eugenol.ro

eugenol.ro (http://www.eugenol.ro/forum/index.php)
-   Activitati civice (http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/)
-   -   Asociatia "Pro Vita" (http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/6117-asociatia-pro-vita/)

stomic 12-02-09 10:36

Asociatia "Pro Vita"

Asociatia pro vita pentru copii nascuti si nenascuti cu sediul in Valea Plopului cam la 10 km de Valeni de Munte(Prahova) are ca scop sa ocroteasca copilul nascut si nenascut pana la integrarea sa in familia naturala.Mai multe detalii:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Neputandu-i ajuta cu sume mari de bani m-am gandit ca ar fi foarte bine sa deschidem un cabinet stomatologic in despensarul medical care il au la dispozitie,fiind copii muuuuuuulti si cu problemute,problemioare la dantura ar cam fi ceva de munca....,si pentru a preveni cariile la cei mici.
Pe aceasta cale as dori sa-i Multumesc d-lui Vidican Emil care ne-a donat un unit,care ne-a stimulat si mai mult sa nu ne dam batuti.
Asa ca primim orice fel de ajutor:instrumentar,mobilier(o sa atasez si dimensiunile camerei)materiale,consumabile necesare unui cabinet.Astept sugestii,idei.

eugenol man 12-02-09 10:46

Felicitari pentru initiativa.
Imi permit sa subliniez cele de mai jos.

Citat:

Asa ca primim orice fel de ajutor:instrumentar,mobilier(o sa atasez si dimensiunile camerei)materiale,consumabile necesare unui cabinet.Astept sugestii,idei.
Sa dai si detalii cum, unde se pot face donatiile. Eventual o lista cu lucrurile de prima necesitate ce sunt necesare.

stomic 19-02-09 16:38

Pentru a dona contactati-ma prin mesje private,eu o sa le strang pe toate o sa fac o lista si cand se strang mai multe decat poate sa duca o mashina o sa vina o dubita si o sa le transporte toate la Valea Plopului.Pentru toate materialele si intrumentar o sa se faca o foaie de predare primire , pentru a nu avea dubii in traseul bunurilor :).
Eu inca nu am terminat facultatea,cred ca voi stiti mai bine ce trebuie.

Ce avem nevoie???cam de toate,ganditiva ca cabinetul este format din 4 pereti si un unit.
copii , vreo 300 numai in acel complex din Valea Plopului.
Strict necesar:
-truse de consultatie(pense,spatula bucala,sonde,oglinzi)
-clesti de extractie,elevatoare
-piesa cotraunghi,piesa dreapta,turbina
-freze(de turbina,contraunghi),gume
*material de sigilare,mat de obturatie coronara,Ca(OH)2,lampa foto....

stomic 12-04-09 21:54

cateva poze de la fata locului

7 Attachment(s)
cateva poze de la locul faptei si cu vitorul cabinet stomatologic.
Cu ajutorul d-nei dr.Cristina am reusit sa strangem ceva materiale,instrumentar si un sterilizator.In continuare asteptam sa mearga echipa de instalare a scaunului,un pic de amenajare,si haideti sa facem treaba:)

cristina ghita 12-04-09 22:34

sal, stomic.
dupa cum am mai discutat, poti conta pe mine. probabil o zi pe luna. deocamdata, cel putin. stiu ca nu e mult, dar poate mai apar doritori.

acest proiect este unul care merita sprijinit.
multumesc pt poze. va veti aminti de ele atunci cand totul va functiona si va fi pus la punct.
cu drag.
cristina

Radu 23-04-09 23:04

Felicitari pentru acest proiect !
Aveti un Dentior 5 ? Piesa contraunghi pe snur?
Vreau sa va trimit si eu cite ceva. Cum procedez?

eugenol man 23-04-09 23:27

Felicitari organizatorilor si celor care au ajutat!

dzStom 24-04-09 16:48

Cum decurg lucrurile in aceast proiect umanitar? :)

stomic 11-05-09 23:25

Citat:

Publicat initial de dzStom (Mesaj 111575)
Cum decurg lucrurile in aceast proiect umanitar? :)

Astept sa ma anunte cand au fost domnii de la instalare al unitului si cand au terminat treaba.Inca nu este instalat(cred).Sun maine si va tin la curent.
Dupa ce este instalat unitul si functioneaza normal o sa pun la punct instrumentarul si consumabilele.
P.S. apoi incercam sa gasim cativa medici care ar fi dispusi sa mearga 1 data pe luna sa se relaxeze.
O seara buna tuturora.

stomic 13-05-09 21:46

se pare ca domnii instalatori au promis ca ajung la sfarsitul lunii in Valea Plopului pentru a instala unitul.

grigore1 13-05-09 23:01

detartraj

te rog cauta-ma la telefon , vreau sa va dau un aparat de detartraj piezo .
Grigore 0722786069

stomic 30-08-09 22:40

buna seara tuturor!
nu se mai poate,mor de nervi,poate cineva sa ma ajute cu un instalator sau mai multi instalatori care ar fi dispusi sa mearga la valea plopului pentru instalarea unitului,am incercat si la valeni de munte,ploiesti.... au promis cativa dar parca le e frica de moarte(sa nu se inteleaga gresit....nici contra cost nu vor,i-am intrebat cat vor ca sa ne intelegem de la inceput si nimic,nimeni)
Va rog cei care au service poate stiu ca aia mai instaleaza ar fi perfect ,va rog sa ma contactati pe privat sau direct aici ,lasati-mi numarul de telefon sau alta modalitate de ai contacta.
apropo avem un dentior 4 complet,castelini complet(cel putin asa au zis cei care le-au donat) si un siemens.

grigore1 06-11-09 15:58

te rog sa ma cauti

te rog cauta-ma la telefon , vreau sa va dau un aparat de vibrat capsule de amalgam precum si un aparat de fluorizare galvanica plus alte maruntisuri . Este relativ urgent .
Grigore 0722786069

cristina ghita 06-11-09 18:22

stomicelu, si eu un autoclav mic dar functional.
nr meu il ai:lol::lol:
poate ar fi cazul sa vedem cine vine sa si lucreze.
eu m-am inscris deja pe lista. odata pe luna.
cine mai vine?
totusi...nu va ingramaditi...;)

stomic 10-11-09 01:01

Citat:

Publicat initial de cristina ghita (Mesaj 135624)
stomicelu, si eu un autoclav mic dar functional.
nr meu il ai:lol::lol:
poate ar fi cazul sa vedem cine vine sa si lucreze.
eu m-am inscris deja pe lista. odata pe luna.
cine mai vine?
totusi...nu va ingramaditi...;)

VA multumesc mult pentru sustinere,avand in vedere ca examenul de rezidentiat este duminica,am omis un pic eugenolul .Saptamana trecuta a fost instalat unitul...in final. Promit ca luni iau legatura cu toti ,si vedem ce mai putem sa facem.
In prezent s-au mai implicat cateva persoane:Dr.Alexei Paluta,care din cate am inteles a reusit sa trimita un instalator ,si in final s-a instalt un unit,din cate am vorbit cu el nu este nici un unit din care erau acolo,ci altul care l-a adus el(zice ca este mai nou).Inca nu m-am intalnit cu el sa vorbesc si nici la valea Plopului nu am reusit sa ajung dupa instalare.Saptamana viitoare o sa dau o fuga pana la Valea plopului sa vad cum stau lucrurile,si o sa vin cu noi informatii,si poze.Cine vrea sa vina este binevenit,tinem legatura .
Imi cer scuze ca vin asa tarziu cu informatii.Va rog sa ma contactati pe e-mail cel mai bine,il verific zilnic:cerbanic_v@yahoo.com.

patratica 10-11-09 11:58

bafta la rezi!

grigore1 27-12-09 08:09

Era tirziu si era toamna

si cineva ne invita sa facem o excursie la Seciu , a ramas in picioare?

blendahmed33 27-12-09 15:23

cineva de pe acest forum radea de mine si de felul in care se fac dintii la india si in tarile arabe. daca ma uit la aceste poze cred ca nu ar mai trebui sa luyam in ras india si se vedem mai bine care e situatia "la noi" , daca pot sa zic asa.

stomic 28-12-09 18:36

da domnule grigore o sa o facem in ianuarie plimbarea cu toti cei care vor sa vada ce se intampla la Valea Plopului si la Seciu.O sa va anunt cu aprozimativ 3 saptamani inainte .An nou fericit si plin de bucurii tuturor

stomic 27-01-10 23:42

buna seara tuturor

Organizam o plimbare la Valea Plopului la Parintele Tanase ,astept propuneri :pe 6 februarie sau pe 13 februarie(sambata) sunt propunerile mele,plecarea la ora 10:00 ,vizitarea taberei de copii,dispensarului,viitorului cabinet stomatologic,si dupa masa o vizita la crama de la seciu,la un vinisor pentru cei care nu conduc.
Astept si alte propuneri.

grigore1 28-01-10 01:58

Superba initiativa

Cu mare placere vin!
Se poate sa o facem pe 14 ? Altfel nu pot si pace si tare as vrea sa vin , daca nu , imi povestiti voi!

stomic 28-01-10 02:18

Citat:

Publicat initial de grigore1 (Mesaj 149648)
Cu mare placere vin!
Se poate sa o facem pe 14 ? Altfel nu pot si pace si tare as vrea sa vin , daca nu , imi povestiti voi!

din punctul meu de vedere e bine si pe 14, sa vedem ce zic si ceilalti(majoritatea) :)

astept propunerile a zilei de plecare

stomic 29-01-10 01:45

nu mai vrea nimeni sa vina?

eugenol man 29-01-10 09:21

As merge si eu dar nu pot pe 4-6 feb.

grigore1 29-01-10 12:11

14 de ziua indragostitilor

14 e duminica!!!!!!!!!!!
Oameni buni , hai sa ne invitam Valentinele la o plimbare duminica si vedem si noi despre ce vorba si cu putem sa ajutam .
In plus la crama la Seciu e super fain :lol:

Eu o sa vin sigur pe 14 , duminica , daca asa decide majoritatea , si o sa vin si cu colegii de cabinet .

stomic 03-02-10 14:32

deci,asa ramane-pe 14.02.2010 plecam pe la 10:00

grigore1 04-02-10 08:21

ma umfla risul

pai iata cum atitia initiati bine , avansat , maestrii si para profesori ramin corigenti la cea mai importanta materie , aceia de a fi oameni macar cu o vorba buna si un sprijin ipotetic de la distanta.
Cum se cheama asta?

Sper sa gresesc si sa se mai anunte suficienti colegi pentru a reusi sa facem ceva.

eugenol man 04-02-10 08:39

Daca nu apare nimic vin si eu. Sorry ca nu am scris mai devreme dar am luat in calcul data de ceva timp. :(

stomic 09-02-10 14:45

Citat:

Publicat initial de eugenol man (Mesaj 150651)
Daca nu apare nimic vin si eu. Sorry ca nu am scris mai devreme dar am luat in calcul data de ceva timp. :(

daca mai vrea sa vina cineva ...la mine in masina mai sunt 1-2 locuri libere.

stomic 12-02-10 18:34

deci duminica ora 10.30 ne intalnim la petrom,cel de la iesirea din bucuresti-otopeni ,imediat dupa piata presei.nr de tel 0720042021

stomic 20-02-10 14:12

Pentru cei care nu au putut sa vina...

10 Attachment(s)
Atasez cateva poze cu cabinetul inca ne finalizat....mai este foarte putina treaba,cu privelistea din jur si copii la sanie dupa scoala(Iulica,Vladut,Paul,Maria) :)
A mai ramas sa scoatem compresorul afara sau sa-l punem in alta incapere,sa pun ceasul pe perete, sa aranjam masutele care trebuiesc cautate si rafturile pe care inca nu le avem, sapotamana asta cred ca o sa merg sa aranjam si camera de sterilizare si sa finalizam amenajarea cabinetului,asta in caz ca or sa finiseze pe langa geam,sa puna neonul :)

stomic 12-03-10 13:23

deci...cabinetul a fost finalizat ... finisarile de pe langa geam,dat cu lavabila,schimbat tevi la incalzile,etc.maine,adrica sambata 12.03.2010 merg pana acolo sa fac ordine in instrumentar(spalat,pregatit pentru sterilizare)pregatit materialele care sunt acolo si tot ce este nevoie ca pentru saptamana viitoare sa putem sa incepem treaba.daca sunt doritori sa mearga maine cu mine acolo sunt bineventi.eu o sa plkec in jjurul orei 11:00

grigore1 12-03-10 14:55

incerc sa te sun azi la pe 19 , daca reusesc sa ma eliberez

stomic 26-04-10 15:14

am inceput...

deci sambata trecuta am inceput munca (la propriu)....primii pacienti care au beneficiat de tratament au zambit larg dupa:)
au fost de pus cateva plombite, si detartraje la greu,urmatoarele probleme de ordin tehnic care le-am intalnit au fost lipsa radiologiei in zona( poate imi dati niste sugestii,idei ca sa gasim o solutiepentru aceasta problema),lipsa de cutii mari pntru elevatoarele si clestii de extractie ca sa le punem la sterilizat,freze,truse de consultatie.
poze data viitoare:)
p.s. si pe aceasta cale tin sa le multumesc mult tuturor celor care au ajutat si s-au implicat in acest proiect.

cristina ghita 26-04-10 17:43

salut!
sa treci sapt asta sa iei cutia mare...;)

grigore1 27-04-10 00:34

si la mine s-au mai adunat cite ceva , vorbim la telefon
Felicitari ca esti perseverent !

stomic 28-04-10 17:04

multumim mult

pentru radiologie ne-am gandit ca ar fi bine sa programam pe cei care au nevoie si sa-i trimitem sa le faca OPG in Valeni de Munte...cred ca asta e cea mai acceptabila si simpla solutie

stomic 22-05-10 21:30

cateva poze

6 Attachment(s)
pozele sunt din sala de asteptare si ...la munca cu colega mea Rodica ,care vine si ea din cand in cand ...:)
si stiti ce mi sa parut cel mai greu?:-sai convingi sa stea pe scaun,ca stau pentru binele lor...este foarte greu sai convingi atunci cand nu au parintii langa ei,nu este nimeni de care sa asculte,sai indrume..cred ca sfaturile dr. radualionte din punct de vedere psihologic ne-ar prinde ft bine.

grigore1 23-05-10 09:13

Felicitari , !! de abia acum incepe satisfactia!!

Nu uta sa ma suni si sa ma vizitezi , ,,, da?

Bravo!

radualionte 24-05-10 04:30

Ai facut treaba buna si o sa ai muuulte satisfactii de acum incolo..Putintica rabdare...
Deci, pacientii iti vin in grup si, normal, iti intra pe rand in cabinet. Ei nu au parinti, nu au o autoritate de care sa asculte, etc.
In primul rand, fiecare grup are un "sef" de care asculta toti. Fie de frica, fie din respect. Incearca sa identifici "seful", acorda-i mai multa atentie si iti va spune despre fiecare membru al grupului cate ceva, chiar "seful" ii struneste si ii conduce spre sarcina de indeplinit.
Autoritatea de care trebuie sa asculte in acel loc sunt medicii pe care ii si respecta. deci, la partea de autoritate si respect, medicii butoneaza situatia.
Cel mai important lucru: acesti copii au fost lipsiti de afectivitate si familie. Daca le oferiti afectivitatea voastra (atat cat puteti) si ii faceti sa se simta in siguranta, "ca acasa", i-ati castigat definitiv.

grigore1 10-06-10 15:56

Mic pachet

Stomic te rog hai suna-ma si vino pe la mine ca tzi-am pregatit iar citeva materiale .

stomic 24-06-10 20:36

sambata 26.06.2010 plecam iar la Valea Plopului pentru a mai duce materialele si instrumentarul pe care l-am primit, a mai face una alta la copii.
Cei care sunt interesati sa viziteze tabara de copii sunt bine-veniti,plecarea este la ora 7.30-8.00 asta binenteles daca vreti sa mergem impreuna,daca doriti sa veniti mai tarziu traseul este:Bucuresti-Ploiesti-Valeni de Munte-Valea PLopului(din Valeni de Munte la intersectia cu Petrom,la stanga-spre Cheia, la dreapta-Cislau(adica spre Valea PLopului).
Sa aveti un week-end placut

stomic 27-06-10 15:19

2 Attachment(s)
drumul pana la Valea Plopului in poze:
Din Valeni de munteurmati pozele.
Avem nevoie mare de truse de consultatie,cat mai multe.cei care doresc sa le doneze contactati-ma.

stomic 02-12-10 01:33

sambata 4 dec.

Sambata 4 dec plecam la valea plopului,doritorii anuntati la 0720042021 plecam organizat la ora 10.30 sa vedem ce se mai intampla pe acolo.

radualionte 06-09-11 10:34

Nu prea am stiut unde sa postez...asa ca:
Sotia (psiholog) care lucreaza la "adoptii", mi-a povestit de un baiat de 12 ani (posibil sa fie si el de etnie rroma, dar nu este sigur), adoptat de un domn ("tatal") de etnie rroma dar ok, il trimite la scoala, ii ofera educatie, se ingrijeste de el, etc. In prezent, tatal este pensionat pe baz de boala si traiesc toata familia din pensia lui. Baiatul are ceva probleme dentare, nu stiu exact ce ca nu l-am vazut. A luat bilet de trimitere de la MF, s-a dus la facultate si...i-au cerut banii pentru materialele folosite. Poate cineva, in Bucuresti, sa ajute un caz social? Multumesc!

stomic 09-09-11 19:38

vacanta de 1 zi la Valea plopului

In octombrie in week-endul cu data de 9 va invit sa plecam la Valea Plopului pentru cei care nu au fost niciodata in recunoastere,cunoastere, vizita, relaxare la Valea Plopului.Cei care doresc sa mearga nu o sa regrete.Lista este deschisa.

stomic 22-09-11 13:57

cazul social mai sus prezentat de radualionte

pacientul este partial tratat dar mai avem nevoie de ajutor!
la prima sedinta prezenta dentitie mixta cu toate ca dentitia definitiva era pe arcada,carie profunda 46,si incongruenta dento-alveolara cu inghesuire zona frontala superioara.
Apexurile molarului 1 sunt partial inchise, trebuie o extirpare si obturatie de canal foarte buna;doar mesterii in endo stiu cum.Daca binevoieste cineva sa o faca sa ma contacteze.
Un ortodont daca s-ar oferi pentru o consultatie si un eventual tratament ar fi perfect.
Caz inchis!

dzStom 24-09-11 09:30

vorba aceea "tot respectul" :) un lucru de apreciat.

stomic 29-09-11 01:06

avem nevoie de endodont si ortodont

Mai avem nevoie de un endodont si un ortodont ca sa teminam cazul lui radualionte cu succes!
Inca asteptam!

stomic 05-10-11 14:27

Nimeni, nimeni

Nici un ortodont pe acest forum macar pentru o consultatie???
Nici un endodont care sa dispuna de timp pentru un endo cu apexurile deschise?
mda...
p.s.cred ca ar fi bine sa inchidem topicul de activitati civice.

eugenol man 17-10-12 19:17

Sonila a fost draguta sa imi dea un amalgamator dar din pacate imi trebuia unul de capsule. Asa ca pot sa il donez.
Are mercur, nu stiu daca are pulbere ca nu l-am desfacut , dar mercur sigur are.
Contacteaza-ma ...

Am nominalizat pentru ca initiativa merita o MARE NOMINALIZARE si premiu ...
Bafta si poate vor fi mai multe nominalizari sa ne vedem la Eugenol Summit la premiere.
Inca odata bravo pt initiativa.

PS Mai am si alte maruntisuri care pot fi de folos si gasesc si pe la Dentsply una alta, stiu pe cineva la ei :D

Dentamax 17-10-12 21:01

Eu merg acolo pe 3 noiembrie, impreuna cu mai multi amici care au facut ceva mai organizat (au strans hainute, jucarii, ceva banuti). N-am reusit sa iau legatura inca cu stomic sa mai aflu noutati din cabinetul pe care l-au facut ei acolo, as fi vrut sa stau o zi sa mai rezolv problemutele copiilor.
E-man, daca esti de parere ca se poate strange cate ceva pana plec eu sambata pe 3 noiembrie, le pot lua cand dau o fuga sa va cunosc la summit! :g]

eugenol man 18-10-12 03:09

Amalgamatorul sigur si mai vad ce poate intra. Cred ca am un kit de compozit cu de toate. Te astept la summit dar sa imi spui pe privat cand vrei sa ajungi ca va fi nebunie cu organizarea ...

palicari 13-11-12 23:40

plombe din mercur

Citat:

Publicat initial de eugenol man (Mesaj 252053)
Are mercur, nu stiu daca are pulbere ca nu l-am desfacut , dar mercur sigur are.
:D

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Inainte sa le puneti plombe sau obturatii ar fi bine sa stiti ca 50% este mercur,substanta foarte toxica.Indiferent cate asigurari as primi nu cred ca as pune asa ceva la copilul meu si nici voi cred(sper).
Am avut si eu asa ceva si din fericire dupa 1 an a crapat dintele si am schimbat-o cu un inlay de ceramica (care a puscat si el...).
Trecerea acestui produs de la Class I la Class II (moderate risk) de catre cei de la FDA nu face decat sa intareasca temerile fata de acest produs

Rugamintea mea este ca decat sa-i aveti pe acesti copilasi pe constiinta mai bine nu le puneti in gura asa ceva.

Dentamax 13-11-12 23:55

Nu mai avem unde sa le punem nimic, oricum.
In decembrie, anul trecut, a fost un incendiu mare si micutul cabinet pe care l-au amenajat, acum e un soi de depozit pentru ce au avut ei nevoie acolo.

eugenol man 14-11-12 01:47

Citat:

Publicat initial de palicari (Mesaj 254261)
Rugamintea mea este ca decat sa-i aveti pe acesti copilasi pe constiinta mai bine nu le puneti in gura asa ceva.

Cauta te rog studii stintifice sa imi dai si mie ca sunt curios daca gasesti ceva pe langa wikipedia si youtube ...
Ai dreptate, mercurul este toxic pentru medicul dentist care prepara manual amalgamul, ochiometric in mojar. Ei sunt astfel expusi la vaporii de mercur cei care pot patrunde in sistemul circulator prin plamani.
E un studiu spaniol pe care l-am pus pe undeva...
In amalgam mercurul este legat chimic.

palicari 14-11-12 12:30

Norway and Denmark have deliberated in 2009 a ban of mercury dental amalgam.
Sweden announced a similar ban and dentists in Sweden will no longer be allowed to use mercury in fillings after April 1, 2008

Ce studii au "stiintifice"au avut ei...

In 1833 the Crawcour brothers, two Frenchmen, brought amalgam to the United States, and in 1844 it was reported that fifty percent of all dental restorations placed in upstate New York consisted of amalgam.[6] However, at that point the use of dental amalgam was declared to be malpractice, and the American Society of Dental Surgeons (ASDS), the only US dental association at the time, forced all of its members to sign a pledge to abstain from using the mercury fillings.[7] This was the beginning of what are known as the first dental amalgam war.[8]

Dar astea in 1844ce studii au avut...?

Dupa 11 ani au inchis vechea asociatie si au facut una noua care a spus ca-i bine sa folosesti asa ceva

The war ended in 1856 with the rescission of the old association. The American Dental Association was founded in its place in 1859, which has since then strongly defended dental amalgam from allegations of being too risky from the health standpoint.

Ai cantarit o plomba inaite ,de fixare in cavitate si dupa ce a stat o perioada de timp in gura ca sa vezi cu cat e mai usoara.Sau trebuie sa fii savant ca sa-ti dai seama ca daca o plomba dupa cativa ani e cu 50% mai usoara atunci acest "amalgam"(amestec,talmes balmes DEX) nu este chiar un aliaj cum incerci sa ne sugerezi si acea legatura "chimica" nu este chiar asa de chimica.E adevarat ca se mai si abrazeaza dar asta nu-i o consolare ca oricum in interiorul nostru ajung.

Ce asteptam,sa vina ministrul sanatatii si sa spuna ca nu e bun si de maine nu-l mai folosim?
Ce studii stiintifice asteptam noi,pai e normal ca daca ai 20 de oameni 6 vor spune ca 4-5μg HgU e ok si numai peste 39 e pericol,5 vor spune ca nu-i asa 9 se vor abtine si la urma omu ramane cu mercuru in gura.Pentru ei 4-5μg e ok da daca le-am pune toata gura cu amalgam si i-am pune sa se pishe sa le masuram nivelul Hg cum ar fi???Despre ce studii vorbim aici?
P.S. Daca e un efort prea mare sa cantarim atunci sa asteaptam savantii s-o faca...

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:25) timp.