Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

alegerea universitatii

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Adelinne Dar totusi este trist cand realizezi ca termini o facultate si ti-e frica sa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree22Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-10-11, 09:48   #58
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Adelinne View Post
Dar totusi este trist cand realizezi ca termini o facultate si ti-e frica sa ramai singur in cabinet cu un pacient pt ca nu stii ce sa ii faci!!
A cui este vina?!?!?
Atunci e momentul cand se face o departajare, intre cei care au curaj sa stea singuri, vor sa invete, sa fie buni si cei care vor s-o mai lălăie prin facultate cu vreun rezidențiat, sa mai invete ceva, sa mai stea cate-un asistent dupa fundul lor. Asta in cazul bun, in care au mai invatat cate ceva, exista si partea cealalata in care stau degeaba, isi dau seama c-au facut o greseala cu cariera, etc etc. Si acum sa fim seriosi, daca ai fost cat de cat constiincios si ai invatat in timpul facultatii, chiar daca unii profesori nu si-au dat silinta sa va invete cat mai multe, in special lucruri care nu apar in carti, nu ar trebui sa te lovesti de cazuri in care sa nu stii ce sa-i faci pacientului.
Eu zic sa stai linistita, toti au avut sentimentul asta. Problema e cum decizi tu sa te lupti cu asta, apoi.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-11, 23:36   #59
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

""[QUOTE=KLMircea;229507]Imi amintesc cum la Oftalmologie pica cate unul din fiecare grupa si eu am fost la grupa mea ""

La noi la Oftalmologie a fost si mai trist!!din 122 de studenti au picat 61 pentru ca banii pt "protocol" au fost jumatate din cei de anul trecut!!!
Din acei 61 am facut parte si eu impreuna cu eleve care au media constant peste 9,50!! Tin sa precizez ca se facea prezenta la cursuri si "se tine cont de prezenta""!!
La examen s-au dat grilele de la rezidentiat de la medicina generala si culmea ca cei care nici nu aveau carte au luat examenul!!
Am avut noroc ca domnul profesor de ORL care dadea nota finala nu a tinut cont de oftalmologie si am luat chiar si nota mare la examen
!!
Adelinne este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-17, 03:53   #60
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Victor S., spune-m te rog daca in afara de taxa si carti, la Tg mures, mai sunt alte cheltuieli suplimentare, de exemplu pentru materialele folosite la tratamente?
Roxaana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-17, 19:43   #61
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default MD Tg. Mures

Buna! cineva amabil, va rog sa-mi spuna daca la Mures, in afara de taxa si bineinteles carti, mai sunt alte costuri suplimentare, de ex. pentru materiale folosite la tratamente?

Scris dupa 57 minutes:

Buna! cineva amabil, va rog sa-mi spuna daca la Mures, in afara de taxa si bineinteles carti, mai sunt alte costuri suplimentare, de ex. pentru materiale folosite la tratamente?

Modificat ultima data de Roxaana; 02-04-17 la 19:43.
Roxaana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-17, 01:11   #62
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
by fire be purged

.

Din cate am vazut la prietena mea, multe carti sunt uploadate pe ceva platforma electronica si poti sa inveti linistita de acolo. Daca vrei sa le printezi, e alegerea ta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-md/12975-alegerea-universitatii/

In orice caz, nu te costa foarte mult.

Cat despre materiale, in general la facultate exista. Insa de cele mai multe ori e bine sa ai si tu cate ceva.

Eu aveam o trusa facuta cu un coleg de camera in care am bagat niste pahare de unica folosinta, manusi, aspiratoare, rulouri de vata, kit de diga(daca vrei sa lucrezi cu el si recomandarea mea e sa vrei), o trusa de compozit mai ieftina, piesa cot/turbina ieftine, niste ace pentru endo, freze, etc.

Per total a fost o investite de vreo ~1000RON, imparita la 2 si toate achizitionate in timp, deci nu s-a simtit. Nu e neaparat nevoie sa faci investia asta, dar noua nu ne placea sa nu avem pe ce sa punem mana in momentul in care pacientul era cu gura cascata in scaun.

Au trecut vreo 2 ani de cand am terminat facultatea... s-a schimbat conducerea... poate intre timp au aparut mai multe materiale si nu mai e nevoie sa-ti cumperi nimic...
Sabeen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-17, 08:36   #63
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cine isi mai aduce aminte de cutia de pescuit plina ochi cu "de toate"? Inca mai am contraunghiul din facultate si surprinzator merge uns.
drvmihai este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-18, 19:50   #64
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Cutia de pescuit e baza
tzaq93 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 2014, 36, absolventi, admitere, ajutor, anul, art, ati, aud, brasov, buna, discutii, endo, examenele, facultate, forma, help, iga, intrebare, invata, lista, macar, medicina dentara, meu, momentul, pare, planurile, poveste, preferat, primul, sansa, student, taxa, timisoara, vand, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: