Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Refuzul unui drept - absenteismul la vot

discutie din eugenol.ro : B. Refuzul unui drept - absenteismul la vot Participarea la vot se consider? a fi un drept dar ?i ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Activitati civice
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2988Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-10-09, 00:00   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Refuzul unui drept - absenteismul la vot

B. Refuzul unui drept - absenteismul la vot
Participarea la vot se consider? a fi un drept dar ?i o obliga?ie. Se spune adesea c? �ntr-o singur? zi POPORUL e SUVERAN. �n ziua alegerilor. Neparticiparea, absenteismul sunt dovezi ale lipsei de civism, de cultur? civic?! Vrei s? schimbi ceva, e?ti nemul?umit de ceea ce se petrece �n localitatea ta, �n ?ara ta, ?i tocmai �n ziua �n care ai putea schimba ceva, refuzi s? �?i exprimi op?iunea. Consider asta o dovad? de imaturitate deoarece:
  • ori �?i place s? te complaci �n situa?ia �n care e?ti ?i preferi s? critici mereu, st�nd de-o parte;
  • ori ?i-e team? c? �ntr-adev?r ceea ce-?i dore?ti o s? se �nt�mple ?i s? fi nevoit s? adop?i o alt? atitudine dec�t cea pe care o ai acum - aceea de ve?nic NEMUL?UMIT.
S-a dovedit �n cei 10 ani de �ncerc?ri de exerci?ii democratice c? rom�nul e greu de mul?umit. Mai repede vede groapa din asfalt dec�t cerul �nstelat. E mai aproape nefericirea dec�t fericirea pe care nici nu se str?duie?te s? o caute sau s? se apropie de ea!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/8479-refuzul-drept-absenteismul-vot/
Ca fenomen social absenteismul are mai multe cauze:
  • nemul?umirea, rezultat? din �n?elarea unor a?tept?ri;
  • form? de sanc?ionare at�t a puterii, c�t ?i a opozi?iei (un gest cu semnifica?ie).
La aceste explica?ii posibile se adaug? altele, invocate de cei afla?i �n aceea?i situa?ie ?i care consider? propriul vot irelevant pentru rezultatul final, ne�ncrederea �n alegeri, �n sondajele preelectorale.
Motive ca cele legate de: vreme (condi?ii nefavorabile), stare de s?n?tate, sunt nesemnificative pentru o analiz? diagnostic a neparticip?rii la vot.
Se spune c? doar �ntr-o singur? zi "poporul este suveranul" ?i aceasta este ziua alegerilor, c�nd fiecare persoan? �n v�rst? de peste 18 ani decide:
  • cine va conduce destinele individuale;
  • cine va purta r?spunderea pentru faptele ?i procesele sociale ce se vor declan?a �n urma unor politici sociale;
  • cine ne va reprezenta �n organismele puterii na?ionale ?i interna?ionale.
Mai mult de jum?tate din aleg?tori refuz? acest drept. De ce? Se invoc? adesea lipsa unei culturi civice, nep?sare ?i dezinteres pentru problemele comunit??ii. Atribute exclusiv umane, comportamente ?i atitudini care �?i au explica?ia �n starea societ??ii rom�ne?ti ante ?i postdecembriste.
Rom�nul a intrat �n democra?ia postdecembrist? dup? o alt? practic? "democratic?", aceea �n care, de fiecare dat?, participarea la vot, declarat?, era de 99,99% ceea ce crea impresia celui care nu participa c? el nu reprezint? aproape nimic, restul nesemnificativ care nu are cum s? mai poat? schimba ceva. Poate ?i �nainte fenomenul neprezent?rii la vot avea acelea?i propor?ii, dar dezinformarea ?i ascunderea adev?rului erau practici care f?ceau parte din via?a noastr? cotidian?. De ce acum ne �ngrijoreaz?? Pentru c? acest dezinteres manifestat �n aceast? perioad? se reg?se?te ?i �n alte domenii. Aceea?i indiferen??, neimplicare ?i lips? de r?spundere tr?deaz? ?i conduite de Neparticiparea la munc?, la via?a comunit??ii locale. Starea de blazare, de indiferen?? ne autoexclude din colectivitate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8479
�ntotdeauna exist? un mijloc �ntre aleg?tor- ales. Acesta este votul. El creeaz? o stare de concordan?? bazat? pe a?tept?ri onorate ?i pe �ncredere. Cum putem �ns? asocia aspectul cantitativ al particip?rii cu calitatea votului? Este aceast? problem? a cantit??ii relevant? pentru actuala etap? a dezvolt?rii sociale sau e dep??it?? Poate participarea unor categorii nici nu ar fi necesar?(?!) �ntotdeauna anumite comportamente ?i atitudini de mas? pot s? genereze �nc?lc?ri ale unor drepturi, s? conduc? la practici nedemocratice cum ar fi chiar cea a excluderii unor categorii de la un drept fundamental- acela de a alege ?i a fi ales. �ntotdeauna orice form? de regim politic prezint? avantaje ?i dezavantaje, iar �n cazul democra?iei, marele dezavantaj este acela c? majoritatea care hot?r??te este...mediocritate!

Sursa Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dragos Dinulescu si AndreeaC au multumit.

Modificat ultima data de admin; 26-06-10 la 16:38.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-09, 00:17   #2
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E mai vechi articolul asta.Eu astept si ceva de actualitate.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 19-10-09, 00:20   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
E mai vechi articolul asta....
Stii bancul cu Ion si Ianos, eu abia acuma am aflat
Vechi 19-10-09, 00:25   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Unii nici acum nu afla...
Vechi 19-10-09, 00:32   #5
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

apai voi faceti cum stiti, ca io tot nu ma duc!
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-09, 01:19   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu o sa merg pana la paris sa votez desi am jurat ca nu mai votez niciodata
robbycarlos si clavalik1 au multumit.
Vechi 19-10-09, 02:04   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am auzit o singura data o parere relevanta referitoare la vot.

De ce trebuie sa mergi la vot?
Pentru ca trebuie ca politicienii sa stie ce gandesti tu despre ei, chiar daca te duci acolo doar sa iti anulezi votul respingand toti candidatii propusi.

Asta ce impact ar avea?

Politicienii nu vor mai folosit % absentilor ca pe o masa de indecisi cu care sa se joace ci vor sti ca desi au un % de voturi da, mai au un procent mult mai mare de voturi anulate, adica nu (anularea fiind un vot negativ dat tuturor candidatilor la vot).

Pai de ex un Geoana care a iesit pe locul 2 la el in circumscriptie vexandul pe cel de pe locul 1 cu mandatul de parlamentar (idioata de lege uninominala si repartizarea proportionala a voturilor - votata de parlamentari si nu cea propusa de Basescu) ar fi avut si 70% de voturi importriva!
Toti spun % lor de voturi si des nu se intelege ca acel % este din numarul celor care s-au dus la vot (adica din sub jumate de voturi ei au un %)
Vechi 19-10-09, 13:58   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Zilele trecute am revazut "filmul" alegerilor din '96 si "Caravana ProTv" realizata cu acest prilej chiar la aflarea rezultatului (am inceput sa fac video-captura la toate filmuletele video pe PC). M-am bucurat ca atunci, am trait ceva emotii desi stiam deznodamantul, l-am ascultat chiar si pe "vaccin tudor" vorbind de Pamfil Seicaru si psihologia poporului roman ref. la "criticism" si o posibila explicatie (psiho-sociologica) a schimbarii din 2000 (sanctionarea CDR-ului de catre electorat). Ca si in '89, in '96 aveam Sperante Mari. Si? S-a dovedit/se dovedeste: "toti o apa si-un pamant". La alegerile Prezidentiale, o sa ma duc; o sa ma duc si la Parlamentare dar, s-ar putea, sa-i sanctionez prin anularea votului, adica "taierea" tuturor candidatilor in caz ca nu apare (printr-o minune) un om politic viabil si colana vertebrala pana atunci...
Vechi 19-10-09, 18:32   #9
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am surprins o discutie intr-un magazin cand o vanzatoare spunea ca se vaduce la vot dar ii va taia pe toti candidatii iar alaturi va scrie ''Vlad Tepes'' pe care va aplica stampila; Un mod cat se poate de sincer de a le arata parerea electorului despre ei si de-ai impiedica sa se foloseasca de vot.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-09, 20:11   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da si asa afectata o sa fie udrea incat mai baga cateva milioane in buzunar.
Pe cine crezi ca intereseaza ce bazaconii scrii pe buletin.
Vechi 19-10-09, 22:14   #11
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

de acord cu mersul la vot, insa o precizare vis a vis de ce a zis Eugenol Man privind votul din 2008 si legea actuala cu uninominal.

daca ar fi iesit peste tot in toate circuscriptiile doar cei de pe locul 1, la nivel national desi de ex cu PDL ar fi votat doar 32 % din populatia romana ce s-a dus la vot, ne-am fi trezit cu un Parlament cu 43 % PDL-isti. In acelasi timp, desi aproape 1 din 5 romani (18%) ar fi votat cu un membru PNL, in parlament dupa o asemenea lege am fi avut doar 11 % parlamentari PNL.

mi-am permis sa fac rapid un tabel in care se vede ca dupa actuala lege se respecta aproape exact numarul voturilor oamenilor, deci avem un parlament reprezentativ pentru cei care am votat. Altfel multi romani s-ar fi simtit total nereprezentati in acest for.

daca s-ar fi votat cum a vrut actualul presedinte, si anume doua tururi de scrutin, la cum a fost atunci trendul si cum e si acum (adica PDL e impotriva tuturor), ar fi insemnat ca mai in toate circuscriptiile celelate partide s-ar fi sustinut reciproc pentru un al doilea tur si desi la nivel national ar fi fost initial 32 % din populatie cu PDL, in final dupa turul 2 ne-am fi trezit in Parlament cu probabil 15 % parlamentari PDL (majoritatea ar fi pierdut al doilea tur de scrutin).

Stiu ca pt un parlamentar pe locul 1 e aiurea sa piarda fata de cel pe locul 3 la el in circuscriptie, dar au fost cazuri izolate si acest rau a fost mult mai mic decat raul care s-ar fi intamplat daca s-ar fi aplicat celelalte doua reguli de joc.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Slide2.jpg (114,9 KB, 7 vizualizari)
Vechi 19-10-09, 22:24   #12
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

in al doilea rand aud des aceasta "delasare" si neincredere in politiceni si o incercare de a ii resonsabiliza doar pe ei pentru ceea ce se intampla intr-o tara. Dar cum imi spunea un prieten cand il tot criticam pe presedinte, de fapt trebuie sa ne uitam la ei ca la niste colegi de servici: niste oameni simpli ce isi urmaresc niste interese strict personale, departe de altruism si idealuri pure.

Cand mai criticam politicienii pentru situatia din tara noastra, ar fi bine sa ne oprim un pic si sa ne uitam si sa analziam: femeia mea de servici imi curata bine casa ? functionara de la impozite ma serveste elegant si rapid ? mecanicul mi-a reparat eficient robinetul la baie ? Zugravul si-a facut treaba bine si nu a stat sa piarda multe ore band vin sau bere ? Stomatologul meu mi-a obturat bine canalele si apoi mi-a slefuit corespunzator dintele ? etc etc etc....Daca la sirul asta infinit de intrebari raspunsurile sunt mereu DA, atunci inseamna ca putem sa dam vina DOAR pe politicieni....

Cati dintre voi au prieteni politicieni ? Vi i-ati imagina cum ar fi daca s-ar ocupa doar de meseria lor ? Pai majoritatea ar fi mediocrii...Atunci oare de ce ar fi altfel in politica ?

Ca si in stomatologie: nici un tratament nu e perfect. Il doare oarecum pe pacient. Si il costa multi bani. Dar incearca sa gaseasca un compromis si sa se duca la un stomatolog cat de cat nu foarte prost profesional. A nu te duce nu este deloc o optiune. Si pe noi politica ne doare si ne costa de aceea trebuie sa votam cea mai buna solutie la fiecare moment. Adica cu alte cuvinte solutia cea ma putin proasta....
porumb, Dragos Dinulescu, aha si alti 6 au multumit.
Vechi 19-10-09, 23:17   #13
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu ma duc la vot sa votez impotriva lui basescu ......fac lobby impotriva lui (asa simt ca ami "descarc " frustrarile produse de politica.ro si sincer ma simt mult mai relaxat in restul timpului)...nu stiu in prezent cu cine votez dar cred ca nu e important.....!

jos udreaebaberceanubocblagapogea....

p.s. man sunt offtopic ??
dumitriu_diana a multumit.

Modificat ultima data de daniii; 20-10-09 la 09:36.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 00:14   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

robby, de te-ar fi atras politica in sensul sa intri in ea....... ministru de externe scria pe tine.
Vechi 20-10-09, 00:39   #15
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

"Ca si in stomatologie: nici un tratament nu e perfect. Il doare oarecum pe pacient. Si il costa multi bani. Dar incearca sa gaseasca un compromis si sa se duca la un stomatolog cat de cat nu foarte prost profesional. A nu te duce nu este deloc o optiune. Si pe noi politica ne doare si ne costa de aceea trebuie sa votam cea mai buna solutie la fiecare moment. Adica cu alte cuvinte solutia cea ma putin proasta...."

Ai zis-o adinc! Si pina la urma o sa-l alegem pe stomatologul neamt pentru ca asa ne vom simti si noi mai nemti si poate lucrurile vor merge ca pe acolo- vrabia malai...............
Vechi 20-10-09, 01:24   #16
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai Eman, toate au o explicatie: in Romanica vin ai nostri- pleaca ai nostri... Asa se intampla din 90 incoace. E si normal ca lumea sa fie scarbita si sictirita.
Iliescu si compania sunt la putere din 90 (exceptand dezatruoasa guvernare CDR) sub diferite forme. Chiar atunci cand a castigat Alianta alegerile, guvernul Tariceanu a fost "sustinut" in Parlament tot de PSD...
Treaba cu Johannis e iarasi o marsavie, daca iese Geona, il zboara afara, daca iese Base, iar au controlul Guvernului.Ti se pare ca nu ai nici o sansa sa scapi din tentaculele caracatitei ex-securiste.

O sa ma duc la Londra sa votez, ce-o sa fac
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 01:28   #17
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
Cand mai criticam politicienii pentru situatia din tara noastra, ar fi bine sa ne oprim un pic si sa ne uitam si sa analziam: femeia mea de servici imi curata bine casa ? functionara de la impozite ma serveste elegant si rapid ? mecanicul mi-a reparat eficient robinetul la baie ? Zugravul si-a facut treaba bine si nu a stat sa piarda multe ore band vin sau bere ? Stomatologul meu mi-a obturat bine canalele si apoi mi-a slefuit corespunzator dintele ? etc etc etc....Daca la sirul asta infinit de intrebari raspunsurile sunt mereu DA, atunci inseamna ca putem sa dam vina DOAR pe politicieni....

Cati dintre voi au prieteni politicieni ? Vi i-ati imagina cum ar fi daca s-ar ocupa doar de meseria lor ? Pai majoritatea ar fi mediocrii...Atunci oare de ce ar fi altfel in politica ?
Omul e un pic controversat, dar a nimerit-o foarte bine:

Din experienta proprie, STIU ca are dreptate (deh, am avut odata convingeri si multi prieteni liberali)
laura tanase a multumit.
.
Vechi 20-10-09, 03:23   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se intoarce Bratianu in mormant!
Cosminf a multumit.
Vechi 20-10-09, 09:18   #19
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

Ar fi bine sa mergem la vot.Sa votam schimbarea, nu stagnarea.Ce am vazut ca s-a intamplat in RO in ultimul an m-a intristat.Cat despre Geoana, Iliescu l-a caracterizat plastic si la subiect intr-un cuvant.Ramane in opinia mea celalalt candidat viabil.Sa nadajduim ca nu bea cat actualul si nu pune o blonda deasupra interesului national.Parea mea(in stilul lui Caragiale)
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 11:06   #20
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Una din primele masuri pe care sper un nou presedinte (nu tot actualul) ar trebui sa le ia, ar fi sa demareze cu adevarat reforma statului prin modificarea Constitutiei in sensul de a-si diminua lui insusi atributiile (si a elimina confuziile cu suprapunerile de putere presedinte-guvern). Acolo s-ar masura onestitatea lui si viziunea de viitor.

Intr-o tara cu un trecut ca al nostru, nu cred ca modelul tatucului presedinte este o optiune de dorit.

In acelasi timp insa, intr-o tara unde democratia nu este prezenta in gandirea si modul de viata al oamenilor, este destul de dificil sa conduci un popor si sa il pui sa munceasca doar cu vorbe frumoase si eleganta.
Vechi 20-10-09, 11:23   #21
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Din pacate nu Presedintele initiaza reformele, ci Parlamentul si Guvernul.
In cele 2 se cam perinda aceiasi oameni de 20 de ani incoace.
Cand se incearca sa se reformeze ceva, vezi diminuarea aparatului de stat propus de "controversatul" Boc, pica Guvernul, cand Presedintele propune diminuarea nr de parlamentari (daca nu stiati, Romania are aproape tot atatia ca si SUA) prin referendum, bineinteles Parlamentul se opune.
Cand se incearca solutionarea cazurilor din justitie, guess what?
Cand se propune viceguvernatorul BNR (asa cum a scris Laura), e ales subtirelul Olteanu -jurist, in locul unui profesionist in domeniu, cum ar fi Daianu....

Ideea cu Tatucu-Presedinte e initiata pe principiul hotul striga hotii. In fine, visul lui Patriciu s-a implinit: PSD si PNL sunt mai apropiate ca niciodata...
.
Vechi 20-10-09, 11:55   #22
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
.
Cand se incearca sa se reformeze ceva, vezi diminuarea aparatului de stat propus de "controversatul" Boc, pica Guvernul, cand Presedintele propune diminuarea nr de parlamentari
Cosmin nu se incearca nimic sunt doar vorbe in campania electorala...te-ai intrebat de ce guvernul incearca sa schimbe ceva doar atunci cand nu are sustinere in parlament ? Guvernul nu a picat din cauza asta ci pt ca Boc la dat afara pe psd-istul de la interne ,idem presedintele propune scaderea nr de parlamentari tot in campanie :la un interviu recent presedintele a spus ca doreste referendum in ziua alegerilor prezidentiale pe motiv ca ar avea mai multe sanse sa fie votat de catre mai multi deoarece singur nu suscita interes ... cred ca e invers ...
.
Vechi 20-10-09, 13:51   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...
Treaba cu Johannis e iarasi o marsavie, daca iese Geona, il zboara afara, daca iese Base, iar au controlul Guvernului.Ti se pare ca nu ai nici o sansa sa scapi din tentaculele caracatitei ex-securiste.

O sa ma duc la Londra sa votez, ce-o sa fac
Pai de cand e base comunist?
E mana forte si cam badaran dar comunist nici gand.
Eu de asta il votez ca poate mentine balanta la egal cu PSD-ul

Smecheria e sa votezi pe aia de tin balanta la egal cu aia raii. Si PSD cred ca pe scara toxicitatii pentru Romania se afla cel mai sus.
Partea proasta e ca au si multi oameni capabili dar rezultanta finala a fost mai multa mafie.

La PNL nici o speranta de reforma reala. Au avut 4 ani si au preferat sa stimuleze consumul fara limite, lucru care s-a prabusit ca un castel de carti la prima adiere. Oricum nu puteam mentine ritmul de consum asa ca nu aveam resurse.

Uitati-va la cat de mult se tipa impotriva lui Basescu. Aproape toti sunt impotriva lui. Pai daca politica e toata corupta si toata tipa impotribiva unui om nu cumva sta le strica socotelile?

E un calcul pur pragmatic la fel de pragmatic ca votul dat lui Iliescu pentru a nu iesi Vadim. Si acolo mi-am calcat si mai mult pe mandrie cand l-am votat stiind ca alternativa ne impingea in prapastie.
Nu imi este rusine sa spun ca l-am votat pe ilici ca daca nu ar fi fost muuuult mai rau. Am votat cu capul nu cu inima. Inima ar fi vrut sa taie tot de pe lista aia.

In aprecierea politicii cred ca e inutil sa pui emotii. Nu vei face decat sa te enervezi si sa nu mai poti vedea clar.
Incearca sa vezi care sunt jocurile si cum ai putea incurca jocurile unora.
Din pacate nu sunt jucatori pe care sa ii sprijin ca au planuri constructive viabile ci doar vreau sa tin balanta la egal.

Asa vor trebui sa tina pasul cu dansul pe muzica EU si nu isi vor face ei muzica proprie.

PS Si exista topic de politica pe eugenol pentru ca vrem nu vrem parte din viata noastra e si politica, din pacate pentru a ne afecta negativ in cea mai mare parte.

Multumesc pentru decenta in discutii. Lucru care nu il poti spune daca te uiti la televizor.

--------------------------
--------------------------
Citat:
Din pacate nu Presedintele initiaza reformele, ci Parlamentul si Guvernul.....
Cateva considerente pe marginea constitutiei.

A fost modificata in 2003 sub regimul Nastase. Daca mai tineti minte a fost candidat cu sanse mari la presedentie dar nu -a iesit. Unii spun ca si-a pregatit constitutia special pentru el atribuind mai multe puteri presedintelui.

Adica el numea Prim Ministrul si parlamentul aproba. Doar daca era un partid alianta care castiga la alegeri 50+1 trebuie conform constitutiei sa puna PM de la ei dar si acolo putea sa refuze candidatii propusi de ei.
Cand sunt sub 50% poate numi pe cine vrea el asa cum o face si la procurorul general ...
Asta e constitutia si Base a apelat la toate portitele oferite pentru a-i vexa majoritatea PSD PNL.
E un joc democratic pe baza legislatiei dar desigur dus la extrem.

Prin faptul ca Presedintele numeste un PM poate orienta reforma intr-o directie sau alta, fara garantia unui control ulterior. Adica daca pui pe unul care zice ca va face reforma asta, si face altceva, Presedintele nu mai poate face nimic. Asa e legislatia.
Cred ca e cazul lui Tariceanu care in loc de reforma a marit cheltuielile bugetare sa avem noi ce taia acum.

Deci Presedintele poate schimba cursul Romaniei intr-o masura. Dar el nu poate garanta ca se va face reforma indiferent cat de mult si-ar dori (nu vorbesc de Base, ci de un caz ipotetic pentru a vedea cum functioneaza sitemul daca esti bine intentionat)

Revenind la presiune, PSD PC a anuntat ca propune legea desfiintari pensiilor parlamentarilor si introducerea principiului contributivitatii.

Iar merge doar "cu sula in coaste" ca sa citez o eminenta ...

Si uite ca ajung la un principiu descoperit in facultate, nu exista progres fara un sut in fund (presiune)
Cu vorba buna nu prea tine.
robbycarlos, clavalik1 si denta au multumit.
Vechi 20-10-09, 14:07   #24
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Indiferent cu cine votam sau care e mecanismul ce ne indreapta spre acea decizie, ideea expusa de Eugenol Man si sustinuta de noi (desi cu convingeri politice diferite) este ca ar fi normal ca un numar cat mai mare de oameni sa isi exercite dreptul de vot.

Mai ales voi cei din tara, ca doar nu vreti sa va pun eu cu Cosmin si Sico presedinte , fiindca noi ne deplasam la ambasade sa votam si voi nu mergeti

Iar faza cu inima in loc de ratiune la vot, este intr-adevar extrem de reala din pacate. De aceea incerc sa ma abtin in discutii politice (desi mai arunc din cand in cand cateva apropouri), fiindca stiu ca se pune mult prea multa pasiune si risc sa ranesc sau jsa indepartez prieteni f apropiati, doar fiindca avem alte pareri politice.
eugenol man si sico au multumit.
Vechi 20-10-09, 14:27   #25
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
...fiindca stiu ca se pune mult prea multa pasiune si risc sa ranesc sau jsa indepartez prieteni f apropiati, doar fiindca avem alte pareri politice.
Cred ca am trecut definitiv de perioada '90-'95 cand sotul divorta de sotie, fratii isi dadeau cu ceva in cap, copiii se certau cu parintii, vecinii nu-si mai vorbeau, etc. Cel putin asa percep Eu acea "patima" politica, ca nu mai este, ca se poate vorbi civilizat indiferent de optiunea politica. Oare am invatat sa-l respectam pe Celalalt? Eu asa cred.
Vechi 20-10-09, 15:03   #26
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eman, basescu nu e comunist? poate,dar a fost...
cine cu o meserie ca a lui inainte de revolutie nu era comunist? sau securist? lasa ceausescu sa iasa din tara asa pe cine are chef? dar astea au sa iasa la iveala daca base nu iese presedinte...
Vechi 20-10-09, 15:38   #27
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Sico,
Apartenenta la comunism / securism este data nu neaparat de carnetul de partid , securist ci de mentalitate.

Evident ca a dat cu subsemnatul sau chiar era angajat la secu ca toti cei la nivelul lui erau sub control.

Dar nu vad mentalitati comuniste la el. Ci o abordare individualista a problemelor si lucrul mai greu in echipa datorat defectului profesional (ca si noi e rege la el in domeniu - pe vas)
Asta se vede in inabilitatea lui de a face echipe, sau a stimula echipe. Nu ca nu poate, dar cred ca nu e prima lui optiune.

Si noi semanam pentru ca si la noi in cabinet medicul dicteaza politica si el are ultimul cuvant. Cand faci asta mult timp nu poti sa nu iti atrofiezi putin simtul colaborarii. Tocmai simtul asta il antrenam noi aici pe eugenol. Colaborarea

In fond a cerut condamnarea comunismului in mod oficial. Am o lista lunga de reprosuri pt el dar comunist securist nu e pe lista.

PS Nu incerc sa iti schimb parerea ci imi expun motivatiile mele.
Apreciez foarte mult ca mergi (tu, cosminf ... scuze daca nu ii pomenesc aici pe toti) la vot si ca asta nu implica 5 minute de mers pe jos ci aproape o zi pierduta. Indiferent de ce votati.
Acesta este exercitiul democratic. Nu esti in democratie pana nu te comporti ca atare.
Bravo.
laura tanase a multumit.
Vechi 20-10-09, 15:58   #28
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

Basescu nu e comunist?Dar oare puteai inainte de 1989 sa fi comandant de nava,fara dosar aprobat?Fara sa fi membru de partid?Nu asta e problema.
Ci criza din tara.Nivelul de trai.Indiferent cine ar veni la putere, politicienii indiferent de culoare au s-o duca bine.
Problema e ca un alt presedinte(nu geoana sau basescu).ar rupe un pic din cardasia presedentie parlament care de un an de zile a dus tara spre un marasm economic si moral de neimaginat.Ganditi-va cum a ajuns Boc prim ministru.Printr-o marsavie politica aranjata de basescu-stolojan.Acum cand e o alta majoritate presedintele o ignora?E democratic?Nu prea cred.Moral?Nici atat.Sansele se a schimba ceva sunt mici.Dar daca nu facem tot ce ne sta in putinta sa schimbam starea vom deveni complici.
Basescu e o rusine ptr RO.Cati sefi de stat l-au invitat undeva?A fost prezent doAR ACOLO UNDE A FOST ABSOLUT NECESAR SA REPREZINTE TARA.Dupa ce a facut tiganca o ziarista(remarca f rasista dealtfel)a fost complet izolat.Considerat intelectula?Nici pe departe.Cult?La nivel de liceu industrial.Dar smecher ca un bisnitar specilalizat in bufuri portuare si tot felul de combinatii dubioase.Asta vrem?Asta santem?Acolo vrem sa ajungem.Acuma 5 ani am votat sa TRAIM BINE!Cati romani o fac?Cati sunt fericiti?Spalati in baile de multime prezidentiale somn usor ROMANIE.
ann a multumit.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 16:14   #29
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Multumesc pentru decenta in discutii. Lucru care nu il poti spune daca te uiti la televizor.
Am ocazia si eu sa imi fac o oarece "cultura politica", altfel nu reusesc sa stau pe un talk-show, fac reactie alergica si-mi vine sa scarpin telecomanda .
De mers la vot sigur ma duc, inca am o dilema daca voi vota pe cineva sau anulez votul. Poate ma conving dezbaterie voastre.
Vechi 20-10-09, 17:25   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci singura solutzie pentru Romania e un mic dictator care a condus masina dupa un spritz?
sau starea infrastructurii justifica mentinerea lui berceanu in functia de minstru al transportuilor?
ma scuzati, dar mie mi-e greatza cam de toti politicienii romani.
El Presidente n-o fi comunist; dar stiti cati comunisti sunt in alte esaloane? exemplu: acu' un an n-am putut vota, ca n-aveam viza de uk, degeaba i-am explicat istetzei aleia ca nu imi trebuie; as fi dat 11 £ ca sa ma duc pana la Edinburgh sa votez.
acum sunt in tzara si vreau sa ma duc la vot. da' n-am cu cine. probabil ca o sa imi anulez votul; sau si mai bine, o sa plec pe munte daca va fi frumos in WE ala.
mie imi trebuie un partid nou, cu oameni complet noi. vedem cam aceleashi fetze in politica din '90 incoace. dpdv. meu, ne-au aratat toti ce pot. pe undeva pomenise eman urr-ul. dupa stiintza mea nu mai exista.
insa la finantze am o propunere: sa aduca un pakistanez. da foarte buni finantzishti tzara aia.
scarbit de politica in general,
tudor g.
Vechi 20-10-09, 18:00   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Politicieni in romania = bisnitari...
Numai afaceri si afacerute... Daca nu ei atunci niste prieteni sau rude. Fratele lui base e smecher de o vreme incoace,inainte era zero.
Tudor,un partid cu oameni noi,de acord,dar increderea trebuie castigata in timp iar pentru niste nou veniti va fi greu.
Vechi 20-10-09, 18:43   #32
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de morsa1 View Post
...
Ci criza din tara.Nivelul de trai.Indiferent cine ar veni la putere, politicienii indiferent de culoare au s-o duca bine.
Problema e ca un alt presedinte(nu geoana sau basescu).ar rupe un pic din cardasia presedentie parlament care de un an de zile a dus tara spre un marasm economic si moral de neimaginat.Ganditi-va cum a ajuns Boc prim ministru.Printr-o marsavie politica aranjata de basescu-stolojan.Acum cand e o alta majoritate presedintele o ignora?E democratic?Nu prea cred.Moral?Nici atat.Sansele se a schimba ceva sunt mici.Dar daca nu facem tot ce ne sta in putinta sa schimbam starea vom deveni complici.
Basescu e o rusine ptr RO....
Eu cred ca trebuie sa intelegem legislatia inainte de a ne grabi cu etichetari:
1. Presedintele a numit un alt PM (Boc) decat cel asteptat, si a produs o majoritate in parlament care l-a aprobat.
E democratic? - Da - vezi constitutia.
2. Presedintele ignora majoritatea din parlament.
E democratic? Foarte. Veizi constitutia - Presedintele numeste PM dupa consultari cu partidele. Consultare nu implica supunere.
3. E moral?
O intrebare buna. Cat de moral poate fi un joc politic in cadrul legii? Aici raspundem fiecare pentru noi.

Cardasie Presedinte Parlament ?
Mi-e mi-se pare ca de cand e base dimpotriva Parlamentul e in indigestie acuta. Nu inteleg.

Reamintesc cine s-a retras din guver si a inceput criza, PSD pentru ca nu au numit un al ministru la interne.
Daca tu ai vedea la televizor ca asistenta ta de la cabi spune ca planuiesti sa o inseli tu ce ai face? (ministrul Nica , cand a spus ca s-au inchiriat toate autocarele in datele alegerilor pentru o frauda masiva) NU i-ai cere dovezi sau demisia?

Hai sa nu inghitim stiri gata digerate de la Antene , Realitatea...

In ultimele zile am avut mult de lucru la calculator si am lasat si tv-ul deschis. Am urmarit marea majoritate a dezbaterilor si spun ca sunt destul de bine informat.
Este o rusine pentru jurnalistii de la aceste trusturi modul in care servesc stiri, talkshow-uri antibasescu.
Stirile nu sunt anuntate ci ni se dau concluzii.

In talkshowuri se face bascalie pe fata de invitatii cu alte pareri decat cele acceptate, la un mod grosolan ...
M-am decuplat emotional si nu am probleme sa ma uit la spectacol. Dar din pacate sunt manipulari grosolane. SI asa si ma simt agresat de minciunile pe fata, rasucirea cuvintelor ... dar e doar un joc politic.
Daca PSD PNL ar fi spus simplu fara taraboi, da presedintele are atributul de a numi PM altfel ar fi situatia acum.

In ce priveste pe Base e clar ca are o lista lunga de lucruri in defavoarea lui. Dar nu il iau de barbat sa imi placa ci doar sa isi faca treaba si sa puna presiune pe justitie sa se reformeze.
A fost SINGURUL care a facut-o impreuna cu Macovei.
Aici e cheia progresului in RO. Fara asta degeaba reforme...

Dar la un final Geoana \ Basescu (cum cred ca va fi) e clar pe cine votez.
De asta spun ca votez asa, cu alti candidati mi-as schimba votul cu placere. Crezi ca eu nu vreu ce e mai bun pt Ro?
Ma caracterizeaza pragmatismul si am trecut de faza frustrarilor in care ei sau (in cazul nostru) Presedintele este vinovat de toate.
Am intrat in faza in care schimb ce nu imi place. Wanna' join
clavalik1 a multumit.
Vechi 20-10-09, 19:15   #33
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce ne-ar trebui? Un presedinte independent. Dar in tara asta de scandalagii, unde aparitiile la televizor sunt mult mai importante decat conducerea tarii, unde fiecare incearca sa-l "sape" pe oponent,neaducand solutii viabile, nu vad partidele acceptand aceasta varianta. Chiar ma gandesc serios, in cazul in care este reales Scandalagiul Nr 1 (pe care acum 5 ani l-am votat), sa emigrez. Am ajuns sa-mi fie scarba sa ma mai uit la emisiuni politice.
morsa1 a multumit.
Vechi 20-10-09, 19:37   #34
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
..Chiar ma gandesc serios, in cazul in care este reales Scandalagiul Nr 1 (pe care acum 5 ani l-am votat), sa emigrez. Am ajuns sa-mi fie scarba sa ma mai uit la emisiuni politice.
Si eu sunt pt independent si de asta am sperat sincer la Oprescu... dar speachul de lansare m-a lasat foarte dezamagit.

Ce legatura are presedintele cu emisiunile politice? Poate ca a rascolit mizeria si acum apare la TV
Dar e trist sa crezi ca trebuie sa emigrezi din cauza asta si te inteleg. Din categoria Targ de emigrare a Medicilor tinut la Facultatea de Medicina din Bucuressti.
Ce e mai trist decat sa iti pregatesti tinerii ca sa plece din tara. Si mai trist ca si platesti pt asta.
Vechi 20-10-09, 19:51   #35
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Chiar nu ma gandeam la Oprescu. Este departe de a fi un adevarat independent.
Pai in acele emisiuni nu se discuta si despre comportamentul presedintelui? Sau ma uitam pe la vreo emisiune de satira?
Eman, nu intru in polemica pe tema "Base", pentru ca nu ajungem nicaieri. Iti respect alegerea, dar imi mentin parerea "excelenta" pe care mi-a lasat-o Presedintele.Si in patru ani si jumatate doar a ajutat la formarea ei.
Cat despre plecat...nu vad ca se "strofoaca" vreunul sa tina in tara tinerii.Chiar daca "tara a investit in ei".
Vechi 20-10-09, 22:15   #36
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eman, m-ai inteles gresit, nu faceam referire la Basescu zicand "comunisto-securist". Desi nu bag mana-n foc ca nu a fost...

In privinta optiunilor de vot sunt complet in asentimentul tau, adica o sa-l votez pe Base. Pt ca nu vad o alta solutie viabila momentan, pt ca nu as vota niciodata pe unii care se asociaza cu Iliescu si Hrebenciuc, pt ca ma doare inima sa vad partidul in care ideologic cred -PNL- sa ajunga in mocirla in care se afla, facand pacturi dupa pacturi si asocieri cu fostii securisti, pt ca Base e singurul om care constant in ultimii ani a atacat eterna clica si care-a deranjat...

Sunt constient ca nu-i chiar potrivit pt functia de Presedinte, dar macar e de cealalta parte a baricadei, unde consider ca sunt si eu...

Da, prefer scandalagii decat linistea Iliesciana care ne-a terminat atatia ani la rand
.
Vechi 20-10-09, 22:33   #37
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hm! Pai Presedintele este imaginea tarii! Cu asa parlamentari europeni si asa Presedinte, vai noua!
Punem anunt ... "Cautam Presedinte...bun politician,om cu bun simt, educat, echilibrat,etc...". Poate in Europa asta mare se va gasi vreunul. Ca noi nu suntem in stare sa "scoatem " unul bun.
sunshine_girl a multumit.
Vechi 20-10-09, 22:44   #38
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
Hm! Pai Presedintele este imaginea tarii! Cu asa parlamentari europeni si asa Presedinte, vai noua!
Punem anunt ... "Cautam Presedinte...bun politician,om cu bun simt, educat, echilibrat,etc...". Poate in Europa asta mare se va gasi vreunul. Ca noi nu suntem in stare sa "scoatem " unul bun.
Sunt convins ca o sa vina si asta. Momentan trebuie sa facem asanare. Adica sa inlaturam lichelele securisto-comuniste care ne paraziteaza de mai bine de jumatate de secol...
Ca in orice plan de tratament...
.
Vechi 20-10-09, 22:53   #39
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragos Dinulescu si AndreeaC au multumit.

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 23:14   #40
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

ok, se pare ca voi aveti dilema ca nu stiti cu cine sa votati, ei bine, eu am dilema ca as vota cu toti

ia fiti atenti acilea:

1.
De ce votez cu Geoană

de Link [Necesita inregistrare pentru acces.] | Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Votez cu Geoană. M-a convins. Bulina pe colivă a pus-o sâmbătă la un miting cu pensionarii. S-a jurat că, dacă iese preşedinte, o să le trimită medicamentele prin Poşta Română. Trai, babaco, pe banii nenichii...
Dacă, atunci când o să-l lanseze pe primul geoanonaut în cosmos, o să-mi ţină şi mie un loc la geam, vă povestesc cum arată de sus România preşedintelui Mircea. Adevăru-i că, chiar şi dacă n-o să prind locul mortului în navetă, vă pot spune de-acum. Încep ca politicienii, cu concluzia: o să fie frumos.În aeroportul Miron Mitrea (după numele primului ministru care a zburat din PSD) - flux mai mare ca pe Heathrow. Toate zborurile sunt "sosiri". E sfârşitul lui decembrie 2009 şi se întorc căpşunarii cu "business class". (La "economy": paporniţe, păsări vii, acvarii cu peşti Gupi). Pe banda de bagaje, fiecare va primi, în afară de geamantanul propriu, o valiză frigorifică cu 25.000 de euro, bani gheaţă).

Pensionarii aşteaptă compensatele la poartă. Vorbesc cu poştaşul:
- Maică, cum iau predinisomnul ăsta?
- Ţi-am zis şi data trecută, mamaie. Nici măcar atâta posologie nu poţi ţine minte? O dată pe zi, dimineaţa.
- Nişte feşe n-ai?
- La ce-ţi trebuie? De-astea nu-s în stoc, n-am primit de la Cotroceni.
- Vreau să-nvârt nişte sarmale, maică. Mi-a rămas aspirina de data trecută, o fierb, o dau prin maşina de tocat...
(Poştaşul îşi notează discret reţeta).
E luna lui Gerar, focul duduie: iar au sărit în aer nişte combinate. Ce se întâmplă? (vorba lu' Văcăroiu, pus de curând ministru la Culte, în locul lui Pleaşcă, pus la muncă ). Cosmonautul (aţi uitat de el, au uitat între timp şi autorităţile) a ajuns în spaţiu şi a descoperit un filon de vid. Îl cară la Constanţa, îl ambalează în containere cu "fragil" şi-l exportă la greu. Deficitul comercial al României scade spectaculos.
În luna lui Făurar e scos de la borcan şi intră în vigoare moratoriul cu băncile pentru IMM-uri şi persoane fizice. Nimeni nu mai dă un sfanţ timp de un an. Pardon, m-am emoţionat: plăteşte doar dobânda.
Cele patru camere ale Parlamentului (Cameră, Senat, Baie şi Bucătărie) lucrează. Preşedintele a spus în campanie: "Trebuie să avem grijă de femei" (natalitatea scade dramatic). Atunci toată lumea l-a înţeles. Dar, după, când a şi vrut să dea drumul la lucrare, Legislativul a început să problematizeze în plen: care femei? câtă grijă? cum definim conceptul? Şi altele asemenea. Câteva zile, preşedintele a fost adus de acasă cu ochelari de soare, de către aghiotant.
Suntem deja la jumătatea lui 2010. Băsescu se-nvârte în Lacul Rusesc, Boc freacă puntea, în linii mari pedeleul e la puşcărie. Toţi scriu pe ziduri cu cozi de linguri "Vanghelie, jos labele de pe...". O să mă întrebaţi, pe bună dreptate, ce face Elena Udrea.

2.

De ce votez cu Băse

de Link [Necesita inregistrare pentru acces.] | Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Cum de ce? Că-i cool. Că şi-a tras un slogan mai ieftin ("Să trăiţi bine!" a fost cam piperat): "S-aveţi obraz!" I-auzi aici: "Vreau o Românie a bunului-simţ!" Ce tare-i astaaaaa. Cum o să fie cu Băse Reloaded? Dacă ditai miniştrii şi-au luat câte două joburi (Blaga trei), alţii de ce n-ar avea bunul-simţ să se pună pe treabă? Că tot o ard dubios. Medicii, bunăoară. Ăştia n-au auzit încă de recesiune. Domnesc prin spitale. Ce-i aia: "Soră, bisturiu! Pensă Kocher!" Ce vorbeşti, doctore? Nu ţi le poţi lua singur? Pune-le, frate, la îndemână! Fii organizat! Anestezist? De ce-l plătim şi pe ăsta? În România lui Băse pacienţii vor veni la operaţie cu săniuţa, gata anesteziaţi. Dacă săniuţa li se pare scumpă, să-şi toarne ce-au prin casă: de corcoduşe, de surcică, frecţia Galenica, mitilic, "Adio, mamă". Medicina trebuie să se întoarcă cu faţa la pacient. După principiul lui Esculat: Scapă cine poate!
Profesorii. Hm. Asta-i o categorie cu care am avut totdeauna de furcă. Misiunea lor în România lui Băse va fi să nu mai streseze elevii. Au goagăl, pot singuri să afle când s-a născut Herodot, dacă le foloseşte la ceva. Se va trece la un învăţământ centrat pe practică, axat pe competenţe. Dascălii vor fi băgaţi urgent la cursuri de perfecţionare. Bibliografie obligatorie: "Paraziţii" (necenzurat), Ombladon, La Famiglia, Cheloo (facultativ). Vor lua ore de canto ca să se poată exprima, vor studia istoria hip-hop, rave, trance, dance. Vor ieşi cu elevii la activităţi comune: la cluburi, la discoteci, la iarbă. Numai astfel profesorii vor putea înţelege trăirile şi răscolirile tineretului (trebuie să afle şi ei odată cum e să vii mahmur la prima oră). Dacă vor avea bunul-simţ să se ţină de program, vor fi şi profesorii buni la ceva.

Preoţii - o categorie socio-profesională nu îndeajuns exploatată. A cărei paradigmă, în vremuri de criză, trebuie uşor modificată: de la "Doamne-ajută" la "Ajută-te singur". În România lui Băse, feţele bisericeşti capătă atribuţii noi: să citească şi contoarul de apă când vin cu Boboteaza. Nu vor mai accede la hirotonisire fără dovada că au carnet de pilot. Fiind un Smurd al Sufletelor, trebuie să se deplaseze rapid, până în ultimul cătun, pentru a acorda asistenţă, pentru a descarcera enoriaşii din ghearele diavolului. Ministerul Transporturilor le va asigura piste (sunt mai ieftine ca autostrăzile) şi girofaruri cu "A-li-lu-ia".
Hai c-am ajuns la ziarişti. Ăştia mai mult încurcă şi nu prea ai ce să le dai de făcut, că n-au o meserie certă. Câinii de pază ai democraţiei vor fi băgaţi în cuşcă, ţinuţi pe lanţ. Mogulii, care în România lui Băsescu se vor numi mogulici, vor avea sarcina să-şi dreseze angajaţii. La comanda "aport!"", găozarul se va întoarce de pe teren cu articole elogioase despre Guvernul Boc Trei zis şi Udrea. La comanda "şezi!", păsărica se va calma şi va renunţa la anchete de prost gust.
Dar cât o să-i mai tolereze pe toţi ăştia Republica Bunului-Simţ?

De ce mă dau pe mâna Doctorului

Fiindcă nu-s sănătoasă. Zic altfel: ca să aibă şi el măcar un vot în urnă. Glumesc. Votez cu Doctorul ca să mă pun bine, că nu se ştie niciodată. Reformulez: pentru că vreau să trăiesc în România lui Oprescu. O ţară în care singurele partide sunt alea de canastă.
Unii - (duşmănoşi) - zic că n-ar fi făcut nimic pentru Bucureşti. Păi, tocmai ăsta-i argumentul lui forte. Dacă iese preşedinte o să stea potolit. Destul ne-am agitat cinci ani cu Jucăuşul.

Votez cu Doctorul că-i de gaşcă, spune snoave. Aia cu pălăria şi cocoşeii, bine adusă din condei, poate ţine loc de program politic. Votez cu Doctorul fiindcă i-a dat un job lui Cozmâncă: înjură pesedeul door to door.
În România lui Oprescu nimeni n-o să se mai trezească devreme. (Slavă ţie, Doamne). Primarul Five O'Clock, dacă ajunge preşedinte, o să ne bage ore de linişte între şapte şi cinsprezece, ca să ne odihnim bine. Care-i atuul Doctorului? C-a avut totdeauna o relaţie strânsă cu electoratul feminin. Mare crai, deşi nu-i monarhist. Ca să fim corecţi, azi e un crai în adormire, ca masonii. Somn uşor, frate!
Semnul electoral cu care se avântă Doctorul în bătălie e steaua cu şapte colţuri. Frumos, dar greşit. Ar trebui să fie Autostrada Suspendată. Ăsta-i brandul lui. Dacă se alege, poa să suspende Parlamentul, în cazul în care nu-l recepţionează gata suspendat. Ce-ar mai avea voie să suspende?...
Abia îl aştept la Cotroceni, să-l văd trecând în revistă Garda de Onoare, cu aerul lui sictirit-solemn.
Ca şi fostul primar Băse la vremea lui, Doctorul trebuie să joace totul pe-o singură carte: Manual de Chirurgie vol. III, intitulat "La căpătâiul bolnavului, dacă mai e loc" sau (între specialişti) "Izvorul Tămăduirii".
Preşedintele Oprescu ne va scoate din criză, aplicând un protocol ca la carte. Vom avea o resuscitare unplugged (curentul e scump, aparatele - scoase din priză). Atenţie cum se taie cheltuielile! Astea-s ca firele de la bombă: roşu sau albastru? Tre să le nimereşti, altfel eşti obligat să măreşti veniturile şi n-ai de unde. Am închis paranteza. Dacă manevra nu iese, va fi chemat Isărescu, să facă respiraţia "gură la gură", pardon "buget la buget".
O zic pe viu, fără anestezie: dacă Doctorul nu reuşeşte să-l externeze pe Băsescu de la Cotroceni, o să mai aibă de zăcut în primărie încă trei ani...

asa ca dragii mei, cred ca de acum incolo o sa aveti aceeasi dilema.
mervey, ann si sunshine_girl au multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-09, 21:42   #41
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Si ultimul comentariu...Cu Crin.
Yes, we can/ Oui, we Crin

Ce-ar fi să votăm şi noi măcar o dată cu cineva care nu ne reprezintă? Să ne facem de cap.

În ţara asta veselă, unde candidaţii la preşedinţie scot bani pe imprimantă, manglesc vapoare, termopane, gresie şi faianţă, sechestrează persoane, candidatul liberalilor bate la ochi. E de-a dreptul suspect. E atât de băiat bun şi la locul lui - vorba lu' Copilu Minune, dacă i-ar face imnu de campanie (că tocmai a rămas fără angajament) - încât nici pe la Parlament n-a prea trecut, ca să nu deranjeze. Are un discurs de cameră, fără alămuri. E mai convingător când ciupeşte viola d'amore (cultivat, elaborat, potrivind tonurile şi semitonurile în cvinte perfecte), decât atunci când încearcă să sufle în trompetă.

Ce-i drept, nu mişcă mase mari de oameni nici din gară pân' la tren. Consilierii şi strategii se străduiesc să-l coloreze, să-l contureze pentru campanie, dar au o problemă: Crin nu are personalitatea accentuată cu care ne-au obişnuit ceilalţi. E drăguţ şi prevenitor, ca un păpuşel Ken (masculinul distinsei Barbie).

Numele lui te duce cu gândul la mareşalul unei armate de paintballişti. Numele lui te duce mai degrabă cu gândul la bătăile cu flori decât la caftul electoral.Mă întreb cum se va descurca Obama al nostru la încinsul campaniei: când va trăsni cu înjurături de rude până la gradul VI, când se va da la picioare, când adversarii îi vor rupe o mână şi-l vor bate cu ea în cap. În privinţa asta, Doctorul Oprescu are muniţie: doar ce deschide gura şi-i face pe toţi de spital. Geoană o să-l imite şi el pe Băsescu, până îi iese. Dar Crin? Nu-l vor jumuli petală cu petală? Nu-l vor înghiţi "Sarracenia purpurea"? (Am dat un nume ştiinţific de plante carnivore, ca să discutăm ca nişte intelectuali ce sunteţi).

Păi, când le zicea Obama (originalul) alegătorilor: "Yes, we can!", cădeau ăia în transă mistică, după care se trezeau şi se căutau febril de ştampile. Bine, ştiu, acolo nu-i cu ştampile, da' la noi e. Iar dacă ai noroc de tuş şi prinzi loc în autocar, votezi până la ora închiderii.

Aseară, când am pus pixul jos şi am executat pe loc repaus, Crin îşi lua zborul spre Cotroceni, de la Crevedia. Ce să-i doresc? Să aibă oo!
Vechi 23-10-09, 01:02   #42
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Poate un pic offtopic, dar nu intru-totul:
.
Vechi 24-10-09, 00:10   #43
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Prin `90 incercam sa inteleg de ce Opozitia era atat de CONTRA lui Iliescu... Am inteles in cele din urma. A fost ca o "deschidere" spre alte orizonturi. Si m-am bucurat, pentru ca am constientizat ca m-am maturizat.

In `96, m-am bucurat ca un copil ca a castigat Constantinescu. Nu gandeam ca se va intampla ceva spectaculos, ci doar ma bucuram ca nu mai e Iliescu. Atitudine infantila, nu-i asa? Ca un fel de :"sac-sac!" Deci, o oarecare involutie personala, dpdv socio-electoral, daca ma pot exprima asa...

In 2000, m-am repezit in turul 2 si am dat cu stampila in Iliescu (incredibil, nu? ) de a rasunat cabina de vot. Eram ingrozit ca ar putea iesi Vadim. Ulterior, am "contabilizat" o noua "urcare" a mea din perspectiva maturitatii, raportata la procesul electoral.

La ultimele alegeri, l-am votat pe Basescu, convins fiind ca fac bine!

Acum, privind retrospectiv la toti presedintii pe care i-am avut, constat ca, pana la urma, Iliescu a fost cel mai bun dintre toti! A fost echilibrat, a fost rezervat, a fost activ in "treaba" lui. A fost un presedinte DECENT. Si, asa cum s-a si autocaracterizat, (ca multi l-au si ironizat pentru expresia asta) "sarac si cinstit". Nu spun ca un presedinte ar trebui sa fie sarac si cinstit. Dar ar trebui sa fie onest, decent, liberal, rezervat in declaratii, diplomat, si SA NE REPREZINTE. Ei bine...daca stau sa ma gandesc, Basescu chiar reprezinta cetateanul roman. E cat se poate de "al nostru". Asta e! Trebuie s-o recunoastem! Cu tot marlanismul lui, cu tot nepotismul ostentativ, cu tot limbajul mistocaresc , atitudia grobiana si apetenta pentru kitsch! Ca daca nu ne reprezenta, nu ajungea sa castige ultimele alegeri.

Din punctul meu de vedere, consider ca ACUM, nu trebuie sa schimbam un presedinte, ci sa ne schimbam noi mentalitatea. Si atitudinea. Si felul de a fi. TREBUIE SA NE SCHIMBAM CA NATIE! Daca facem asta, presedintele care va veni , ne va reprezenta. Pentru ca majoritatea decide. Simplu!
Vechi 24-10-09, 00:48   #44
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu cred ca tie ti-e ciuda ca nu candideaza Nastase, ca dintre toti, aparent, era cel mai elegant...
De ce era asa bun Iliescu si de ce nu Ceausescu?
.
Vechi 24-10-09, 00:52   #45
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Mai in gluma, mai in serios:

Sambata, 02 Mai 2009, ora 17:49 Link [Necesita inregistrare pentru acces.] | 125 comentarii
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Presedintele PNL, Crin Antonescu a recunoscut sambata, la Oradea, ca a ramas repetent in doua randuri in timpul facultatii, dar spune ca a facut intentionat acest lucru, intr-unul dintre cazuri motivul fiind ca a dorit sa evite primirea unei repartitii la tara.

Antonescu a sustinut ca a repetat voit doi ani de facultate si considera ca acest lucru nu va putea fi folosit ca arma politica impotriva sa in campania electorala pentru prezidentiale.

"Eu am facut facultatea de Istorie - Filozofie. Intr-adevar, am repetat doi ani, insa i-am repetat in mod deliberat", a spus presedintele PNL, in cadrul unei conferinte de presa sustinuta la Oradea.

Crin Antonescu a raspuns in acest fel unor afirmatii aparute recent in presa centrala.

Antonescu a explicat si contextul in care s-au produs cele doua incidente, care dateaza din vremea studentiei sale. "In anul doi am decis, impreuna cu inca doi sau trei colegi, sa repetam anul, pur si simplu asa am vrut noi. In sesiunea din iarna trecusem toate examenele si colocviile cu nota maxima si acest lucru se poate verifica in foaia matricola", a spus Antonescu.

Presedintele PNL a recunoscut ca a repetat si ultimul an de facultate, pe care si l-a amanat pe motive medicale. "Ultimul an am decis sa-l aman pentru ca ma casatorisem atunci si, cu complicitatea medicilor de la Spitalul Studentesc, am decis sa invoc motive medicale, pentru ca, in contextul anilor '80, cand erau acele chestiuni cu repartitiile prin tara, nimeni nu se grabea ..

Ooops, se pare c-au fost 3
.
Vechi 24-10-09, 01:29   #46
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scaldatu'-i sportul preferat al lui Crin...
Vechi 24-10-09, 10:05   #47
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se pare ca e deschis la orice manareli numai sa-si asigure siesi un loc mai caldut.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-09, 16:48   #48
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

absentismul la vot are o singura cauza: romanu' si-a dat seama de faptul ca fie ca merge fie ca nu bine pt viitor nu poate sa fie.

daca analizezi prezenta la vot observi ca la primele voturi era o prezenta maxima ( pt ca era avantul pot comunist , in care romanul credea ca scapand de comunism il asteapta raiul---de fapt ne astepta pe toti o mare gradina nesapata si neingrijita pe care din pacate am distrus-o si mai tare),apoi prezenta la vot scade pe masura ce ne apropiem de prezent.

romanul e ferm convins ca indiferent de rezultatul votului lucrurile nu au cum sa se mai schimbe in bine pt el asa ca prefera sa isi savureze cafeaua acasa si sa se uite la un meci ca oricum e tot una daca merge sau nu la vot.

pana acuma s-au cam rotit pe la conducere toate partidele politice si nimeni nu a facut nika spectacular.

in ritmul asta,in urmatorii ani o sa asistam la prezenta la vot doar a membrilor partidelor politice si a familiilor acestora
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-09, 00:13   #49
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Eu cred ca tie ti-e ciuda ca nu candideaza Nastase, ca dintre toti, aparent, era cel mai elegant...
De ce era asa bun Iliescu si de ce nu Ceausescu?
Cand iti vei raspunde SINGUR la intrebarea asta, probabil ca te vei maturiza si tu , asa cum am facut-o eu. Nu e nici un pic de rautaciune in afirmatia mea, sincer! Doar ca esti o tzara mai mic ca mine, si probabil ca mai trebuie sa "cresti", sa mai acumulezi ceva... Fiecare cu evolutia lui... Sau, poate ca n-o sa intelegi niciodata! Nici nu-i musai... E si asta o varianta...

@Calin

"ne astepta pe toti o mare gradina nesapata si neingrijita pe care din pacate am distrus-o si mai tare"

Frumos ai spus! Eu cred insa ca era mai degraba o gradina ingrijita de-a-mprostulea. Abia acum a ajuns nesapata si distrusa!
Vechi 25-10-09, 08:12   #50
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Mai in gluma, mai in serios:

Sambata, 02 Mai 2009, ora 17:49 Link [Necesita inregistrare pentru acces.] | 125 comentarii
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Presedintele PNL, Crin Antonescu a recunoscut sambata, la Oradea, ca a ramas repetent in doua randuri in timpul facultatii, dar spune ca a facut intentionat acest lucru, intr-unul dintre cazuri motivul fiind ca a dorit sa evite primirea unei repartitii la tara.

Antonescu a sustinut ca a repetat voit doi ani de facultate si considera ca acest lucru nu va putea fi folosit ca arma politica impotriva sa in campania electorala pentru prezidentiale.

"Eu am facut facultatea de Istorie - Filozofie. Intr-adevar, am repetat doi ani, insa i-am repetat in mod deliberat", a spus presedintele PNL, in cadrul unei conferinte de presa sustinuta la Oradea.

Crin Antonescu a raspuns in acest fel unor afirmatii aparute recent in presa centrala.

Antonescu a explicat si contextul in care s-au produs cele doua incidente, care dateaza din vremea studentiei sale. "In anul doi am decis, impreuna cu inca doi sau trei colegi, sa repetam anul, pur si simplu asa am vrut noi. In sesiunea din iarna trecusem toate examenele si colocviile cu nota maxima si acest lucru se poate verifica in foaia matricola", a spus Antonescu.

Presedintele PNL a recunoscut ca a repetat si ultimul an de facultate, pe care si l-a amanat pe motive medicale. "Ultimul an am decis sa-l aman pentru ca ma casatorisem atunci si, cu complicitatea medicilor de la Spitalul Studentesc, am decis sa invoc motive medicale, pentru ca, in contextul anilor '80, cand erau acele chestiuni cu repartitiile prin tara, nimeni nu se grabea ..

Ooops, se pare c-au fost 3
Marele liberal a fost de mic un mare oportunist. Interesant , crede ca ne brambureste cu prostii, repartitia era functie de medie si eventuale pile, primele posturi erau cele din oras apoi tara, asa ca de unde stia el ce o sa prinda la repartitie daca era un student asa eminent din anul II?
Sa ne tinem bine ca o sa avem o multime de "revelatii" in campanie.
Vechi 25-10-09, 08:36   #51
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa de D-zeu sa se mearga la vot in numar suficient de mare, ca sa contracareze un intreg fenomen. Acela de a cumpara voturile. Altminteri toata polemica de mai sus nu are nicio relevanta. Asta-vara am ramas cu gura cascata cand un sef de campanie, bun prieten cu noi, mi-a explicat cum au cumparat, ca sa zic elegant, voturile cetatenilor la alegerile parlamentare. Cum i-au dus cu autobuzul la vot. Si cat a costat fiecare vot. Sa stiti ca exista o intreaga masinarie de influentat voturi (iarasi elegent) care functioneaza in zonele foarte sarace ale tarii, si habar nu aveti de dimensiunea fenomenului care functioneaza chiar sub ochii nostri. Cu buna stiinta a celor care ar trebui sa vegheze la corectitudinea desfasurarii procesului de votare si care intentionat inchid ochii (nu degeaba batalia ptr. fotoliul Ministerului de Interne)
Vechi 25-10-09, 12:37   #52
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cat costa un vot ?
.
Vechi 25-10-09, 13:43   #53
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Acum, privind retrospectiv la toti presedintii pe care i-am avut, constat ca, pana la urma, Iliescu a fost cel mai bun dintre toti! A fost echilibrat, a fost rezervat, a fost activ in "treaba" lui. A fost un presedinte DECENT. Si, asa cum s-a si autocaracterizat, (ca multi l-au si ironizat pentru expresia asta) "sarac si cinstit".
Impiedicand / incetinind reforma in romania cu buna stiinta, iliescu a fost cel mai mare rau pe care l-a avut tara asta, dintr-un punct de vedere comparabil cu ceausescu.

Daca am fi avut un poresedinte precum Ratiu in anii de dupa revolutie (care vorbea despre reforma si economie de piata, fiind privit ca un exploatator care vrea sa vanda tara... ), probabil ne-am fi apropiat ca nivel de dezvoltare de tarile foste comuniste din jur.

Nu comentez maturizarea ta pt ca ma indepartez de subiect si ajung la caracterizari personale...
Cosminf, reif_felicia si dr_molar au multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-09, 13:51   #54
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Adriane, dupa iliescu a inceput vanzarea tarii... Acum patrimoniul tarii este varza... Cand peste tot in lume statul incearca sa ajute firmele si bancile private si eventual sa le rascumpere ( asta numai capitalism nu este) ne gandim acum ce bine era de nu vindeam tot si ramaneam mai socialisti...
Vechi 25-10-09, 14:07   #55
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Pentru ca s-a amintit mai sus de Iliescu si si de Ratiu, acum doua seri am avut ocazia sa revad niste imagini de la ultima disputa electorala din 1990, in 17 mai.

Cu sincere pareri de rau, oricat de rau sau bun o fi fost Iliescu, oricat de rupti de realitatile tarii ar fi fost Ratiu si Campeanu, nivelul de educatie, civilizatie al acelei discutii si al acestor 3 oameni este mult superior a ceea ce vedem in zilele noastre, mai ales la unul dintre candidati.

Dar ca si in endodontie, cum nu orice element conteaza pentru succesul final, probabil multi considera ca educatia si civilizatia nu sunt atat de importante pentru un presedinte...

Si un PS referitor la "linistea" din perioada iliesciana...banuiesc ca suntem de acord ca nu doar Patriciu si Voiculescu s-au imbogatit in acea perioada , dar si oameni precum Videanu, Prigoana, familia Cocos si altii...

Un exemplu de discutie electorala, si mai ales ce ramane pentru mine marcant este defintia democratiei data de Ion Ratiu: o sa lupt pentru ca tu sa poti sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine.

Vechi 25-10-09, 15:33   #56
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deasemenea observam si comportamentul moderatorilor care ii lasa pe invitati sa vorbeasca...in zilele noastre fiecare ar fi fost deja oprit de cate 10 ori de moderatorul doritor de scandal/senzational
p.s. un presedinte reprezinta tara... daca e prost romanii is prosti,daca e hot romanul e hot...
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 25-10-09, 21:25   #57
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

"vrem o Romanie a bunului-simt"...

"Asta nu e tara domnului Basescu, aste este Romania. Asta nu e tara PDL, asta e o tara in care exista pluralism politic. Nesimtirea politica a cetateanului Croitoru Lucian, de a spune ca vine in Parlamentul Romaniei sa ceara investitura, desi Parlamentul s-a pronuntat, pentru ca a primit dansul asigurari de la PDL ca va fi prim-ministru, nu se mai poate repeta”, a declarat Crin Antonescu, citat de agentia Newsin.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, 3d, absolventi, abu dhabi, achizitie, activitati, afara, agresiune, ajutor, asociere, ati, atitudine, baro, baza, buna, cazuri clinice, cicatrice, colegiul medicilor dentisti, contur, corp strain, dent, dezavantaje, diagnostic, dovedit, drept, endo, exclusiv, final, iga, individuale, inele, interactiune, intrebare, lipsa, macro, marele, medicina dentara, motive, oala, orale, parte, place, practic, problemele, rece, repede, sare, subiecte, supra, team, umane, validare, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/8479-refuzul-drept-absenteismul-vot/
Publicat de For Type Data
Ultimii refereri - - www.radiocatch22.com This thread Refback 07-02-12 13:49
Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 06-06-11 10:54
vetforum.ro :: Vizualizare subiect - Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 10-12-09 17:05
injectia.ro :: Vizualizare subiect - Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 03-12-09 18:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:07) timp.

Alegeti schema de culori preferata: