Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ma puteti ajuta?pareri?

discutie din eugenol.ro : Buna Seara/Ziua, numele meu este Razvan sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic(matematica-informatica),si din clasa a-9-a imi doresc ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-04-13, 04:54   #1
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Default Ma puteti ajuta?pareri?

Buna Seara/Ziua, numele meu este Razvan sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic(matematica-informatica),si din clasa a-9-a imi doresc sa merg la medicina dentara, problema mea este ca eu nu stiu chimie aproape deloc(exceptand notiunile de baza) dar la biologie ma descurc bine(locul 1 local la olimpiada si locul 6 pe judet)--(retin foarte repede la biologie, imi place foarte mult anatomia) parintii mei ma incurajeaza sa dau la medicina este dorinta lor si dorinta mea, dar ma impiedica "putin" chimia, in sensul ca nu stiu cum sa recuperez chimia din clasa a-9-a ( pentru ca am facut cu o profesoara care nu prea avea treaba cu noi..si acuma in a-10-a alt profesor la fel..) meditatii nu imi permit, fac deja la matematica sa iau o nota peste 9 si nu mai imi permit si la biologie.Imi puteti da niste sfaturi cum sa invat chimia si ce carti pot sa mi le cumpar sau digitale daca sunt, la fizica nu sunt bun deloc.Ce sugestii imi puteti da ? Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.Si ma scuzati, imi cer mii de scuze daca am scris (medic stomatolog sa imi afiseze - am dat din greseala)
Razvan Orban este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-13, 07:56   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit Răzvan. Chimia este o materie foarte făină, logică. Acum dacă nu îți permiți meditații trebuie să pui tu osul la treaba, să îți împărți materia pe săptămâni și să îți dai singur teste.
Dacă ești motivat să ajungi stomatolog atunci vei invata singur chimia și vei intra.
Multă bafta.

eman telefonic
Vechi 04-04-13, 12:09   #3
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Multumesc, dar uite eu acuma in clasa a-10-a fac arenele/alcani/arenele etc, astea ajuta cu ceva in viitoarea mea meserie ?
.
Vechi 04-04-13, 13:49   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

De ajutat la practica stomatologica nu te ajuta dar te ajuta să ajungi să practici.

eman telefonic
Vechi 04-04-13, 15:08   #5
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Am Inteles.Dar am intrebat niste studenti la MD si au zis ca nu are nici o legatura chimia de liceu cu cea facultate, adica nu sunt probleme gen cate grame de Co2 si etc..?Este adevarat?Si la examenu din primu an la biochimie, ce fel de probleme sunt?Cum sunt formulate?
.
Vechi 04-04-13, 15:15   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

biochimia si biofizica din primul an de facultate ......pffff......nici nu vreau sa-mi amintesc de ele.....
.
Vechi 04-04-13, 15:33   #7
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

este o teroare aceste materii ?Nu se aseamana cu materia de liceu nu ?
.
Vechi 04-04-13, 21:06   #8
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Razvan Orban View Post
este o teroare aceste materii
sper ca este o greseala de tehnoredactare, altminteri... bine ca nu dai examen la gramatica :-P
Iar despre biochimia din facultate... formula chimica a vitaminei B12 ocupa o pagina (A4)
:-))
Vechi 04-04-13, 21:40   #9
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

am inteles, si imi cer scuze pentru greseala
.
Vechi 05-04-13, 00:45   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

In primul an se recapituleaza intr-un semestru cam toata chimia pe care ai facut-o in liceu,nu te stresa prea mult,nu e imposibil,pana nu demult nu se intra pe baza unui examen la chimie si tot ne-am descurcat
Cat despre biofizica,in cazul tau,fiind elev la mate-info nu o sa-ti fie greu deloc...pt mine a fost o adevarata placere biofizica
Cassiana PP este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-13, 01:12   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

nu ma intelege gresit...dar ai nevoie de chimie pentru a intra la facultate....nupentru a practica
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-04-13, 02:14   #12
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.

Va multumesc pentru raspunsurile voastre, sper sa devin un doctor stomatolog, desigur cu foarte multa munca.La revedere si multa bafta in viata!
.
Vechi 05-04-13, 12:24   #13
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in zilele noastre este f important sa te gandesti din timp unde vrei sa practici stomatologia , la ce nivel profesional si de dotari si din ce postura de titular de cabinet sau de vesnic angajat sau colaborator.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., chimie, dori, matematica, medicina dentara, profesor, stoma, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: