Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Refuzul unui drept - absenteismul la vot

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de sico Mie mi se pare ca Parlamentul si guvernul nu fac nimic fără ca Băsescu ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Activitati civice
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2988Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-10-09, 18:48   #115
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Mie mi se pare ca Parlamentul si guvernul nu fac nimic fără ca Băsescu sa fie de acord si asta e problema. Un preşedinte nu trebuie sa aibă asa multe puteri.

daca e presedinte jucaus.
prea jucaus
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-09, 23:52   #116
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Un articol fain...

Citat:
Alianta Anti. Falsii dizidenti ai dictaturii Basescu
Citat:

Trei partide si cateva sindicate, doua posturi TV si trei moguli traiesc sub o tiranie inchipuita. Descriu cu ochii iesiti din orbite o fictiune politica: dictatura lui Basescu. Ceilalti, tiranizati de fictiunea lor, abia mai pot respira aerul imbacsit de minciuna si manipulare. Mistificarea de proportii poarta semnatura celor doi falsificatori profesionisti de realitate: trusturile lui Vantu si Voiculescu. In Romania se inmultesc dizidentii de mucava, falsii profeti ai democratiei reuniti in Alianta Anti. Direct sau prin slugile lor, denigratorii statului de drept intretin astazi o atmosfera artificiala. Cu trei saptamani inainte de alegerile prezidentiale, ratiunea a murit. Traiasca delirul!

Alianta Anti inventeza o dictatura. Forteaza o atmosfera sufocanta, care sa aminteasca de caderea tiranului Nicolae Ceausescu sau a micului despot Adrian Nastase. Pentru asta, pune la bataie tot arsenalul propagandei josnice: campanii stupide, miscarea de rezistenta, noi vrem respect, deformarea realitatii, hiperbolizari stupide, (cateva imbranceli comparate cu violentele din anii 90), rastalmacire continua, cenzura obscena (vreo dezbatere pe tema Ionut Costea, cumnatul lui Mircea Geoana?), minimalizare, teroare editoriala, rascoale imaginare sau provocate de sindicalisti cumparati.

Din cortegiul pestrit al falsilor dizidenti, luptatori cu sinistra dictatura basesciana, au prins voce si primesc tribuna tot ce-i demn de dispret intr-o societate normala: frustrati, penali, moguli, jurnalisti mancurtizati, impostori agresivi, oportunisti, turnatori la securitate, plastografi, manipulatori de profesie, naivi isterici, sindicalisti corupti, intelectuali ratati, ONG-uri clona, independenti de fatada. Pe scurt, o societate civila trucata si partide expirate, care defileaza in criza de solutii cu marionete. E posibil sa gasiti in funesta galerie de mai sus oameni de buna credinta, mai putintei la minte, luati de val in marea de vorbe despre pericolul dictaturii. Eu nu i-am vazut, dar poate exista.

Cateva ONG-uri, mogulii si pareristii lor speriati de somaj, trei partide si cateva sindicate s-au infratit in Alianta Anti. Ei au decretat ca Traian Basescu are voie doar sa taca sau sa dispara. Orice face este prost, odios si ilegal. Respecta legea numai cand isi tine gura.

Mai intai, Alianta Anti ne-a propus sa nu ne batem capul cu referendumul: e inutil. Oricum nu vom avea curand Parlament unicamera. (Apropo, de ce nu se bat pentru reducerea numarului de parlamentari, in loc sa ne convinga cat de greu se va ajunge acolo) Acum aflam lucruri si mai ingrozitoare: este o prefrauda. Prefrauda e ceva complet nou. Ea n-a functionat la Tariceanu sau la Nastase. Cand au candidat ei, n-au mai discriminat pe nimeni. Numai el, Basescu cel bolnav de putere, poate fi in stare de ceva atat de meschin ca prefrauda. Ce-o fi asta? O infractiune electorala fabricata cu dedicatie.

Asistam la cea mai tembela dezbatere posibila. Nu cumva Basescu trage foloase electorale din referendum? Nu cumva ne fura subtil? Nu pune el in pericol statul de drept cand se catara pe ghiveciul din fata Palatului Cotroceni cu goarna in mana? Oare n-ar fi mai util sa stea ascuns la Cotroceni pana la alegeri? Sa nu mai faca nimic, su mai apara deloc la televizor. Sa plece pe mare.

Nu vad de ce referendumul lui Basescu e mai scandalos decat referendumurile locale declansate de primarii PNL, tot in ziua alegerilor. Ele nu-i folosesc lui Crin Antonescu?

Autorii dezbaterii au omis sa ne spuna cum fac alti presedinti sau premieri in functie cand vin alegerile. Dispar sub pamant? Se retrag la manastire? Demisioneaza? Li se interzic drepturile? Li se taie puterea? Evident ca orice candidat aflat la putere este cu un pas in fata adversarilor sai. Beneficiaza de un avantaj. Din start, sansele lor nu sunt egale. Unii sunt la putere, altii in opozitie. Unii au acces la resurse, altii nu. Restul povestii despre moralitate e manipulare si pompa de umflat penele din fundul prostilor.

Avem de-a face cu un truism politic, cu o mica nedreptate acceptata in orice democratie. Evident ca orice este legal, le este permis politicienilor. Morala lor difera substantial de morala publica. Pana la urma, asta incearca sa faca toti candidatii: sa-si creeze un avantaj. Altfel, s-ar chema ca n-avem o competitie. Vedeti vreun candidat jenat sa bata cruci pe la Biserici? Nu. Basescu, Geoana, Antonescu, Oprescu - cu toti folosesc preotii pe post de agenti electorali. E imoral? Da, dar e mai mult problema bisericii si a alegatorilor. Din punctul lor de vedere, Biserica e un vehicul - la fel referendumul - si il folosesc fara scrupule.

La ce mijloace folosesc adversarii lui Basescu in competitia electorala, la cata presa au cumparat si cum se joaca cu viitorul nostru, prelungind criza politica ca sa traga foloase electorale, acuzatia ca Traian Basescu a manevrat referendumul in interes propriu suna ridicol. Zau? Chiar cheama poporul la referndum ca sa salte si el, acolo, cateva procente? Ingrozitor. Dictatura clara. Noroc cu Alianta Anti ca ne-a deschis ochii. Ei, paznicii moralitatii: Voiculescu, Vantu, Geoana, Nastase, Patriciu, Iliescu, Hrebenciuc si mai nou Parvulescu si Alistar. A ne scuti. Lor, totul le este permis, inclusiv furtul.

Suntem captivi in lagarul isteriei publice. Alianta Anti anunta apocalipsa basesciana: rascoale, revolte, fraude, saracie, chestii grave. Ultimul titlu pe care-l citesc la TV: Tara se duce de rapa. Lipsa de imaginatie, ar putea baga ceva cu molima, Basescu, gripa procina, nepasare criminala.

Alianta Anti ne vrea cat mai departe de urne. De vot se tem cu adevarat, nu de dictatura. Predicatul lor e simplu: Basescu e rau, votati Alianta Anti. Ma vad nevoit sa repet: a ne scuti.
Da, stiu: Tapalaga e discipolul "impostorului" Tismaneanu. Cine-i Tismaneanu? Ala care a avut tupeul sa vina in Parlament sa condamne Comunismul
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-09, 11:32   #117
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Deci eu ce sa inteleg de la d-nul Tapalaga cand zice zeflemitor 3 partide ? Ca e vorba de o alianta a unor 3 partide de buzunar, compuse din mafioti si sustinute de moguli ?

Cum ramane de fapt ca cele 3 partide de care vorbim sunt 3 din cele 4 partide din Parlamentul Romanie, democrat ales, cu un an in urma...

Eu nu inteleg de ce acum un an cand erau aliati cu PSD si aveau 70 %, se vorbea de Alianta pentru Romania si de un Parlament ok, ales uninominal, iar acum cand se creaza o alta majoritate se vorbeste de 3 partide neinsemnate si de o alianta ANTI si de parlamentari dubiosi ?

By the way, stiati ca Parlamentul Romaniei a fost redus de la bicameral (Senat si Cam.Dep) in 1947, printr-un referendum organizat de noua putere comunista instaurata ? Si ca asa s-a constituit o singura camera, adica Marea Adunare Nationala ?

De obicei regimurile unicamerale cu exceptia Scandinaviei, sunt fie in tari f mici si omogene (gen Liechtenstein), fie in toate tarile comuniste sau cu dictaturi. Vezi poza de mai jos. Cu albastru sunt regime bicamerlae si cu portocaliu unicamerale.

Cu trusturile de presa e evident, doar nu suntem copii sa ne imaginam ca sunt independente. Dar din cate stiu eu pana acum cateva luni, Realitatea era unul din cei mai ferventi sustinatori ai presedintelui. Probabil ca s-a ivit ceva la negocierile financiare si altii au oferit mai mult, de unde si virajul brusc. Ma intreb oare de ce familia Paunescu cu B1TV nu sunt numiti moguli ?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/8479-refuzul-drept-absenteismul-vot/

O alta derapare, cand declara ca el propune premier de la partidul cu cele mai multe voturi, ca asa e corect si legal daca nu e majoritate absoluta. Atunci sa imi explice de ce Constantinescu in 1996 a pus premier de la PNT cand PSDR avea cei mai multi parlamentari, de ce el a pus premier de la PNL in 2004 cand PSD avea cei mai multi parlamentari ? Nu din cauza ca Ciorbea si Tariceanu erau propunerile unei majoritati parlamentare ?

De fapt cred ca asta sumeaza cel mai bine ceea ce consider gresit in cei 5 ani de mandat ai actualului. Faptul ca te minte in fata cu niste lucruri evidente si incearca sa chimbe regulile cele mai bazale ale jocului democratic strict dupa cum ii convine (cand PNL e in alianta cu el e ok, cand nu mai e, este partid mafiot, cand PC este cu el e solutie "imorala" dar e solutie si i se da ministere, cand nu mai e cu ei, e un partid de buzunar al unui mogul, cand PSD e cu ei e spre binele tarii cand nu mai e cu ei e partidul doar al lui Iliescu, cand Realitatea si B1TV il ridica in slavi e ok, cum vireaza un pic, cum e un post inrait al unui alt mogul, cand sunt alegeri uninominale e ok ca nu mai sunt liste, dar cand ies prea multi liberali sau psd-isti brusc nu mai e bun sistemul electroal, cand vede ca e greu sa treci un guvern cu 35 % in parlament brusc nu mai e bun parlamentul si mai bine sa facem unicameral, etc etc etc). Sper ca ati auzit ca acuma nu mai vrea decalare intre alegerile prezidentiale si cele parlamentare...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg unicameral.jpg (29,3 KB, 5 vizualizari)
drdream a multumit.
Vechi 30-10-09, 12:36   #118
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

sa nu ne legam de un final geona-basescu.imaginati-va unul antonescu-basescu.tot raul basescian l-ati alege?asa de disperat sa fi incat un sistem electoral infiintat de pe vremea lui cuza-voda sa fie abolit asa peste noapte?si eu sant de acord ca numarul ''alesilor'' sa fie micsorat.dar asta dupa o adanca analiza.deocamdata si ma rog asa sa ramana,RO e o republica parlamentara si nu una prezidentiala.
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-09, 13:18   #119
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Si, uite asa..., dupa ce se schimba "leii si vulpitzele" succesiv, la putere (era o postare mai veche de-a mea privind "rocada", la anumite intervale, intre puterile politice), nemultumirea populara creste, toata lumea isi doreste schimbarea numai sa fie mai bine si sa avem o speranta de viitor...si, nu se stie cum, poate vine cuiva ideea de reinstaurare a monarhiei. Ce simplu s-ar rezolva macar o parte dintre probleme si lupta pentru putere...In definitiv, cred ca, in adancul sufletului meu, sunt monarhist convins. Nu ref. la persoana regelui, cat, mai ales, la ideea de monarhie.
Vechi 31-10-09, 01:43   #120
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

In 2004, imediat dupa alegerile parlamentare si prezidentiale a iesit la iveala faptul ca unul dintre cei mai importanti membri PNL si principalul sponsor - Patriciu, a sponsorizat PSD-ul cu peste 2 miliarde de lei vechi in campania electorala, desi sloganurile Aliantei DA se rezumau aproape obsesiv la lupta impotriva "sistemului ticalosit" generat de PSD.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Acum, daca iti prinzi nevasta ca face sex in repetate randuri cu vecinul si dusmanul tau, o reactie naturala ar fi divortezi. Eu cel putin la asta ma asteptam. Mai exista o varianta, in care nevasta e prostituata iar sotul e proxenet. In special cand ani si ani la rand, actul se desfasoara sub ochii lui...

Morala? O sa continui sa sa votez cu "Dictatorul" care macar incearca sa schimbe regulile. Sau poate ca vine regele

Modificat ultima data de Cosminf; 31-10-09 la 02:03.
.
Vechi 31-10-09, 09:36   #121
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragos Dinulescu:A propos de Ion Iliescu si de cat de mult rau a facut el din nestiinta, el a fost cel care in '90 i-a interzis regelui sa intre in tara.A fost un abuz fara margini, deci sa nu fim naivi.
Vechi 31-10-09, 10:14   #122
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar cand a revenit de ce nu a venit si cu cele 42 de tablouri'cu care a plecat) care normal erau proprietatea statului... aici discutiile is mai complicate...
cum zic unele surse plecarea lui a fost un divort linistit intre monarhie si romania...dupa revolutie e usor sa te intorci
Vechi 31-10-09, 20:32   #123
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post

Inchei cu indemnul meu la protest in primul tur: anularea votului pentru a le spunem ca am fi votat pe altii decat ei, daca ar fi existat pe liste.
Si ce rezolvi cu asta? Sincer! Gandesc ca totusi ar trebui sa gasim (gasesc) o solutie! Eu, la momentul asta sunt ca cetateanu` turmentat! "Yo cu cine votez"?

Clar ca nu cu Basescu. Prea multa mitocanie si nesimtire! Si hotie, si...dar mai bine ma opresc...

Cu Geoana? Cum zicea Daniii, parca...robotelu` Geoana? Noua generatie de comunist? ...Macar asta are scoala politica ... Dar, cum zicea si taica Iliescu..."prostovan"...

Cu Crin? Mi se pare alunecos, tot timpul gata sa iasa "din cauza", niciodata dispus sa-si asume vreun risc...Fara vlaga, fara potenta. Baiat frumos de altfel, cu o oarecare spilcuire de om civilizat... Dar fara vreo iesire la rampa care sa-l recomande ca lider.

Cu Oprescu? Nu`s ce sa zic... Sincer, nu-mi place omu`! E si el un amestec de lider-de-sindicat-sef-de-spital cu oleaca de baiat-de-baiat-golanel-si-cu-limbaj-de-cartier, si cu oleaca de carisma cam ofilita... Pana la urma, se pare ca dintre toti, tot asta e cel mai putin nociv...

...Ca de ceilalti, pe care nu i-am amintit, nu cred ca mai e cazul sa mai aduc vorbire, fiind inutil, din punctu` meu de vedere, "care yeste"...
Vechi 31-10-09, 20:38   #124
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Dragos Dinulescu:A propos de Ion Iliescu si de cat de mult rau a facut el din nestiinta, el a fost cel care in '90 i-a interzis regelui sa intre in tara.A fost un abuz fara margini, deci sa nu fim naivi.
Ai dreptate, i-am dat dreptate si lui Radu. Asa e! Iliescu a facut multe gafe, magarii, chestii de neiertat. DAR, repet, cred ca le-a facut dintr-o incapacitate de a se "acorda" cu cerintele prezentului. Acel prezent pe care il traiam cu totii! Parerea mea...

...Nu stiu daca Iliescu are copii. Rude, sigur ca are. Dar nu am vazut sa le bage in fata asa cum a facut Basescu cu fiica-sa. Sau cu frate-su. Etc...
Vechi 31-10-09, 20:57   #125
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Crin Antonescu, intr-un spot electoral: "doar frica de dumnezeu ne face sa fim buni". Yeah, right!

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-09, 21:04   #126
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
...
...Nu stiu daca Iliescu are copii. Rude, sigur ca are. .....
Nu are
Vechi 31-10-09, 23:54   #127
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Paranoic vorbind asta nu e vot, e un megasondaj de opinie ale carui rezultate pot si vor fi folosite impotriva noastra. Dar, we have the right to remain silent.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-09, 04:59   #128
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
dar cand a revenit de ce nu a venit si cu cele 42 de tablouri'cu care a plecat) care normal erau proprietatea statului... aici discutiile is mai complicate...
cum zic unele surse plecarea lui a fost un divort linistit intre monarhie si romania...dupa revolutie e usor sa te intorci
Depinde care surse !Alea care au fost de partea "cealalta" a baricadei in Piata Universitatii??
Din pacate toata ura asta a romanilor fata de regalitate e fabricata,totul a fost instigare .Sa nu uitam ca Regele nostru a fost silit la 6 martie '45 sa alcatuiasca un guvern subordonat sovieticilor,avand ca prim ministru pe Petru Groza.Apoi a fost obligat sa abdice ,iar monarhia a fost scoasa in afara legii.Tu nu-ti aduci aminte ca la istoria pe care am invatat-o noi in scoala generala nu s-a pomenit nici macar un cuvant despre regalitate?Si au fost aproape 80 de ani la putere in Romania...Cum se pot sterge atatia ani de istorie asa ,pur si simplu?
Despre proprietatile regale(despre care unii spun ca ar fi ale statului...):toate monarhiile europene detin averi proprii.A trecut demult vremea absolutismului monarhic,si chiar si pe vremea aceea monarhii isi strangeau la curte artisti(vezi da Vinci)care nu ramaneau nerasplatiti.De unde impresia asta ca familia regala a venit in Romania la capatuit?(practic Romania nici nu era la venirea lor,ei sunt cei care au reunit-o ).De ce-ar fi operele de arta cumparate cu bani proprii patrimoniu national?Adica,olandezii de ce nu-l revendica pe Rembrandt tuturor colectiilor private din lume?
Ar mai spune unii "patrioti": pai casa de Hohentzolern a fost germana!Adica:ne-am lasat condusi de straini pe pamantul nostru drag!Ha!
1.toate monarhiile europene sunt increngaturi si se inrudesc intre ele
2.cel mai important:domnia lui Carol I a fost cea mai infloritoare perioada din istoria Romaniei(la nivelul general de atunci,bineinteles).
Eu l-am vazut personal pe Mihai I, am dat mana cu el(adica,el mi-a intins mana ), intr-o sala arhiplina de oameni ,undeva la tara.Pe langa faptul ca e deosebit de distins(fata de orice figura politica romana postrevolutionara), a produs o emotie incredibila .Tarani batrani care traisera si vremurile lui ,dupa cincizeci si mai bine de ani de cand nu i-au mai auzit de nume, i-au cazut in genunchi plangand , sarutandu-i mana si punandu-i zeci de intrebari.Si el n-a pastrat nici un fel de distanta.
Nu te supara,esti subiectiv.
Vechi 01-11-09, 05:08   #129
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Ai dreptate, i-am dat dreptate si lui Radu. Asa e! Iliescu a facut multe gafe, magarii, chestii de neiertat. DAR, repet, cred ca le-a facut dintr-o incapacitate de a se "acorda" cu cerintele prezentului. Acel prezent pe care il traiam cu totii! Parerea mea...

...Nu stiu daca Iliescu are copii. Rude, sigur ca are. Dar nu am vazut sa le bage in fata asa cum a facut Basescu cu fiica-sa. Sau cu frate-su. Etc...
Din pacate ,adevarul despre revolutie si mineriade nu va iesi destul de curand la suprafata, incat Iliescu sa infunde puscaria bine de tot.
Vechi 01-11-09, 17:25   #130
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
"Le communisme n'a pas disparu, il a été privatisé. Les enfants, les filles, les neveux des officiers sont au sommet des administrations, des entreprises. C'est un système difficile à quantifier, du genre mafieux."

Citat:
Un des personnages les plus controversés, à la lisière des affaires et de la politique, est Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Propriétaire de plusieurs chaînes de télévision, homme très riche et influent, il a fait l'objet d'une enquête du CNSAS, qui a démontré ses liens avec la Securitate. Le millionnaire a contesté la légitimité du conseil devant la justice, faisant vaciller l'institution. Nous avons cherché à le rencontrer. Son attaché de presse a été clair. "Le sujet ne nous intéresse pas, il ne correspond pas à notre stratégie. Le passé n'est pas notre souci."

Citat:
Le pouvoir revient à un ancien haut cadre du Parti, Link [Necesita inregistrare pentru acces.], élu président à deux reprises (1990-1996 puis 2000-2004). Iliescu mise non pas sur la transparence vis-à-vis des crimes du passé, mais sur l'oubli. Sans tenir de discours nostalgique, il veut tourner la page, voire la brûler. "Il porte une lourde responsabilité. Il n'avait aucun intérêt à ouvrir la boîte de Pandore, explique Link [Necesita inregistrare pentru acces.], historien et conseiller du président actuel, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Au contraire, Iliescu soutenait l'idée d'une démocratie originale, reposant sur une certaine tranquillité."

.
Vechi 01-11-09, 18:25   #131
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pentru aducere aminte:

Si iata-l si pe Floricel:
.
Vechi 01-11-09, 18:51   #132
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Urania pe 2 Ianuarie 2009 previziuni pt 2009 (cine are rabdare poate vedea toate episoadele)

despre sfarsitul de an 2009

Vechi 01-11-09, 19:03   #133
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bai frate
robbycarlos si Cosminf au multumit.
Vechi 01-11-09, 20:18   #134
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu propun sa faca parte din CSAT
.
Vechi 01-11-09, 21:55   #135
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Frate
Am urmarit ce a spus ea in 2008 (la inceput de an) si la fel la 2009 la inceput. Am si inregistrat. Le spune de parca ar trebui sa intre in CSAT.
Dac mai tin minte si la 2007 a spus perioada cu problemele politice (demiterea lui Base) si inca una pe la inceputul anului. Nu a spus ce se va intampla dar ca vor fi probleme in lunile respective. Atunci m-am hotarat sa o inregistrez si sa verific.
De data asta este evidence based. Dar pentru cine nu crede nu are importanta nici asta, nu?

Cum spunea cineva stelele predispun noi dispunem (cam la fel)
Vechi 02-11-09, 01:49   #136
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Putina dezamagire pentru mine: azi am aflat ca Neagu Djuvara si Lucian Boia ,oameni pe a caror judecata ma bazez de obicei, il sustin pe Crin Antonescu,nulitatea asta politica,candidatul unui partid care a dat si ar da mana cu PSD-ul oricand.Ca sa vezi!Sunt curioasa cum argumenteaza.
Vechi 02-11-09, 12:02   #137
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Acum inteleg : Djuvara e membru PNL.Nici nu te-ai astepta ,de altfel,ca unul ca el sa nu sustina cauza unui partid istoric. Dar cat de sufletist si fidel trebuie sa fii, ca sa treci peste unele lucruri de neiertat?

Aici e un interviu mai vechi cu el:
Vechi 02-11-09, 12:44   #138
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

ce stiti despre Remus Cernea? ar fi o alternativa? el asa se prezinta
Vechi 02-11-09, 14:53   #139
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Putina dezamagire pentru mine: azi am aflat ca Neagu Djuvara si Lucian Boia ,oameni pe a caror judecata ma bazez de obicei, il sustin pe Crin Antonescu,nulitatea asta politica,candidatul unui partid care a dat si ar da mana cu PSD-ul oricand.Ca sa vezi!Sunt curioasa cum argumenteaza.
E o problema de principiu cred. Si de loialitate. In nici un partid, in nici o tara nu exista candidat ideal. Dar odata ce lupta interna s-a terminat, este normal si loial ca toti din partid sa il sustina pe cel ce a fost democratic ales ca reprezentant al partidului intr-o lupta electorala.

Vezi recent in 2008 lupta dura intre Hillary Clinton si Barack Obama, ca apoi sa ajunga sa mearga cu el peste tot in ultimele 2 luni de campanie prin tara sa il sustina ca si candidat al partidului democrat ( teoretic a fost doar loialitate si dragoste de partid , practic intodeauna sunt si bani la mijloc, sau promisiuni, fiindca i s-a promis un post in guvern si bani pt a-si sterge datoria financiara din campania personala).

La final insa fiecare decide exact cum ai zis tu care sunt lucrurile de neiertat si chiar daca e din partidul pe care il simpatizezi , refuzi sa il sustii sau sa il votezi. Eu mereu am votat cu un singur partid in Romania si cu ala voi vota si acum, dar in 2004 cand au facut alianta cu altii si l-au propus pe stim noi cine la presedentie, am refuzat sa votez cu el. Am zis ca nu pot sa ajung chiar in starea de a vota un asa om, desi e recomandat (nu membru) de partidul pe care il votasem. Am avut dreptate si in 2 ani s-a vazut ca lucrurile s-au rupt intre cel ce devenise presedinte si partidul pe care il votasem...

PS: Laura, din pacate toate partidele din Parlament au dat mana si vor mai da mana cu PSD, fiindca nu ai ce sa faci cand au 35 %. UDMR au fost cu ei in 2000-2004, PNL neoficial intre 2007 si 2008 , iar PD oficial in 2008-2009. Pe de alta parte, daca un siungur om nu ar mai fi presedintele tarii sau presedinte de partid,, cu siguranta o alianta PDL-PNL-UDMR ar fi posibila. Si ideologic si ca si compatibilitate. Dar....daca acel om nu ar fi cine este, PDL ar fi ramas la 10-11 % ca pe vremea PD-ului si nu la 33 %, asa ca nu or sa renunte la el prea usor...

Modificat ultima data de robbycarlos; 02-11-09 la 15:39.
robbycarlos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-09, 22:00   #140
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

.
Vechi 02-11-09, 23:37   #141
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=8479

Un citat :

Înţelegerea devine însă şi mai grea atunci cînd intervin rolurile instituţionale. Încercaţi vă rog să-i explicaţi unui neamţ, suedez, francez sau (chiar şi) italian situaţiunea: preşedintele a decis să numească un premier independent care să alcătuiască un guvern de tehnocraţi; dar pe lista executivului propus se regăsesc cîteva piese grele din arsenalul partidului care îl susţine pe preşedinte; care partid are cele mai multe mandate în Parlament, dar e, practic, „în opoziţie“, căci celelalte partide au alcătuit o nouă majoritate şi au altă propunere de premier, pe care preşedintele nu-l vrea; aşa că noua majoritate va respinge guvernul-independent-tehnocrat-cu-cîţiva-miniştri-de-la-PDL, iar preşedintele va trebui să numească alt premier; şi a anunţat la televizor că următoarea propunere va fi Mircea Geoană, contracandidatul său principal la prezidenţiale; şi a decis şi organizarea unui referendum pentru trecerea la un parlament unicameral, cu mai puţini membri; între timp, toţi liderii politici se combat în declaraţii la televizor, pentru că a început campania electorală. Încercaţi, aşadar, să-i relataţi (şi explicaţi) unui cetăţean european această situaţiune şi studiaţi-i atent mimica...

PS: Eu am incercat cu 3 : un portughez si un italian s-au incruntat un pic, au ras la final si au zis sa mai luam un espresso. un olandez nu a inteles mai nimic dar a zis ca la ei e ok ca e regina si numeste pe cine vor parlamentarii...:-):-):-)
Vechi 03-11-09, 10:01   #142
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Acum cativa ani era revista mea preferata. Acum....

Citat:
Acum, revista face parte din trustul "Adevărul", al cărui acţionar principal e omul de afaceri Dinu Patriciu.
.
Vechi 03-11-09, 10:14   #143
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu sunt curios ce ar spune un european referitor la:

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
In 2004, imediat dupa alegerile parlamentare si prezidentiale a iesit la iveala faptul ca unul dintre cei mai importanti membri PNL si principalul sponsor - Patriciu, a sponsorizat PSD-ul cu peste 2 miliarde de lei vechi in campania electorala, desi sloganurile Aliantei DA se rezumau aproape obsesiv la lupta impotriva "sistemului ticalosit" generat de PSD.
sau la
Citat:
Scandalul privind acordul dintre Sterling Resources si ANRM a fost generat de o hotarare a fostului Guvern, condus de Calin Popescu Tariceanu. Aprobata la sfarsitul mandatului (in 12 noiembrie 2008), aceasta face referire la concesiunea perimetrelor XIII Pelican si XV Midia din Marea Neagra catre firma canadiana. Hotararea Guvernului Tariceanu este un act aditional la acordul petrolier incheiat la 24 august 2007 cu Sterling. Subiectul acestui scandal il reprezinta suspiciunea ca statul roman, prin ANRM, a cedat companiei Sterling resursele de petrol si gaze din cele doua perimetre, chiar inainte de a fi cunoscuta decizia de la Haga. Un alt motiv al discutiilor este transformarea contractului de explorare si impartire a productiei in proportie de 55% catre stat si 45% companiei canadiene intr-unul de concesiune, prin care Sterling nu mai imparte productia cu statul roman, ci trebuie sa plateasca doar redevente cuprinse intre 3,5% si 13,5%, in functie de marimea zaca­mintelor.
ceea ce mi se pare mult mai grav decat ceea ce au facut proastele alea 2 de la PDL...

sau la:
Citat:
Încă trei concesiuni acordate de Guvernul Tăriceanu pe final de mandat au ieşit la iveală, iar firele duc tot către Sterling, potrivit Realitatea TV, care a preluat informaţia de pe site-ul vot.ro. Zonele respective, localizate în judeţele Timiş, Mehedinţi şi Buzău, au fost concesionate către firma Zeta Petroleum care, în mod surprinzător, împarte sediul cu Sterling Resources. Noua afacere pare să repete modelul deja consacrat din primul dosar, concesiunile fiind acordate în ambele situaţii de Dorin Marin şi Bogdan Găbudeanu, fostul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Resurse Minerale (ANRM). Reprezentantul în Romania al firmei Zeta este Bogdan Popescu care a fost administrator la Rompetrol Well Service.

sau de ce nu:

Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg biletelul.JPG (14,5 KB, 87 vizualizari)
.
Vechi 03-11-09, 10:32   #144
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Cosmin, eu (si nimeni cred) nu neg implicatiile financiare si legaturile trans-partinice existente.

La fel ca si in Vest , marii bogati sponsorizeaza ambele curente politice, ar fi cumva neinteligent sa faca altfel daca si-ar dori sa fie un jucator important in lumea afacerilor. Ar fi cumva dubios ca cineva sa creada ca Patriciu de exemplu ar sponsoriza doar PNL fiindca e membru in PNL. Nu m-ar mira deloc sa dea bani si la PDL, eu cel putin nu l-as condamna.

Una din puterile politice sta si in felul cum se distribuie afacerile statului, inclusiv petrolul. Doar nu ne iluzionam ca de exemplu in administratia Bush din USA contractele de exploatare in Golf (Iraq) au fost date fara influente politice si strict in interesul omului american de rand. E drept, unii se iluzionaeaza ca acum adminstratia Obama va da toate contractele din varii domenii strict in interesul oamenilor de rand.

Dar de aici pana la a incerca sa acreditam ideea ca un singur om sau un singur partid dintr-o tara sunt stindardul luptei anticoruptie sau sunt aparatorii intereselor nationale, deci au voie sa se manifeste dictatorial, cred ca e cale lunga.

Adica daca guvernul Tariceanu a facut afaceri cu petrol in defavoarea statului (ma rog suspicionam , inca nu e nici un proces castigat din cate stiu eu), nu o sa cred brusc acum ca afacerile lui Videanu sau Berceanu cu statul roman sunt 100 % curate si in interesul oamenilor simpli din tara.

De fapt propaganda comunista din anii '50 era f asemanatoare: mosierii asupreau poporul muncitor, partidele istorice consumau banul public si se certau in parlament fara noima, interesele oamenilor simpli si ale taranilor nu erau aparate, deci era vremea pentru o "mana forte" care sa conduca si sa aduca dreptate si justitie. Intelectualitatea si membrii PNL si PNT au fost gasiti vinovati de asuprirea poporului si de afaceri dubioase si inchisi...
Cosminf a multumit.
Vechi 03-11-09, 20:09   #145
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Politician cinstit - pleonasm...
Sa zicem ca m-am impacat cu ideea. Desi in alte state afacerile cu statul se fac mai voalat, nimeni nu prea stie cine-i in spatele lui Obama sau a lui Gordon Brown (cu siguranta ca au), in Romania totul se face pe principiul: "Ba pe-a matii!". Nu este asta o manifestare dictatoriala? Faptul ca presa e controlata in proportie de peste 90% de catre moguli, nu aduce a dictatura? PNL-ul facand amor cu PSD-ul doar in vederea indepartarii lui Basescu, singurul care a avut tupeul sa le tulbure apele, nu suna a totalitarism?

Nu tocmai recent, in UK a fost scandalul cu banii publici cheltuiti de catre parlamentari si ministri, cei care au exagerat au fost dati afara, ceilalti mai putin "nocivi" au fost obligati sa-i returneze. Pe cand in Romania?
Apoi a fost scandalul cu BAE Systems, a scris mult mai mult "The Times" despre asta decat presa romana, desi guvernantii nostri au fost cei care au primit spaga multe milioane ca sa cumpere cele 2 rebuturi de nave. Presa romana e mult prea ocupata cu subiectul Basescu, sa fie oare diversiune?

Iar cu o idee nu ma pot impaca de fel: sa-i vad pe PNL-isti fraternizand cu PSD-ul. Chiar daca asta-i visul lui Patriciu...
robbycarlos a multumit.
.
Vechi 03-11-09, 20:20   #146
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos View Post
La final insa fiecare decide exact cum ai zis tu care sunt lucrurile de neiertat si chiar daca e din partidul pe care il simpatizezi , refuzi sa il sustii sau sa il votezi. Eu mereu am votat cu un singur partid in Romania si cu ala voi vota si acum
Si eu, culmea, tot cu PNL-ul. Am fost membru, m-am dus la sedinte.
Pana cand au dat mana cu PSD-ul
.
Vechi 03-11-09, 22:36   #147
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
E o problema de principiu cred. Si de loialitate. In nici un partid, in nici o tara nu exista candidat ideal.
--------------------------------------------------------------

La final insa fiecare decide exact cum ai zis tu care sunt lucrurile de neiertat si chiar daca e din partidul pe care il simpatizezi , refuzi sa il sustii sau sa il votezi. Eu mereu am votat cu un singur partid in Romania si cu ala voi vota si acum, dar in 2004 cand au facut alianta cu altii si l-au propus pe stim noi cine la presedentie, am refuzat sa votez cu el. Am zis ca nu pot sa ajung chiar in starea de a vota un asa om, desi e recomandat (nu membru) de partidul pe care il votasem. Am avut dreptate si in 2 ani s-a vazut ca lucrurile s-au rupt intre cel ce devenise presedinte si partidul pe care il votasem...

PS: Laura, din pacate toate partidele din Parlament au dat mana si vor mai da mana cu PSD, fiindca nu ai ce sa faci cand au 35 %. UDMR au fost cu ei in 2000-2004, PNL neoficial intre 2007 si 2008 , iar PD oficial in 2008-2009. Pe de alta parte, daca un siungur om nu ar mai fi presedintele tarii sau presedinte de partid,, cu siguranta o alianta PDL-PNL-UDMR ar fi posibila. Si ideologic si ca si compatibilitate. Dar....daca acel om nu ar fi cine este, PDL ar fi ramas la 10-11 % ca pe vremea PD-ului si nu la 33 %, asa ca nu or sa renunte la el prea usor...
Iti multumesc pentru verticalitate,desi eu voi vota cu Basescu,si nu pentru ca as fi vreo fana de-a lui.Intr-o tara in care rasuna tot de-o hora si-o manea, poti sa ai pretentia la un presedinte membru al Rotary Club sau cu abonament la Filarmonica?Suntem ceea ce suntem,un popor de mitocani si toape,cu foarte mici exceptii, si ne meritam alesul.

Dar nu pentru asta voi vota cu el.Ai zis bine:cuvantul magic e "loialitate".Nu te astepti la un om de factura lui Djuvara(sau altii ca si el) sa sustina vreo grupare nascuta din cenusa revolutiei,si e normal sa fie asa.Pe asta se bazeaza longevitatea unui partid si continuitatea ideii.Dar totusi,PNL trebuie ca trece printr-o criza de elite, din moment ce s-a decis pentru un incompetent.

A doua problema e jocul de-a "alba -neagra".Atunci cand vorbesc despre un partid istoric, ma gandesc la oameni cu principii .Credeti ca un Coposu ar fi facut o alianta cu PSD-ul vreodata?Cu securistii? Eu prefer extinctia compromisului,deci ori e alba ,ori e neagra.

Eu am votat intotdeauna cu PNL-ul ,la toate scrutinurile, si sper ca voi mai vota vreodata pentru ei in viata asta, dar cred ca e cazul de putina lustratie si pe la ei prin ograda.De aceea prefer mitocanul iubitor de iarmaroace ,care pare pus pe fapte ,incompetentului suferind de mari dureri in basca fata de popor.
Vechi 03-11-09, 22:46   #148
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Discutiile de aici sunt benefice, fiindca mi-au mai luminat si mie unele dileme pe care nu le stiam si nu le intelegeam din cercetarile sociologice. Adica nu stiam cum s-a facut transferul de votanti de la PNL la Basescu, si mi se parea ca se minte; dar se pare ca e normal si real si va respect total decizia luata, si Laura si Cosmin.

E posibil ca eu sa fiu inca prea naiv si inca sa mai cred in loialitatea pentru acest partid, desi poate nu mai merita acum.

O sa vedem peste 10 ani ce si cum, cand sunt apele mai linistite.

Pana una alta sa speram ca se vor duce la vot cat mai multi oameni !
Vechi 03-11-09, 23:13   #149
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
.Pana una alta sa speram ca se vor duce la vot cat mai multi oameni !
Avem de ales intre Mitocan, Incompetent, Prostanac, Cioban samd.
Ai putea sa invinovatesti romanii care nu se duc la vot?

Si ca o replica si la ceea ce a spus Laura:
Citat:
Intr-o tara in care rasuna tot de-o hora si-o manea, poti sa ai pretentia la un presedinte membru al Rotary Club sau cu abonament la Filarmonica?Suntem ceea ce suntem,un popor de mitocani si toape,cu foarte mici exceptii, si ne meritam alesul.
Nu sunt de acord. Avem oameni valorosi, iar de cand sunt aici (UK) mi-am intarit convingerile. Problema e ca nu vor sa se bage in mocirla politicii, isi vad de viata lor...
.
Vechi 03-11-09, 23:17   #150
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=Cosminf;135

Nu sunt de acord. Avem oameni valorosi, iar de cand sunt aici (UK) mi-am intarit convingerile. Problema e ca nu vor sa se bage in mocirla politicii, isi vad de viata lor...[/QUOTE]

Eu sunt de acord ! Alea sunt exceptiile despre care vorbeam.
Vechi 04-11-09, 03:35   #151
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Avem de ales intre Mitocan, Incompetent, Prostanac, Cioban samd.
Ai putea sa invinovatesti romanii care nu se duc la vot?

Si ca o replica si la ceea ce a spus Laura:

Nu sunt de acord. Avem oameni valorosi, iar de cand sunt aici (UK) mi-am intarit convingerile. Problema e ca nu vor sa se bage in mocirla politicii, isi vad de viata lor...
Acei oameni valorosi nu fac altceva decat sa stea ascunsi. Sa le fie "scarba" sa se "manjeasca". Sunt, in marea lor majoritate prea snobi si "casa mare" ca sa se gandeasca ca poporul are nevoie de ei. Si atunci ce ne ramane? Sa ne stergem undeva cu snobismul si aristocratia "valorosilor", si asa cum spunea si Laura, sa votam (poate) un mitocan, ca macar stim ce da din el.
In alta dezordine de idei, de cativa ani (2-3) simt ca a venit timpul sa ne implicam. Sa facem ceva. NOI. Noi, astia de peste 30 de ani. Ca eu, unul, m-am saturat sa astept sa faca altii ceva pentru mine, si sa vad ca daca au facut, a iesit prost. Ca de, dupa mintea si intelectul lor...Vorba ceea: "de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere". Generatiile se schimba, timpurile se schimba.
Eu unul am inceput sa fac. Chestia cu petitia. Sper sa schimb legea. Poate ca ar trebui si voi, medicii, sa faceti petitia voastra, dupa modelul celei facute de mine. Si sa atacam simultan. Ia sa vad... E samanta de revolutie in voi? Chiar sunt curios. Va provoc...
Vechi 04-11-09, 08:15   #152
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
.De aceea prefer mitocanul iubitor de iarmaroace ,care pare pus pe fapte.
Cod:
si asa cum spunea si Laura, sa votam (poate) un mitocan, ca macar stim ce da din el.
Da stiu ca aveti rabdare ...
Io nu va inteleg ,asta de cand e la putere nu a facut nimic ,nu a dovedit nimic ,pare ca face dar totul se rezuma la vorbe ..mai aveti rabdare inca 5 ani ???...chiar nu v-ati saturat de scandalul permanent ..ca da da ,asta a produs produs presedintele ..dezbina si stapaneste !..

Da stim ce da din el !!

Avem nevoie de liniste .nu v-ati saturat de coalitii, certuri ,impacari, despartiri ....?????

Radeam demult cand citeam Cargiale , mi se parea atat de utopic ...
Dragos Dinulescu si ann au multumit.

Modificat ultima data de daniii; 04-11-09 la 09:31.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-09, 10:21   #153
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de daniii View Post
Cod:
si asa cum spunea si Laura, sa votam (poate) un mitocan, ca macar stim ce da din el.
Da stiu ca aveti rabdare ...
Io nu va inteleg ,asta de cand e la putere nu a facut nimic ,nu a dovedit nimic ,pare ca face dar totul se rezuma la vorbe ..mai aveti rabdare inca 5 ani ???...chiar nu v-ati saturat de scandalul permanent ..ca da da ,asta a produs produs presedintele ..dezbina si stapaneste !..

Da stim ce da din el !!

Avem nevoie de liniste .nu v-ati saturat de coalitii, certuri ,impacari, despartiri ....?????

Radeam demult cand citeam Cargiale , mi se parea atat de utopic ...
L-am votat pe Constantinescu, candidatul CDR-ului, pentru ca pentru mine era singura solutie si nu se punea problema sa votez cu altcineva , si s-a dovedit un papa- lapte.L-am votat si pe Iliescu in 2000(Doamne, iarta-ma!), pentru ca la momentul acela era obligatoriu sa-l votez contra lui Vadim.Acum ,la fel ,mi se pare solutia cea mai buna din doua solutii proaste(pentru ca pentru mine exista doar doua optiuni:Basescu vs. Antonescu-ceilalti nu exista!).Eu mi-am rezolvat dilema prin excludere.
Dragos Dinulescu a multumit.
Vechi 05-11-09, 00:39   #154
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Stiri din lumea reala:
1, Tigancile (unele imputite, altele nu) din pietele Galatiului au cate o poza cu Base pe taraba;
2. Pensionarii racnesc in fata blocului ca trebuie desfiintat Parlamentul;
3. Taranii cu tuica-n tâmpla dezbat Republica lui Platon si ajung la concluzia ca e necesara o mana forte (Vlad Tepes).
Pct 1 denota prostie comica, pct 2 si 3 prostie agresiva - concetatenii mei alegatori democrati vor sa suprime democratia in mod democratic.
De acord cu votul universal, dar carnetul de alegator trebuie dobandit ca si carnetul de conducere - dupa absolvirea unor cursuri minimale si in urma unui examen.
.
Vechi 05-11-09, 01:48   #155
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Din pct meu de vedere Iliescu a fost cea mai mare nenorocire pt tara asta..Ceausescu a nationalizat casele..Iliescu a mers mai departe si decat impuscatul,i-a improprietarit pe chiriasi..asa am pierdut eu un bloc intreg de 3 etaje in Cobalcescu ,vis-a-vis de parcul Cismigiu..de abia am recuperat terenul de langa bloc.Sa nu mai zic de Constitutie care e o bataie de joc la adresa cetatenilor..Iliescu are parte de toate blestemele mele,o molima.
Am votat orice in afara de PSD:Ratiu,Constantinescu,Basescu.
Pe urma si-au dat mana cu PSD-ul peste tara.Ce jenant.
Eu am decis sa nu votez deloc,chiar nu am variante.Pe urma am zis sa mai imi iau o teapa si sa votez anti-Basescu..Antonescu e cel mai anti-B la ora actuala.Deci voi vota cu el.
Oricum Licuriciul a asezat cartile pe masa si din ceea ce stiu Geoana va iesi in turul 2.Vor ramane Geoana si Base in turul 2.
Pe Base nu il mai suport..a furat mult si dezorganizat..sa iti pui si amantele si sa le faci si ministere..deja,e prea mult.Azi Udrea maine daca ii place ne trezim cu Andresan la finante..
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-09, 20:43   #156
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Gata, m-am hotarat!

La inceputul campaniei electorale, intuitia imi spunea ca ar trebui sa votez cu Antonescu. De ce? Pentu ca nu aveam nici un feed-back negativ . Pur si simplu omul asta nu a facut pana acum nimic care sa ii poata fi imputat, sau reprosat macar. Asa ca, la prima vedere, parea singura optiune.

Apoi am aflat ca va candida Radu Duda. Am fost fericit! Imediat am "renuntat" la Antonescu, si am zis:" Votez cu Duda". De ce Duda? Pentru ca , desi nu e "os nobil", prin alianta, a devenit de vita nobila si acum este barbatul care reprezinta in prezent Casa Regala. E cult, e educat, stie sa vorbesca, stie sa faca politica decent. Deci, din punctul meu de vedere, ar fi fost singurul demn de a ne fi presedinte si de a ne reprezenta. Din pacate, s-a retras. Il inteleg, nu e momentul... Si eu, in locul lui, as fi facut la fel. Peste 5 ani, mai mult ca sigur ca, daca va candida, va castiga alegerile! (Sunt convins ca peste 5 ani, romanii vor fi mai dezmeticiti, si vor sti ce vor vrea! In plus, vor mai muri pana atunci si un anumit numar de fosile cu mentalitati comuniste si retrograde. Nu am nimic cu pensionarii , dar se pare ca pana acum ei ne-au dictat cum sa traim! Adica PROST!)

Dintr-o data, am devenit Cetateanul Turmentat. N-am mai stiut cu cine sa votez. Ma rog, cu cine as fi putut vota... Am inceput sa ma uit si pe la teve, sa vad care mai candideaza... Si uitandu-ma la stiri, la campanii, am observat ca Antonescu , optiunea mea initiala, nu e deloc "la rampa". Si chestia asta m-a dezamagit. As fi vrut sa vad in el un lider, un om capabil sa CASTIGE niste alegeri, nu un bleg care face figuratie si "e din partea PNL-ului".

Asa ca, am inceput sa ma gandesc la Geoana ca la o posibila solutie. Mai ales ca are scoala politica, si dpdv al "pozei" da bine la imagine. Va rog sa nu radeti de mine, dar Baselu chiar nu e un tip atragator. Sigur, puteti sa spuneti ca nu asta ne intereseaza la un presedinte, ca ce e "inside" conteaza, si faptul ca e un bun conducator. Da, Base a fost un bun conducator. Pentru el si ai lui. Dar nu si pentru natiune. Base , din punctul meu de vedere ne-a tras in jos, ca natiune. A fost un fel de parodie de presedinte. Cand ma uit la el, vad un tip imprevizibil si periculos, un fel de "vecinu` de cosmar", care face petrecere in bloc cand are el chef, care da manelele tare, care frige micii pe balcon sau in parcarea din spate, sub batatorul de covoare. Care iti rupe mana cand i-o intinzi . Care vorbeste tare, si care se lauda cu ce stie el sa faca. Ma rog, chestii banale, pe care ar putea sa le faca oricine, numai ca nimeni altcineva in locul lui nu simte nevoia sa se laude cu lucruri banale...Ca sa nu mai spun ca e si urat! In toate pozele de campanie, e ceacar, se uita ciudat, ai impresia ca se intoarce de la o nunta si e pilit... Stiu ca e poate o dovada de superficialitate crasa din partea mea, dar parca as vrea sa avem un presedinte PREZENTABIL. (by-the-way... asa mi se pare o caricatura de om presedintele Frantei... Basca ca seamana cu Base, prin modul in care isi etaleaza viata personala...Jenant!)

Apoi, a aparut Oprescu. Cum spuneam, omul asta nu-mi place. E ceva ce nu poate fi definit... Poate ca e un om bun, destoinic, pana la urma a facut o facultate, si nu una oarecare, a demonstrat ca e si un bun conducator... Am zis ca-l votez pe Oprescu... Nu mai argumentez ca dintre toti , e cel care a facut cea mai multa scoala...

Dar m-am dezmeticit!

Lasand la o parte intoxicatiile specifice campaniilor electorale, analizand faptele, facand lista cu PRO si CONTRA, M-AM DECIS!

Il votez pe Antonescu!

Pana la urma, e un om cult, decent, nu s-a remarcat vreodata prin ceva aiurea, nu spune prostii, nu a migrat de la un partid la altul, a ramas tot timpul de dreapta, iar ca tulcean, a facut pentru orasul natal o multime de lucruri "de suflet", dar si folositoare. Ca sa nu mai spun ca e si prezentabil...

Asa ca, am iesit din faza de "turmentare". Stiu cu cine votez!

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 05-11-09 la 20:51. Motivul: nuantari
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-09, 12:58   #157
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

oricum oricine va iesi presedinte noi platim datoria,pe noi o sa cocoseze..oricum oricine va iesi nu ne va imbunatati NOUA viata cu nimic..tot intre ei isi impart bunatatile..nu inteleg de ce ne mai agitam..la cate j de mii de euro costa un loc in parlament iti dai seama ca tre sa scoata si mega profit in urma investitiei..pe banii nostri,bineinteles
reif_felicia a multumit.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-09, 11:34   #158
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Pai ce sa-i faci cand dupa o guvernare "liberala" in care am avut crestere economica de 7.9% au reusit "performanta" sa lase bugetul pe minus cu 1,5 miliarde?
.
Vechi 07-11-09, 13:47   #159
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
oricum oricine va iesi nu ne va imbunatati NOUA viata cu nimic..tot intre ei isi impart bunatatile..
Slogan electoral:
"Noi, politicienii, vrem sa cream o lume noua, o societate noua, o Romanie noua. Nu voua".

Modificat ultima data de Bergibergi; 07-11-09 la 14:10.
.
Vechi 07-11-09, 14:07   #160
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Pai ce sa-i faci cand dupa o guvernare "liberala" in care am avut crestere economica de 7.9% au reusit "performanta" sa lase bugetul pe minus cu 1,5 miliarde?

e chiar indicat sa mergi pe un usor minus , pentru ca practic stimulezi si mai mult economia , infrastructura, etc....

problema e ca astia au reusit performanta ca in un an sa ne lase cu 14 miliarde in minus
.
Vechi 07-11-09, 16:41   #161
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
e chiar indicat sa mergi pe un usor minus , pentru ca practic stimulezi si mai mult economia , infrastructura, etc....

problema e ca astia au reusit performanta ca in un an sa ne lase cu 14 miliarde in minus
Daca se ajungea la un deficit prin a stimula economia, infrastructura, etc, situatia ar fi fost cu totul alta. Problema e ca s-au cheltuit bani fara cap, instituindu-se un aparat birocratic fara precedent.
Ia uite ce zicea World Bank:
.
Vechi 07-11-09, 23:10   #162
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Cat tupeu nesimtit!!! Cat de prosti suntem!!!
Citat:
„Stim in fiecare zi cum se risipeste banul public si cum banii din taxe si impozite, pe care dumneavoastra ii platiti, se duc pe apa sambetei, fara continuitate si fara sa stim cum e posibil sa cheltuiesti zeci de miliarde de euro din buget si sa nu ai o centura de ocolire, sa nu ai autostrada, sa nu ai o scoala sau un spital de buna calitate. Aceasta lege pe care o vom prezenta luni in Parlament se numeste legea responsabilitatii fiscale, care va asigura pentru prima oara in Romania ceea ce se numeste bugetare multianuala. Vom sti, de acum inainte, cati bani trebuie cheltuiti pentru autostrada Transilvania, ca sa nu mai patim rusinea sa construim si sa ne oprim, asa ne prinde anul 10.000 pana vom avea autostrazi in Romania”, a afirmat, sambata, Mircea Geoana, la un miting electoral.
Cine a semnat contractul cu Bechtel?
.
Vechi 08-11-09, 01:22   #163
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

no man.. contractul cu bechtel, vanzarea petrom, eads si care au mai fost, contractul cu firma de va exploata in marea neagra... loby pt insula serpilor.. eu le vad altfel... plata pentru a intra undeva... a primi ceva and so... se puteau face si un pic mai chibzuit.. dar cand nu esti in stare sa conduci ditamai compania si de acolo tragi bani la nesimtire.. apai e clar ca trebe vanduta... stiu e tragic, dar asa e la romania... la fel si cu gazu si cu toate... dar daca stai sa te gandesti e simplu.. domne ca sa reusiti si voi sa mai adunati ceva bani si sa mergem cu totii inainte ne dati noua companiile alea aparent falimentare, stergi matale datoriile cu care ti-ai facut vila, vayronu, campania electorala... sau ti-l bagi la parnaie ca nu sunt eu obligat sa platesc pentru ce ai furat tu si dupa eu vin si sa vezi ce frumos conduc in locul tau si in 6 luni facem profit... si uite asa ca prin minune marii economisti obtin profit...

acum... ce au mai ramas... pai scolile sanatatea... drumurile, cam astea mai sunt locurile de muls bani.. agentiile pentru mai stiu eu ce... aaaa si sa nu uitam armata... deci sa nu ne mire ca a inceput o mare mare politizare a sistemului de invatamant, medical and so... ca sar trenurile si cfr e in faliment and, and , and.. si ca poate la urmatoarea vizita vine unu si zice.. domne e clar la voi compania asta papa prea multi bani.. uite stiu eu pe cineva care poate o pune pe picioare in 6 luni...
acum asta e doar un scenariu in mintea mea... realitatea e sigur alta... aia in care din greseala am semnat costul ala mare.. si cu petrom doar aia aveau know how-ul sa conduca and and and...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 02:03   #164
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Ce chestie! Acu` bagai si yo de seama... " Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.]"

Subiectul asta e la "zona de relaxare"! Adicatalea noi ne relaxam aici! Ce chestie, bai frate!
Vechi 08-11-09, 12:38   #165
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

guvernantii nostri au facut datorii incat o sa le plateasca si "stramosii stramosilor nostrii" ca un blestem ce se propaga "pina la al saptelea neam" si astfel devenim un fel de sclavi in camataria UE. Mai trist este ca nu intrevad cine ne-ar mai putea scoate din mlastina in care ne afundam an de an .
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-09, 16:45   #166
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
"Eu as rezuma asa cine voteaza cu Basescu, alcoolici, tiganii, prostituatele" - a declarat, duminica, prim-vicepresedintele PNL Ludovic Orban

Apropos de politica bunului-simt. Sa nu-i muti gura in locul dosului?
.
Vechi 08-11-09, 20:56   #167
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

am dat o fuga azi prin pitesti.
suuuute de autocare cu portocalii, in toate benzinariile si parcarile erau sute de portocalii , multi de etnie rroma, toti cu berea si cu micul electoral in mana si burta.

m-au apucat pandaliile - de unde atatia bani , sa ii plateasca pe toti ciumpalacii transhumanti - care culmea, printre doua inghitituri , il injurau si pe baselu si pe dom primar ca le-a promis marea cu sarea - si uite - nu toti au primit geci portocalii, si numa o bere parca nu e destul

la intors, pe autostrada, iar m-a luat cu nebuneala, a trecut coloana lu basescu, si in fata lor numa bemveuri negre seria 7 cu xenoane cu faza lunga si cu urlete: da-te ba da-te ba ca trece smekerii. mie mi-a taiat fata un bemve de era sa fac accident, si nici nu avea semnalele sonore in functiune, si pana nu m-a aruncat pe banda de urgenta nu s-a lasat
da si eu i-am tras o faza lunga , sper sa il fi orbit macar oleaca pe chiompaliu.

asa m-a luat o scarba...

noroc ca m-au razbunat concitadinii si la mitingu lu baselu de la pitesti , desi mai putini decat ciumpalacii transhumanti, cateva zeci de pitesteni au reusit sa strige mai tare huo decat hai baselu miilor de transhumanti - probabil ametiti de bere si razbiti de oboseala.

va pun si un videoclip maine )
robbycarlos a multumit.
.
Vechi 08-11-09, 21:01   #168
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

iar le bombon pe le coliv, un prieten primar pedelist , intr-o comuna limitrofa , intrebat de mine cum o sa iasa baselu in circumscriptia lui - o sa iasa cum vrem noi domne - si mi-a explicat si metodele de frauda de am ramas mut - de la inmanat buletin gata votat la alegator plus ceva foloase materiale - si predat buletin nestampilat la iesire - pana la dat una mie euroi de observator sa plece mai repede acasa ca poate e obosit.

asa ca, dragi colegi, degeaba va duceti sa votati cu geoana sau cu antonescu, tot de baselu avem parte in urmatorii 5 ani crede el - pana la primavara cand o sa iasa oamenii la linsaj in strada - cred eu

Modificat ultima data de drdream; 08-11-09 la 23:14.
.
Vechi 08-11-09, 21:09   #169
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eeee...ieri a fost in Timisoara... Si in autocare, o gramada de studenti aradeni, veniti pentru 20 de lei. (Cum au fost convinsi, asta este o alta poveste! ) Am auzit ca au fost vreo 16000 de oameni. Cati il voteaza? Oare le este asa de frica ca nu se duc oamenii sa-l vada pe domnul candidat la Presedentie? Manipulare pentru nehotarati sau asa a ordonat domnul Presedinte? Nu se simte bine cu o mana de oameni in preajma? Ii place sa fie adulat? Parca am fi pe vremea lui Ceausescu, dar lipsesc uniformele de pionieri.
Vechi 08-11-09, 21:19   #170
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Ce chestie! Acu` bagai si yo de seama... " Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.] > Link [Necesita inregistrare pentru acces.]"

Subiectul asta e la "zona de relaxare"! Adicatalea noi ne relaxam aici! Ce chestie, bai frate!
Bravo ca ai observat, dar tu te incordezi aici?
Eu mi-s relaxat (asta ca am venit din Ardeal de curand) La cat de grea e stomatologia orice ai face altceva pare relaxare

Ma bucur ca se poate discuta civilizat pe acest subiect, chiar daca spunem uneori cu naduf ce avem pe suflet. Este un mare progres si sper ca vom continua sa evoluam in sensul bun.

Ontopic. Frauda electorala exista cu siguranta, dar are importanta % doar daca marea majoritate a romanilor sta acasa. Sunt convins ca daca intrebi un primar PSD sau PNL ai sa obtii raspunsuri similare ( @dream)
Este o naivitate sa crezi ca unii fura si altii nu
Vechi 08-11-09, 21:47   #171
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Credeti ca restul fac altfel? Si-o fi schimbat PNL-ul stilul, ca acum vreo 5 ani cam asa faceau si ei prin "judet"
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, 3d, absolventi, abu dhabi, achizitie, activitati, afara, agresiune, ajutor, asociere, ati, atitudine, baro, baza, bule, buna, cabinet privat, cazuri clinice, cicatrice, colegiul medicilor dentisti, contur, corp strain, dent, dezavantaje, diagnostic, dovedit, drept, endo, exclusiv, final, iga, individuale, inele, interactiune, intrebare, lipsa, macro, marea britanie, marele, medicina dentara, motive, oala, orale, parte, place, practic, problemele, rece, repede, sare, slujba, subiecte, supra, team, umane, validare, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/8479-refuzul-drept-absenteismul-vot/
Publicat de For Type Data
Ultimii refereri - - www.radiocatch22.com This thread Refback 07-02-12 12:49
Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 06-06-11 09:54
vetforum.ro :: Vizualizare subiect - Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 10-12-09 16:05
injectia.ro :: Vizualizare subiect - Refuzul unui drept - absenteismul la vot This thread Refback 03-12-09 17:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:15) timp.

Alegeti schema de culori preferata: