Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

regreti ca te-ai facut stomatolog/dentist?

discutie din eugenol.ro : @Derar, foarte buna idee. merci. voi face si un chestionar....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

Rezultatul chestionarului: regreti ca te-ai facut stomatolog/dentist?
nu, niciodata; imi place f mult ceea ce fac 36 36,00%
nu regret deloc, desi am momente in care imi vine sa ma las de meserie 54 54,00%
da, pt ca nu mi se potriveste/nu-mi place/ma plictiseste meseria 8 8,00%
nu-mi bat capul cu probleme din astea; sint multumit(a) de venitul obtinut, punct. 2 2,00%
Au votat: 100. You may not vote on this poll

Like Tree3Multumiri
  • 2 Scris de nico
  • 1 Scris de KLMircea

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-11-10, 10:42   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default regreti ca te-ai facut stomatolog/dentist?

@Derar, foarte buna idee. merci.

voi face si un chestionar.
Vechi 04-11-10, 10:57   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Initial, as fi fost tentat sa aleg prima optiune.
Dupa ce m-am gamndit putin, as fi ales-o pe a doua pentru ca, printre 99 de pacienti multumiti, aparea cate unul la 6/12 luni care era nemultumit (din motive subiective) la cere imi venea "sa-mi bag picioarele in ea de meserie" sau sa ma gandesc "facerea de bine,....". Si pentru ca nu am avut aceasta optiune in chestionar, nu am votat dar aceasta a fost realitatea mea...
Vechi 04-11-10, 11:01   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Eu sunt un dentist mai (iesit din comun ) sa zic asa,fiindca am avut ocazia in cei 5ani sa profesez meseria mea in 3 tari diferite din toate punctele de vedere.
Am profesat in tara (Timisoara,Bucuresti),am facut stagiatura si am profesat 2ani in Iordania (Amman ,Zarqa) si iata ma in Norvegia de un an de zile..
Ce pot spune?
Pacientii sunt pacienti,indiferent de limpa prin care comunica...si durerea e universala...asa k..singura diferenta este dotarea cu care am norocul sa lucrez acum,si evident banii care imi intra in cont la sfarsitul lunii...
Hai k ma bucur ca am venit si eu cu o idee noua pe forum :P
Sa vedem ce zic colegii...
dErAr
Derar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-10, 11:16   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

@radu, pai te incadrezi la optiunea 2: "nu regret deloc, desi am momente in care imi vine sa ma las de meserie"

motivele pt care iti vine sa te lasi citeodata de meserie pot fi diverse:
- pacienti nemultumiti (putini, dar exista)
- unele esecuri (chiar cind ai lucrat 'ca la carte')
- insatisfactii financiare
- simti ca nu poti sa tii pasul (prea multa informatie pt prea putin timp la dispozitie)
- etc
ALEXINA si dzStom au multumit.
Vechi 04-11-10, 11:29   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Din fericire, astfel de momente sunt putine si rare...
Am expus doar o dilema: ceva intre optiunea 1 si 2 si cum nu le pot vota pe amandoua (sufleteste simt 1), practic m-am lovit si de 2, am preferat sa nu votez, ci doar sa expun din experienta mea. Sper ca nu e cu suparare...
Vechi 04-11-10, 11:40   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

In principiu optiunile nr 2 si 3 sunt ok ...
mai greu de inteles adorarea sau blazarea celor aflati la extremitati !
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-10, 17:49   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu cred ca e vorba despre adorare sau blazare. E vorba daca te-ai vedea facand altceva, in momente de cumpana. Eu am votat prima optiune, si pot spune ca profesez de 14 ani. Sa fim sanatosi sa ne mai auzim dupa inca 14 ani, poate ca optiunile se vor schimba
Vechi 04-11-10, 17:57   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am votat 2... Fiindca m-as vedea facand orice si mi-ar placea uneori sa incerc lucruri noi.
Vechi 04-11-10, 18:04   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+3/-1)     

Si eu am votat 2 dar nu mi se potriveste raspunsul. Pentru mine corect ar fi: Nu regret deloc, dar vreau sa fac si altceva. Acest altceva sa nu fie dupa 10 ani de stomatologie ci in paralel, atunci cand am chef. Am si momente de frustrare dar asta nu ma face sa regret meseria aleasa.

Eu, de exemplu, NU stau 10 ore la cabinet tocmai ca sa nu ajung sa urasc aceasta meserie. Imi place sa am un program lejer, cu pauze. Imi place sa fac si alte lucruri si nu doar in concedii. Imi place fotografia, imi place sa ma ocup de colectiile mele, imi place sa fac grafica pe computer (as putea chiar sa ma angajez undeva si sa castig din asta dar nu suport programul strict si comenzile sefilor).
Smilee a multumit.
.
Vechi 05-11-10, 02:06   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Cu status: love to love you

.
+1 (+1/-0)     

Varianta 2 am ales-o si eu. Se spune ca zodia mea se plictiseste repede in general si simte nevoia sa faca si alte lucruri. Cand chiar simt ca ma plictisesc pun mana pe vioara si cant. Nu regret faptul ca am devenit stomatolog, regret ca nu am ales alt centru universitar desi poate nici in alta parte nu umblau cainii cu colaci in coada. Momentele de fericire din facultate au fost doua: cand m-am vazut intrata in facultate si cand mi-am vazut nota la licenta.
annyroc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-10, 09:42   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am ales verianta 2 pentru ca am intrat sa aflu cate ceva despre esecul meu de azi si am dat peste chestionar...s-a potrivit manusa. In alta zi as fi ales cu sigurata varianta 1.
gia_alecu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-10, 13:54   #12
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Am ales tot varianta 2 ,ca si majoritatea ,pentru ca uneori ai si insatisfactii si recurgi ,fara sa vrei ,la a face alte lucruri care crezi te-ar scoate dintr-o lume si te-ar arunca in alta....Si eu ,ca multi altii din cate am observat,sunt pasionat de muzica-de muzica electronica mai precis-compun si ofer un produs finit.
Cu aceasta ocazie invit toti "userii muzicanti" sa posteze,sa vedem cam ce procent de pasionati avem ;sa ne zica si drdream cum e cu trance-ul
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., banii, bucuresti, buna, chestionar, cont, dentis, dentist, diferenta, diverse, durerea, evident, gandesc, gura, idee, las, lucrez, luni, motive, nemultumit, noua, pacienti, prima, stagiatura, stoma, stomatolog, timisoara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: