Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum stii ca medicina dentara ti se potriveste?

discutie din eugenol.ro : (am cautat subiecte asemanatoare si nu am gasit, imi cer scuze daca s-a discutat deja pe tema asta) intrebarea ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Admitere la MD
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree35Multumiri
  • 1 Scris de wannabe MD
  • 2 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de TRAIANY
  • 1 Scris de ulla
  • 11 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 2 Scris de wannabe MD
  • 3 Scris de titiluka
  • 1 Scris de daniela2305
  • 1 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de nico
  • 2 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-09-10, 13:48   #1
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
+2 (+2/-0)     
Question Cum stii ca medicina dentara ti se potriveste?

(am cautat subiecte asemanatoare si nu am gasit, imi cer scuze daca s-a discutat deja pe tema asta)

intrebarea mea este tocmai asta, ce anume te face sa realizezi ca stomatologia e pentru tine?

voi cum ati stiut? e ceva ce v-a facut sa dati la MD? sau ati luat in considerare doar faptul ca e o facultate grea, cu prestigiu, medicii au fost intotdeauna respectati, cautati, ne-muritori-de-foame etc ?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/admitere-md/11911-stii-medicina-dentara-potriveste/
exista capabilitati speciale pe care trebuie sa le ai pentru a fi bun la asta? sau oricine, practic, o poate face?(oricine care invata si vrea, asta e clar)

m-a intrebat cineva, afland ca vreau sa dau la MD :"dar de cand iti plac tie dintii?". nu am stiut ce sa raspund, in schimb am spus "dar celor de la medicina legala le plac cadavrele?" adica... poate medicii pediatri pot raspunde ca, da, le place sa lucreze cu copiii, dar, nu stiu in ce masura poate sa iti placa cu adevarat medicina. mai degraba cred ca este sentimentul acela, ca ajuti pe cineva, il tratezi, ii rezolvi o problema medicala, il linistesti. sentimentul ca munca ta conteaza cu adevarat, si ajuti in mod direct oameni. dar indragostita de dinti nu cred ca am sa fiu vreodata

astept raspunsuri, chiar sunt curioasa cum <<a stiut>> fiecare ca asta e ceea ce a vrut sa faca in viata
cristina ghita a multumit.
wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 13:59   #2
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cu adevarat, nu poti spune ca- ti place stoma pana nu ajungi sa vezi pacienti cateva ore pe zi, si sa o faci cu pasiune chiar cand ai pacienti/ cazuri dificile...
bonasera01 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 14:05   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu nu am stiut daca o sa-mi placa. Medicina ma atragea cumva. Nu-mi placea anatomia de la scoala, cu atat mai putin chimia si fizica - erau toate obligatorii acum 10 ani cand am dat examen. Eu m-am hotarat repede, aprox in clasa a VIII-a am stiut ca vreau la medicina. Mama e medic de familie si intr-un fel a vrut sa fac stoma ca se castiga mai bine. M-am gandit si m-am hotarat pe stoma ca mie chiar imi placea sa merg ca pacient, nu am avut frica niciodata, eram fascinat de aparat...........
Am ajuns la facultate dar de frica nu am scapat. Imi placea totul foarte mult. Mai aveam o frica: daca totusi nu imi place partea practica de stoma - abia in anul trei ajungi sa lucrezi in gura unui om. A fost greu primul pas si apoi a fost totul din ce in ce mai usor si mai placut.
Inca ceva: eu ma plictisesc sa fac acelasi lucru in continuu zi de zi iar stomatologia iti ofera posibilitatea de schimbare, noutate, nimic nu e la fel ca oamenii sunt diferiti, provocarile bune/rele sunt si ele. Eu nu ma vad contabil sa fac acelasi lucru de la 8 la 16. Nu-mi place sahul ca nu am rabdarea sa stau sa joc atat de mult. La stoma ai un pacient pentru 2-3 ore maxim (in cel mai lung caz), apoi vine altul cu alte lucruri.
wannabe MD si CobraRB au multumit.
.
Vechi 29-09-10, 14:18   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

eu am stiut ca pt mine e important sa am o profesie in care sa folosesc atit mintea cit si mina... nu as fi putut face o profesie in care sa folosesc doar una din ele...

mama m-a orientat spre medicina, dar pt motivul de mai sus am ales stoma si nu alta specialitate (la stoma era si avantajul ca puteam intra in piine imediat ce terminam facultatea, fara sa mai fie nevoie de niste ani petrecuti in scoala prin rezidentiat... nu am stofa de chirurg, iar o specialitate medicala nu implinea ceea ce imi doream: sa am parte si de lucrul cu mina)

cred ca am mai spus pe undeva: daca eram baiat, as fi ales ingineria (si ma refer la partea ei practica, nu la frecat scaune prin birouri)

cel mai greu mi-a fost sa scap de tremuriciul de inceput , dar am scapat repede de el odata ce am inceput sa lucrez destul de mult si de constant in stagiatura.
wannabe MD a multumit.
Vechi 29-09-10, 15:46   #5
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
eu am stiut ca pt mine e important sa am o profesie in care sa folosesc atit mintea cit si mina... nu as fi putut face o profesie in care sa folosesc doar una din ele...

mama m-a orientat spre medicina, dar pt motivul de mai sus am ales stoma si nu alta specialitate (la stoma era si avantajul ca puteam intra in piine imediat ce terminam facultatea, fara sa mai fie nevoie de niste ani petrecuti in scoala prin rezidentiat... nu am stofa de chirurg, iar o specialitate medicala nu implinea ceea ce imi doream: sa am parte si de lucrul cu mina)

cred ca am mai spus pe undeva: daca eram baiat, as fi ales ingineria (si ma refer la partea ei practica, nu la frecat scaune prin birouri)

cel mai greu mi-a fost sa scap de tremuriciul de inceput , dar am scapat repede de el odata ce am inceput sa lucrez destul de mult si de constant in stagiatura.

Nico a exprimat in mare parte si gandurile mele... si eu am simtit ca vreau sa imi folosesc si mintea si mana... si ca vreau ''spectacol''. Alternativa era avocatura... dar am simtit ca acolo ''spectacolul'' ar fi fost prea dur.

Nu numai daca as fi fost baiat, dar daca nu as fi devenit stomatolog poate as fi optat si eu pentru inginerie.

In general cei cu inclinatie spre medicina dentara sau chirurgie sunt cei care permanent simt nevoia sa faca ceva cu mainile...

Mai e simtul pentru frumos, detalii, proportii etc.

Zambetul joaca un rol extrem de important in infatisare si niste dinti urati nu pot fi compensati de nici un fel de Gucci, Chanel sau Dior.

Mai e satisfactia imediata pe care meseria ti-o acorda, vezi ceva facut de mana ta, pacientul pleaca usurat, zambetul revine dupa o/mai multe sedinte.

E o sinteza a tuturor factorilor pe care si voi i-ati enuntat anterior.

Nu stiu daca chiar stii de la inceput ca asta ti-e menirea, dar daca nu esti total incapabil sa relationezi cu oamenii, daca iti place sa iti folosesti manutele si sa gandesti incontinuu, sa restabilesti armonia etc... probabil sunt sanse reale sa te indragostesti de dinti...
wannabe MD a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 16:19   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Asigura-te ca iti place si te pasioneaza ceea ce faci si nu vei lucra un minut in toata viata. (lucru un sensul negativ, plictisitor, abia astept sa se termine ...)

Ce iti pot spune din perspectiva unuia care a trecut prin mai multe feluri de job-uri (foarte diferite uneori de stoma) este ca cele mai mari satisfactii profesionale le-am avut in cabinet de la pacientii care au plecat fericiti (dupa ce au venit suferinzi). Restul meseriilor sunt mult mai lipsite de substanta numita satisfactie.

Eugenolul imi aduce aceeasi satisfactie profesionala ca stoma pt ca vad progresele pe care le fac eugenolii dar mai ales redescoperirea pasiunii pt ceea ce faci si ma gandesc ca o fi si "vina" eugenolului.

Nu te lua dupa binevoitorii care iti spun ca nu se poate ceva. Fa ceea ce simti ca trebuie sa faci si nu iti alege meseria pe criterii tehnice.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11911
Acum ai o sansa pe care multi dintr-e noi nu o mai avem, aceea de ati alege un viitor ce sa iti placa sau nu. Nu te limita, alege cu curaj. De multe ori calcule de genul: fac asta pentru ca e banos sunt gresite si iti pot spune ca poti imbatrani accelerat intr-un servici pe care il urasti.
Fi atenti la castig daca asta e primordial pt tine. Daca nu atunci alege pe criteriul mi-ar place sa fac asta.
Bafta in alegerea ta (oricare ar fi ea).
wannabe MD a multumit.
Vechi 29-09-10, 16:49   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Multi o sa te impinga spre aceasta meserie ca cica ai castiga ENORM. Asa am fost si eu indrumat. Acest ENORM nu e chiar asa dar iti permite sa traiesti bine. Trebuie sa vorbim si despre bani ca nimeni nu lucreaza doar pentru dragoste.

Zambetele, multumirile fac mai mult decat banii si uiti ca esti platit mai putin decat ar trebui. Sunt pacienti care nu mai pleaca de la mine ca avem si alte lucruri de vorbit. Imi amintesc de cineva care era ffff fricos. Atat de frica ii era incat nu auzea ce spun. Se uita fix pe geam si atat. Am trecut mana prin fata ochilor si nimic. Dupa prima sedinta nu se mai oprea din vorbit. Era o persoana f vorbareata. Si acum ma intalnesc cu ea si zambeste. E placut sa vezi ca oamenii sunt recunoscatori pentru ceea ce ai facut.

Acum partea rea. Sunt muuuuuulti pacienti fff buni DAR exista cate unul, periodic, care te va enerva fff rau, dar e doar unul periodic si compenseaza cei multi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11911

De multe merg la cabinet cu durere de cap, somn, rau. Dupa primul pacient nu mai am nimic. Ma concentrez pe ceea ce fac si nu ma distrage nimic. Imi place asta. Imi place ca timpul trece foarte repede. De multe ori urmaresc asta si ii intreb: Cat credeti ca ati stat? Nu stiu, 15 minute? - raman socati cand afla ca au stat o ora pe scaun. Asta simt si eu, timpul trece foarte repede.
CobraRB a multumit.

Modificat ultima data de KLMircea; 29-09-10 la 18:32.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 17:29   #8
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Mie unul nu mi-a placut de la inceput!Am dat la facultate din cauza ca am o familie de dentisti si se poate spune ca am fost impins spre aceasta meserie.In primii doi de facultate am injurat stomatologia in toate felurile si pe toate limbile(era in perioada cand aveam numai materie de medicina generala si pe langa asta toti profii erau numai cu spaga in cap si ai naibii).In anul trei cand am inceput sa lucram pe pe pacienti mi-am dat seama ca imi place ce fac si am si stomac pentru asta(am avut colegi care lesinau cand vedeau sange ) ).Acum pot sa zic ca de cand lucrez imi place si mai mult meseria asta.Mult succes in orice ai de gand sa faci!

P.S. si da este si banoasa!
wannabe MD a multumit.
TRAIANY este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 17:30   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu nu am stiut ...cat o sa imi placa meseria asta si pot spune ca am fost "impinsa" de la spate de fostul meu sef...medic stomatolog. Eram o asistenta intr-o policlinica de stomatologie care prindea destul de repede...diagnosticele si imediat pregateam necesarul pt. etapele de tratament. In scurt timp ...seful meu...mi-a spus sa fac in asa fel incat sa intru si sa termin facultatea. La toate argumentele mele , la toata neincrederea, pe care o avem in acel moment, in puterea mea ...el imi aducea mai mult contraargumente si incerca sa imi insufle multa incredere in mine si in viitorul meu in stomatologie. Si ii multumesc din suflet pt. tot ce a facut si pt. ca ....a stiut mai bine decat mine , ce mi se potriveste. DACA NU AI UN BATRAN....SA TI-L CUMPERI!
In timp am realizat ca trebuie sa iubesti oamenii...si faci stomatologie cu foarte mare placere....ajungi ca in zilele mohorate si fara chef...dupa primul pacient sa te simti plin de viata si multumit de ceea ce faci, sa ai energia necesara pe parcusul intregii zile de munca.
Vor apare si cazuri ce te vor pune in dificultate, dar rezolvarea lor iti dau mai multa satisfactie, mai multa bucurie...cum nici nu iti poti imagina.
Dar...tu...esti singurul care poti decide ce este mai bine pt. tine si cel mai important este...sa nu te minti...sa stii din primul moment pt. ce vrei sa faci aceasta meserie. Pt. satisfactiile pe care le ai fata de oameni sau vrei castiguri materiale importante....si atunci cand iti vei da raspunsul, vei stii cum sa abordezi aceasta problema pe viitor.
wannabe MD a multumit.
ulla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 18:10   #10
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Apreciat  +7 (+8/-1)     

Cred ca cel mai simplu ar fi sa chibitezi o perioada un stomatolog, pt. ca nimeni nu se naste cu talent pt. stomatologie, talent care sa poata fi recunoscut de parinti, educator, invatator sau profesor. Din pacate liderii societatii romanesti in general, si cei care fac programele de invatamant in special, nu isi pun problema evaluarii abilitatilor inca din primii ani de viata, in perspectiva calificarii ulterioare. Prioritatea este volumul de informatie si nu calitatea acesteia. In consecinta, opinia mea e ca 90% din absolventii de liceu au doar criterii subiective in alegerea viitorului, ei de fapt necunoscandu-se pe sine. Singurii care macar stiu ca le place sunt absolventii (sau o parte a lor) colegiilor de arta, insa din pacate foarte putini ajung sa aiba o cariera reala, grosul natiei neavand nevoie de greieri sau fluturi, ci de furnici si albine.

Ca sa faci stomatologie ai nevoie de o serie de calitati indispensabile. Fiind o disciplina chirurgicala trebuie sa fii foarte stapan pe mainile tale. Trebuind sa iei de 10-20-30 de ori pe zi decizii de care depinde sanatatea altuia, trebuie sa fii ager la minte. Relationand cu semenii, ai nevoie de abilitati de comunicare si o imensa rabdare. Umbland prin cea mai murdara cavitate a omului, trebuie sa nu ti se faca sila cu una cu doua. Stomatologia fiind o stiinta ce evolueaza permanent, ce se afla in stransa legatura cu evolutia tehnologiilor si a tehnicilor asociate lor, e absolut necesar sa poti invata toata viata. Mai mult, din toate abilitatile si informatiile adunate in ani, trebuie sa stii sa faci o afacere. Sigur, daca iti dai seama prea tarziu ca esti lipsit de majoritatea aptitudinilor de mai sus, mai ai o sansa. Sa ramai la catedra .

Si mai trebuie sa stii ceva. Astazi sunt multime de absolventi care nu au unde lucra, sau daca au unde, nu au ce. Romania produce in jur de 1500 de stomatologi pe an, din care un procent infim merge la export. Asta inseamna ca in urmatorii 6 ani, tinand cont de cei care astazi sunt studenti, numarul dentistilor va creste cu mai mult de 50%. Corpul profesional merge incet dar sigur spre sinucidere, de mult nu mai are identitate, destinele breslei sunt conduse de o comunitate academica indiferenta la realitatea de pe piata, si pt. care studentul nu mai este de mult un scop ci un mijloc. Poti face chiar o miniprospectare a pietei: alege la intamplare 10 stomatologi, din cartea de telefon sau aiurea, de pe net, si incearca sa-ti faci programare la fiecare. Ai sa fii surprins ce multi te pot vedea chiar maine (daca nu azi). Stii ce inseamna asta? Ca daca n-ar exista maine, poimaine ar fi foame. Apoi anuleaza iute programarile daca chiar ti-ai facut .

Asadar gandeste bine. Daca stai o saptamana langa un stomatolog (care are de lucru) vei vedea multe din bucuriile si necazurile profesiei, macar ca perceptie. Poate nu vei afla daca iti place. Dar sigur vei afla daca nu cumva iti displace total.

P.S. Din punctul meu de vedere, desi nu te cunosc, ai o sansa in plus, indiferent ce facultate vei urma, sa faci cariera: stii sa scrii corect romaneste, spre deosebire de multi din membrii acestui forum. Treaba asta ascunde abilitati ce iti vor fi foarte folositoare.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 18:43   #11
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu am citit de mult o analiza atat de rece a ceea ce inseamna stomatologia azi in Romania...multumesc Radu
PS chiar asa e sunt si eu uneori cam ''anafabet ''in scrierile mele...
Radu Tepordei a multumit.
Vechi 29-09-10, 19:12   #12
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

e de prisos sa spun cat de incantata sunt din nou sa vad cu cata rapiditate se misca lumea aici pe forum
fiecare raspuns m-a ajutat enorm, desi poate nu va dati seama. stim cu totii ca tinerii din ziua de azi au acces la mai multe informatii, dar mult nu inseamna neaparat si de buna calitate. prea multa informatie poate dauna, prea multe optiuni pot deruta, prea multe sfaturi pot descuraja

am sesizat ca s-a vorbit despre importanta lucrului cu mintea atat si cu mainile.
pana de curand (cateva luni) eram determinata sa dau admiterea la arhitectura.
in clasa a 11a, m-am mutat de la un colegiu liceal cu profil real (dintr-o clasa foarte buna) la un liceu de arte, pentru aceast profil, arhitectura.
sunt foarte bucuroasa ca am procedat astfel, pentru ca am fost mult mai bine informata avand de-a face cu proiecte, desene tehnice, prezentari, machete, decat as fi fost vreodata de catre "cunoscatori"
intotdeauna am avut talent la desen, am vedere in spatiu foarte buna, am simtul proportiilor, am simt estetic, lucrez cu rapiditate si precizie, drept urmare, arhitectura parea sa mi se potriveasca manusa
insa pe parcursul clasei a 11a mi-am dat seama ca nu imi doresc sa fiu arhitect. ceea ce ma atragea pe mine la arhietectura (reconditionari locuinte, etc... mai degraba din domeniul imobiliar) nu necesita neaparat o diploma de arhitect

am cantarit atenta, si am ajuns la concluzia ca abilitatile mele pot fi folositoare si intr-o alta meserie. de asemenea, fiind capricorn adica genul de persoana careia ii plac certitudinile, mi-am dat seama ca arhitectura e ca un teren minat pentru mine.

nu vreau sa intru in prea multe detalii plictisitoare, dar asta am vrut sa impartasesc: intr-adevar e foarte important sa incerci inainte de a face o asemenea decizie. bine, acum, nu ma pot duce in cabinetul prietenei mele (care e stomatolog- de aici si sursa de inspiratie ) si sa ma apuc sa umblu in gura unui pacient de-al ei dar pot sta pe langa ea, pot vedea ce inseamna, practic, sa fii dentist.
daca nu m-as fi mutat la acest liceu, n-as fi stiut ca de fapt nu imi place arhitectura (si as fi dat si BAC-ul la mate )
eugenol man si nico au multumit.
.
Vechi 29-09-10, 19:45   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

Mircea a zis ceva ce am observat si eu la mine......de multe ori ma doare capul si-s "naspa" cand ma trezesc si ma duc la cabi....dar cand apare primul pacient si ma apuc de treaba, trec toate ca prin minune.....asta cred ca inseamna sa faci cu pasiune si multa placere ceea ce faci; si mai e ceva.....eu cand am concediu, abia astept sa ma intorc la cabinet....deci, clar dentist trebuia sa fiu; nu e gresala.
.
Vechi 29-09-10, 20:39   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post

De multe merg la cabinet cu durere de cap, somn, rau. Dupa primul pacient nu mai am nimic. Ma concentrez pe ceea ce fac si nu ma distrage nimic. Imi place asta. Imi place ca timpul trece foarte repede. De multe ori urmaresc asta si ii intreb: Cat credeti ca ati stat? Nu stiu, 15 minute? - raman socati cand afla ca au stat o ora pe scaun. Asta simt si eu, timpul trece foarte repede.
am crezut ca numai eu sunt dus si ma trezesc cand vad ceva sange...ntzntzntz ce oameni sunt dentistii astia
Vechi 29-09-10, 21:54   #15
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cwdrm View Post
m-a intrebat cineva, afland ca vreau sa dau la MD :"dar de cand iti plac tie dintii?". nu am stiut ce sa raspund, in schimb am spus "dar celor de la medicina legala le plac cadavrele?" adica... poate medicii pediatri pot raspunde ca, da, le place sa lucreze cu copiii, dar, nu stiu in ce masura poate sa iti placa cu adevarat medicina. mai degraba cred ca este sentimentul acela, ca ajuti pe cineva, il tratezi, ii rezolvi o problema medicala, il linistesti. sentimentul ca munca ta conteaza cu adevarat, si ajuti in mod direct oameni. dar indragostita de dinti nu cred ca am sa fiu vreodata
Hmmm...interesant. Eu de exemplu sunt indragostita de dinti, imi plac dintii la propriu. De ex. am un molar ce mi-a fost extras acum 10 ani si mereu il tin la indemana ca sa ma pot juca cu el ; la un moment dat i-am rezecat radacinile, i-am cautat canalele si l-am cautat de fisuri colorandu-l cu cerneala . Sa nu mai zic ca abia astept sa ma roage unul din apropiati sa-i examinez dintii...

La mine atractia fata de stomatologie nu a constat niciodata in dorinta de a ajuta oamenii. Nu ma intelege gresit, imi face placere sa ajut oamenii (tuturor ne place), dar pe mine m-a atras in primul rand ideea de a bibili dinti

Poate de asta nici n-am urcat in rang si tot aspirant sunt de ani buni
wannabe MD a multumit.

Modificat ultima data de daniela2305; 29-09-10 la 22:33. Motivul: adaugat o mica concluzie :P
daniela2305 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-10, 22:16   #16
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

Citat:
Publicat initial de cora View Post
Hmmm...interesant. Eu de exemplu sunt indragostita de dinti, imi plac dintii la propriu. De ex. am un molar ce mi-a fost extras acum 10 ani si mereu il tin la indemana ca sa ma pot juca cu el ; la un moment dat i-am rezecat radacinile, i-am cautat canalele si l-am cautat de fisuri colorandu-l cu cerneala . Sa nu mai zic ca abia astept sa ma roage unul din apropiati sa-i examinez dintii...

La mine atractia fata de stomatologie nu a constat niciodata in dorinta de a ajuta oamenii. Nu ma intelege gresit, imi face placere sa ajut oamenii (tuturor ne place), dar pe mine m-a atras in primul rand ideea de a bibili dinti
uite si ceva nou! chiar n-am mai auzit pe cineva vorbind din perspectiva asta... interesant
.
Vechi 30-09-10, 01:30   #17
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Mie mi-a placut mirosul.Mirosul de dentist.Mergeam cu mama cand eram mica la Dom' Doctor,un prieten bun de familie.Imi placea cum mirosea ,a dentist.Imi placea atat de mult ca in clasa a 8-a m-am facut asistenta in cabinetul lui(ajutor de asistenta mai mult).Apoi,dupa ce am luat virusul stomatologiei, numai despre asta am obsesionat ,the rest of my life .Dinti,dinti,dinti.
wannabe MD a multumit.
Vechi 30-09-10, 01:50   #18
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Asa de dalinian... de suprarealist...
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-09-10, 10:04   #19
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
Mircea a zis ceva ce am observat si eu la mine......de multe ori ma doare capul si-s "naspa" cand ma trezesc si ma duc la cabi....dar cand apare primul pacient si ma apuc de treaba, trec toate ca prin minune.....asta cred ca inseamna sa faci cu pasiune si multa placere ceea ce faci; si mai e ceva.....eu cand am concediu, abia astept sa ma intorc la cabinet....deci, clar dentist trebuia sa fiu; nu e gresala.
Trece si pt ca in stoma trebuie focus 100% la ceea ce faci (se varsa adrenalina din belsug) Cea mai mica neatientie cu turbina in mana se traduce prin traume/sange ...
E adevarat ca pasiunea pt stoma te face sa te concentrezi cu placere la ce faci.
Si eu am uitat cum trece timpul cand faceam pacientii unul dupa altul doar cu pauza de schimbat manusile.
Vechi 30-09-10, 10:29   #20
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de cwdrm View Post
intrebarea mea este tocmai asta, ce anume te face sa realizezi ca stomatologia e pentru tine?

voi cum ati stiut? e ceva ce v-a facut sa dati la MD? sau ati luat in considerare doar faptul ca e o facultate grea, cu prestigiu, medicii au fost intotdeauna respectati, cautati, ne-muritori-de-foame etc ?
exista capabilitati speciale pe care trebuie sa le ai pentru a fi bun la asta? sau oricine, practic, o poate face?(oricine care invata si vrea, asta e clar)

mai degraba cred ca este sentimentul acela, ca ajuti pe cineva, il tratezi, ii rezolvi o problema medicala, il linistesti. sentimentul ca munca ta conteaza cu adevarat, si ajuti in mod direct oameni. dar indragostita de dinti nu cred ca am sa fiu vreodata never say never

astept raspunsuri, chiar sunt curioasa cum <<a stiut>> fiecare ca asta e ceea ce a vrut sa faca in viata
in primul rand multumesc pt postare.
cred ca e vorba de un cocktail de motive, factori si conditii "sine qua non":

*tre sa fii atras de stiinta vietii; sa iti placa biologia, sa fii interesat sa intelegi si sa aprofundezi fenomenele vii. (de ex, eu am term un liceu de biologie chimie, si biologia m-a pasionat de cand ma stiu, la fel si chimia. regret ca nu am inteles fizica, dar exista si nonprofesori, nu numai profesori buni...)

*sa intalnesti pe cineva care sa iti trezeasca un anume receptor nevazut: de ex, dentista din clasele primare care venea mereu intr un halat apretat, f ingrijita, si care incercuia cu un creion rosu in fise. si mirosul de eugenol, si modul ingrijit in care erau aranjate toate acele obiecte pe masuta, si atmosfera vesela si degajata din cabinet...(amintiri din clasele primare).

*exista, apoi, factorul "hazard", atat de des implicat in alegerile noastre: facem stoma pt ca pur si simplu tre sa facem: eu de ex am dat la med generala, voiam sa fac chiru oftalmo, dar, la praga fiind, intrasem intr un grup care dorea sa faca stoma. asa ca mi-am schimbat aparent superficial orientarea...

*trebuie sa iubesti oamenii, sa vrei sa le faci bine, sa ajuti, cu alte cuvinte.

*si, nu in ultimul rand, tre sa ai in tine dorinta de autodepasire, de dezvoltare continua.

*am uitat ceva f important: trebuie sa ai norocul de a sta in preajma unui medic bun (mentor) care sa te puna pe orbita. (cu ghilimele de rigoare). asta in timpul facultatii si doppo.

*tre sa realizezi in timp util ca ce ai ales NU ti se potriveste. poate ca exista alte domenii in care poti fi bun si util. dar asta depinde de ce fel de om esti, de caracterul pe care il ai si de personalitatea fiecaruia.

astea ar fi, in opinia mea, cateva dintre elementele melanjului care ne face sa alegem ceva sau altceva.
desigur ca unii nu sunt atrasi de medicina, asa cum altii nu sunt atrasi de inginerie sau avocatura. uneori mi se pare ca, la cat sunt de dedicata si tipicara, ar fi trebuit sa aleg o ramura a med generale, mai profunda, mai ...importanta. dar poate intr o alta viata.

este o mare fericire ca profesiunea sa fie in egala masura si hobyy si pasiune. pt mine asa este. si sunt un om fericit.
wannabe MD a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de cristina ghita; 30-09-10 la 11:55. Motivul: abia acum am citit postarea lui radu tepordei. mesajul meu imi pare inutil:)
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-09-10, 13:42   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ceea ce zice Cristina mai sus sunt conditiile pentru a deveni un dentist bun
Pentru ca daca toti dentistii ar indeplini conditiile astea ar fi o chestie
Vechi 06-10-10, 20:37   #22
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.
+1 (+1/-0)     

wow multumesc tuturor pentru posturi, foarte utile mi s-au parut!

.
Vechi 13-12-11, 22:13   #23
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de wannabe MD View Post
wow multumesc tuturor pentru posturi, foarte utile mi s-au parut!
La fel, mi-e foarte de ajutor forumul acesta!
AnaMariaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-11, 22:19   #24
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Citat:

Poate de asta nici n-am urcat in rang si tot aspirant sunt de ani buni
Foarte foarte interesant! se pare ca ti-ai gasit cu adevarat vocatia? :P
AnaMariaa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-12, 21:21   #25
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

Am o intrebare: de unde stiu ca stomatologia, mai exact chirurgia stomatologica, este potrivita pentru mine, in locul altor specializari chirurgicale de la medicina generala? Atat medicina dentara cat si cea generala ma tenteaza, iar procentul este 50-50 %.. Problema este ca imi e teama sa nu ratez ceva la MG daca merg la MD si invers.. Nu stiu ce sa fac, am nevoie de ajutorul vostru!
Gingiuta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-04-12, 22:46   #26
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Din cite stiu eu, pentru chirurgia oro-maxilo-faciala ai nevoie de medicina generala, deci daca nu te intereseaza stomatologia generala, incepe cu MG si te mai "luminezi" pe parcurs.
wannabe MD a multumit.
Vechi 17-04-12, 02:10   #27
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
in primul rand multumesc pt postare.
cred ca e vorba de un cocktail de motive, factori si conditii "sine qua non":

*tre sa fii atras de stiinta vietii; sa iti placa biologia, sa fii interesat sa intelegi si sa aprofundezi fenomenele vii. (de ex, eu am term un liceu de biologie chimie, si biologia m-a pasionat de cand ma stiu, la fel si chimia. regret ca nu am inteles fizica, dar exista si nonprofesori, nu numai profesori buni...)

*sa intalnesti pe cineva care sa iti trezeasca un anume receptor nevazut: de ex, dentista din clasele primare care venea mereu intr un halat apretat, f ingrijita, si care incercuia cu un creion rosu in fise. si mirosul de eugenol, si modul ingrijit in care erau aranjate toate acele obiecte pe masuta, si atmosfera vesela si degajata din cabinet...(amintiri din clasele primare).

*exista, apoi, factorul "hazard", atat de des implicat in alegerile noastre: facem stoma pt ca pur si simplu tre sa facem: eu de ex am dat la med generala, voiam sa fac chiru oftalmo, dar, la praga fiind, intrasem intr un grup care dorea sa faca stoma. asa ca mi-am schimbat aparent superficial orientarea...

*trebuie sa iubesti oamenii, sa vrei sa le faci bine, sa ajuti, cu alte cuvinte.

*si, nu in ultimul rand, tre sa ai in tine dorinta de autodepasire, de dezvoltare continua.

*am uitat ceva f important: trebuie sa ai norocul de a sta in preajma unui medic bun (mentor) care sa te puna pe orbita. (cu ghilimele de rigoare). asta in timpul facultatii si doppo.

*tre sa realizezi in timp util ca ce ai ales NU ti se potriveste. poate ca exista alte domenii in care poti fi bun si util. dar asta depinde de ce fel de om esti, de caracterul pe care il ai si de personalitatea fiecaruia.

astea ar fi, in opinia mea, cateva dintre elementele melanjului care ne face sa alegem ceva sau altceva.
desigur ca unii nu sunt atrasi de medicina, asa cum altii nu sunt atrasi de inginerie sau avocatura. uneori mi se pare ca, la cat sunt de dedicata si tipicara, ar fi trebuit sa aleg o ramura a med generale, mai profunda, mai ...importanta. dar poate intr o alta viata.

este o mare fericire ca profesiunea sa fie in egala masura si hobyy si pasiune. pt mine asa este. si sunt un om fericit.

Un dentist bun,dupa parerea mea,este unul care dupa ce a reabilitat oral o persoana si se uita la zambetul ei si la rezultatul final este multumit de frumusetea acelui zambet fara sa se gandeasca la banii pe care i-a castigat.

Modificat ultima data de skkar; 17-04-12 la 05:31.
skkar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-14, 23:46   #28
La primele mesaje
Pacient
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

buna , am si eu o intrebare : din ce se da admiterea la MD ? si cat de dificila e ?
The0 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-14, 10:50   #29
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Theo, bine ai venit.
Atentie ca esti offtopic pe acest subiect. Cauta te rog alte subiecte cu tema care te intereseaza. Sigur s-a mai scris despre asta.
Multumim pt intelegere.
Vechi 07-04-14, 10:10   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Lasati arta. Ne bucura ce facem, dar o facem si pt bani. Punct. Cu arta, mori de foame

KOL Sybronendo
Vechi 26-04-14, 01:51   #31
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
Din cite stiu eu, pentru chirurgia oro-maxilo-faciala ai nevoie de medicina generala, deci daca nu te intereseaza stomatologia generala, incepe cu MG si te mai "luminezi" pe parcurs.
Pana in anul IV se poate transfera si isi echivaleaza cam toate notele daca nu ii place stoma.
oati este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-06-14, 23:02   #32
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

In aceeasi situatie sunt si eu, ma pregatesc pentru medicina, dar oscilez intre MG si MD, mi-ar place si chirurgie oro-maxilo-faciala, cu toate ca admiterea e atat de aproape nu ma pot hotari.
Daca incep cu MG , pot ulterior, dupa ce vad cum stau lucrurile, sa trec la MD?
marni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-14, 11:06   #33
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Dacă iti place sa nu ai viata personala, atunci md e pt tine

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
Lore.dana a multumit.
Vechi 07-06-14, 13:20   #34
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Ma pot transfera mai tarziu? de la mg la md? cand?
.
Vechi 07-06-14, 13:21   #35
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Întreabă si tu la facultate

Vechi 08-06-14, 10:49   #36
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu stiu cat de deschisi sunt la astfel de intrebari.
.
Vechi 08-06-14, 11:56   #37
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pai întreabă cand e deschisa facultatea

tiptop a multumit.
Vechi 11-06-14, 10:22   #38
Ucenic timid
Medic Stomatolog
incerc sa devin mai bun
profesional

.

Default legat de schibat facultatile intre ele

eu am terminat in 2002 la Bucuresti , pe vremea aia, cel putin acolo, te puteai transfera de la med gen la stoma si invers in primii doi ani, incepand cu anul 3 nu mai mergea, deoarece cel putin la stoma se incepea studiul materiilor de profil...dintarie, o idee ar fi sa faci ambele facultati si iti alegi apoi ce iti place/potriveste, oricum a doua facultate e mai scurta pt ca iti recunoaste destul de mult din materiile studiate la cealalta...succes
Florin Schiopu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-14, 16:18   #39
La primele mesaje
Medic Dentist
smile often

.

Facand tehnica dentara, te gandesti: De ce sa nu fiu si eu stomatolog? Cate as face daca a fi stomatolog...))
Eu asa m-am hotarat.
Lark este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-04-15, 20:26   #40
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Un articol care merita citit de aspirantii la MD... dar si de studenti.

radualionte a multumit.
Vechi 20-04-15, 10:44   #41
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Da' crezi ca pentru medici nu este bun?
Vechi 20-04-15, 11:11   #42
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Sa ii ajute sa se reorienteze profesional?
Vechi 20-04-15, 18:35   #43
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Nuuuu!
Uneori, uitam de la ce valori personale si asumate am plecat in aceasta profesie...Poate, e timpul pentru o resetare/remember...
nico si cristaldental au multumit.
Vechi 30-05-15, 19:43   #44
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Daca nu va reorientati , atunci faceti-va meseria cu mult simt de raspundere si din placere ….. asa ca idee
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, aspirant, ati, buna, cauta, conteaza, copiii, dintii, direct, discuta, facultate, fiu, gasi, gasit, iga, intrebare, invata, lucreze, medici, medicii, medicina dentara, munca, oameni, placa, place, practic, problema, raspund, respectati, stoma, subiecte, tratezi, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: