Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce se studiaza?

discutie din eugenol.ro : Buna Ziua/Seara, m-ar interesa si pe mine ce se studiaza mai precis la biochimie(facultatea de medicina dentara) si daca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de bolodoctoru

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-04-13, 22:33   #1
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Default ce se studiaza?

Buna Ziua/Seara, m-ar interesa si pe mine ce se studiaza mai precis la biochimie(facultatea de medicina dentara) si daca ajuta in practica?Si cam cate pagini se invata pe zi ? (daca imi puteti explica ce carti sunt la facultate, precis nu este ca in liceu sa ne preadea profesorul pe caiet )si cum trebuie sa procedezi sa nu ramai in urma?Imi puteti da niste sfaturi despre acesate aspecte?MUltumesc mult.Buna Ziua/Seara.
Razvan Orban este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-13, 08:23   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buna dimineata/ziua/seara. Ce se studiaza, banuiesc ca vei afla pe parcurs, nu? Pagini pe zi... tie cate fire de par iti pica din cap pe zi? Cartile iti vor fi indicate de profesori, ori le cumperi, ori biblioteca, ori inveti doar de pe cursuri. Daca ramai in urma, nu-i bai. Poti oricand s-o iei de la capat...
De curiozitate, ce ti-a picat pe biochimia asta? Esti student macar? Sau pacient, dupa cum scrie la statut? Buna dimineata/ziua/seara.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-13, 15:45   #3
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Multumesc pentru raspuns, sunt elev in clasa a-10-a (liceu teoretic profil matematica-informatica) si am auzit de la foarte multi stundeti ca biochimia este foarte grea.Si m-ar mai interesa cum se invata la medicina(pareriile voastre ale studentiilor sau medicilor) eu m-am interesat si cam 4-5 pagini pe zi...(din sursele mele). Ce parere aveti ?
.
Vechi 23-04-13, 18:18   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

La medina, contrar aparentelor se invata logic altfel inveti "ca papagalul" si peste 1 luna deja ai uitat. Vad ca ti-e frica de biochimie...Din (ne)fericire o faci doar in primul an si are o structura mult mai logica (asemanatoare matematicii) fata de biofizica (mult mai apropiata de fizica si de axiomele ei). Nu trebuie sa inveti un anumit numar de pagini/zi ci sa aprofundezi cursul din ziua respectiva si nu o sa ai probleme. Cursul poate sa aiba 4-5 pagini sau 10-15. Depinde de materie. Nu o sa te lase sa nu inveti pentru ca, uneori, iti mai baga niste lucrari inopinate sau anuntate de control ca sa-ti verifice cunostintele.
Inainte de admitere, vezi ca v-am indicat niste teste care pot fi aplicate individual in ideea de a vedea daca aveti "aptitudini" sau e doar un moft legat de bani (raspunsul gresit)...
Vechi 23-04-13, 18:49   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

...Biochimie...
Am facut la Cluj cu dn. Profesor Lazar, cine e din generatia mea stie la ce ma refer
Cum intra in amfiteatru, cum incepea sa-si scrie carnatzurile de reactii pe tabla si nu se oprea pana nu scria toata reactia! Si erau luuuuuungi de nu se mai gatau
Mai tineti minte....Glutationul..
Umbla cu shosetele intoarse cu calcaiele-n sus si cu shlitzul descheiat , insa a fost un profesor deosebit.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-md/17813-studiaza/
E greu de retinut atata materie, insa in sesiune zbarnaiam cu totii si invatam de numa´.
Nu stiu cum mai e acum, insa pe vremuri eram cu totii extraordinar de entuziasti, tin minte cum urcam diminetile dealul spre biochimie, cu atata elan si fericire...
Timpul a trecut si au ramas amintirile.
...Ar fi tare fain sa initieze careva cu memorie mai buna decat a mea, un topic cu amintiri din studentie. Poate asa ne aducem aminte de inceputuri si ne motivam mai bine in vremurile astea tulburi...Uneori uitam prea multe, voit sau ne-voit, si asta nu e bine...

Modificat ultima data de Mona Lisa; 23-04-13 la 19:21.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-13, 19:45   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
Umbla cu shosetele intoarse cu calcaiele-n sus si cu shlitzul descheiat
Si la voi? Si la Timisoara era un batran plin de vicii............ a fost una din fff putinele materii la care am luat nota aproape minima de trecere. Oribila materie. Mie nu mi-a placut. Am fost muuuult mai bun la fizica si biofizica.
.
Vechi 23-04-13, 20:42   #7
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Multumesc pentru raspunsuri, eu sunt sunt bun la matematica si fizica(si marea greseala este ca am venit la M1 ( nu sunt chiar tufa la matematica, dar de un 6-7 la bac sunt in stare) la fizica absolut tufa) la chimia organica ma descurc foarte bine si o inteleg, la biologie invat logic si nu ca papagalul ( ma un profesor ce ne preda 3 pagini pe zi) si invat destul de repede si logic.Mie imi mai este frica si ca nu pot rezista(atata materie) dar parerea mea este ca din moment ce invat zi de zi, nu am cum sa nu iau examenele cu brio.Ce spuneti?
.
Vechi 23-04-13, 21:55   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Învățatul este ca un antrenament al mintii. Ca la sala de sport începi cu 5 flotări și peste un an de antrenament vei face 100 cu bătaie, lucru aparent imposibil la început.
Frica este doar un gand care îți consuma inutil bateria. Dacă te simți atras de medicina nu ezita să faci pasul și te vei descurca.
Bafta

eman telefonic
Vechi 23-04-13, 22:40   #9
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Multumesc foarte mult, dar pe mine ma sperie ideea de "Fizica"(am inteles ca se face Biofizica MOleculara si mai multe) ma sperie pentru ca niciodata nu am inteles fizica, cat de mult as lucra acasa eu nu o pricep si nu vreau sa am probleme in facultate.In practiva se foloseste biofizica respectiv biochimia?Si daca imi puteti da niste exemple de examene la biofizica si biochimie un exemplu de intrebari daca sunteti amabili.Multumesc mult
.
Vechi 24-04-13, 09:44   #10
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Biochimie: ciclul Krebs (glucidic), spirala Lynen (metabolismul lipidic). Astea te invata cum iti functioneaza organismul si iti pot explica de ce unele analize de sange nu ies bine ca valori.
Din biofizica nu imi amintesc acum exemple...
Biologia (recte anatomia de anul I) te ajuta sa inveti despre tine si altii asemanatori tie.
Razvan, nu mai fii asa de stresat! (posibila anxietate generalizata). Daca nu ai inteles fizica, nu ai gasit inca profesorul care sa ti-o explice logic. Daca stii legile (din fizica), nu ai cum sa nu le poti aplica.
Vechi 24-04-13, 14:55   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Din biofizica nu imi amintesc acum exemple...
Iti aduc eu aminte: invatam si dadeam la facultate din fizica si mai precis si electricitate pentru ca sa intelegi principiile biofizice, de exemplu in cazul tecii de mielina a neuronilor (asta ca se vorbeste pe topicul cu Nevralgia).

Optica e buna pentru oftalmologie.

Mecanica si forte pentru stomatologie ca sa nu mai avem lucrari cu 3 extensii.

E interesanta materia de biofizica. Mie mi-a placut.
.
Vechi 24-04-13, 16:43   #12
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Mecanica pentru stomatologie ? In ce sens(stau si ma gandesc ca trebuie toata fizica...ori e facultatea de fizica ori de medicina ) ? nu acuma serios, in se sens mecanica in stomatologie ?
.
Vechi 24-04-13, 17:25   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Fortele sunt foarte importante in stomatologie... cand faci o lucrare trebuie sa sti cum sunt ele repartizate caci altfel soliciti dintii stalpi de exemplu.
.
Vechi 25-04-13, 13:39   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sincer ar tb sa gandesti si pe termen mediu si lung. iti place stomatologia? crezi ca ti se potriveste? te vezi facand aceasta meserie zilnic ? esti dispus dupa terminarea facultatii sa astepti o vreme pana vei reusi sa acumulezi experienta si automat sa castigi bani ? daca raspunsul este da la aceste intrebari atunci poti sa depasesti celelalte obstacole.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-13, 14:54   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
iti place stomatologia? crezi ca ti se potriveste?
Asta nu ai cum sa sti....
Eu am crezut ca imi place... apoi am intrat la facultate si mi-a fost teama ca nu o sa imi placa dar a fost fff placut... apoi mi-a fost teama ca nu o sa imi placa partea stomatologica si contactul cu pacientul si toate instrumentele si turbina si blabla dar mi-a placut.

De aia e buna scoala altfel care se dezvolta tot mai mult si am dat si eu sfoara in tara sa vina oameni in cabinet sa vada ce si cum.

Mi-ar placea sa vina elevi de liceu macar sa vada asa de la distante ce se intampla in cabinet, macar o saptamana, poate ii ajuta sa se decida.
.
Vechi 26-04-13, 02:54   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Iti aduc eu aminte: invatam si dadeam la facultate din fizica si mai precis si electricitate pentru ca sa intelegi principiile biofizice, de exemplu in cazul tecii de mielina a neuronilor (asta ca se vorbeste pe topicul cu Nevralgia).

Optica e buna pentru oftalmologie.

Mecanica si forte pentru stomatologie ca sa nu mai avem lucrari cu 3 extensii.

E interesanta materia de biofizica. Mie mi-a placut.
esti sigur ca iti aduci aminte? n-are nici o treaba biofizica cu fizica de liceu, iar mecanica nici macar nu se cerea la admitere!
mie mi s-a parut biofizica o porcarie, o materie care incerca sa comprime mult prea multa stiinta intr-un semestru si, prin urmare, nu reusea sa-mi spuna nimic.
...si biochimia tot asa, doar ca era materie de an.
Dentamax a multumit.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-13, 09:02   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Bre....... sintetizeaza si tu ce zic ca nu ai 2 ani... nu a zis nimeni ca trebuie sa le cunosti pe toate ci niste principii, acolo cateva, niste forte cum functioneaza ele si nu neaparat ca dai sau nu la facultate asa ceva. Asa enervant este cateodata ca trebuie sa se scrie mura in gura ca altfel tot se interpreteaza.
.
Vechi 26-04-13, 21:45   #18
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

nu doar biochimia e o materie de care ti-ai putea face griji, sunt multe altele, dar trec toate...din prima, din a doua ... dar important e ca dup-aia sa-ti placa ce ai devenit.
anca torcatoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-13, 17:26   #19
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Biochimia a lasat cicatrici adanci in destinul meu. Am "zburat" de la facultate si am pierdut niste ani. M-am indracit, am revenit si am trecut cu bine prin catedra de b/chinie. La despartire le-am aratat degetul. Ala ,traditional.
borcea ivan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-13, 22:42   #20
La primele mesaje
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Ei vezi! deci, se poate
anca torcatoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-04-13, 19:49   #21
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

deci, biochimia este un chin pentru fiecare student). eu m-am pus sa invat chimia(adica sa o recapitulez) sa am un habar
.
Vechi 01-05-13, 12:08   #22
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
-1 (+0/-1)     

biochimia e a pain in the .. uite cum am procedat eu: eu sunt la Iasi si am facut cu dna dr Foia, foarte draguta si amabila dar femeia numai biochimie visa, sunt sigura. la practic trebuia sa ai caiet si sa te asculte din biletul care iti cadea + multe intrebari din cursuri. eu m-am speriat si nu m-am dus la examen apoi in restanta din nou m-am speriat si am plecat de la practic de pe holuri. si in sfarsit, in re-re m-am dus, si fiind multi (inca!) ne-a dat pe 2 numere, mai multe subiecte fiecaruia. am tratat eu cat de bine am putut subiectele, nu eram eu convinsa ca era bine dar eh... la grila a fost groaznic, stiu ca luasem foarte putin... eram disperata, deja ma vedeam cu restanta pe anul 2. dar, se pare ca am facut macar de un 8 in practic din moment ce am trecut asa ca... mega noroc. dar NU te sfatuiesc sa faci ca mine oricum materia din lp-uri este mult mai frumoasa si usoara decat cea din cursuri, unde, da, sunt reactii care parca nu se mai termina etc...

oricum. stai sa vezi cascada enzimatica in anul 2 (imunologie)

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-13, 10:34   #23
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

eu ma refer la: niciodata nu mi-a placaut fizica si matematica(bleachhh) dar la chimie e altceva, adica trebuie sa invat pentru ca o sa am nevoie si am inceput sa lucre singur acasa si ma descurc foarte bine.Intrebarea mea este: Pot eu sa intru la Medicina daca sunt prastie la fizica (la bacalaureat vrea usa iau peste 9.50 la biologie peste 8.00 la romana si peste 5.00 la Mate(sunt clasa a-10-a am timp suficient sa invat la matematica si chimie ) dar fizica nu imi place si nu o inteleg, pur si simplu) adica materia biofizica e doar pe un semstru ? o sa fie la fel cu ceea de liceu?nu cred ca imi foloseste mai departe fizcia din moment ce este de 1 semestru.Va intreb asa pentru ca pe fiecare forum pe care merg..majoritatea sunt prastie la fizica si au luat bacul la mate la limita dar la biologie maxim..Ce parere aveti ? Eu deaia ma sperii, uitati eu am in clasa mea colegii care chiar sunt buni si la fizica si la chimie si la mate..ce sa fac nu sunt geniu, eu vrea sa scap de fizica si mate?Ce sfaturi imi puteti da ca stundetii si doctor ?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., invata, medicina dentara, pagini, profesorul, seara, sfaturi, subiecte

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: