5 6 sau macar imediat dupa ce termini facultatea ? 5. Cat de complicat si cat de mult te costa sa ai propriul cabinet ? 6. Exista sanse sa termini facultatea si sa nu ai nici o posibilitate de lucru ? 7 .Am nevoie de asa zisa " memorie de elefant ? 8. Fizica ce se face pentru asta e grea tare :-ss ?
Am scris mult si am pus 1000 de intrebari si mi.as dori ca 1 din voi toti sa ma informeze..Sunt in Italia si as vrea sa ma intorc, sa pot sa ma realizez in tara mea. Astept raspunsurile voastre . Mersi anticipat
Cryna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 11:16   #52
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de unde banul tau in anul 5,6, sau imediat dupa ce termini facultatea ??
de ce te gandesti neaparat la locuri cu taxa ?
Vechi 09-01-11, 11:30   #53
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
1. Oare e prea tarziu sa ma axez pe asta ?2. Cum se intra la facultate ? Imi trebuie medie mare? 3.cat se plateste taxa anuala ? 4. Ce sansa exista sa ai banul tau prin anul 5 6 sau macar imediat dupa ce termini facultatea ? 5. Cat de complicat si cat de mult te costa sa ai propriul cabinet ? 6. Exista sanse sa termini facultatea si sa nu ai nici o posibilitate de lucru ? 7 .Am nevoie de asa zisa " memorie de elefant ? 8. Fizica ce se face pentru asta e grea tare :-ss ?
Ar trebui sa-ti placa (macar asa ca idee). NU o sa ai banul tau in facultate caci e o facultate scumpa chiar daca esti la cu taxa chiar daca nu (pentru ca o sa trebuiasca sa-ti cumperi materiale, freze, turbina, piesa.......). Nu stiu daca gasesti locuri de munca (probabil ca da, sa raspunda altii). Eu mi-am deschis de la inceput cabinet cu ajutorul parintilor (trebuie sa ai acest sprijin financiar) caci e scump sa deschizi un cabinet nou si apoi o sa astepti pacientii. La inceput 1-2-5 pe luna, apoi tot tot atati pe saptamana (nici nu trebuie agenda) si apoi tot mai des = depinde de locatie si de cat de cunoscuta esti.
.
Vechi 09-01-11, 21:13   #54
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cryna, in meseria asta depinde mult de ce si cum lucrezi si cum esti perceput de pacienti. O conditie esentiala pentru a practica este sa-ti placa, si cred ca daca ajungi sa-ti placa mult ceea ce faci si ceea ce vrei sa faci, piedicile nu vor fi prea numeroase.
Un sfat util: nu incerca in Iasi. Nu merita.
Succes
Vechi 09-01-11, 22:11   #55
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Gandeste-te ca Romania este cel mai mare "producator" de stomatologi din Europa. Cantitativ, nu calitativ. In Iasi, de exemplu, sunt 500 de cabinete, ceea ce inseamna sub 800 de pacienti virtuali/cabinet. Sunt multe cabinete in care lucreaza mai multi doctori, deci nr. de pacienti este foarte mic. In urmatorii 6 ani nr. stomatologilor, la nivel national, va creste cu 50% ( e vorba de cei ce sunt studenti acum ), deci va fi si mai rau.

De ce vrei sa te intorci in cea mai subreda economie europeana? Toti adolescentii pe care-i cunosc vor sa plece din tara.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 22:12   #56
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Cryna View Post
Sunt eleva in clasa a11a la un profil uman, dar brusc am inceput sa devin interesata de stomatologie si chiar vreau sa ma axez pe asta. Dar sunt " la inceput " , nu stiu mai nimic ... Mersi anticipat
In principiu numarul stomatologilor din Ro este foarte mare pt cati pacienti are Ro de oferit. Astfel concurenta e mare dar daca esti pasionata si ai skiluri la socializare si la relationare cu pacientul atunci ai sanse sa reusesti.
De multe ori s-a reusit cu sanse mult mai mici decat cele din stoma dar sa nu te astepti ca e usor.

Pe de alta parte daca alegi sa faci ce iti place atunci vei fi fericita de mult mai multe ori decat daca vei alege sa faci bani.
Stomatologia este printre foarte putinele meserii care iti dau o satisfactie profesionala imensa (pacientul care iese zambind fericit din cabinet). Din pacate banii nu sunt pe masura muncii ci sunt prea putini (clar sunt alte domenii care sunt mai profitabile).

Ca sa inchei, alege ce iti place sa faci si nu vei munci o ora in viata ta.
PS Recomandabil sa rogi un medic stomatolog sa te lase putin in cabinet sa vezi cum sta treaba (daca ai noroc sa gasesti pe cineva dispus sa te primeasca).

Bafta orice ai alege si bine ai venit

Vezi ca mai sunt cateva topicuri pt aspiranti ...
ane_ane a multumit.
Vechi 11-01-11, 11:34   #57
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.

dintr-o mare pasiune pentru o specialitate ce imbina armonios stiinta-arta-tehnica
brindusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., contat, denta, dentis, dentist, fan, fra, generala, iga, important, lista, lumina, medic, medic dentist, medici, medicina dentara, meu, muncesc, noastre, nou, place, practic, primele, rece, recent, sanse, stoma, sursa, tehnician, tehnician dentar, tehnicieni dentari, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/admitere-md/9040-ales-faci-medic-stomatolog-dentist-tehnician-dentar/
Publicat de For Type Data
De ce ai ales sa te faci medic stomatolog (dentist) sau tehnician dentar - info Sanatate! This thread Refback 19-04-10 21:48
De ce ai ales sa te faci medic stomatolog (dentist) sau tehnician dentar - news Today! This thread Refback 20-03-10 19:20

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: