Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Voluntariat stomatologic

discutie din eugenol.ro : A fost organizat asa ceva , sau macar o propunere din partea membrilor eugenol? Link [ Necesita inregistrare pentru ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Activitati civice
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree21Multumiri
  • 5 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 3 Scris de radualionte
  • 1 Scris de KLMircea
  • 5 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 2 Scris de sonila stefoni
  • 5 Scris de grigore1

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-08-10, 01:01   #1
Initiat
Medic Dentist
tks

.
+1 (+1/-0)     
Default Voluntariat stomatologic

A fost organizat asa ceva , sau macar o propunere din partea membrilor eugenol?

Am luat parte la o actiune umanitara , de genul asta , tot cu niste medici si farmacisti din Sua am mers in sate la oameni care pot spune ca erau uitati de lume..sau de lumea medicala .. nu pot exprima in cuvinte bucuria oamenilor dupa..

Cred ca putem face si noi romanii asa ceva, pt a nu fi nevoie sa vina intotdeauna altii ..
Vechi 07-08-10, 08:37   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+5/-1)     

o sa primesc voturi negative multe dar asta e...cand lucram in contract cu cas Bacau am avut pacienti multi copii ...spre marea mea surprindere au aparut urmatoarele probleme
- da mai dureaza mult?zice mama impacientata,
- da daca e gratis de ce trebuie programare?
-da pe cutare de ce l-ati rezolvat mai repede? a dat o atentie?
-am fost la dvs.acum catva timp(4 ani conform fisei) si nu va gasesc la cabinet(nu mai lucrez de 3 ani acolo doamna)...pai stiti are copilul o problema..pai stiti doamna ca trebuia sa vina la controale GRATUITE la 6 luni
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/activitati-civice/11462-voluntariat-stomatologic/

nu neg ca sunt oameni care au reala nevoie de ajutor dar putem face asta la noi in cabi fara tam-tam...nici pacientul nu trebuie sa stie...las-o asa si aprinde o lumanare..
o zi buna
PS iar o sa iau voturi negative...parerea mea paranoida e ca astia care vin la noi in tara sa lucreze nu prea au experienta pe oameni,intrucat in vest tarziu ajungi sa pui mana pe pacient ...mai intai faci la ''momai''(model)si cand cresti mare treci pe pacient...sper sa fiu eu sonat si sa nu am drepatate
byo78, KLMircea, opreabogdan si alti 2 au multumit.
Vechi 07-08-10, 10:49   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Mai tare ca tine: ma rog de ei sa vina si ei nu au timp, chef,............. Am avut o pacienta care a tot amanat programarea pana nu am mai avut eu chef. Imi e mila de mama ei ca ma tot roaga sa o programez dar fata nu vine veci.

Dar ce zici Bogdane de cei care isi lasa copii pe mana ta ca e gratis dar ei, parintii, merg la alti doctori? Adica sunt destul de bun sa-ti fac odrasla dar pe tine nu? Mai mult, cand fac un tratament il fac cum trebuie desi casa deconteaza mizerabil iar eu folosesc ultimele compozite si compomeri si multe altele.
.
Vechi 07-08-10, 20:25   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+3 (+3/-0)     

Lucru gratis nu are valoare, inca o confirmare... chiar daca are.
Am avut si eu recent o surpriza neplacuta ...
Vechi 07-08-10, 20:29   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Lucrul gratis" are valoare (dupa mine) atat pentru cine ofera, cat si pentru cine primeste. As aminti aici doar eforturile deosebite facute de colegii nostri (de multe ori eforturi ramase anonime): Augustin, stomic si 'or mai fi si altiii....
Vechi 07-08-10, 20:32   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ai dreptate Radu, stiu si iti dau dreptate, dar se pare ca multi nu inteleg asta.
Vechi 07-08-10, 20:51   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Lucrul gratis are valoare cand munca iti e rasplatita prin bun simt. Putini merita cu adevarat si cei ce nu merita ne fac sa fim reticenti.
Radu a multumit.
.
Vechi 07-08-10, 21:08   #8
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dzStom View Post
A fost organizat asa ceva , sau macar o propunere din partea membrilor eugenol?

Am luat parte la o actiune umanitara , de genul asta , tot cu niste medici si farmacisti din Sua am mers in sate la oameni care pot spune ca erau uitati de lume..sau de lumea medicala .. nu pot exprima in cuvinte bucuria oamenilor dupa..

Cred ca putem face si noi romanii asa ceva, pt a nu fi nevoie sa vina
intotdeauna altii ..
dzStom , este minunat ca ai astfel de preocupari
Astfel de activitati exista , vezi chiar aici pe stomic . vezi proiectul desfasurat in tara de catre UNAS si medicii voluntari din Italia , vezi diferite alte cabinete care trateaza pacienti defavorizati si care au intotdeauna nevoie de ajutor.
Chiar daca colegii nu sint foarte entuziasti , chiar daca stomic nu are cine stie ce ajutor , chiar daca la CMDB nu a venit o mare de colegi cu lucruri pentru cei loviti de inundatii , tu continua , caci cit de putin oi putea tu sa faci sau sa dai , inseamna enorm pentru cel ce are nevoie.

PS
Vezi ca deschid un topic nou la activitati civice
Vechi 07-08-10, 23:31   #9
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default binefacere

eu sunt pentru urmatoarea idee:trebuie sa dai ceva inapoi comunitatii din care faci parte....cum poti ,cum vrei...daca stau bine si ma gandesc in juramantul hipocratic nu scrie nimic de bani sau ceva foloase materiale...pe de alta parte trebuie gasit un echilibru intre: atitudinea ''e gratis,plateste statul roman,eu din buzunarul meu platesc taxe si am numai drepturi doctorul e la dispozitia mea'',multumirea unui pacient (mai ales copil)cu posibilitati reduse,nesimtirea unora care nu te cunosc pe strada dupa ce au stat in scaun la tine si au raspuns la un I phone sau nokia de care tu nu ai si cel mai rau dintre toate''da-i mah draq de doctori ca-s plini de bani au matzul plin''
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11462
durerile mele de spate,statul intre duhori si scuipat,ochii mei ,mainile mele belite de atata spalat nu sunt gratis, dar inca o data lasa-ti pe cineva sa aprinda o lumanare...
NETA, doru_stere, Radu si alti 2 au multumit.
Vechi 08-08-10, 16:44   #10
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

si eu cu o doamna dr mai in varsta am mai facut astfel de actiuni umanitare in satele aici in zona sau la mine in cabinet (in funcite de posibilitatea oamenilor), dar doar cu extractii, pentru ca tratamentele sunt mai complicate, pe cand extractiile sunt mai usor de organizat. Eu faceam anesteziile si doamna dr extractiile. Ca mie nu imi plac extractiile, si nu prea fac decat cele mai usoare
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11462
Singura problema cu uniturile astea mobile e ca ai nevoie de autorizatii dace vrei sa fii legal. Si in orice clipa cineva care nu are interes (sau chiar un pacient care poate face o hemoragie postexrcationala) poate sa te denunte sau chiar sa te acuze si atunci ai bulit-o rau.
Va dau un exemplu: Intr-un sat, primarul a fost de acord sa se faca o astfel de actiune, pe cand medicul dentist care avea cabinetul in acel sat a amenintat organizatorii ca ii va denunta daca fac asa ceva in satul lui, de parca era proprietarul satului. Si va dati seama ca s-a schimbat destinatia misiunii.
Dr.Daraban Bogdan si dzStom au multumit.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-08-10, 23:14   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

da, din pacate birocratia e stufoasa rau in a autoriza si o astfel de actiune.
Vechi 16-08-10, 00:28   #12
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

eu sunt intru totul de acord cu e-man, si este o treaba verificata si de mine: lucrul gratis nu are valoare. (adica asa este apreciat de cei carora-l oferi!) = nu costa nimic, deci nu valoreaza nimic.
...a propos, voi va cumparati lucruri ieftine? nu cred.
fiecare vrea numai lucruri care valoreaza ceva.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-08-10, 09:36   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
eu sunt intru totul de acord cu e-man, si este o treaba verificata si de mine: lucrul gratis nu are valoare. (adica asa este apreciat de cei carora-l oferi!) = nu costa nimic, deci nu valoreaza nimic.
...a propos, voi va cumparati lucruri ieftine? nu cred.
fiecare vrea numai lucruri care valoreaza ceva.
tu ai fost vreodata in nevoie adevarata? Stii asa de bine cum simt cei care au nevoie de adevarat ? Te simti atit de sigur(a) incit sa faci pe judecatorul si sa spui tu ai , tu nu ai nevioe ? Ai vazut vreodata cum educatia si demnitatea , bunul simt nativ , ii fac pe cei care au nevoie sa nu se plinga si sa nu spuna o vorba ?

Prefer sa dau in plus decit sa stiu ca am trecut trufas pe linga cineva pe care l-as fi putut ajuta dar l-am "judecat" ca fiind fara de griji .

a propos, voi va cumparati lucruri ieftine? nu cred.
fiecare vrea numai lucruri care valoreaza ceva

Pentru cei ce cred asta ( vezi citat) , eu constat ca dimineata maninc acelasi mic dejun indiferent de citi bani am i cont si da! imi cumpar lucruri dupa cum imi folosesc nu dupa cit valoreaza , de multe ori sint foarte ieftine .......

M-ati suparat de luni de dimineata ,,,,,,,,dar eu cred ca de fapt oricare dintre noi stie sa fie om , da ne-a luat prea tare moda Pro
Vechi 16-08-10, 14:47   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

stati putin, nu dati asa de tare, ca nu am vrut sa supar pe nimeni .
La toate intrebarile puse, va raspund cu DA. Valorile personale exista, la fel si dorinta de a ajuta dezinteresat pe cei din jurul meu. Insa traiesc de ceva vreme intr-un alt sistem, in care mila nu exista, iar ca medic roman nu esti privit neaparat favorabil! De unde si raspunsul de mai sus, care nu se refera neaparat la micul dejun.
Am vorbit din propria experienta, si n-am vrut sa supar pe nimeni.
Traiti si Dvs. in Germania vreo 10 ani, sau mai traiti prin RO vreo 20, si mai discutam atunci.
P.S. De moda PRO nu mai prea stiu nimic, eventual de moda Pro7

Modificat ultima data de Mona Lisa; 16-08-10 la 15:24. Motivul: complet.
.
Vechi 16-08-10, 16:41   #15
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da Mona Lisa , stiu si nu o lua nici tu personal , ,,,

As dori ca din ideea lui Eugenol man sa subliniez motivul pentru care as putea fi de acord si anume imaginea : - mai exact sint pentru a da ,in acelasi timp destinatarul trebuie sa stie exact ca ceea ce ii dau eu face atit : usor de spus , nu intotdeauna usor de realizat.

Mona Lisa ,te inscrii atunci si tu la bursa de voluntariat ?
Vechi 16-08-10, 17:10   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu multa placere!! Mai ales ca am de gand sa revin pentru o perioada acasa.
Multumesc mult.
.
Vechi 17-08-10, 15:46   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de grigore1 View Post
da Mona Lisa , stiu si nu o lua nici tu personal , ,,,

As dori ca din ideea lui Eugenol man sa subliniez motivul pentru care as putea fi de acord si anume imaginea : - mai exact sint pentru a da ,in acelasi timp destinatarul trebuie sa stie exact ca ceea ce ii dau eu face atit : usor de spus , nu intotdeauna usor de realizat.

Mona Lisa ,te inscrii atunci si tu la bursa de voluntariat ?
Multumesc grigore,

Cand am spus ca lucrul gratis nu are valoare nu m-am referit la voluntariat ci la serviciile oferite in cabinet pe care multi pacienti din ignoranta le considera afacerile noastre in detrimentul lor.

Astfel daca ma uit la o radiografie 20 de sec si ii spun ca e ok si il taxez corespunzator el vede doar cele 20 de sec de privit si nu experienta capatata (cu costuri pe care el nu le stie) dar si capabilitatea intelectuala de a putea decide in 20 de sec ca totul este ok.

Sau ca anestezicul e ieftin si ne facem palate din anestezia de 20 de RON....
Pai sa si-o faca el pe gratis si daca il doare sa isi mai faca una si tot asa pana cedeaza cineva . In mod normal nici nu ar putea sa cumpere anestezic (daca s-ar respecta legislatia).

Revenind la subiect voluntariatul este modul de a da inapoi comunitatii, daca toti am face cate putin rezultatele ar fi greu de imaginat.

Uite si aici un voluntariat
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 17-08-10, 18:29   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Sti ca vand astia la farmacie Lidocaina Spray si acum o folosesc in loc de Dentocalmin?
.
Vechi 17-08-10, 19:13   #19
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Sti ca vand astia la farmacie Lidocaina Spray si acum o folosesc in loc de Dentocalmin?
Aplicarea cutanata nu e o problema. Injectabil da.
Vechi 17-08-10, 19:19   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu am stiut dar tot nu mi se pare normal.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., activitati, ajutor, anonime, ata, ati, buna, colegii, confirmare, deosebite, facute, genul, gratis, inteleg, logo, lucru, lucrul, lume, medicii, mers, mine, nou, oameni, ofera, pare, rece, recent, sua, surpriza, unas, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: