Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum ati invatat voi pentru admitere?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de radualionte Succes si sa vii la e-party ca studenta! multumesc! am nevoie ce-i drept am ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree27Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-07-11, 16:20   #58
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Succes si sa vii la e-party ca studenta!
multumesc! am nevoie ce-i drept am inteles ca deja s-au inscris mii de candidati great

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-09-11, 15:58   #59
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de wannabe MD View Post
multumesc! am nevoie ce-i drept am inteles ca deja s-au inscris mii de candidati great
Hei hei! Cum a fost la admitere?
AnaMariaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-11, 22:35   #60
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

a fost mai usor decat m-am asteptat. insa am gresit niste intrebari super usoare. nu stiu ce s-a intamplat in momentele alea, mi-a luat Dumnezeu mintile cred.. oricum. nu-mi explic cum le-am putut gresi dar in fine... totul e bine, am intrat la buget so i'm happy. depinde si unde dai. la iasi s-au dat multe intrebari din cartile de grile. am lucrat cartea de grile de multe ori deci le stiam.

.
Vechi 16-09-11, 22:52   #61
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
a fost mai usor decat m-am asteptat. insa am gresit niste intrebari super usoare. nu stiu ce s-a intamplat in momentele alea, mi-a luat Dumnezeu mintile cred.. oricum. nu-mi explic cum le-am putut gresi dar in fine... totul e bine, am intrat la buget so i'm happy. depinde si unde dai. la iasi s-au dat multe intrebari din cartile de grile. am lucrat cartea de grile de multe ori deci le stiam.
aha.. ei, pana la urma se pare ca totul s-a terminat cu bine! Felicitarii!!!
Am si eu 2-3 intrebari asa , daca nu te deranjeaza, bineinteles...
Cam cu cat timp inainte de admitere ai inceput sa inveti? Din ce carti ai invatat?( Eu am manualul de clasa a XI a de Aurel Ardeleanu[cel albastru] si ma gandeam ca ar trebui sa fac rost si de cea de Dan Cristescu[cea portocalie], am inteles ca acestea doua ar fi cele mai potrivite). Cartea de grile ai cumparat-o de la facultate sau...?
.
Vechi 17-09-11, 08:55   #62
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Dumnezeu ti a redat "mintile" , astea sunt emotiile si toate tensiunile acumulate+ multe altele.. nu cauta alte consolari .vei vedea tu in sesiune, asta a fost doar incalzirea.
oricum felicitari!
--------------------------
Citat:
Publicat initial de AnaMariaa View Post
aha.. ei, pana la urma se pare ca totul s-a terminat cu bine! Felicitarii!!!
Am si eu 2-3 intrebari asa , daca nu te deranjeaza, bineinteles...
Cam cu cat timp inainte de admitere ai inceput sa inveti? Din ce carti ai invatat?( Eu am manualul de clasa a XI a de Aurel Ardeleanu[cel albastru] si ma gandeam ca ar trebui sa fac rost si de cea de Dan Cristescu[cea portocalie], am inteles ca acestea doua ar fi cele mai potrivite). Cartea de grile ai cumparat-o de la facultate sau...?
vreau sa spun ca am colegi care au invatat 2 saptamani exact dar zi de zi si fiind profil chimie-bio aveau o baza.. si au intrat la bursa

si altii care au invatat 2 ani si nu au intrat.
Totul depinde de tine, fiecare individ e unic , diferit personalizat cu + si -
Vechi 17-09-11, 12:13   #63
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dzStom View Post
Totul depinde de tine, fiecare individ e unic , diferit personalizat cu + si -
Foarte frumos spus!
.
Vechi 19-09-11, 16:09   #64
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

AnaMariaa, te sfatuiesc sa citesti tot topicul asta si ce am mai deschis eu pe la sectia asta a aspirantilor la MD, o sa te ajute cum m-a ajutat si pe mine

m-am apucat in septembrie anul trecut. eu am facut primii 2 ani de liceu la un profil real apoi m-am mutat la profil arhitectura unde nu am mai facut chimie, fizica si biologie (evident ca n-am razgandit intre timp sa mai dau la arhitectura ) si uite ca m-am descurcat f bine si fara.. am facut pregatire la fosta mea profesoara de biologie, la ea m-a ajutat faptul ca ne dadea la fiecare capitol desene de pe care sa invatam. citeam cu ea fiecare capitol si ne explica mai exact ce scria pe acolo.. in rest faceam grile din alti ani, din cartea de grile, puse pe sarite etc.. si asta e tot. cred ca m-as fi descurcat la fel de bine si fara ea, insa desenele alea mie mi-au placut mult.

si eu am invatat dupa cele doua manuale, mai ales de pe dan cristescu. nu am apucat sa trec de doua ori prin ele. cand invatam pt BAC am lucrat mai multe grile, era mai rapid. eu am avut si atestat la arhitectura pt care am mai taiat vreo 3 luni.. si bacul vreo 2 luni.. deci mna..acum imi pare rau. atestatul la arhitectura l-am vrut pt mine, ca sa am o amintire cum are veni de la acel liceu si bac-ul.. e o aiureala. asa ca, daca n-as fi facut atatea pauze ar fi fost mai bine pt mine. acum simt ca a fost o pierdere de vreme. mai bine foloseam timpul ala pt bio.

.
Vechi 19-09-11, 17:34   #65
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
AnaMariaa, te sfatuiesc sa citesti tot topicul asta si ce am mai deschis eu pe la sectia asta a aspirantilor la MD, o sa te ajute cum m-a ajutat si pe mine

m-am apucat in septembrie anul trecut. eu am facut primii 2 ani de liceu la un profil real apoi m-am mutat la profil arhitectura unde nu am mai facut chimie, fizica si biologie (evident ca n-am razgandit intre timp sa mai dau la arhitectura ) si uite ca m-am descurcat f bine si fara.. am facut pregatire la fosta mea profesoara de biologie, la ea m-a ajutat faptul ca ne dadea la fiecare capitol desene de pe care sa invatam. citeam cu ea fiecare capitol si ne explica mai exact ce scria pe acolo.. in rest faceam grile din alti ani, din cartea de grile, puse pe sarite etc.. si asta e tot. cred ca m-as fi descurcat la fel de bine si fara ea, insa desenele alea mie mi-au placut mult.

si eu am invatat dupa cele doua manuale, mai ales de pe dan cristescu. nu am apucat sa trec de doua ori prin ele. cand invatam pt BAC am lucrat mai multe grile, era mai rapid. eu am avut si atestat la arhitectura pt care am mai taiat vreo 3 luni.. si bacul vreo 2 luni.. deci mna..acum imi pare rau. atestatul la arhitectura l-am vrut pt mine, ca sa am o amintire cum are veni de la acel liceu si bac-ul.. e o aiureala. asa ca, daca n-as fi facut atatea pauze ar fi fost mai bine pt mine. acum simt ca a fost o pierdere de vreme. mai bine foloseam timpul ala pt bio.
Multumesc, am citit ceva ceva pana acum Eu am sa incep din octombrie.. deocamdata am sa ma intalnesc cu profa de bio, am sa fac cateva ore, sa vad cam pe unde sunt trebuie sa mai fac rost de cartea de dan cristescu, cat mai repede si de cartile cu grile, macar cele din anii trecuti.. banuiesc, ca cea de anul acesta o sa apara mai tarziu... la bacalaureat mi-e foarte frica la matematicaaa un avantaj e ca dau bac ul la biologie si o sa cam impusc doi iepuri dintr-o lovitura

Multumesc din nou pentru raspunsuri si felicitari inca o data!
Citat:
Multumesc, am citit ceva ceva pana acum Eu am sa incep din octombrie.. deocamdata am sa ma intalnesc cu profa de bio, am sa fac cateva ore, sa vad cam pe unde sunt trebuie sa mai fac rost de cartea de dan cristescu, cat mai repede si de cartile cu grile, macar cele din anii trecuti.. banuiesc, ca cea de anul acesta o sa apara mai tarziu... la bacalaureat mi-e foarte frica la matematicaaa un avantaj e ca dau bac ul la biologie si o sa cam impusc doi iepuri dintr-o lovitura

Multumesc din nou pentru raspunsuri si felicitari inca o data!
Apropo, de unde ai facut rost de grilele din anii trecuti?
.
Vechi 22-09-11, 13:33   #66
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

profa mea le avea, si le-am xeroxat de la ea. dar grilele sunt la fel, se schimba cate o intreabare, maxim doua.. cartea o sa apara prin martie-aprilie. fa rost de cele vechi si lucreaza-le pana atunci, si apoi poti compara sa vezi ce intrebari noi au aparut. se gasesc.. daca nu le gasesti mai intreaba-ma poate reusesc sa fac rost de ele in format electronic

.
Vechi 22-09-11, 19:52   #67
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
profa mea le avea, si le-am xeroxat de la ea. dar grilele sunt la fel, se schimba cate o intreabare, maxim doua.. cartea o sa apara prin martie-aprilie. fa rost de cele vechi si lucreaza-le pana atunci, si apoi poti compara sa vezi ce intrebari noi au aparut. se gasesc.. daca nu le gasesti mai intreaba-ma poate reusesc sa fac rost de ele in format electronic
Bine. Multumesc mult!
.
Vechi 16-11-11, 19:31   #68
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Talking

Citat:
Buna wannabe! Crezi ca ai putea sa faci rost de grile? macar o parte dintre ele? probabil esti destul de ocupata cu facultatea, deci nu este neaparat nevoie, doar daca poti.. Succes in continuare la facultate!
.
Vechi 12-12-11, 23:50   #69
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

stiu ca le aveam xeroxate pe undeva... lasa-mi pe privat adresa ta si daca le gasesc ti le trimit scuze de raspunsul asta asa de tardiv

.
Vechi 13-12-11, 22:15   #70
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
stiu ca le aveam xeroxate pe undeva... lasa-mi pe privat adresa ta si daca le gasesc ti le trimit scuze de raspunsul asta asa de tardiv
Nu e nicio problema Mersi oricum :P
Citat:
Publicat initial de razvan5 View Post
uite si din partea mea cateva sfaturi pt invat

- sa subliniezi cu portocaliu ( este culoare care activeaza mentalul)
- in spate genuchiului intre cele 2 ligamente dupa cum spun chinezii exista un punct al memoriei care trebuie stimutat cateva zeci de secunde

sper sa te ajute , bafta
foarte bune sfaturile
Citat:
si mie mi-e foarte frica de intrebarile astea "usoare" deocamdata, pentru cat am invatat, ma descurc la teste, dar daca o sa uit atunci? dar ma rog, pana atunci mai am de trecut bac-ul mai ales la matematica
.
Vechi 14-12-11, 21:13   #71
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
wannabe imi lasi un mesaj aici daca le gasesti pentru ca eu deocamdata nu pot sa-ti las mesaj. Mersi oricum!
.
Vechi 01-02-12, 20:43   #72
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

E adevarata treaba cu folosirea markerelor portocalii si masarea genunchiului pe interior?
tzaq93 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-12, 21:10   #73
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

What?????? Ce-ati mai inventat, frate...
E bine sa masezi gentil genunchiul, dar nu pe al tau, mai Tzaq-pac.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-12, 11:32   #74
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Deci asta ne ia la misto Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (postul #6)

.
Vechi 11-02-12, 11:42   #75
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Default grile iasi

am cele 2 carti de anatomie si fiziologie a omului culegere de teste pentru admitere la facultatea g popa iasi , anul 2003 , daca stiti ca ink a ramas aceiasi bibliografie... le ofer cu drag
cadella a multumit.
dintisor incepator este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-12, 15:17   #76
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

uitati grilele :P nu stiu daca sunt complete, e tot ce aveam eu scanat prin pc

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

.
Vechi 18-04-12, 21:30   #77
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
uitati grilele :P nu stiu daca sunt complete, e tot ce aveam eu scanat prin pc

Multumim mult de tot E adevarat ca la Iasi se va introduce si chimia la admitere? Este normal, avand in vedere faptul ca nu s-a anuntat nimic oficial?
.
Vechi 18-04-12, 23:49   #78
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am pus si pe dropbox ca nu tine mult acolo:

wannabe MD si Sendra au multumit.
Vechi 21-04-12, 20:04   #79
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

multumesc, eman da, ana... orice e normal la umf )

.
Vechi 29-04-12, 19:12   #80
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Multumim mult de tot E adevarat ca la Iasi se va introduce si chimia la admitere? Este normal, avand in vedere faptul ca nu s-a anuntat nimic oficial?
S-au introdus de anul asta?!Totusi pe site scrie altceva , si eu am luat grila de biologie deja.Cum pot afla sigur?

Uitati poza de la documentul de anul asta :Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
scrie"SAU"
Adinaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-12, 19:11   #81
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Question

Buna, am descoperit si eu acest forum acum cateva ore, si de atunci tot citesc, si citesc, si mi se par foarte utile sfaturile voastre .
As avea si eu nevoie de acele grile, deoarece si eu doresc sa fac pregatiri pentru admiterea de anul viitor, imi poate cineva, va rog, trimite grilele pe Mail ? Sau ma puteti adauga pe Dropbox ? (Doar sa-mi explicati va rog care e "smecheria" aia cu Dropbox, ca nu l-am mai folosit). Desigur ca am cautat grilele si pe net, dar sincer eu n-am gasit nimic.
Va multumesc din suflet!

cu Respect, InkHeArt!
InkHeArt14 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-12, 21:18   #82
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol
Cauta dropbox pe eugenol si te vei lamuri...
Bafta

Eman telefonic
Vechi 26-11-12, 21:56   #83
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Multumesc frumos!
Am cautat "Dropbox" aici pe Forum, dar nu am gasit nimic special legat de acest subiect/program. Eu l-am descarcat de pe net, si mi-am facut si un cont, acum nu stiu cum as putea primi si eu subiectele/articolele/documentele/etc de pe Dropbox, ai putea sa ma ajuti te rog frumos? Desigur, doar daca ai timp, nu vreau sa deranjez pe nimeni cu micile mele probleme.
InkHeArt14 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-12, 22:36   #84
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cu Dropbox poti sa faci share de la fisierele proprii si ramane atata timp cat ai contul.
File sharing de pe alte situri se inactiveaza in cateva zile si de asta ai sa gasesti multe linkuri vechi, expirate. Linkurile dropbox nu expira decat daca stergi tu fisierul din contul tau.

Tot cu dropbox poti sa iti salvezi pozele de pe telefon si sa faci backup la datele importante.
Nu gasesti pe dropbox fisiere ci la alti useri care salveaza fisiere din dropboxul lor.
Vechi 30-11-12, 21:44   #85
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Treaba e ca se intra foarte usor la stoma. Dupa aceea incepe "distractia"...
.
Vechi 25-01-13, 20:31   #86
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
-1 (+0/-1)     

o da...

.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, admitere, afara, ajutor, ati, aud, beletristica, buna, cauta, cursul, elev, examen, facultatii, fiu, genul, intrebare, invata, locuri, manual, manualul, materie, medicina dentara, metode, noastre, pagini, pare, partea, placea, povesti, raspunsul, simplu, subiecte, taxa, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: